Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi C

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Euro 2008 | Grupi A | Grupi B | Grupi C | Grupi D | Grupi E | Grupi F | Grupi G
Grupi C
U kualifikuan
Euro2008Logo.jpg

Këtë grup e përbëjnë 7 (shtatë) ekipe kombëtare nga të ciat dy të parat kualifikohen për të marr pjesë në garat për Kampionatin Evropian të futbollit për vitin 2008.

Nga ky grup u kualifikuan kombëtarja e Greqisë dhe ajo e Turqisë. Këto dy kombëtare zhvilluan nga 12 ndeshje nga të cilat kombëtarja e Greqisë doli më e suksesshme duke arritur 31 pikë me 10 fitore 1 barazim dhe 1 humbje, kurse kombëtarja e Turqisë arriti 24 pikë (vetëm 1 më shumë se ajo e Norvegjisë) me 7 fitore 3 barazime dhe 3 humbje. Në këtë grup tëgjitha kombëtaret kishin sëpaku nga një fitore.

Komente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komente mbi ndeshjet...

Tabela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG Kual
Flag of Greece.svg Greqia 31 12 10 1 1 25 10 +15 Soccerball.svg
Flag of Turkey.svg Turqia 24 12 7 3 2 25 11 +14 Soccerball.svg
Flag of Norway.svg Norvegjia 23 12 7 2 3 27 11 +16
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 13 12 4 1 7 16 22 -6
Flag of Moldova.svg Moldavia 12 12 3 3 6 12 19 -7
Flag of Hungary.svg Hungaria 12 12 4 0 8 11 22 -11
Flag of Malta.svg Malta 5 12 1 2 9 10 31 -21
  BIH GRE HUN MLT MDA NOR TUR
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 0–4 1–3 1–0 0-1 0-2 3–2
Flag of Greece.svg Greqia 3-2 2–0 5-0 2–1 1–0 1–4
Flag of Hungary.svg Hungaria 1-0 1-2 2-0 2–0 1–4 0–1
Flag of Malta.svg Malta 2–5 0–1 2–1 2-3 1-4 2-2
Flag of Moldova.svg Moldavia 2–2 0–1 3-0 1–1 0-1 1-1
Flag of Norway.svg Norvegjia 1–2 2-2 4–0 4–0 2–0 1-2
Flag of Turkey.svg Turqia 1-0 0-1 3-0 2–0 5–0 2–2

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendasi Rez. Mysafiri Golashenuesit vendas Golashenuesit mysafir
2 shtator, 2006 Flag of Malta.svg Malta 2–5 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina Pace 6' ; Mifsud 86' Barbarez 4' ;Hrgović 10' ;Bartolović 45+' ;Muslimović 49' ; Misimović 51'
2 shtator, 2006 Flag of Hungary.svg Hungaria 1–4 Flag of Norway.svg Norvegjia Gera 90' (p) Solskjær 15', 54' ; Strømstad 31' ; Pedersen 41'
2 shtator, 2006 Flag of Moldova.svg Moldavia 0–1 Flag of Greece.svg Greqia Lyberopoulos 78'
6 shtator, 2006 Flag of Norway.svg Norvegjia 2–0 Flag of Moldova.svg Moldavia Strømstad 74' ; Iversen 79'
6 shtator, 2006 Flag of Turkey.svg Turqia 2–0 Flag of Malta.svg Malta Kahveci 56' ; Metin 77'
6 shtator, 2006 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 1–3 Flag of Hungary.svg Hungaria Misimović 64' (p) Huszti 36' (p) ; Gera 46' ; Dárdai 49'
7 tetor, 2006 Flag of Moldova.svg Moldavia 2–2 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina Rogaciov 13', 32' (p) Misimović 63' ; Grlic 68'
7 tetor, 2006 Flag of Hungary.svg Hungaria 0–1 Flag of Turkey.svg Turqia Şanlı 41'
7 tetor, 2006 Flag of Greece.svg Greqia 1–0 Flag of Norway.svg Norvegjia Katsouranis 33'
11 tetor, 2006 Flag of Malta.svg Malta 2–1 Flag of Hungary.svg Hungaria Schembri 14', 53' Torghelle 19'
11 tetor, 2006 Flag of Turkey.svg Turqia 5–0 Flag of Moldova.svg Moldavia Şükür 35', 37' (p), 43', 73' ; Şanlı 68'
11 tetor, 2006 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 0–4 Flag of Greece.svg Greqia Charisteas 8' (p) ; Patsatzoglou 82' ; Samaras 85' ; Katsouranis 94+'
24 mars, 2007 Flag of Moldova.svg Moldavia 1–1 Flag of Malta.svg Malta Epureanu 85' Mallia 73'
24 mars, 2007 Flag of Norway.svg Norvegjia 1–2 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina Carew 50' (p) Misimović 18' ; Muslimović 33'
24 mars, 2007 Flag of Greece.svg Greqia 1–4 Flag of Turkey.svg Turqia Kyrgiakos 5' Şanlı 27' ; Ünal 55' ; Metin 70' ; Karadeniz 81'
28 mars, 2007 Flag of Hungary.svg Hungaria 2–0 Flag of Moldova.svg Moldavia Priskin 9' ; Gera 63'
28 mars, 2007 Flag of Malta.svg Malta 0–1 Flag of Greece.svg Greqia Basinas 66' (p)
28 mars, 2007 Flag of Turkey.svg Turqia 2–2 Flag of Norway.svg Norvegjia Hamit Altıntop 72', 90' Brenne 31' ; Andresen 40'
2 qershor, 2007 Flag of Greece.svg Greqia 2–0 Flag of Hungary.svg Hungaria Gekas 16' ; Seitaridis 29'
2 qershor, 2007 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 3–2 Flag of Turkey.svg Turqia Muslimović 27' ; Džeko 45+2' ; Ćustović 90' Şükür 13' ; Sabri 39'
2 qershor, 2007 Flag of Norway.svg Norvegjia 4–0 Flag of Malta.svg Malta Hæstad 31' ; Helstad 73' ; Iversen 79' ; Riise 90+1'
6 qershor, 2007 Flag of Norway.svg Norvegjia 4–0 Flag of Hungary.svg Hungaria Iversen 22' ; Braaten 57' ; Carew 60', 78'
6 qershor, 2007 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 1–0 Flag of Malta.svg Malta Muslimović 6'
6 qershor, 2007 Flag of Greece.svg Greqia 2–1 Flag of Moldova.svg Moldavia Charisteas 30' ; Lyberopoulos 90+5' Frunza 80'
8 shtator, 2007 Flag of Hungary.svg Hungaria 1–0 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina Gera 39' (p)
8 shtator, 2007 Flag of Malta.svg Malta 2–2 Flag of Turkey.svg Turqia Said 41', Schembri 76' Halil 45', Servet 78'
8 shtator, 2007 Flag of Moldova.svg Moldavia 0–1 Flag of Norway.svg Norvegjia Iversen 49'
12 shtator, 2007 Flag of Norway.svg Norvegjia 2–2 Flag of Greece.svg Greqia Carew '15, Riise '39 Kyrgiakos '7, '30
12 shtator, 2007 Flag of Turkey.svg Turqia 3–0 Flag of Hungary.svg Hungaria Gökhan '68, Aurélio '72, Halil Altıntop '90+3
12 shtator, 2007 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 0–1 Flag of Moldova.svg Moldavia Bugaev '22
13 tetor, 2007 Flag of Hungary.svg Hungaria 2–0 Flag of Malta.svg Malta Feczesin '34, Tőzsér '77
13 tetor, 2007 Flag of Moldova.svg Moldavia 1–1 Flag of Turkey.svg Turqia Frunză '11 Ümit K. '63
13 tetor, 2007 Flag of Greece.svg Greqia 3–2 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina Charisteas '10, Gekas '57, Lyberopoulos '72 Hrgović '54, Ibišević '90
17 tetor, 2007 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 0–2 Flag of Norway.svg Norvegjia Hagen '5, B. Riise '74
17 tetor, 2007 Flag of Turkey.svg Turqia 0–1 Flag of Greece.svg Greqia '79 Amanatidis
17 tetor, 2007 Flag of Malta.svg Malta 2–3 Flag of Moldova.svg Moldavia Scerri '71, Mifsud '84 Bugaev '24, Frunză '31, '35
17 nëntor, 2007 Flag of Moldova.svg Moldavia 3–0 Flag of Hungary.svg Hungaria Bugaev '13, Josan '23, Alexeev '86
17 nëntor, 2007 Flag of Norway.svg Norvegjia 1–2 Flag of Turkey.svg Turqia Hagen '12 Emre '31, Nihat '59
17 nëntor, 2007 Flag of Greece.svg Greqia 5–0 Flag of Malta.svg Malta Gekas '32, '72, '74, Basinas '54, Amanatidis '61
21 nëntor, 2007 Flag of Malta.svg Malta 1–4 Flag of Norway.svg Norvegjia M. Mifsud '53 Iversen '25, '27 (p), '45, Pedersen '75
21 nëntor, 2007 Flag of Turkey.svg Turqia 1–0 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina Nihat '43
21 nëntor, 2007 Flag of Hungary.svg Hungaria 1–2 Flag of Greece.svg Greqia Buzsáky '7 Vanczák '22 (autogol), Basinas '59 (p)

Golashenuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Lojtari Shteti Gola
1 Steffen Iversen Flag of Norway.svg Norvegjia 7
2 Theofanis Gekas Flag of Greece.svg Greqia 5
Hakan Şükür Flag of Turkey.svg Turqia
4 John Carew Flag of Norway.svg Norvegjia 4
Viorel Frunză Flag of Moldova.svg Moldavia
Zoltán Gera Flag of Hungary.svg Hungaria
Zvjezdan Misimović Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina
Zlatan Muslimović Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina
9 Angelos Basinas Flag of Greece.svg Greqia 3
Igor Bugaev Flag of Moldova.svg Moldavia
Angelos Charisteas Flag of Greece.svg Greqia
Nihat Kahveci Flag of Turkey.svg Turqia
Sotirios Kyrgiakos Flag of Greece.svg Greqia
Nikolaos Lyberopoulos Flag of Greece.svg Greqia
Michael Mifsud Flag of Malta.svg Malta
Tuncay Şanlı Flag of Turkey.svg Turqia
Andre Schembri Flag of Malta.svg Malta
  • 2 gola:

Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina: Mirko Hrgović
Flag of Greece.svg Greqia: Ioannis Amanatidis, Kostas Katsouranis
Flag of Moldova.svg Moldavia: Sergei Rogaciov
Flag of Norway.svg Norvegjia: Erik Hagen, Morten Gamst Pedersen, John Arne Riise, Ole Gunnar Solskjær, Fredrik Strømstad
Flag of Turkey.svg Turqia: Halil Altıntop, Hamit Altıntop, Tümer Metin, Gökhan Ünal

  • 1 gol:

Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina: Sergej Barbarez, Mladen Bartolović, Adnan Ćustović, Edin Džeko, Ivica Grlic, Vedad Ibišević
Flag of Greece.svg Greqia: Christos Patsatzoglou, Georgios Samaras, Yourkas Seitaridis
Flag of Hungary.svg Hungaria: Ákos Buzsáky, Pál Dárdai, Róbert Feczesin, Szabolcs Huszti, Tamás Priskin, Sándor Torghelle, Dániel Tőzsér
Flag of Malta.svg Malta: George Mallia, Jamie Pace, Brian Said, Terence Scerri
Flag of Moldova.svg Moldavia: Serghei Alexeev, Alexandru Epureanu, Nicolae Josan
Flag of Norway.svg Norvegjia: Martin Andresen, Daniel Braaten, Simen Brenne, Kristofer Hæstad, Thorstein Helstad, Bjørn Helge Riise
Flag of Turkey.svg Turqia: Mehmet Aurélio, Emre Belözoğlu, Servet Çetin, Gökdeniz Karadeniz, Umit Karan, Sabri Sarıoğlu

  • Autogol:

Flag of Hungary.svg Hungaria: Vilmos Vanczák (për Flag of Greece.svg Greqia)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]