Cesare Prandelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cesare Prandelli
Prandelli a Italia vs Slovenia.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes (1957-10-19) 19 Tetor 1957 (63 vjeç)
Vendi i lindjesOrzinuovi, Itali
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)m
PozicioniTrajner (Ish Mesfushor)
Karriera në rini
Kremoneze
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1974–1978Kremoneze88(4)
1978–1979Atalanta27(1)
1979–1985Juventus89(6)
1985–1990Atalanta89(1)
Gjithsej293(12)
Ekipet e menaxhuara
1990-1992Atalanta U-16
1992–1993Atalanta U-21
1993-1994Atalanta
1994-1997Atalanta U-18
1997-1998Leçe
1998-2000Verona
2000-2001Venecia
2002-2004Parma
2004Roma
2005-2010Fiorentina
2010-2014Italia
2014Gallatasaraj
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Cesare Prandelli (shqip:Çezare Prandeli) është një trajner futbolli dhe një ish futbollist italian në rolin e mesfushorit. Si trajner i kombëtares Italiane, ka fituar medaljen e argjendtë në kampionatin europian 2012. Në të njëjtin vit renditet si trajneri i dytë më i mirë sipas IFFHS.[1]

Kariera si lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Trajneri i vitit: Prandeli i dyti pas Del Boskes