Hakan Şükür

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hakan Şükür

Şükür me fanellën e Gallatasarit
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1971-09-01) 1 shtator 1971 (52 vjeç)
VendlindjaAdapazarı, Turqi
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
Sakaryaspor
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1987–1990Sakaryaspor41(19)
1990–1992Bursaspor54(11)
1992–1995Galatasaray90(54)
1995Torino5(1)
1995–2000Galatasaray156(108)
2000–2001Internazionale24(5)
2002Parma15(3)
2002–2003Blackburn Rovers9(2)
2003–2008Galatasaray146(55)
Gjithsej540(258)
Karriera ndërkombëtare
1987–1988Turqia U166(2)
1988–1990Turqia U1813(1)
1990–1993Turqia U2116(5)
1992–2007Turqia112(51)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Hakan Şükür (lindur më 1 shtator 1971) ish-futbollist i Kombëtares turke me origjinë shqiptare[1][2][3][4] i cili ka luajtur në pozicionin e sulmuesit. Pjesën më të madhe të karrierës e kaloi me klubin Galatasaray, duke fituar tre herë çmimin Gol Kralı (Mbreti i golit, titull që i jepet çdo vit golashënuesit më të mirë të Süper Lig),[5] dhe duke fituar në total 14 çmime të rëndësishme me klubin.

Şükür përfaqësoi Turqinë në 112 ndeshje, duke shënuar 51 gola, duke e bërë atë golashënuesin më të mirë në historinë e futbollit turk dhe të 19-in në botë. Si një prej sulmuesve më produktivë të epokës moderne, ai shënoi 383 gola gjatë karrierës së tij në klube, si dhe shënoi golin më të shpejtë të rezliuar ndonjëherë në një ndeshje Botërori, në edicionin e vitit 2002.[6] U tërhoq nga futbolli në vitin 2008. Shukur i cili mbante nofkën "Demi i Bosforit", vlerësohej për aftësitë e tij udhëheqëse.[7]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin turk luajti 112 lojra dhe shenoi 51 gola. Vlerësohet legjendë e këtij klubi. Gjatë karrierës ka shënuar 383 gola, shumicën prej tyre në fanellën e Galatasarayt. Mbahet ndërmend për rekordin e shënimit të golit më të shpëjtë. Këtë e ka bërë mbrenda 11 sekondave në ndeshjen me Korenë Jugore në kampionatin botrorë në virtin 2002.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hakan Şükür: Ben Türk değilim". Fanatik (gazetë në Turqi). 22 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2014. Marrë më 22 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Serkan Demirtaş (12 tetor 2005). "Kosovalılara üç nasihat". Radikal. Marrë më 25 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Erdoğan'dan Hakan Şükür açıklaması". NTV. 23 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2013. Marrë më 6 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Thaçi priti legjendën Şükür". telegrafi.com. 21 gusht 2010. Marrë më 27 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Ligin Gol Kralları" [Golashënuesit më të mirë ligës]. Federata Turke e Futbollit. Marrë më 29 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Meet Hakan Sukur" [Njihni Hasan Sukurin]. The Guardian. 4 dhjetor 2002. Marrë më 29 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Hakan Sukur". BBC Sport. 9 prill 2002. Marrë më 7 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)