Kampionati Botëror i Futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga FIFA Kupa e Botës)
Kampionati Botëror i Futbollit 1978

Kampionati Botëror i Futbollit (orig: FIFA-Worldcup/sq: FIFA-Kupa Botërore mbahet nga Fifa nga viti 1930 qe u mbajt ne Uruguay dhe ata u shpallen kampione, ne vitin 1934 u mbajt ne Itali dhe ata u shpallen kampione, ne vitin 1938 u mbajt ne Francë ku aty fitoi përseri Italia.Ne vitin 1950 u mbajt kampionati i vazhdimesise,sepse ne vitin 1942 dhe 1946 u anuluan per shkak luftës se dytë botrore.ne vitin 1950 u mbajt ne Brazil dhe kampion u shpall Uruguaj,ne vitin 1954 u mbajt ne Zvicër dhe kampion u shpall Gjermania Perendimore,ne vitin 1958 u mbajt ne Suedi ku fitues ishte Brazili, ne vitin 1962 u mbajt ne Kili ku fitues perseri ishte Brazili,kurse ne vitin 1966 u mbajt ne vendin e lindjes se futbollit ne Angli ku fitues ishte vete Anglia,ne vitin 1970 u mbajt ne Meksike ku fitues per te treten herë u shpall Brazili, ne vitin 1974 u mbajt ne Gjermaninë Perendimore ku fituan pikerisht ata per herë te dytë,ne vitin 1978 u mbajt ne Argjentinë ku pikerisht ata fituan me nje ekip perfekt ne krye Mario Kempes,ndonese ne kete kampionat nuk mori pjese "holandezi fluturues" Johan Krojf,ne vitin 1982 u mbajt ne Spanje ku fitoi për herë te tretë Italia,kurse ne vitin 1986 u mbajt perseri ne Meksikë ku fitoi perseri Argjentina,ne vitin 1990 u mbajt perseri ne Itali ku Gjermania Perndimore fitoi titullin e tretë, ne vitin 1994 u mbajt ne SHBA ku kampion per te katerten herë u shpall Brazili,ne vitin 1998 u mbajt ne Francë ku ajo fitoi edhe titullin kampion per herë te parë,nevitin 2002 u mbajt ne Kore te Jugut dhe Japoni ku fitues per te pesten herë u shpall Brazili,ne vitin 2006 u mbajt ne Gjermani,ku fitues ishte Italia per te treten here, ne vitin 2010 u mbajt ne Afrikë te Jugut ku kampion u shpall Spanja, ne vitin 2014 u mbajt ne Brazil ku fitues ishte Gjermania ,ne vitin 2018 u mbajt ne Rusi ku fitues u zgjodh nje super ekip i Francës.

Aktualisht po zhvillohet kampionati i 22 boteror i futbollit ne Katar ( nga 2o nentori deri 18 dhjetor 2022).Deri në vitin 2019, ishin mbajtur 21 Kupa e Botës së FIFA-së. Brazili ka fituar atë më së shumti – 5 herë. Gjermania dhe Italia janë në vendin e dytë me 4 fitore në kampionatin botëror. Pastaj Argjentina, Franca dhe Uruguai me 2 fitore. Ne do t'ju tregojmë për të gjithë kampionët e botës: ku dhe në cilat kushte luajti fituesi, kë mundi në rrugën për në kampionat dhe ç’gjëra interesante ndodhën në secilin turne.[1] 20 lojtarë të tjerë ishin dy herë kampionë (kryesisht brazilianë, si dhe 4 lojtarë nga Italia dhe një nga Argjentina) Vittorio Pozzo është i vetmi trajner, ekipi i të cilit fitoi Kupën e Botës dy herë (në 1934 dhe 1938). Mario Zagallo dhe Franz Beckenbauer fituan kampionatin si lojtar ashtu edhe si trajner (Zagallo - dy herë si lojtar (në 1958 dhe 1962), një herë si trajner (në 1970), Beckenbauer - një herë secili (në vitet 1974 dhe 1990).[2] Rekordi absolut për numrin e titujve të kampionatit i takon zyrtarisht Mario Zagallo-s, i cili doli kampion gjithsej 4 herë (në vitin 1994 si ndihmës trajner).[3]

Rregullat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të marrë pjesë në kampionatin botëror, kombëtaret duhet së pari ti nënshtrohen një kualifikimi (shteti organizator dhe kampioni i botërorit paraprak kualifikohen automatikisht). Në kualifikim marrin pjesë të gjitha shtetet, kombëtaret e të cilave janë të pranuara nga FIFA. Ato luajnë kundër njëra tjetrës të organizuar në fillim sipas kontinenteve, shtetet e së cilave janë të ndara në nëngrupe.

Botërori i parë u mbajt në vitin 1930Uruguai. Historia kontemporane e futbollit fillon para 100 vjetësh. E gjitha filloi në 1863 në Angli, ku futbolli amerikan dhe futbolli evropian morën dy rrugë te ndryshme, gjë e cila themeloi Shoqatën e Futbollit ne Angli (Britaninë e Madhe). Te dy llojet e futbollit filluan nga një rrënjë por u zhvilluan ne dy degë të ndryshme. Në kohët e mëparshme quhej tepër natyrale të gjuaje topin me dorë dhe ky veprim nuk kërkonte dhunti. Në te kundërtën, futja e gjithë pjesëve te trupit në përjashtim të duarve, kërkonte përgatitje të veçante fizike dhe talent për shkak te vështirësive teknike te lojës. Më së shumti tituj në Kampionatin Botëror ka Brazil me 5 tituj të fituar ndërsa pas tij vjen Italia me 4 tituj të fituar.


Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet fituese të Kupës Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Viti Fituesi Vendi i dytë Rezultati Vendi organizator
1 1930 Flag of Uruguay.svg Uruguai Argjentina 4:2 Flag of Uruguay.svg Uruguai
2 1934 Flag of Italy.svg Italia Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia 2:1 Flag of Italy.svg Italy
3 1938 Flag of Italy.svg Italia Flag of Hungary.svg Hungaria 4:2 Flag of France.svg Franca
4 1950 Flag of Uruguay.svg Uruguai Flag of Brazil.svg Brazili 2:1 Flag of Brazil.svg Brazili
5 1954 Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Hungary.svg Hungaria 3:2 Flag of Switzerland.svg Zvicra
6 1958 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Sweden.svg Suedia 5:2 Flag of Sweden.svg Suedia
7 1962 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia 3:1 Flag of Chile.svg Kili
8 1966 Flag of England.svg Anglia Gjermania 4:2 Flag of England.svg Anglia
9 1970 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Italy.svg Italia 4:1 Flag of Mexico.svg Meksika
10 1974 Flag of Germany.svg Gjermania Flag of the Netherlands.svg Holanda 2:1 Flag of Germany.svg Gjermania
11 1978 Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of the Netherlands.svg Holanda 3:1 Flag of Argentina.svg Argjentina
12 1982 Flag of Italy.svg Italia Flag of Germany.svg Gjermania 3:1 Flag of Spain.svg Spanja
13 1986 Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of Germany.svg Gjermania 3:2 Flag of Mexico.svg Meksika
14 1990 Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Argentina.svg Argjentina 1:0 Flag of Italy.svg Italia
15 1994 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Italy.svg Italia 0:0 P. 3:2 Flag of the United States.svg SHBA
16 1998 Flag of France.svg Franca Flag of Brazil.svg Brazili 3:0 Flag of France.svg Franca
17 2002 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Germany.svgGjermania 2:0 Flag of South Korea.svg Korea J. & Flag of Japan.svg Japonia
18 2006 Flag of Italy.svg Italia Flag of France.svg Franca 1:1 P. 5:3 Flag of Germany.svg Gjermania
19 2010 Flag of Spain.svg Spanja Flag of the Netherlands.svg Holanda 1:0 Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut
20 2014 Flag of Germany.svgGjermania Flag of Argentina.svgArgjentina 1:0 Flag of Brazil.svg Brazili
21 2018 Flag of France.svg Franca Kroacia 4:2 Flag of Russia.svg Rusia
22 2022 Flag of Qatar.svg Katari
23 2026 Flag of the United States.svg SHBA
24 2030 Flag of Uruguay.svg Uruguaj

Statistikat e vendeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Fitore Finale Gjysëm finale Çerek finale Total Pjesmarrje
Flag of Brazil.svg Brazili 5 7 11 ? 20
Flag of Germany.svgGjermania 4 8 13 ? 18
Flag of Italy.svgItalia 4 6 8 ? 18
Flag of Argentina.svg Argjentina 2 5 5 ? 16
Flag of Uruguay.svg Uruguai 2 2 4 ? 12
Flag of France.svg Franca 1 2 5 ? 14
Flag of England.svg Anglia 1 1 2 ? 14
Flag of Spain.svg Spanja 1 1 2 ? 14

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Golashënuesi Gola
1930 Flamuri Guillermo Stabile 8
1934 Flamuri Oldrich Nejedly 4
1938 Flamuri Leônidas da Silva 7
1950 Flamuri Ademir Menezes 9
1954 Flamuri Sandor Kocsis 11
1958 Flamuri Just Fontaine 13
1962 Flamuri Dražan Jerkovic 4
1966 Flamuri Eusebio 9
1970 Flamuri Gerd Müller 10
1974 Flamuri Grzegorz Lato 7
1978 Flamuri Mario Kempes 6
1982 Flamuri Paolo Rossi 6
1986 Flamuri Gary Lineker 6
1990 Flamuri Totò Schillaci 6
1994 Flamuri Hristo Stoitchov 6
1998 Flamuri Davor Shuker 6
2002 Flamuri Ronaldo 8
2006 Flamuri Miroslav Klose 5
2010 Flamuri David Villa 5
2014 Flamuri James Rodríguez 6
2018 Flamuri Harry Kane 6

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup: Only 8 countries claimed trophy so far". aa.com.tr (në anglisht). Marrë më 2022-07-07.
  2. ^ "História do Mundial". casasdeapostas24.com (në anglisht). Marrë më 2022-07-07.
  3. ^ "MARIO ZAGALLO". coachesvoice.com (në anglisht). Marrë më 2022-07-07.