Andrea Stramaccioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Andrea Stramaccioni
Andrea Stramaccioni (cropped).jpg
Stramaccioni në vitin 2012
Të dhënat personale
Data e lindjes (1976-01-09) 9 Janar 1976 (44 vjeç)
Vendi i lindjesRome, Italia
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual-
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–1995Bologna0(0)
Ekipet e menaxhuara
2012–2013Internazionale
2014–2015Udinese
2015–2016Panathinaikos
2017–2018Sparta Prague
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Andrea Stamaccioni (lindur më 9 janar 1976) është një trajner italian futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili së fundmi ishte trajner i klubit çek Sparta Prague

Karriera si lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andrea Stamaccioni e nisi karrierën e tij ne vitin 1994 si mbrojtës tek Bologna FC. Stamaccioni e la futbollin shpejt sepse pësoi një dëmtim shume serioz ne gju, dhe filloi kursin si trajner. Stamaccioni ne 2003 mori licensen për te drejtuar ekipe te Primaverës Italiane.

Inter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne 26 mars kur Claudio Ranieri u shkarkua, Massimo Moratti vendosi Stamaccionin si trajner te Inter. Ndihmësi i tij është Giuseppe Baresi. Ai e çoi Inter ne vendin e 6 dhe mundi Rivalet e AC Milan gjë qe i kushtoi këtyre te fundit kampionatin. Me rezultatet e ndeshjeve te fundit, presidenti i Inter Massimo Moratti konfirmoi se Andrea Stamaccioni do te qëndroj edhe për sezonin tjetër.

Statistikat si Trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]