Galatasaray S.K.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Galatasaray)
Jump to navigation Jump to search
Galatasaray
Galatasaray Sports Club Logo.png
Emri i plotë Galatasaray Spor Kulübü
Nofka Lions
Themeluar 1905
Arena Türk Telekom Arena,
Stambolli, Turkey
(Kapaciteti: 52,650)
Presidenti Dursun Özbek
Trajner kryesorë Igor Tudor
Liga Süper Lig
2014-15 Süper Lig, kampion
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat si mysafir

Skuadra e futbollit Galatasaray Spor Kulübü është një klub futbolli turk me seli në veri të Stambollit, Turqi.

Themelues i Galatasaray Spor Kulübü është Ali Sami Yen në vitin 1905, dhe ishte president i parë për 13 vjet rresht, nga 1905-1918. dhe përsëri për pak kohë në vitin 1925. Ishte trajner i parë i ekipit të futbollit në mes viteve 1905-1908. President i Komitetit Olimpik nga viti 1926-1931. Trajner i parë në një ndeshje ndërkombëtare kundër Rumanisë.[1]

Aktivitet i sukseshem[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Süperlig Kampion (20)
  • Kupa e Turqies (16)
  • Super Kupa e Turqies (14)
  • Kupa e UEFA (1)
  • Super Kupa UEFA (1)

Sukseset[redakto | redakto tekstin burimor]

Sukseset kobëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Sukseset ndërkombëtar[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Category:Galatasaray

shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]  1. ^ [1]