Udinese Calcio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Udinese
Emri i plotë Udinese Calcio SpA
Nofka Bianconeri Friulani
Zebrette
Themeluar 1896
Arena Dacia Arena
(Kapaciteti: 25,144)
Presidenti Flag of Italy.svg Giampaolo Pozzo
Trajner kryesorë Flag of Italy.svg Luigi Delneri
Liga Serie A
2015-16 Serie A, Vendi 17
Webfaqja Faqja zyrtare e klubit
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat si mysafir
Ngjyrat e treta

Udinese Calcio është një klub futbolli italian me seli në Udine, Friuli-Venezia Giulia, dhe aktualisht luan në Serie A. E themeluar në vitin 1896, Udinese është klubi i dytë më i vjetër në Serie A, Genoa CFC pas.

Tradicionalisht në shtëpi Ekipi kit është këmishë të zezë dhe të bardhë me shirita, pantallona të shkurtra të zeza, dhe çorape të bardhë. Klubi luan në Stadio Friuli, e cila ka një kapacitet prej 41.652 (edhe pse aktualisht është i kufizuar 30.900). Ajo ka një numër të madh të tifozëve ne Friuli dhe zonat përreth.

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas datës 1 shtator 2016
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Greece.svg Pt Orestis Karnezis
2 Flag of Mali.svg Mb Molla Wagué (në huazim nga Granada)
3 Flag of Brazil.svg Mb Samir
4 Flag of Italy.svg Mb Gabriele Angella
5 Flag of Brazil.svg Mb Danilo
6 Flag of France.svg Mf Seko Fofana
7 Flag of Colombia.svg Mb Pablo Armero
8 Flag of Ghana.svg Mf Emmanuel Agyemang-Badu
9 Flag of Colombia.svg Sm Duván Zapata (në huazim nga Napoli)
10 Flag of Argentina.svg Mf Rodrigo De Paul
11 Flag of Venezuela.svg Sm Adalberto Peñaranda (në huazim nga Watford)
14 Flag of the Czech Republic.svg Mf Jakub Jankto
18 Flag of Croatia.svg Sm Stipe Perica
19 Flag of Brazil.svg Sm Ryder Matos
20 Flag of Italy.svg Mf Francesco Lodi
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
22 Flag of Italy.svg Pt Simone Scuffet
23 Flag of Iceland.svg Mf Emil Hallfreðsson
25 Flag of Italy.svg Pt Samuele Perisan
26 Flag of Belgium.svg Mf Sven Kums (në huazim nga Gent)
27 Flag of Switzerland.svg Mf Silvan Widmer
30 Flag of Brazil.svg Mb Felipe
33 Flag of Greece.svg Mf Panagiotis Kone
37 Flag of Italy.svg Mb Marco Davide Faraoni
53 Flag of Iraq.svg Mb Ali Adnan
75 Flag of France.svg Mb Thomas Heurtaux
77 Flag of France.svg Sm Cyril Théréau
95 Flag of Brazil.svg Mf Lucas Evangelista
96 Flag of Brazil.svg Sm Ewandro
98 Flag of Australia.svg Mf Panos Armenakas
99 Flag of Croatia.svg Mf Andrija Balić