Udinese Calcio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Udinese
Flag of Udinese Calcio.svg
Emri i plotëUdinese Calcio SpA
Pseudonimi(et)Bianconeri Friulani
Zebrette
Themeluar30 November 1896; 126 vite më parë (30 November 1896)
StadiumiDacia Arena
Kapaciteti25,144
PronariGiampaolo Pozzo
PresidentiFranco Soldati
MenaxheriIgor Tudor
LigaSerie A
2018-19Serie A, Vendi 12
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Udinese Calcio është një klub futbolli italian me seli në Udine, Friuli-Venezia Giulia, dhe aktualisht luan në Serie A. E themeluar në vitin 1896, Udinese është klubi i dytë më i vjetër në Serie A, Genoa CFC pas.

Tradicionalisht në shtëpi Ekipi kit është këmishë të zezë dhe të bardhë me shirita, pantallona të shkurtra të zeza, dhe çorape të bardhë. Klubi luan në Stadio Friuli, e cila ka një kapacitet prej 41.652 (edhe pse aktualisht është i kufizuar 30.900). Ajo ka një numër të madh të tifozëve ne Friuli dhe zonat përreth.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 6 shtator 2017
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Argentina.svg Pt Albano Bizzarri
3 Flag of Brazil.svg Mb Samir
4 Flag of Italy.svg Mb Gabriele Angella
5 Flag of Brazil.svg Mb Danilo (kapiten)
6 Flag of Côte d'Ivoire.svg Mf Seko Fofana
7 Flag of Brazil.svg Sm Ryder Matos
9 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Sm Riad Bajić
10 Flag of Argentina.svg Mf Rodrigo De Paul
11 Flag of Mali.svg Sm Aly Mallé
12 Flag of Croatia.svg Mb Igor Bubnjić
13 Flag of Sweden.svg Mf Svante Ingelsson
14 Flag of the Czech Republic.svg Mf Jakub Jankto
15 Flag of Italy.svg Sm Kevin Lasagna
16 Flag of Argentina.svg Mf Gaspar Iñíguez
17 Flag of the Netherlands.svg Mb Bram Nuytinck
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18 Flag of Croatia.svg Sm Stipe Perica
19 Flag of Denmark.svg Mb Jens Stryger Larsen
20 Flag of Argentina.svg Sm Maxi López
21 Flag of Italy.svg Mf Simone Pontisso
22 Flag of Italy.svg Pt Simone Scuffet
23 Flag of Iceland.svg Mf Emil Hallfreðsson
25 Flag of Italy.svg Pt Davide Borsellini
27 Flag of Switzerland.svg Mb Silvan Widmer
53 Flag of Iraq.svg Mb Ali Adnan
55 Flag of Poland.svg Mb Paweł Bochniewicz
72 Flag of the Czech Republic.svg Mf Antonín Barák
85 Flag of Switzerland.svg Mf Valon Behrami
96 Flag of Brazil.svg Sm Ewandro
97 Flag of Italy.svg Mb Giuseppe Pezzella
99 Flag of Croatia.svg Mf Andrija Balić

Menaxherët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 
Emri Nacionaliteti Vitet
Otto Krappan Flag of Germany.svg 1923–26
Lajos Czeizler Flag of Hungary.svg 1927–28
Ferenc Molnár Flag of Hungary.svg 1942–43
Aldo Olivieri Flag of Italy.svg 1952–53
Sergio Manente Flag of Italy.svg 1961–62
Alberto Eliani Flag of Italy.svg 1962–64
Massimo Giacomini Flag of Italy.svg 1973–74
Sergio Manente Flag of Italy.svg 1973–75
Humberto Rosa Flag of Argentina.svg 1975–76
Massimo Giacomini Flag of Italy.svg 1977–79
Corrado Orrico Flag of Italy.svg 1979–80
Gustavo Giagnoni Flag of Italy.svg 1980–81
Enzo Ferrari Flag of Italy.svg 1980–84
Luís Vinício Flag of Brazil.svg 1984–86
Giancarlo De Sisti Flag of Italy.svg 1985–87
Bora Milutinović Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg 1987–1988
Nedo Sonetti Flag of Italy.svg 1987–89
Bruno Mazzia Flag of Italy.svg 1989–90
Franco Scoglio Flag of Italy.svg 1991–92
Adriano Fedele Flag of Italy.svg 1991–1994
 
Emri Nacionaliteti Vitet
Alberto Bigon Flag of Italy.svg 1992–93
Giovanni Galeone Flag of Italy.svg 1994–95
Alberto Zaccheroni Flag of Italy.svg 1995–98
Francesco Guidolin Flag of Italy.svg 1998–1999
Luigi De Canio Flag of Italy.svg 1999–2001
Luciano Spalletti Flag of Italy.svg 2001
Roy Hodgson Flag of England.svg 2001
Giampiero Ventura Flag of Italy.svg 2001–2002
Luciano Spalletti Flag of Italy.svg 2002–2005
Serse Cosmi Flag of Italy.svg 2005–2006
Néstor Sensini (interim) Flag of Argentina.svg 2006
Loris Dominissini Flag of Italy.svg 2006
Giovanni Galeone Flag of Italy.svg 2006–2007
Alberto Malesani Flag of Italy.svg 2007
Pasquale Marino Flag of Italy.svg 2007–2009
Gianni De Biasi Flag of Italy.svg 2009–2010
Pasquale Marino Flag of Italy.svg 2010
Francesco Guidolin Flag of Italy.svg 2010–2014
Andrea Stramaccioni Flag of Italy.svg 2014–2015
Stefano Colantuono Flag of Italy.svg 2015–2016
Luigi De Canio Flag of Italy.svg 2016
Giuseppe Iachini Flag of Italy.svg 2016
Luigi Delneri Flag of Italy.svg 2016–2017
Massimo Oddo Flag of Italy.svg 2017–