Jump to content

James Rodríguez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Rodríguez
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJames David Rodríguez Rubio
Datëlindja (1991-07-12) 12 korrik 1991 (32 vjeç)
VendlindjaCúcuta, Kolumbi
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor Sulmues / Anësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri16
Karriera me të rinjtë
1995–2007Envigado
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2008Envigado30(9)
2008–2010Banfield42(5)
2010–2013Porto63(25)
2013–2014Monaco34(11)
2014–Real Madrid84(29)
2017–2019Bayern München (huazim)43(14)
Karriera ndërkombëtare
2007Kolumbia U1711(3)
2011Kolumbia U205(3)
2011–Kolumbia76(22)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 19 tetor 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 28 qershor 2019

James David Rodríguez Rubio (lindur më 12 korrik 1991), njohur zakonisht si James Rodríguez (Spanjisht: [ˈxames roˈðɾiɣes] ose thjesht James (hahm-ess) [1], është një futbollistë kolumbian i cili luan me klubin spanjoll Real MadridLa Liga dhe me kombëtaren kolumbiane si mesfushor sulmues ose anësor.

Rodríguez është renditur si një nga talentët më të mirë të botës [2][3][4]. Ai ka marrë vlerësime për teknikën, vizionin dhe lojën e tij, dhe është cilësuar si pasardhësi i patriotit të tij Carlos Valderrama [3][5][6].

Rodríguez u bë i njohur mirë në Evropë gjatë kohës së tij te Porto, duke fituar disa trofe me klubin dhe çmime personale gjatë tre viteve të qëndrimit të tij në klub. Në vitin 2014, Rodríguez lëvizi nga Monaco te Real Madrid për shumën e 80 milion , duke u bërë lojtari më i shtrejtë kolumbian në histori, përpara Radamel Falcaos, dhe një nga lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit [7].

Karriera e tij me kombëtaren kolumbiane të futbollit filloi me kombëtaren U–20, ku ai ishte kapiten i skuadrës fituese të Toulon Tournament në vitin 2011. Ai gjithashtu ishte kapiteni i skuadrës gjatë 2011 Kupës së Botës U–20, gjë që e bëri atë të ishte një titullar i rregullt në kombëtaren e parë që në moshën 20 vjeçare. Ai u zgjodh për të luajtur Kupën e Botës 2014, ku ai fitoi Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë dhe ishte pjesë skuadrës së turnamentit [8][9].

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Envigado FC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Cúcuta, James është vendas i qytetit të Ibagué, ku ai shpenzoi fëmijërinë e tij. Ai ka lindur nga prindërit James Rodríguez Bedolla dhe Maria Del Pilar Rubio. Rodríguez filloi karrierën e tij si profesionist në vitin 2006 me skuadrën e asaj kohë të divizionit të dytë kolumbian Envigado FC, ku ai bëri ngjitjen në vitin e ardhshëm.

Club Atlético Banfield[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, ai u ble nga klubi argjentinas Club Atlético Banfield, ku ai bëri debutimin me skuadrën e parë më 7 shkurt 2009, kurse 20 ditë më vonë shënoi Golin e parë me klubin me një goditje të fuqishme në fitoren 3–1 kundër Rosario Central.

2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009, ai u bë një titullar i skuadrës dhe u paraqit në çdo ndeshje në Apertura 2009. Vetëm në moshën 17 vjeçare, ai u bë lojtari më i ri i huaj që shënon Gol në Argjentinë [10]. Goli i tij i dytë me Banfield erdhi më 26 shtator ku ai shënoi me një gjuajtje nga jashtë zonë në fitoren e rëndësishme 2–1 kundër Newell's Old Boys, një fitore që ndihmoi Banfield për të fituar kampionatin Argjentinas për herë të parë në historinë e klubit [11].

Në dhjetor 2009, klubi italian Udinese kishte planifikuar për të bërë një ofertë për Rodríguez e cila raportohej se ishte 5 milion pas mbarimit të 2010 Copa Libertadores. Megjithatë, Banfield refuzoi ofertën pasi shuma e ofruar ishte "e pamjaftueshme" [12].

Për Clausura 2010, më 13 shkurt 2010, Rodríguez shënoi një golazo në një ndeshje kundër rivalëve të Lanús, duke shënuar me një gjuajtje me të majtën për të çuar rezultatin 2–0 në minutat e fundit. Pas ndeshjes, websajti sportiv ditor Diario Olé e lidhin stilin e lojës së tij me atë të Cristiano Ronaldos dhe gjithashtu i vendosi pseudonimin 'James Bond i Banfield' [13].

2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rodríguez shtoi në reputacionin e tij të ndezur me ngjyra një Gol të shënuar në fazën e grupeve të Copa Libertadores më 17 shkurt 2010, në një fitore shkatërrimtare jashtë fushe kundër Deportivo Cuenca, ku ai shënoi Golin e katërt të ndeshjes me një finalizim të bukur me këmbën e majtë në zonë, duke ndihmuar Banfield për të fituar ndeshjen me rezultatin 4–1 [14]. Sezoni i tij fantastik i shënimit vazhdoi me një dygolësh në një tjetër ndeshje të fazës së grupeve të Copa Libertadores më 10 mars 2010, në një ndeshje jashtë fushe kundër gjigandëve uruguajian Club Nacional de Football, Rodríguez shënoi një herë me një gjuajtje me kokë dhe një herë tjetër nga pika e penalltisë me këmbën e tij të djathtë duke fiksuar rezultatin 2–2 [15].

18 vjeçari shënoi një tjetër Gol më 29 prill 2010, në ndeshjen e parë të raundit të dytë të Copa Libertadores 2010 kundër gjigandëve brazilian të Internacional, ku Banfield fitoi me rezultatin 3–1 [16], duke arritur në kuotën e pesë Golave në shtatë ndeshje në arenën ndërkombëtare, e cila për klubin nuk u mbyll mirë pasi skuadra u mposht me rezultatin 2–0 nga Porto Alegre, në një ndeshje ku Rodríguez u nxorr jashtë me karton të kuq për dy faulle [17].

Porto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rodríguez (#19) në formacion përpara një ndeshje në Europa League në sezonin 2010–11.

Më 6 korrik 2010, Rodríguez u ble nga Porto për 5.1 milion , me 30% të të drejtave ekonomike që u mbajt nga pala tjetër. Ai firmosi një kontratë katër vjeçare me një klauzolë lirimi 30 milion €.[18] Porto më pas ri-shiti 10% të të drejtave ekonomike te një palë e tretë.[19] Më 18 korrik, ai luajti ndeshjen e parë dhe shënoi edhe golin e parë në një ndeshje miqësore kundër Ajax.[20] Në nëntor, Porto shiti 35% të të drejtave ekonomike (gjysmën e 70%) te Gol Football Luxembourg, S.A.R.L. për 2.5 milion €.[21]

Më 15 dhjetor 2010, Rodríguez shënoi golin e parë në futbollin evropian në fitoren 3–1 në shtëpi të skuadrës kundër CSKA Sofia.[22] Rodríguez gjithashtu shënoi një hat-trick në 2011 finalen e Taça de Portugal kundër Vitória de Guimarães, duke ndihmuar Porton për të fituar ndeshjen me rezultatin 6–2, ai gjithashtu asistoi edhe një gol në të njëjtën ndeshje. Më 17 maj, Porto bleu 30% të të drejtave të mbetur nga Convergence Capital Partners B.V. për 2,250,000 €, me Porton e cila tashmë kishte më shumë se gjysmën e të drejtave, plot 55%.[23] Më 13 qershor, ai firmosi një kontratë pesë vjeçare me një klauzolë të re lirimi 45 milion €. Me vetëm 24 paraqitje, ai shënoi gjashtë gola dhe dhuroi tetë asiste dhe gjithashtu luajti pjesën e tij në triumfin e skuadrës në Ligën e Evropës.

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

sezonin 2011–12, Rodríguez shënoi 14 Gola dhe dhuroi 11 assista. Në vitin 2011, Rodríguez fitoi çmimin e LPFP si zbulimi i vitit i sezonit 2011–12 Primeira Liga në moshën 20 vjeçare, duke u bërë kolumbiani i parë që e bënë këtë. Ai është dy herë fituesi i SJPF Lojtari i Muajit. Rodríguez gjithashtu fitoi edhe Topin e Artë Portugez në vitin 2012, duke u bërë kolumbiani i dytë pas Radamel Falcao-s që e fitoi këtë çmim, gjithashtu duke u bërë lojtari më i miri që e fitoi këtë çmim [24][25][26].

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

sezonin 2012–13, Rodríguez i'u dhurua fanella me numrin 10 dhe u bë gjithashtu edhe titullar i rregullt në formacion. Kolumbianët e tjerë Radamel Falcao dhe Fredy Guarín, gjithashtu edhe braziliani Hulk u larguan nga klubi pa plotësuar ende dy sezone, duke bërë që Rodríguez të gjente më shumë hapsira në formacion. Në një ndeshje kundër Olhanense, Rodríguez shënoi Gol me një parabël nga jashtë zone e cila përfundoi në trekëndëshin e portës kundërshtare. Në të njëjtën ndeshje, ai assistoi patriotin e tij Jackson Martínez për të ndihmuar skuadrën të fitonte ndeshjen me rezultatin 3–2. Rodríguez shënoi Gol në një ndeshje kundër Beira-Mar, jo përpara se të assistonte dy Golat e parë të ndeshjes, e cila u mbyll me fitoren 4–0. Rodríguez assistoi një Gol tjetër me një goditje dënimi në një ndeshje jashtë fushe kundër Rio Ave, e cila në fund u mbyll me barazimin 2–2.

Në fazën e grupeve të 2012–13 UEFA Champions League, Rodríguez shënoi Golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër klubit francez Paris Saint-Germain, duke i lejuar Portos të jetë kyresuese e grupit [27]. Disa ditë më vonë, Rodríguez shënoi një Gol me penallti kundër rivalëve të Sporting CP. Vetëm në muajin e parë të sezonit 2012–13, Rodríguez fitoi çmimin SJPF Lojtari i Muajit [28][29]. Në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve në Champions League, ai assistoi në fitoren 3–2. James assistoi një tjetër Gol në fitoren 2–1 kundër Estoril.

Në fitoren 5–0 kundër Marítimo, Rodríguez shënoi dy herë. Ai shënoi një sërisht, këtë herë kundër Academica Coimbra. Në një ndeshje në Champions League kundër Dinamo Zagreb. Në minutën e 90 të ndeshjes kundër Bragës, Rodríguez shënoi Golin e fitores 2–0. Kundër Moreirense, ai assistoi nga kornja Golin e shënuar nga patrioti i tij Jackson Martínez.

Përpara fillimit të pjesës së dytë të sezonit, Rodríguez pësoi një dëmtim në kofshë duke e detyruar atë të stërvitet në palestër për t'u rikuperuar. Kjo gjë bëri që ai të zëvëndësohej në pjesën e parë në ndeshjen kundër CD Nacional ku ai u dëmtua në të njëjtin vend sërisht, duke bërë që të qëndronte jashtë fushave për një muaj [30][31]. Më 1 shkurt 2013, Porto mori mbrapsht 30% të të drejtave të Rodríguez duke i marrë nga Gol Football Luxembourg për 8.57 milion (duke shitur gjithashtu edhe 47.5% të të drejtave ekonomike të Diego Antonio Reyes për 3.5 milion €), pasi më parë i shiti ato për 2.5 milion €.

Rodríguez u rikthye duke hyrë në fushë në minutën e 70 në ndeshjen kundër Beira-Mar. Kjo ishte ndeshja e tij e parë pas më shumë se muaji për shkak të dëmtimit. Në ndeshjen e parë të raundit të 32 në Champions League kundër skuadrës spanjolle Málaga, Rodríguez doli jashtë duke u zëvëndësuar në minutën e 60. Pavarësisht se nuk ndryshoi rezultatin, e cila u mbyll me fitoren e Portos 1–0, Rodríguez ishte një faktor shumë i rëndësishëm i sulmit të skuadrës pavarësisht se nuk ishte në formën e tij maksimale [32]. Në ndeshjen e tij të dytë në ligë pas rikthimit, Rodríguez assistoi një Gol pas një krosi fantastik në ndeshjen kundër Rio Ave. Menjëherë pas kësaj në ndeshjen e rradhës në ligë, ai assistoi një tjetër Gol në fitoren 2–0 kundër Estoril [33]. Kjo ndeshje ishte gjithashtu ndeshja e tij e parë si titullar pas dy muajsh [34]. Rodríguez nuk u vendos si titullar në ndeshjen e kthimit në Champions League kundër Málagës, deri sa ai u aktivizua në pjesën e dytë pasi Porto ishte me dhjetë lojtarë pas një kartoni të kuq të marrë nga një mbrojtës. Porto humbi ndeshjen dhe trajneri Vítor Pereira u kritikua dhe u qortua shumë se pse Rodríguez nuk e nisi ndeshjen si titullar pasi ishte një lojtar kyç i skuadrës që mund të ishte më e fortë me të. Rodríguez e shfaqi zhgënjimin e tij, duke thënë se ai ishte në '100%' të formës. Megjithatë, ai gjithashtu tregoi respekt për trajnerin dhe kuptim për zgjedhjen e tij [35][36][37]. Pavarësisht eleminimit nga Champions League, Rodríguez ishte lojtari që i ishin shkaktuar më shumë faulle në turnament për sezonin 2012–13 [38].

Rodríguez shënoi Golin e vetëm në barazimin 1–1 kundër Marítimo. U raportua se Manchester United kishte bërë një ofertë 30 milion € për të marrë shërbimet e Rodríguez, por oferta u refuzua nga Porto për shkak se konsiderohej shumë e ulët [39][40]. Rodríguez bëri debutimin e tij për sezonin 2012–13 në 2012–13 Taça da Liga, duke shënuar një penallti në gjysmë–finale. Porto fitoi ndeshjen me rezultatin 4–0 duke shkuar në finale. Rodríguez u shpall lojtari i ndeshjes për performancën e tij kundër Bragës, duke shënuar Golin e parë, dhe duke assistuar dy të tjerë, një me aksion kurse tjetër nga kornja, duke kontribuar në fitoren 3–1. Rodríguez assistoi një nga dy Golat e fitores 2–0 kundër Vitória de Setúbal. Ai gjithshtu shënoi Golin e parë në fitoren 3–1 kundër C.D. Nacional.

Në ndeshjen e fundit të sezonit kundër Paços de Ferreira, Rodríguez ndihmoi Porton për të fituar titullin e tretë rresht, duke fituar një penallti, e cila u shënua, pasi u rrëzua në zonë, dhe duke assistuar një Gol [41][42]. Ai e përfundoi sezonin me 10 Gola të shënuar dhe 13 assista në 24 paraqitje në ligë. Në përgjithsi, ai shënoi 13 Gola dhe dhuroi 15 assista me vetëm 32 paraqitje në të gjitha kompedicionet me Porton gjatë sezonit 2012–13. Duke fituar ligën me Porton, Rodríguez kishte fituar trofeun e tetë që nga viti 2009 kur u bashkua me Porton, duke shpenzuar vetëm tre sezone, dhe duke i fituar këto trofe në moshën 21 vjeçare.

Monaco[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 maj 2013, u lajmërua se Rodríguez ishte bashkuar me klubin francez AS Monaco për 45 milion , duke u bërë lojtari i dytë më i shitur në futbollin portugez, mbrapa ish shokut të skuadrës Hulk. Ai firmosi një kontratë deri në vitin 2018 [43]. Kjo marrëveshje jo vetëm që nuk e bëri atë transferimin më të shtrenjtë të klubit, por edhe transferimi më i shtrenjtë në Ligue 1, dhe një transferimet më të shtrenjta në botë [44].

Rodríguez bëri debutimin e tij në Ligue 1 kundër Bordeaux, ku Monaco fitoi ndeshjen me rezultatin 2–0. Pas kësaj, ai humbi ndeshjen e dytë në ligë të klubit për të evituar një dëmtim të mundshëm [45]. Rodríguez kontriboi në fitoren 3–0 kundër Bastia duke assistuar Golin e parë të ndeshjes dhe gjithashtu duke nisur aksionet e dy Golave të tjerë [46]. Në ndeshjen e javës së ardhshme kundër Saint-Étienne, Rodríguez kontriboi me lojën e tij të shkëlqyer, duke assistuar dy Golat e fitores 2–1 [47][48]. Pas ndalesës për shkak të ndeshjeve ndërkombëtare, Rodríguez assistoi Golin e parë në barazimin 2–2 kundër Sochaux [49].

Rodríguez assistoi Golin e vetëm të skuadrës në barazimin 1–1 kundër Évian [50]. Rodríguez më në fund shënoi Golin e parë me klubin me një goditje dënimi në fitoren 2–0 kundër Rennes [51]. Ai shënoi sërisht në javën e ardhshme pa kaluar katër minuta në ndeshjen kundër Nice, ku Monaco fitoi ndeshjen me rezultatin 3–0 [52]. Kundër Guingamp, Rodríguez assistoi të dy Golat në fitoren 2–0 [53]. Rodríguez shënoi një Gol kundër Valenciennes për të kaluar Monacon në avantazh, por në fund Valenciennes fitoi me rezultatin 2–1 [54].

Rodríguez e nisi vitin 2014 duke bërë debutimin e tij në Coupe de France në ndeshjen kundër Vannes, ku ai assistoi dy herë në fitoren 3–2 [55]. Për ndeshjen e parë të vitit 2014 në ligë, James assistoi një Gol në ndeshjen kundër Montpellier [56]. Kundër Toulouse, Rodríguez dhuroi assistin për Golin e dytë me një kros, me Monacon që fitoi ndeshjen me rezultatin 2–0 [57]. Dopieta e parë e tij me Monacon erdhi në një ndeshje kundër Bastias, ku Golat e tij i dhanë fitoren skuadrës 2–0 [58]. Në sekondat e fundit të ndeshjes kundër Reims, James bëri një gjuajtje që goditi shtyllën, duke lejuar francezin Layvin Kurzawa të shënojë Golin e fitores 3–2 [59].

Në mediat franceze, Rodríguez ishte referuar si "ndoshta" futbollisti më i mirë në Ligue 1 për shkak të debutimit të tij impresionues me Monacon [60], pavarësisht se ai deklaroi se ka nevojë për më shumë kohë në ligë [61]. Pas ndalesës për shkak të ndeshjeve ndërkombëtare, Rodríguez shënoi penalltinë e tij të Monacon në fitoren 2–1 kundër Sochaux [62].

Rodríguez e mbylli sezonin e tij të debutimit me Monacon pa mundur të fitojë ndonjë trofe, por ndihmoi që klubi të sigojë një vend në UEFA Champions League sezonin tjetër, dhe kishte një vend në Ligue 1 XI [63], dhe sigurisht u shpall assistuesi më i mirë në Ligue 1 [64].

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Numrat nuk do të thotë asgjë për mua. Unë thjesht dua të ndihmojë për të bërë historinë dhe të sjellë kënaqësi te tifozat e Madridit. Ky është një klub i përdorur për të fituar dhe unë jam i përgatitur mendërisht dhe fizikisht për këtë gjë. Është një kënaqësi të jesh në mesin e kaq shumë yjeve dhe unë jam i sigurt se unë do të mësojë shumë nga të gjithë. Unë e kam ndjekur përherë Real Madridin dhe gjithmon kam ëndërruar për të luajtur këtu. Unë kam vuajtur shumë për të qënë këtu dhe kur ju e bëni këtë, atëherë kjo ju shijon shumë. Unë kurrë nuk do t'a harrojë këtë ditë. Unë shpresoj të punoj fortë, të stërvitem mirë, dhe të përjetojnë shumë gëzim këtu. Unë e di se jam shumë nën presion këtu, por unë jam i lumtur t'a përballoj atë."

James për tranferimin e tij te Real Madrid.[65]

Në një intervistë pas mbarimit në ndeshjes gjatë Kupën së Botës 2014, James deklaroi 'dashurinë', 'admirimin' dhe 'pasionin' për Real Madridin, duke thënë gjithashtu se do të ishte një 'ëndërr' për të luajtura me ta, duke i'u përgjigjur mirë thashethemeve që e lidhnin atë me gjigandët spanjoll [66].

Më 22 korrik 2014, Rodríguez konfirmoi zërat duke firmosur një kontratë 6 vjeçare me gjigandët spanjollë për një shumë të pacaktuar, e cila raportohej të ishte 80 milion [67][68][69][70][71][72][73]. Kjo lëvizje do t'a bëntë atë lojtarin e katërt më të shtrenjtë në historinë e futbollit dhe lojtarin e tretë më të shtrenjtë në historinë e Realit Madridit, dhe gjithashtu edhe kolumbianin më të shtrenjtë duke kaluar transferimin 60 milion € të Radamel Falcao-s [74][75]. Shuma e shpenzuar për t'a blerë e referoi atë si një galaktik, gjithashtu e mbështetur nga fakti se ai mori numrin 10, duke trazhëguar numrin e legjendave si Luís Figo, Ferenc Puskás, dhe lojtarit që ai admironte më shumë në fëmijërinë e tij, Zinedine Zidane [76][77][78]. James u përshëndet nga 45.000 mijë tifozë gjatë prezantimit të tij. Ambasadori kolumbian në Madrid mbajti një fjalim, që mbante një mesazh nga presidenti i Kolumbisë Juan Manuel Santos, duke deklaruar se James po ndryshon historinë e futbollit kolumbian dhe se i tërë kombi është mbrapa tij [79]. Gjithashtu edhe Florentino Pérez do të mbante një fjalim, duke e mipritur James dhe duke thënë klubi nuk do ta harrojë kurrë ditën që bëri realitet ëndërrën e tij [80]. 48 orë pas paraqitjes së tij, u raportua se 345,000 mijë fanella me emrin e tij ishin shitur, duke thyer rekodin e të gjithë lojtarëve të blerë në historinë e klubit [81].

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James bëri debutimin e tij në Superkupën e Europës kundër skuadrës spanjolle SevillaCardiff City Stadium, ku Real Madrid fitoi ndeshjen me rezultatin 2–0. Ai luajti 72 minuta përpara se të zëvëndësohej nga Isco [82].

Më 19 gusht, Rodriguez shënoi Golin e parë me klubin kundër Atlético Madrid në ndeshjen e parë të Superkupës Spanjolle, pasi hyri në fushën e lojës në fillim të pjesës së dytë në vend të portugezit Cristiano Ronaldo [83]. James bëri debutimin e tij në Champions League me Realin në ndeshjen e parë të fazës së grupeve kundër skuadrës zvicerane FC Basel, ku ai shënoi Golin e katërt në fitoren 5–1 në Santiago Bernabeu [84]. Disa ditë më vonë, James shënoi Golin e parë në ligë Deportivos, ku ai gjithashtu dhuroi edhe një assist në fitoren 8–2 jashtë fushe [85]. James shënoi një dopietë në fitoren 4–0 kundër Granadës më 1 nëntor, përfshirë një gjuajtje fantastike vollej e cila përfundoi në trekëndëshin e portës kundërshtare [86].

Karriera ndërkombtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rini[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2007, Rodríguez ishte pjesë e Kolumbisë U–17 që përfundoi si finaliste në Kampionatin Amerikano Jugor U–17, ku ai shënoi tre Gola. Ai ndihmoi Kolumbinë për të avancuar në fazën me eleminim direkt gjatë 2007 Kupës së Botës U–17, ku ata në fund u mposhtën në finale nga fituesit e Nigerisë.

Ai ishte gjithashtu pjesë e Kolumbisë U–20 në tre turnamente gjatë vitin 2011: në Toulon Tournament, Kampionatin Amerikano Jugor U–20, dhe në Kupën së Botës U–20 që u mbajt në atdheun e tij në Kolumbi.

Rodríguez shënoi dy Gola dhe dhuroi tre assista në 2011 Toulon Tournament. Kjo gjë e udhëhoqi atë të shpallej si lojtari më i mirë i turnamentit, me Kolumbinë që fitoi trofeun duke mposhtur në finale Francën nga gjuajtjet e penalltive. Rodríguez shënoi një nga penalltitë duke ndihmuar Kolumbinë për të fituar trofeun.

Gjatë Kampionatit Amerikano Jugor U–20, ai dhuroi tre assista përgjatë turnamentit. Gjatë Kupës së Botës U–20, ai shënoi tre Gola dhe dhuroi tre assista duke marrë vëmëndje ndërkombëtare si talent dhe udhëheqes gjatë kohës së tij te Porto, duke u bërë që ai të konsiderohej një lojtar kyç edhe në kombëtaren kryesore. Pavarësisht se Kolumbia u eleminua në çerek–finale kundër Meksikës, Rodríguez tërhoqi vëmëndjen e shumë klubeve të mëdha evropiane, dhe mori lëvdata nga trajneri legjendar i Manchester United, Alex Ferguson [87].

Kombëtarja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 dhe ndeshjet miqësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rodríguez në formacion me Kolumbinë gjatë një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2014 kundër Uruguajit më 10 shtator 2013.

Më 29 shtator, Rodríguez mori thirrjen e parë në kombëtaren e të rriturve, për një ndeshje kundër Bolivisë e planifikuar për t'u luajtur më 11 tetor 2011 [88]. Ai u zgjodh lojtari i ndeshjes, duke bërë një paraqitje mbresëlënëse duke marrë pjesë në aksionin e Golit të shënuar nga shoku i tij te Porto, Radamel Falcao, duke kontribuar në fitoren 2–1. Nën drejtimin e trajnerit të ri José Pékerman, ai luajti një pjesë vendimtare në fitoren 2–0 kundër Meksikës, duke assituar të dy Golat. Ai shënoi Golin e parë me kombëtaren kundër Perusë. Kolumbia arriti të fitojë ndeshje ku kaluar nga vendi i gjashtë në të pestin në renditjen e kualifikueseve.

Në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2014 kundër Uruguajit, Rodríguez assistoi dy Gola, për t'a bërë rezultatin nga 1–0, në 3–0, me ndeshjen që në fund u mbyll me fitoren 4–0. Rodríguez shënoi një Gol mahnitës me një goditje dënimi nga 30 metra në një ndeshje kundër Kilit, duke kontribuar në fitoren 3–1, gjë që e çoi Kolumbinë në vendin e dytë në grup, shumë afër kualifikimit për në finalet e turnamentit. Në ndeshjen kundër Paraguajit, Rodriguez nisi të dy aksionet e Golave, me ndeshjen që në fund u mbyll me rezultatin 2–0. Në ndeshjen e fundit miqësore të Kolumbisë për vitin 2011, Rodríguez assistoi Golin e vetëm të Kolumbisë në barazimin 1–1 kundër Brazilit, vendit mikpritës të Kupës së Botës.

Rodríguez luajti ndeshjen e parë për vitin 2013 kundër Bolivisë, në një ndeshje të vlefshme për kualifikueset në zonën CONMEBOL, ku Rodríguez u shpall lojtari i ndeshjes për performancën e tij. Ai kontriboi në ndeshje duke ndihmuar në shënimin e Golit të dytë me një goditje dënimi. Kolumbia fitoi ndeshjen me rezultatin 5–0 [89].

Duke luajtur në një ndeshje kundër kryesueve të Amerikës së Jugut, Argjentinës, Rodríguez pësoi një dëmtim në minutën e 30, duke u detyruar të zëvëndësohej. Pavarësisht se dëmtimi nuk ishte shumë serioz, Rodríguez ishte i detyruar për të humbur ndeshjen kundër Perusë disa ditë më vonë. James bëri një rikthim të mirë duke shënoi Golin e vetëm të fitores 1–0 kundër Ekuadorit gjatë ndeshjes së 15 kualifikuese [90]. Në një ndeshje të vështirë kundër Kilit, Rodríguez fitoi dy penallti që u shënuan nga Kolumbia për të barazuar rezultatin nga 1–3 në 3–3. Ky barazim i lejoi Kolumbisë për t'u kualifikuar për në finalet e një Kupe Bote për herë të parë pas 16 vitesh. Disa ditë më vonë, Rodríguez dhuroi assistin e Golit të parë me një goditje dënimi në fitoren 2–1 kundër Paraguajit në ndeshjen e fundit kualifikuese.

Rodríguez vazhdoi formën e tij të mirë të lojës duke assistuar Golin e parë dhe duke nisur aksionin e Golit të dytë të fitores 2–0 kundër Belgjikës. Ai u zgjodh lojtari i ndeshjes [91]. Rodríguez u vlerësua sërisht si lojtari i ndeshjes në barazimin 0–0 kundër Hollandës [92]. Rodríguez e nisi si titullar ndeshjen e Kolumbisë për vitn 2014, duke shënuar një penallti në barazimin 1–1 kundër Tunizisë. Në ndeshjen e fundit miqësore përpara fillimit të Kupës së Botës 2014, Rodríguez shënoi një tjetër penallti, këtë herë në fitoren 3–0 kundër Jordanisë.

Kupa e Botës 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Për mua, talentët e veçantë janë ata që bëjnë gjëra krejtësisht të pazakonshme. Diego Maradona, Lionel Messi, Luis Suárez, James Rodriguez – ata i bëjnë këto gjëra sepse kanë dhurata të caktuara që i bëjnë ato të veçantë Unë besoj se ai është lojtari më i mirë në Kupën e Botës dhe unë nuk besoj se po e ekzagjëraoj; ai është një lojtar i ri. Ne po përpiqemi të kufizojmë ndikimin e tij, por ai vazhdon t'a ruaj atë duke bërë që prania e tij të ndihmet. Shpresoj që ai të vazhdoj progresin e tij, sepse ai është shumë i vogël. Futbolli ka nevojë për futbollist me të tilla karakteristika."

Óscar Tabárez për James.[93]

Më 2 qershor 2014, Rodríguez ishte në listën e 23 lojtarëve të thirrur për të luajtur në Kupën e Botës 2014 dhe i ishte caktuar numrin 10 [94]. Në ndeshjen e hapjes së skuadrës, James nisi aksionet e dy Golave të parë përpara se të shënonte të tretin me një goditje të ulët që përfundoi në cepin e portës kundërshtare, duke ndihmuar Kolumbinë për të nisur aventurën në Brazil me një fitore 3–0 kundër Greqisë, dhe gjithashtu duke u shpallur lojtari i ndeshjes nga FIFA [95]. Në ndeshjen e dytë të grupit, Rodríguez vazhdoi formën e tij të mirë duke shënuar Golin e dytë në turnament me një goditje me kokë dhe gjithashtu duke assistuar Golin e dytë të shënuar nga Juan Fernando Quintero, duke ndihmuar Kolumbinë për të mpostur 2–1 Bregun e Fildishtë; ai sërisht u zgjodh lojtari i ndeshjes [96]. Në ndeshjen e tretë dhe të fundit në fazën e grupeve kundër Japonisë, Rodríguez hyri në fillim të pjesës së dytë si zëvëndësues dhe assistoi dy Golat e Jackson Martínez përpara se të shënonte Golin e fundit në fitoren 4–1 [97][98][99]. Në fund të fazës së grupeve, Rodríguez ishte renditur si lojtari me performancën në turnament nga FIFA [100].

James duke shënuar Golin e tij të dytë kundër Uruguajit në ndeshjen e raundit të 16.

Më 28 qershor, James shënoi të dy Golat në fitoren 2–0 kundër UruguajitEstádio do Maracanã ndeshjen e raundit të 16, duke e dërguar Kolumbinë në çerek–finale për herë të parë në historinë e tyre. Këto Gola e bënë gjithashtu lojtarin e parë që shënon Gol në të gjitha ndeshjet e kombëtares në turnament pas Ronaldos dhe RivaldosKupën e Botës 2002 [101][102]. Goli i tij i parë në ndeshje me një gjuajtje vollej u përshkrua si "një nga Golat më të bukur që Kupa e Botës ka parë" nga trajneri kundërshtar Óscar Tabárez, i cili gjithashtu e cilësoi atë si "lojtarin më të mirë në Kupën e Botës [103]. Për performancën e tij kundër uruguajianëve, Rodríguez u shpall nga FIFA si lojtari i ndeshjes për herë të tretë në katër ndeshje [104]. Goli i tij gjithashtu do të vlersohej si Goli i turnamentit nga më shumë se 4 milion njerëz në faqën zyrtare të FIFA-s në internet [105]. Gjithashtu ky Gol u nominua edhe për Çmimin FIFA Puskás si Goli më i bukur i vitit [106][107].

James duke festuar Golin e tij kundër Brazilit në çerek–finale. Ai u shpall golashënuesi më i mirë i turnamentit me 6 Gola.

Në ndeshjen çerek–finale kundër Brazilit, ai shënoi Golin e gjashtë në turnament, me penallti në humbjen 2–1 kundë vendasve [108]. Një Rodríguez i përlotur u ngushëllua nga David Luiz pas mbarimit të ndeshjes, me Rodríguez i cili deklaroi: "Ai (David) më tha se unë isha një lojtar i mirë. E vërteta është se kur kisha gjithë ato superyje që po më përfaqonin më bënë mua të lumtur. Ne duhet të ngrejmë kokat tona dhe duhet të falenderojmë Kolumbinë për mbështetjen e tyre. Ne jemi të mërzitur sepse donim të vazhdonim dhe të vendosnim rekorde të reja. Ne dhamë gjithçka për të shkuar në gjysëm–finale, por ne duhet të jemi krenar sepse ne luajtëm mirë. Unë po qaj sepse ne dhamë gjithçka. Ne jemi të mërzitur por duhet të jemi krenar pasi lamë lëkurën tonë këtu." [109][110].

Rodríguez u duartrokit në këmbë nga tifozët vendas, duke e mbyllur fushatën e tij në Kupën e Botës me gjashtë Gola dhe dy assista në pesë ndeshje [111]. Më 11 korrik, ai ishte në listën e 11 kandidatëve për të fituar çmimin Topin e Artë si lojtari më i mirë i turnamentit [112]. Ai më pas fitoi Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë i turnamentit paravësisht eleminimit në çerek–finale [8]. Për performancat e tij, ai ishte në formacionin më të mirë të Kupës së Botës dhe gjithashtu në formacionin më të mirë të zgjedhur nga Castrol. Fituesi i Topit të Artë u shpall Lionel Messi, e cila nuk u prit mirë nga legjenda argjentinase Diego Maradona i cili tha se Rodríguez duhej të ishte shpallur fituesi [113][114].

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I konsideruar gjerësisht të jetë ndër perspektivat më të mira në botë [115], Rodríguez mund të luaj në disa pozicione rreth mesfushës, duke luajtur si organizator, si anësor, dhe mesfushor qëndror si me kombëtaren ashtu edhe me klubet [116]. Gjatë një interviste, ai shpejgoi se pozicioni i tij i preferuar është mesfushor sulmues, pozicion ku ai ndihet më komod [117]. Shfaqja e Rodríguez gjatë kohës së tij në Argjentinë bëri që ai të krahasohej me futbollistin e famshëm kolumbian Carlos Valderrama; Vetë Carlos Valderrama e ka cilësuar atë si "pasardhësin" e tij [118][119][120].

James ka shfaqur aftësi në dribimet dhe stilin e lojës [121][122]. Aftësitë e tij të shënimit ishin një përmbledhje në Kupën e Botës 2014, ku ai arriti të fitojë Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë i turnamentit paravësisht eleminimit në çerek–finale [8].

Sponzorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë ditëve të tij të hershme në Amerikën e Jugut, Rodríguez u afrua nga skauti Claus Peter Meyer i kompanisë Adidas [115]. Ai është paraqitur herë pas here në reklamat e ndryshme të Adidas, si edhe në reklamat e pijeve kolumbiane, "Pony Maltë"; Pije Nestle, "Milo"; dhe në markën e shampos "Clear" [123]. Pas Kupës së Botës 2014, ku ai arriti të fitojë Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë i turnamentit më gjashtë Gola, Adidas mori avantazhin e rritjes së ekspozimit Rodriguez duke e lëshuar atë me Këpucën e Artë për të festuar arritjen e tij [124].

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rodríguez është martuar me Daniela Ospinën [125], motrën e portierit David Ospina, që nga viti 2011, dhe kanë një vajzë me emrin Salome, lindur më 29 maj 2013. Rodríguez është një i Krishter [126].

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 nëntor 2014 [127][128]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër1 Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Envigado Primera B 2007 8 0 8 0
Primera A 2008 22 9 22 9
Total 30 9 30 9
Banfield Clausura 2009 12 1 12 1
Apertura 2009 18 3 18 3
Clausura 2010 12 1 8 5 20 6
Total 42 5 8 5 50 10
Porto 2010–11 15 2 7 3 9 1 31 6
2011–12 26 13 4 0 8 1 38 14
2012–13 22 10 5 1 8 1 1 0 36 12
Total 63 25 16 4 25 3 1 0 105 32
Monaco 2013–14 34 9 4 1 38 10
Total 34 9 4 1 38 10
Real Madrid 2014–15 12 5 1 0 4 1 3 1 20 7
Total 12 5 1 0 4 1 3 1 20 7
Total 181 44 21 5 37 9 4 1 243 68

1 Përfshirë Supercopa de España, UEFA Super Kupën dhe FIFA Kupën e Botës për Klubeve.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 nëntor 2014 [129]

Kombëtarja kolumbiane
Viti Ndeshje Gola
2011 3 0
2012 7 2
2013 10 1
2014 12 9
Total 32 12

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren kolumbiane.[130]
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 3 qershor 2012 Estadio Nacional, Lima, Peru Flamuri Peru 1–0 1–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
2. 11 shtator 2012 Estadio Monumental David Arellano, Santiago, Kili Flamuri Kili 1–1 3–1
3. 6 shtator 2013 Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla, Kolumbi Flamuri Ekuadori 1–0 1–0
4. 5 mars 2014 Estadi Cornellà-El Prat, Barcelona, Spanjë Flamuri Tunizia 1–0 1–1 Ndeshje Miqësore
5. 6 qershor 2014 Estadio Nuevo Gasómetro, Buenos Aires, Argentina Flamuri Jordania 1–0 3–0
6. 14 qershor 2014 Estádio Mineirão, Belo Horizonte, Brazil Flamuri Greqia 3–0 3–0 2014 FIFA Kupa e Botës
7. 19 qershor 2014 Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília, Brazil Flamuri Bregu i Fildishtë 1–0 2–1
8. 24 qershor 2014 Arena Pantanal, Cuiabá, Brazil Flamuri Japonia 4–1 4–1
9. 28 qershor 2014 Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro, Brazil Flamuri Uruguaji 1–0 2–0
10. 2–0
11. 4 korrik 2014 Estádio Castelão, Fortaleza, Brazil Flamuri Brazili 1–2 1–2
12. 14 tetor 2014 Red Bull Arena, Harrison, Shtetet e Bashkuara Flamuri Kanadaja 1–0 1–0 Ndeshje Miqësore

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Envigado

Banfield

Porto

Real Madrid

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolumbia U-20

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Das, Andrew (28 qershor 2014). "World Cup 2014: James Rodríguez Leads Colombia Over Uruguay". The New York Times. Marrë më 30 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Worswick, Carl (27 qershor 2014). "James Rodríguez: the meteoric rise of a new Colombian football superstar". The Guardian. Marrë më 30 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Rodriguez: I've got a lot to learn". FIFA.com. 20 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2012. Marrë më 19 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The 100 best footballers in the world". The Guardian. 20 dhjetor 2012. Marrë më 19 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "World Cup 2014: Chief conductor James Rodriguez looking to lead as Colombia face Uruguay". The Mirror. Retrieved 1 korrik 2014
 6. ^ "Carlos Valderrama: Colombia star James Rodriguez is the new me!". Daily Mail. Retrieved 30 qershor 2014
 7. ^ "James Rodriguez: Real Madrid sign Monaco forward". BBC. Retrieved 22 korrik 2014
 8. ^ a b c "Messi, Neuer heralded as Brazil 2014's best". FIFA.com. 13 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2018. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Castrol Index Top 11 Arkivuar 12 korrik 2014 tek Wayback Machine. FIFA.com, Retrieved 22 korrik 2014
 10. ^ "James' best kept secrets – MARCA.com (English version)". MARCA.com. 12 korrik 1991. Marrë më 30 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Noticias | Fútbol argentino | Fútbol internacional | Argentinos por el mundo | Champions League | Selección Argentina | Eliminatorias | Mercado de pases | Goal.com Argentina". Goal.com. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Rechazan oferta de 5 millones de euros por James Rodríguez | 20100215". Caracol.com.co. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2014. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "¡Qué hijo de Dios!". Ole.clarin.com. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2010. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "YouTube". YouTube. 17 shkurt 2010. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Un Taladro rendidor". Ole.clarin.com. 10 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2010. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Banfield-ARG 3x1 INTER – Compacto, Sportv – Oitavas de Final – Libertadores 2010 – 28/04/2010". YouTube. 28 prill 2010. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "ph Internacional x–x Banfield: xxx". Goal.com. 7 maj 2010. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Comunicado James Rodriguez" (PDF). FC Porto. 6 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 dhjetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Relatorio e Contas 2009/2010" (PDF). Web3.cmvm.pt. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Football | Match | Team Lineups | Friendly Match | FC Porto v Ajax | 18th July 2010". TEAMtalk. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Page 40, "Relatório e Contas Consolidado 2010/2011 (1º Semestre)" [Half-yearly report 2010/2011] (PDF). FC Porto. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 prill 2020. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Football videos, highlights, soccer clips & interviews". Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 23. ^ "COMUNICADO" [Lajmërim] (PDF). FC Porto / CMVM. 17 maj 2011. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 gusht 2011. Marrë më 9 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "South American hopefuls enter final straight". FIFA.com. 21 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2014. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "The 15 Best Wingers in World Football". Bleacher Report. 30 korrik 2013. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Manchester United: 5 Transfers Who Could Bring Some Creativity to Their Midfield". Bleacher Report. 8 maj 2013. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "UEFA Champions League 2012/13 – History – Matches –". Uefa.com. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ ":.: James eleito melhor jogador das primeiras cinco jornadas – Liga – Jornal Record :.:". Record.xl.pt. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Rodriguez scoops Portuguese award Colombia News | Colombia Reports – Colombia News". Colombia Reports. 8 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2012. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Três pontos "sofridos" e um grande susto por James – Desporto – DN". Dn.pt. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "James Rodríguez recayó de su lesión muscular en partido con FC Porto – Noticias de Fútbol Internacional". Eltiempo. Com. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ ":.: James Rodríguez: "Por que não sonhar com a conquista da Champions?" – FC Porto – Jornal Record :.:". Record.xl.pt. 19 shkurt 2013. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Jackson Martínez marcó gol en el triunfo del Porto 2–0 sobre Estoril – Noticias de Fútbol Internacional". Eltiempo. Com. 8 mars 2013. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Porto back on winning track". Portugoal.net. 8 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2013. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Manchester United target James Rodriguez unhappy being benched by Porto". Hereisthecity.com. 14 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2013. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Porto coach hits back at unhappy Manchester United target James Rodriguez". Hereisthecity.com. 15 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2013. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "James Rodríguez". Maisfutebol.iol.pt. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2015. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "James Rodriguez vs nani – Champions League Stats (Last 2 Seasons)". WhoScored.com. 21 shkurt 2013. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Dragões rejeitaram 30 milhões por James Rodríguez – Desporto – DN". Dn.pt. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Man United Launch £25m Bid for In-Form South American Winger". CaughtOffside. 19 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2013. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Unbeaten Porto wrap up 27th league title". UEFA.com. 19 maj 2013. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Porto claim Portuguese title, Benfica win". Fifa.com. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2014. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Monaco pay €70 million for Porto pair". Goal.com. 24 maj 2013. Marrë më 24 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "AS Monaco Agrees to Deal for Porto Stars Joao Moutinho and James Rodriguez". Bleacher Report. 24 maj 2013. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Joao Moutinho toujours absent, James Rodriguez de retour – Planete-ASM.fr – Toute l'actualité de l'AS Monaco". Planete-ASM.fr. 21 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2013. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Monaco maintain two-point lead over PSG". UEFA.com. Marrë më 13 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Member associations – France – League –". Uefa.com. 5 tetor 2013. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "James Rodriguez vs Saint-Etienne 10.5.13". YouTube. Marrë më 16 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Diego, Juan. "Asistencia de James Rodriguez en el empate del Mónaco ante Sochaux". Comutricolor.com. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2014. Marrë më 18 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Falcao strikes back as Monaco avoid third defeat – Football | The Star Online". Thestar.com.my. 9 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2013. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Primer gol oficial de James Rodríguez con el Mónaco". Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "YouTube". YouTube. Marrë më 14 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Member associations - France - League – UEFA.com". Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Member associations - France - League – UEFA.com". Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "Live Commentary: Vannes OC 2–3 AS Monaco – as it happened – Sports Mole". Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "Member associations - France - League – UEFA.com". Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Member associations - France - League – UEFA.com". uefa.com. Marrë më 4 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "Ligue 1 – James Rodriguez at the double as Monaco win at Bastia – Yahoo Eurosport UK". uk.eurosport.yahoo.com. Marrë më 4 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "www.vanguardia.com/deportes/copa-confederaciones/247934-con-jugada-de-james-rodriguez-monaco-gano-en-el-ultimo-minuto – Translator". microsofttranslator.com. Marrë më 4 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "James Rodriguez: "L'AS Monaco joue le titre" | AS Monaco | Nice-Matin". nicematin.com. Marrë më 4 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "James Rodriguez est le meilleur joueur de Ligue 1 » Onze Mondial". onzemondial.com. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2014. Marrë më 4 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "France Ligue 1: AS Monaco - FC Sochaux - FIFA.com". fifa.com. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 4 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ a b "Ibrahimovic mejor jugador de Francia; James Rodríguez tercero". Mundodeportivo.com. Marrë më 24 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "French Ligue 1 Statistics". Espn Fc. Marrë më 24 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "James Rodríguez on his move to Real Madrid". FIFA.com. 22 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "Rodriguez: Real would be a dream". FIFA.com. 12 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2015. Marrë më 12 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "Official announcement: James Rodríguez". realmadrid.com. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "James Rodríguez signs for Real Madrid for a reported £63m". The Guardian. 22 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "Real Madrid sign James Rodriguez from Monaco in £63million deal". Sky Sports. 22 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Rice, Simon (22 korrik 2014). "James Rodriguez joins Real Madrid". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "Real Madrid sign Monaco forward". BBC. 22 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "James Rodriguez signs for Real Madrid inking a six-year contract in £63m transfer from Monaco". The Telegraph. 22 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "Firmos Rodrigez. "Erdha të luaj në klubin e ëndrrave"". Panorama Sport. 23 korrik 2014. Marrë më 23 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 74. ^ "Rodriguez: This is a dream move". FIFA.com. 22 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ "Ja blerja e tretë më e shtrenjtë në historinë e Realit të Madridit". Panorama Sport. 24 korrik 2014. Marrë më 24 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 76. ^ James Rodríguez: "Zidane fue mi ídolo y siempre fui del Real Madrid" Arkivuar 25 tetor 2014 tek Wayback Machine Liga BBVA
 77. ^ How Real Madrid and Barcelona could line up following stunning signings of James Rodriguez and Luis Suarez Daily Telegraph
 78. ^ James Rodríguez: will new galáctico fit into Real Madrid masterplan? The Guardian
 79. ^ "James Rodríguez's presentation as new Real Madrid player". Real Madrid C.F. 22 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ "Florentino Pérez: "Today you fulfil your dream of playing for Real Madrid"". Marca. 22 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ "Real Madrid sell 345,000 James Rodriguez replica shirts in 48 hours". Telegraph. 24 korrik 2014. Marrë më 24 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ "Europa i përket Realit, K.Ronaldo e pushton". Panorama Sport. 13 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2014. Marrë më 13 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ "Rodrigez nuk mjafton, Atletiko ndal Realin". Panorama Sport. 19 gusht 2014. Marrë më 19 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 84. ^ "Reali me pesë "yje", goleadë ndaj Bazelit". Panorama Sport. 17 shtator 2014. Marrë më 17 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 85. ^ "Reali lan "mëkatet", i bën 8 gola Deportivos". Panorama Sport. 21 shtator 2014. Marrë më 21 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 86. ^ "Reali bën spektakël, Barca dhuron kreun". Panorama Sport. 2 nëntor 2014. Marrë më 2 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 87. ^ John Edwards (13 nëntor 2012). "James Rodriguez: Manchester United watch Porto winger for seventh time this season | Mail Online". Dailymail.co.uk. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 88. ^ "Convocatoria Selección Mayores para juego ante Bolivia". Kombëtarja kolumbiane e futbollit. 29 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2011. Marrë më 30 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 89. ^ "Colombia 5–0 Bolivia". Maisfutebol.iol.pt. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2016. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ "Colombia 1–0 Ecuador". FIFA. 6 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2014. Marrë më 28 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 91. ^ "Belgium vs. Colombia: Score, Grades and Post-Match Reaction". Bleacher Report. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 92. ^ "International friendlies – Netherlands play out draw with Colombia – Yahoo Eurosport UK". Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 93. ^ "James Rodríguez is the best player in the world cup". FIFA.com. 29 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2014. Marrë më 29 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ "Recovering Falcao left off Colombia's final 23-player World Cup roster". Fox Sports. 2 qershor 2014. Marrë më 16 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 95. ^ "Kjo Kolumbi nuk fal, i dërrmon 3-0 grekët". Panorama Sport. 14 qershor 2014. Marrë më 14 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 96. ^ "Kolumbia merr fitoren e dytë, "prek" 1/8 finale". Panorama Sport. 19 qershor 2014. Marrë më 19 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 97. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil™: Japan-Colombia". FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2014. Marrë më 30 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 98. ^ "James Rodriguez and Colombia continue to excite". Irish Times. 24 qershor 2014. Marrë më 25 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ "Kolumbia s'fal, Greqia ia del në "frymën e fundit"". Panorama Sport. 24 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2014. Marrë më 25 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 100. ^ "Rodriguez hits front as Perisic goes home in second". FIFA. 27 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2014. Marrë më 29 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 101. ^ Masefield, Fraser (28 qershor 2014). "World Cup – Genius Rodriguez fires Colombia past toothless Uruguay". Eurosport. Marrë më 29 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 102. ^ Stamolla, Jeton (29 qershor 2014). "Kolumbia 'kafshon' Uruguain dhe siguron çerekfinalet". Panorama Sport. Marrë më 29 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 103. ^ "Colombia's James Rodríguez sizzles to end Uruguay World Cup saga". The Guardian. 29 qershor 2014. Marrë më 30 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 104. ^ "Colombia 2–0 Uruguay". FIFA.com. 28 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2014. Marrë më 29 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 105. ^ a b "Rodriguez volley named Goal of the Tournament". FIFA.com. 21 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 21 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 106. ^ "James Rodriguez". FIFA. 12 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2014. Marrë më 14 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 107. ^ ""FIFA Puskás Award 2014″, 10 golat finaliste per cmimin". Panorama Sport. 13 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2014. Marrë më 13 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 108. ^ "Brazili Marshon drejt gjysmëfinales falë… mbrojtjes". Panorama Sport. Marrë më 7 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 109. ^ "James Rodriguez Consoled by David Luiz as Brazil Eliminate Colombia at World Cup". Bleacher Report. 4 korrik 2014. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 110. ^ "Tearful James Rodriguez hits out at referee after Colombia exit World Cup". Smh.com.au. 5 korrik 2014. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 111. ^ "Departing Rodriguez soaks up adulation". FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 112. ^ "World Cup 2014: Fifa announces Golden Ball shortlist". BBC. 11 korrik 2014. Marrë më 12 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 113. ^ "World Cup 2014: Lionel Messi Golden Ball surprised Sepp Blatter". BBC. 14 korrik 2014. Marrë më 12 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 114. ^ ""Topi i Artë" i Botërorit, të gjithë kundër Mesit". Panorama Sport. 15 korrik 2014. Marrë më 15 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 115. ^ a b "World Cup 2014: 'no ceiling to what Colombian James Rodriguez can achieve'". The Telegraph. 3 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 116. ^ "Rodriguez: I've got a lot to learn". FIFA.com. 20 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2013. Marrë më 15 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 117. ^ "James: "I'm more comfortable in my position for Colombia"". Marca.com. 13 nëntor 2014. Marrë më 15 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 118. ^ "Carlos Valderrama: Colombia star James Rodriguez is the new me!". MailOnline Sport (published by Youtube). 26 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 119. ^ "Who is James Rodríguez?". UEFA.com. 4 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 120. ^ "James Rodriguez and his Adidas Deal". beIN Sports (published by Youtube). 4 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 121. ^ "Arsene Wenger Q&A: Arsenal boss on James Rodriguez, World Cup final and new foe Louis van Gaal". Mirror. 12 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 122. ^ "David Beckham on James Rodríguez – The Dugout Live in Rio – adidas Football". adidas Football (published by Youtube). 12 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 123. ^ Popilevych, Hanna (2 korrik 2014). "James Rodriguez the commercial star: Watch Colombian sensation's string of adverts". Daily Mail. Marrë më 25 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 124. ^ "James Rodriguez miadidas Golden Boot Boots". FootballBoots. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2017. Marrë më 26 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 125. ^ "James Rodriguez The Soccer Star is also a Family Man". 20 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 126. ^ "Colombia's James Rodriguez, a proud father and the man Brazil most fears at World Cup". Fox News. Marrë më 26 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 127. ^ (ESPN) (red.). "Estadísticas James Rodríguez Rubio". Marrë më 26 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 128. ^ "Colombia - J. Rodríguez - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 26 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 129. ^ "James Rodríguez - National Football Teams". National-Football-Teams. Marrë më 26 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 130. ^ "James Rodríguez International Statistics"., Int.soccerway.com Marrë më 14 korrik 2014
 131. ^ "James Rodriguez, the young guide to Colombia". CONMEBOL. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2014. Marrë më 15 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 132. ^ "The James Rodríguez story". Real Madrid C.F. 22 korrik 2014. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 133. ^ a b c d "Signings for the 2014/15 season". realmadrid.com. Real Madrid C.F. 11 tetor 2014. Marrë më 27 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 134. ^ "Toulon 2011: Colombia's U-20s reign supreme". FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2014. Marrë më 15 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 135. ^ a b "Toulon tune-up for U-20 quartet". FIFA.com. FIFA.com. 15 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2014. Marrë më 26 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 136. ^ "Liga Portugal". Liga Portugal. Marrë më 15 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 137. ^ "James eleito melhor jogador das primeiras cinco jornadas". Record.xl.pt. 4 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 15 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 138. ^ "Record elege o onze de 2012" [Record zgjedh njëmbëdhjetshen e vitit 2012]. A Bola. 1 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2013. Marrë më 1 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 139. ^ "João Moutinho e mais dez craques" [João Moutinho dhe dhjetë asat]. O Jogo. 31 dhjetor 2012. Marrë më 12 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 140. ^ "O melhor onze da I Liga". O Jogo. 1 janar 2014. Marrë më 1 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 141. ^ "World Cup 2014: James Rodriguez wins Golden Boot". BBC Sport. 13 korrik 2014. Marrë më 15 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 142. ^ "French Ligue 1 Stats: Assists Leaders – 2013–14". ESPN FC. Marrë më 20 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 143. ^ "Sondages | Communauté | AS Monaco FC". Asm-fc.com. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 24 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 144. ^ "World Cup 2014: James Rodriguez wins Golden Boot". BBC Sport. 13 korrik 2014. Marrë më 14 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 145. ^ "The Dream Team". FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2014. Marrë më 21 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]