Jump to content

San Siro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
San Siro
VendndodhjaVia Piccolomini 5, 20151 Milano, Flamuri
Koordinatat45°28′41″N 9°07′26″E / 45.478080°N 9.12400°E / 45.478080; 9.12400
PronariBashkia e Milanos
Suitat30[1]
Kapaciteti26,000 (1926–1939)
55,000 (1939–1955)
100,000 (1955–1956)
90,000 (1956–1988)
72,000 (1988–1990)
88,500 (1990–2002)
85,700 (2002–2003)
82,955 (2003–2008)
80,074 (2008–2011)

80,018 (2011–)[2]
Madhësia e fushës105m x 68m
SipërfaqjaGrassMaster
Ndërtimi
Gurthemeli1925
Hapur19 shtator 1926[3]
Rinovuar1956, 1989
Përdoruesit
A.C. Milan (1926–)
F.C. Internazionale Milano (1947–)

Stadiumi Giuseppe Meazza (gjithashtu i njohur me emrin San Siro pas zonës ku ndodhet) është një stadium futbolli në Milano.

E vendosur pranë stadiumin Olimpik në Romë, stadiumi është më i madhi për kapacitet në Itali dhe është shtëpi e dy klubeve të futbollit të qytetit, Milan dhe Inter. Ai ofron 75,923 stola për spektatorë, prej të cilave 1.315 vende për VIP dhe mysafirë të veçantë, përfaqësues të medias dhe persona me aftësi të kufizuara (janë të rezervuara nga udhëzues).[1] Stadiumit bën pjesë në elitën e stadiumeve sipas standardeve të UEFA-s.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi ishte ndërtuar në vitin 1925/26 në San Siro, zonë e Milanos, dhe zgjeruar në mes të viteve 1950. Në vitin 1979, stadiumi u riemërua në kujtim të lojtarit që u aktivizua me të dyja ekipet Giuseppe Meazza.

Dalja e tij sot ishte stadiumi gjatë Kupës së Botës 1990, kur ajo u zgjeruar me një vend të tretë. Ky është mbajtur nga një total prej njëmbëdhjetë kulla, katër prej të cilave zgjatet dukshëm në Stadioninnere dhe bartin skelet celiku e kulmit qelqi. Në këto katër kulla, staircases në radhët individuale, dhe qëndron pi, stalla e ushqimit dhe WC janë të vendosura.

Në vitin 2001 ishte vendi stadiumin Giuseppe Meazza për ndeshjen e Champions League final i cili ishte fituar nga Bayern Munich kundër spanjisht CF Valencia klubit, me 5-4 në penalti.

Gjatë gjithë stadiumi ka që nga viti 2005 nga Këshilli i Qytetit Milan-ndalimin e imponuar pirja e duhanit, e cila ishte e justifikuar nga qarkullimi i ajrit të dobët. Shkeljet janë të dënohet me një gjobë deri në 250 euro.

15 tetor 2008, Gazzetta dello Sport ka raportuar se Inter është duke planifikuar një stadium të veçantë, të reja, si stadiumit Giuseppe Meazza është deprecated. Kapacitet do të shkojnë nga 60.000 vende. Restorantet janë në stadiumin e ri, një galeri tregtare dhe një fëmijë do të jenë të integruar. Ndërtesa e re është në Panairin e Milanos Rho-Pero lindin, kështu që në kufirin veri-perëndimore të qytetit në mes A4 dhe A8.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.sansiro.net/wp-content/uploads/2011/11/settori.pdf
  2. ^ http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/StatDoc/competitions/UCL/01/67/63/78/1676378_DOWNLOAD.pdf
  3. ^ http://www.worldofstadiums.com/europe/italy/stadio-giuseppe-meazza/