Simone Scuffet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Simone Scuffet
Të dhënat personale
Emri i plotëSimone Scuffet
Data e lindjes (1996-05-31) 31 Maj 1996 (24 vjeç)
Vendi i lindjesRemanzacco, Itali
Gjatësia1,87 m (6 ft 1+12 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualUdinese
Numri22
Karriera në rini
Udinese
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–Udinese38(0)
Ekipi kombëtar
2013Italia U1719(0)
2013–Italia U182(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 13 prill 2014.
† Ndeshje (Gola).

Simone Scuffet (lindur më 31 maj 1996) është një futbollist profesionist italian i cili luan me skuadrën italiane UdineseSerie A.[1]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Udinese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scuffet është lojtar i akademisë së Udineses dhe u vendos në skuadrën e parë për sezonin 2013–14.[2] Më 1 shkurt 2014, pas një dëmtimi të portierit të parë Željko Brkić, Scuffet bëri debutimin e tij me skuadrën në moshën 17 vjeçare në fitoren 0–2 kundër Bolonjës.[3] Pas disa performancave pozitive, Scuffet u bë portieri i parë i Udineses. Më 27 Mars, në një ndeshje kundër InteritSan Siro, Scuffet ishte lojtari më i mirë i skuadrës së tij duke bërë disa pritje shpëtimtare dhe duke i siguruar skuadrës barazimin 0–0.[4] Pas kësaj paraqitje fantastike, ai u vendos në formacionin më të mirë të javës së 30 të Serie A.[5]

Më 9 qershor 2014, Scuffet firmosi një kontratë të re pesë vjeçare me klubin.[6]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scuffet ka përfaqsuar Italinë në nivelet U–17 dhe U–18. Me kombëtaren U–17, Scuffet ka luajtur në Kupën e Botës 2913. Italia pasi e mbylli grupin B në vendin e dytë me 6 pikë, u eleminua nga Meksika në raundin e 16 me rezultatin 2–0. Megjithatë, pavarësisht nga eleminimi i hershëm i bluve, Scuffet ishte një nga lojtarët më të mirë të kompedicionit. Në mars 2014, ai u thirr nga trajneri i kombëtares së parë Cesare Prandelli që të bashkohej me disa lojtarë të panjohur në stërvitjen e tyre 3 ditore në një qëndër stërvitore.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Meet Simone Scuffet: Italy's next great goalkeeper?". Eurosport. Marrë më 1 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Serie A Udinese, il baby Scuffet: «Bello essere tra i grandi»". Corrieredellosport.it. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 1 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Bologna 0-2 Udinese". ESPN. 1 shkurt 2014. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Inter barazon në Giuseppe Meazza". time.al. 27 mars 2014. Marrë më 4 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Serie A Team of the Week: Tevez, Mexes & Scuffet all shine". Goal.com. 28 mars 2014. Marrë më 4 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Udinese: Scuffet rinnova fino al 2019". ANSA.it. 9 qershor 2014. Marrë më 9 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Nazionale, Prandelli convoca 31 giovani di A e B per uno stage". Gazetta.it. 1 prill 2014. Marrë më 10 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]