UEFA Euro 2012

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UEFA Euro 2012
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012
(polonisht)
Чемпіонат Європи з футболу 2012
Stampa:Uk
UEFA Euro 2012 logo.svg
Logoja zyrtare e UEFA Euro 2012
Krijojmë histori së bashku
Creating History Together
Detajet
Vendet pritësPoloni
Ukrainë
Datat8 qershor – 1 korrik
Skuadrat16
Stadiumet8 (në 8 qytete pritëse)
Renditja përfundimtare
Kampionët Spanja (titulli i 3-të)
Vendi i dytë Italia
Statistikat
Ndeshje të luajtura31
Gola të shënuar76 (2,45 për ndeshje)
Pjesëmarrja1.440.896 (46.481 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëFlag of Croatia.svg Mario Mandžukić
Flag of Germany.svg Mario Gómez
Flag of Italy.svg Mario Balotelli
Flag of Portugal.svg Cristiano Ronaldo
Flag of Russia.svg Alan Dzagoev
Flag of Spain.svg Fernando Torres
(3 goals each)
Lojtari më i mirëFlag of Spain.svg Andrés Iniesta
2008
2016

Kampionati Evropian i Futbollit 2012 që njihet si UEFA Euro 2012 është edicioni i 14 i Kampionatit Europian që është e organizuar nga UEFA. Ky turnament u mbajt në Poloni dhe Ukrainë nga data 8 qershor deri në datën 1 korrik. Në këtë turnament ka pasur numër rekord shikuesish (1,440,896) me mesatare (46,481) tifozë për ndeshje.

Skuadrat e kualifikuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16 skuadrat e kualifikuara për në Kampionatin Evropian.

Country Kualifikuar si: Data ku është kualfikuar Pjesmarrjet me përpara: 1
Flag of Poland.svg Polonia Mikpritësi 18 prill 2007 1 (2008)
Flag of Ukraine.svg Ukraina MikpritësiA 18 prill 2007 A 0 (debut)
Flag of Germany.svg2 Gjermania Fituesi i Grupit A 2 shtator 2011 A10 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008)
Flag of Russia.svg3 Rusia Fituesit i Grupit B 11 tetor 2011 9 (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008)
Flag of Italy.svg Italia Fitues i Grupit C 6 shtator 2011 7 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008)
Flag of France.svg Franca Fitues i Grupit D 11 tetor 2011 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008)
Flag of the Netherlands.svg Hollanda Fitues i Grupit E 6 shtator 2011 8 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008)
Flag of Greece.svg Greqia Fitues i Grupit F 11 tetor 2011 3 (1980, 2004, 2008)
Flag of England.svg Anglia Fitues i Grupit G 7 tetor 2011 (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004)
Flag of Denmark.svg Danimarka Fitues i Grupit H 11 tetor 2011 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004)
Flag of Spain.svg Spanja Fitues i Grupit I 6 shtator 2011 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008)
Flag of Sweden.svg Suedia Fitues i Play-Off 11 tetor 2011 4 (1992, 2000, 2004, 2008)
Flag of Croatia.svg Kroacia Fitues i Play-Off 15 nëntor 2011 (1996, 2004, 2008)
Flag of the Czech Republic.svg Cekia Fitues i Play-Off 15 nëntor 2011 (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008)
Flag of Portugal.svg Portugalia Fitues i Play-Off 15 nëntor 2011 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008)
Flag of Ireland.svg Irlanda Fitues i Play-Off 15 nëntor 2011 (1988)
1 Bold indicates champion for that year. Italics indicate (co-)host.
2 Nga viti 1972 deri në vitin 1988, Flag of Germany.svg Gjermania eshte njohur si Gjermania Perëndimore dhe ka marre pjesë në Europiane si Gjermania Perëndimore.
3 Nga viti 1960 deri në vitin 1988, Flag of Russia.svg Rusia është njohur si Bashkimi Sovjetik dhe në vitin 1992 si Komuniteti i Shteteve të Pavarura dhe ka marrë pjesë në Europiane si Bashkimi Sovjetik dhe Komuniteti i Shteteve të Pavarura.
4 Nga viti 1960 deri në vitin 1980, Flag of the Czech Republic.svg Cekia eshte njohur si Czechoslovakia dhe ka marre pjesë në Europiane si Czechoslovakia.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kohës ku u luajten 31 Ndeshje në UEFA Euro 2012, 16 u luajten në Ukraine dhe 15 në Poloni.

Poloni
Warsaw Gdańsk Wrocław Poznań
National Stadium
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 56,070[1]
PGE Arena
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 39,150[2]
Municipal Stadium
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 40,000
Municipal Stadium
Rikonstruktuar per Turnamentin
Kapaciteti: 39,550
3 Ndeshje në Grupin A
(incl. Ndeshja hapese),
1 cerek-finale and
1 gjysme-finale
3 Ndeshje në Grupin C dhe
1 cerek-finale
3 Ndeshje në Grupin A 3 Ndeshje në Grupin C
Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpg PGE Arena.jpeg Stadion Miejski we Wrocławiu2.JPG Stadion Miejski Poznan, 2011-08-23.jpg
UEFA Euro 2012 pol.svg
Flag of Denmark.svg
Flag of Ireland.svg
Flag of Spain.svg
Flag of Germany.svg
Flag of Portugal.svg
Flag of the Czech Republic.svg
Flag of England.svg
Flag of the Netherlands.svg
Flag of Italy.svg
Flag of Croatia.svg
Flag of Poland.svg
Flag of Greece.svg
Flag of Russia.svg
Flag of Ukraine.svg
Flag of Sweden.svg
Flag of France.svg
Flag of France.svg
: Harta e Stadiumeve
Soccer ball.svg
: Vendi i ndeshjeve
Soccer ball.svg
Soccer ball.svg
Soccer ball.svg
Soccer ball.svg
Soccer ball.svg
Soccer ball.svg
Soccer ball.svg
Soccer ball.svg
Ukrainë
Kiev Donetsk Kharkiv Lviv
Olympic Stadium
Rikonstruktuar per Turnamentin
Kapaciteti: 64,640
Donbass Arena
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 49,400
Metalist Stadium
Rikonstruktuar per Turnamentin
Kapaciteti: 37,750
Arena Lviv
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 32,990
3 Ndeshje në Group D,
1 cerek-finale dhe
the final
3 Ndeshje në Grupin D,
1 cerek-finale dhe
1 gjysme-finale
3 Ndeshje në Grupin B 3 Ndeshje në Grupin B

Biletat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biletat për Stadiumet janë shitur direkt nga UEFA nëpërmjet faqes se saj ne internet, ose të shpërndara nga Kombetaret e futbollit të 16 finalistëve. Aplikacionet u bëne gjatë muajit mars te vitit 2011 për 1.4 milion bileta në dispozicion për 31 ndeshjet e turneut. Mbi 20,000 bileta ishin parashikuar për të kaluar kufirin Poloni-Ukrainë çdo ditë gjatë turneut. Mbi 12 milion aplikacione janë pranuar, i cili përfaqësonte një rritje prej 17% mbi UEFA Euro 2008, dhe ky ishte nje rekord i te gjitha koherave dhe Europianeve. Për shkak të kësaj mbi abonimet për ndeshjet, llotaritë janë kryer për shpërndarjen e biletave. Çmimet varionin nga 30 € (£ 25) (për një vend prapa golave në një ndeshje në grup) në € 600 (£ 513) (për një vend në qëndrim kryesor në finale). Përveç biletave individuale ndeshjes, tifozët mund të blini paketa për të parë ose të gjitha ndeshjet e luajtur nga një ekip, apo të gjitha ndeshjet në një vend të veçantë.

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas kërkesave të UEFA-s, TP sigurohet përafërsisht 2х70 shpejtësinë Gbit / sec dhënat e komunikimit nga stadiumet polake dhe 2х140 Gbit / sek në mes të Polonisë dhe Ukrainës. Kjo ishte e nevojshme për shkak të faktit se ndeshjet u transmetua në cilësi HD. Prodhimi multilateral nga 31 kamera për të mbuluar veprime në dhe përreth fushë në çdo ndeshje, me kamera shtesë pas aktivitetet rreth lojës, të tilla si ardhurve ekip në stadiume, intervista, konferenca dhe medias. Zyrtari i Euro 2012 tha që qëndra e transmetimeve është e vendosur në Qendrën XXI Expo Ndërkombëtare në Varshavë. Turnamenti u transmetua drejtpërdrejt nga rreth 100 kanale televizive që mbulojnë tërë botën. 150,000,000 persona e panë Live këtë turnament.

Topi i Euro 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adidas Tango 12 është topi zyrtar i UEFA Euro 2012[3] Ky top u emërua topi zyrtar pasi topi origjinal ishte Adidas Tango. Ky top kishte një dezanj tjetër nga topi Adidas Tango. Lloje të tjera të topit janë përdorur në turnamente të tjera si Kupa e Kombeve të Afrikes, Lojërat olimpike verore. Ky top u projektua qe te jete i lehte kur triblohet dhe kontrollohet pasi Jabulani qe u perdor Kupën e Botës 2010 merrte një trajektore të cuditeshme.

Ecuria e Skuadrave në EURO 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra Arritja Ndeshja e Fundit Vendi i Skuadres Vendi i Grupeve Vendi i Cerek-Finales Vendi i Gjysme-Finales Vendi i Finales
Flag of Croatia.svg Kroacia 5 qershor 18 qershor Warka
Near Warsaw
Gdańsk dhe Poznań
Flag of the Czech Republic.svg Cekia 3 qershor 21 qershor Wrocław Wrocław Warsaw
Flag of Denmark.svg Danimarka 4 qershor 17 qershor Kołobrzeg Kharkiv dhe Lviv
Flag of England.svg Anglia 6 qershor 24 qershor Kraków Kiev dhe Donetsk Kiev
Flag of France.svg Franca 6 qershor 23 qershor Donetsk Kiev dhe Donetsk Donetsk
Flag of Germany.svg Gjermania 3 qershor 28 qershor Gdańsk Kharkiv dhe Lviv Gdańsk Warsaw
Flag of Greece.svg Greqia 3 qershor 22 qershor Jachranka
Near Warsaw
Warsaw dhe Wrocław Gdańsk
Flag of Ireland.svg Irlanda 5 qershor 18 qershor Sopot
Near Gdańsk
Gdańsk dhe Poznań
Flag of Italy.svg Italia 5 qershor 1 korrik Kraków Gdańsk dhe Poznań Kiev Warsaw Kiev
Flag of the Netherlands.svg Hollanda 4 qershor 17 qershor Kraków Kharkiv
Flag of Poland.svg Polonia 28 maj 16 qershor Warsaw Warsaw dhe Wrocław
Flag of Portugal.svg Portugalia 4 qershor 27 qershor Opalenica
Near Poznań
Kharkiv and Lviv Warsaw Donetsk
Flag of Russia.svg Rusia 3 qershor 16 qershor Warsaw Warsaw dhe Wrocław
Flag of Spain.svg Spanja 5 qershor 1 korrik Gniewino
Near Gdańsk
Gdańsk Donetsk Donetsk Kiev
Flag of Sweden.svg Suedia 6 qershor 19 qershor Kiev Kiev
Flag of Ukraine.svg Ukraina 6 qershor 19 qershor Kiev Kiev dhe Donetsk

Gjyqtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 dhjetor 2011, UEFA publikoi listën e 12 gjyqtarëve dhe 44 zyrtarëve të përcaktuar për UEFA Euro 2012.[4] Më 27 mars 2012, UEFA publikoi listën e 80 gjyqtarët që do të përdoren për të drejtuar ndeshjet e Europianit duke përfshire edhe gjygjtarët shtesë, ndihësit dhe gjyqtarët rezervë. Një ndeshje në Evropian drejtohej nga gjyqtari kryesor, katër ndihmësa dhe dy të tjerë mbrapa secilës portë.

Vendi Albitri Assitenti Albitri shtesë Ndeshjet e albitruara
Flag of England.svg Anglia Howard Webb Michael Mullarkey
Peter Kirkup
Stephen Child (standby)
Martin Atkinson
Mark Clattenburg
Rusi-Republika Ceke (Grupi A)
Itali-Kroaci (Grupi C)
Republika Ceke-Portugali (Cerek-finale)
Flag of France.svg Franca Stéphane Lannoy Eric Dansault (replaced by standby)
Frédéric Cano
Michaël Annonier (standby)
Fredy Fautrel
Ruddy Buquet
Gjermani-Portugali (Grupi B)
Greqi-Republika Ceke (Grupi A)
Gjermani-Itali (Gjysme-finale)
Flag of Germany.svg Gjermania Wolfgang Stark Jan-Hendrik Salver
Mike Pickel
Mark Borsch (standby)
Florian Meyer
Deniz Aytekin
Poloni-Rusi (Grupi A)
Croatia–Spain (Grupi C)
Flag of Hungary.svg Hungaria Viktor Kassai Gábor Erős
György Ring
Róbert Kispál (standby)
István Vad
Tamás Bognár
Spanj-Itali (Grupi C)
Angli-Ukrain (Grupi D)
Flag of Italy.svg Italia Nicola Rizzoli Renato Faverani
Andrea Stefani
Luca Maggiani (standby)
Gianluca Rocchi
Paolo Tagliavento
Franc–Angli (Grupi D)
Portugali-Holland (Grupi B)
Spanj–Franc (Cerek-finale)
Flag of the Netherlands.svg Holanda Björn Kuipers Sander van Roekel>
Erwin Zeinstra
Norbertus Simons (standby)
Pol van Boekel
Richard Liesveld
Irland–Kroaci (Grupi C)
Ukrain-Franc (Grupi D)
Flag of Portugal.svg Portugalia Pedro Proença Bertino Miranda
Ricardo Santos
Tiago Trigo (standby)
Jorge Sousa
Duarte Gomes
Spanj–Irland (Grupi C)
Suedi-Franc (Grupi D)
Angli-Itali (Cerek-fina;e)
Spanj-Itali (Finalja)
Flag of Scotland.svg Skocia Craig Thomson Alasdair Ross
Derek Rose
Graham Chambers (standby)
William Collum
Euan Norris
Danimark-Portugali (Grupi B)
Ceki–Poloni (Grupi A)
Flag of Slovenia.svg Sllovenia Damir Skomina Primož Arhar
Marko Stančin (replaced by standby)
Matej Žunič (standby)
Matej Jug
Slavko Vinčič
Holland-Danimark (Grupi B)
Suedi-Angli (Grupi D)
Gjermani-Greqi (Cerek-finale)
Flag of Spain.svg Spanja Carlos Velasco Carballo Roberto Alonso Fernández
Juan Carlos Yuste Jiménez
Jesús Calvo Guadamuro (standby)
David Fernández Borbalán
Carlos Clos Gómez
Poloni-Greqi (Grupi A)
Danimark-Gjermani (Grupi B)
Flag of Sweden.svg Suedia Jonas Eriksson Stefan Wittberg
Mathias Klasenius
Fredrik Nilsson (standby)
Markus Strömbergsson
Stefan Johannesson
Holland-Gjermani (Grupi B)
Greqi-Rusi (Grupi A)
Flag of Turkey.svg Turqia Cüneyt Çakır Bahattin Duran
Tarık Ongun
Mustafa Emre Eyisoy (standby)
Hüseyin Göçek
Bülent Yıldırım
Ukrain–Suedi (Grupi D)
Itali–Irland (Grupi C)
Portugali-Spanj (Gjysme-finale)

Nihmesit e asistentëve të Arbitrave:

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faza e Grupeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozocionet e mbarimit të Turnamentit për skuadrat pjesmarresë.

Kampionati Evropian përbehet nga katër grupe me nga katër skuadra në secilën grup. Dy skuadrat e para kualifikohen në fazën me eliminim direkt kurse dy të tjerat eliminohen.[5]

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja hapëse e UEFA Euro 2012: Poloni-Greqi
Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pk
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 3 2 0 1 4 5 −1 6
Flag of Greece.svg Greqia 3 1 1 1 3 3 0 4
Flag of Russia.svg Rusia 3 1 1 1 5 3 +2 4
Flag of Poland.svg Polonia 3 0 2 1 2 3 −1 2

8 qershor 2012

12 qershor 2012

16 qershor 2012

Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukas Podolski dhe Nani ne Gjermani-Portugali.
Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pk
Flag of Germany.svg Gjermania 3 3 0 0 5 2 +3 9
Flag of Portugal.svg Portugalia 3 2 0 1 5 4 +1 6
Flag of Denmark.svg Danimarka 3 1 0 2 4 5 −1 3
Flag of the Netherlands.svg Hollanda 3 0 0 3 2 5 −3 0

9 qershor 2012

13 qershor 2012

18 qershor 2012

Grupi C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tifozët jasht ëtadiumit duke u bërë gati për të parë ndeshjen Spanjë – Itali.
Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pk
Flag of Spain.svg Spanja 3 2 1 0 6 1 +5 7
Flag of Italy.svg Italia 3 1 2 0 4 2 +2 5
Flag of Croatia.svg Kroacia 3 1 1 1 4 3 +1 4
Flag of Ireland.svg Irlanda 3 0 0 3 1 9 −8 0

10 qershor 2012

14 qershor 2012

18 qershor 2012

Grupi D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andriy Shevchenko duke shënuar Golin e dytë kundër Suedisë.
Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pk
Flag of England.svg Angli 3 2 1 0 5 3 +2 7
Flag of France.svg Franca 3 1 1 1 3 3 0 4
Flag of Ukraine.svg Ukraina 3 1 0 2 2 4 −2 3
Flag of Sweden.svg Suedia 3 1 0 2 5 5 0 3

11 qershor 2012

15 qershor 2012

19 qershor 2012

Faza me eleminim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çerek finalja Gjysëm finalja Finalja
                   
21 qershor - Warsaw        
 Flag of the Czech Republic.svg Çekia  0
27 qershor - Donetsk
 Flag of Portugal.svg Portugalia  1  
 Flag of Portugal.svg Portugalia  0 (2)
22 qershor - Donbass Arena, Donetsk
   Flag of Spain.svg Spanja  0 (4)  
 Flag of Spain.svg Spanja  2
1 korrik - Kiev
 Flag of France.svg Franca  0  
 Flag of Spain.svg Spanja  4
23 qershor - Gdańsk
   Flag of Italy.svg Italia  0
 Flag of Germany.svg Gjermania  4
28 qershor - Warsaw
 Flag of Greece.svg Greqia  2  
 Flag of Germany.svg Gjermania  1
24 qershor - Kiev
   Flag of Italy.svg Italia  2  
 Britania e Madhe Anglia  0 (2)
 Flag of Italy.svg Italia  0 (4)  

Cerek-Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of the Czech Republic.svg Çekia0:1Flag of Portugal.svg Portugalia
Ronaldo 79'
Pjesëmarrja: 55,590
Gjyqtari: Howard Webb


Flag of Spain.svg Spanja2:0Flag of France.svg Franca
Alonso 19' 90+1' (pen.)
Pjesëmarrja: 47,000
Gjyqtari: Nicola Rizzoli (Italia)

Flag of England.svg Anglia0:0 (a.e.t.)Flag of Italy.svg Italia
Pjesëmarrja: 64,340
    Penala  
Gerrard soccer ball with check mark
Rooney soccer ball with check mark
Young soccer ball with red X
Cole soccer ball with red X
2:2 soccer ball with check mark Balotelli
soccer ball with red X Montolivo
soccer ball with check mark Pirlo
soccer ball with check mark Nocerino
soccer ball with check mark Diamanti
 

Gjysëm finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Portugal.svg Portugalia0:0 (a.e.t.)Flag of Spain.svg Spanja
Pjesëmarrja: 48,000
    Penala  
Moutinho soccer ball with red X
Pepe soccer ball with check mark
Nani soccer ball with check mark
Alves soccer ball with red X
2:4 soccer ball with red X Alonso
soccer ball with check mark Iniesta
soccer ball with check mark Piqué
soccer ball with check mark Ramos
soccer ball with check mark Fàbregas
 

Flag of Germany.svg Gjermania1:2Flag of Italy.svg Italia
Özil 90+2' (pen.) Balotelli 20' 36'
Pjesëmarrja: 55,5240

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Spain.svg Spanja4:0Flag of Italy.svg Italia
Silva 14'
Alba 41'
Torres 84'
Mata 88'
Pjesëmarrja: 63,170
Gjyqtari: Pedro Proença

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashenuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Torres dhe Balotelli (të dy me numrin 9) nga finalja.

3 Gola

2 Gola

1 Gol

1 autogol

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andrés Iniesta u shpall lojtari më i mirë i Euro 2012 dhe gjithashtu u zgjodh në Ekipin e Turnamentit.
UEFA Ekipi i Turnamentit

UEFA publikoi 23 lojtaret më të mirë të UEFA Euro 2012.[6] Grupi i përzgjedhjes së lojtarëve përbëhej nga 11 analistë të cilët i kishin ndjekur të gjithë ndeshjet e turnamentit. Dhjetë lojtarë janë nga kombetarja fituese Spanja, nderkohë që Zlatan Ibrahimović ishte i vetmi lojtar që u eleminua që në fazën e grupeve dhe sërisht u zgjodh në Ekipin e Turnamentit.

Portierët Mbrojtësit Mesfushorët Sulmuesit
Flamuri Manuel Neuer
Flamuri Gianluigi Buffon
Flamuri Iker Casillas
Flamuri Philipp Lahm
Flamuri Fábio Coentrão
Flamuri Pepe
Flamuri Jordi Alba
Flamuri Gerard Piqué
Flamuri Sergio Ramos
Flamuri Steven Gerrard
Flamuri Sami Khedira
Flamuri Mesut Özil
Flamuri Andrea Pirlo
Flamuri Daniele De Rossi
Flamuri Xabi Alonso
Flamuri Sergio Busquets
Flamuri Andrés Iniesta
Flamuri Xavi
Flamuri Mario Balotelli
Flamuri Cristiano Ronaldo
Flamuri Cesc Fàbregas
Flamuri David Silva
Flamuri Zlatan Ibrahimović
UEFA Lojtari i Turnamentit
Kepuca e Arte

Paratë e dhuruara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prize money
Rank (unoff.) Skuadra Million €
1 Flag of Spain.svg Spanja 23.0
2 Flag of Italy.svg Italia 19.5
3 Flag of Germany.svg Gjermania 16.0
4 Flag of Portugal.svg Portugalia 15.0
5 Flag of England.svg Anglia 12.5
6 Flag of the Czech Republic.svg Çekia 12.0
7 Flag of France.svg Franca, Flag of Greece.svg Greqia 11.5
9 Flag of Croatia.svg Kroacia, Flag of Russia.svg Rusia 10.5
11 Flag of Denmark.svg Danimarka, Flag of Ukraine.svg Ukraina 10.0
13 Flag of Poland.svg Polonia, Flag of Sweden.svg Suedia 9.0
15 Flag of the Netherlands.svg Hollanda, Flag of Ireland.svg Irlanda 8.0

Në total u shperndan 196 Milion € për 16 Skuadrat pjesmarrëse, ndryshe nga UEFA Euro 2008 ku u shperndan vetëm 184 Milion €. Cdo Skuadër përfiton nga 8 Milion € nga performancat në fushën e lojes. Kombetarja Spanjolle që u shpall fituese e UEFA Euro 2012 fitoi 23 Milion € për performancat e saj në fushën e lojës.

Lekët e dhuruara në baze të performancave:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lekë për pjesmarrje: 8 Milion €
 • Kampion: 7.5 Milion: €
 • Finalist: 4.5 Milion: €
 • Gjysmë-finalisti: 3 Milion €
 • Cerek-finalisti: 2 Milion €
 • I treti në Grup: 1 Milion €
 • Fituesi i 1 Ndeshje në Grup: 1 Milion €
 • Barazim një ndeshje: 0.5 Milion €

Disiplina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ndëshkime Dëmini
Flag of England.svg Wayne Rooney Red card në Fazën Kualifikuese vs Flag of Montenegro.svg Mali i Zi Grupi D vs Flag of France.svg Franca
Grupi D v Flag of Sweden.svg Suedia
Flag of Greece.svg Sokratis Papastathopoulos Yellow card Yellow-red card në Grupin A vs Flag of Poland.svg Polonia Grupin A vs Flag of the Czech Republic.svg Cekia
Flag of Poland.svg Wojciech Szczęsny Red card në Grupin A vs Flag of Greece.svg Greqia Grupi A vs Flag of Russia.svg Rusia
Flag of Germany.svg Jérôme Boateng Yellow card në Grupin B vs Flag of Portugal.svg Portugalia
Yellow card në Grupin B vs Flag of the Netherlands.svg Hollanda
Grupi B vs Flag of Denmark.svg Danimarka
Flag of Greece.svg Giorgos Karagounis Yellow card në Grupin A vs Flag of Poland.svg Polonia
Yellow card në Grupin A vs Flag of Russia.svg Rusia
Cerek-finale vs Flag of Germany.svg Gjermania
Flag of Greece.svg José Holebas Yellow card në Grupin A vs Flag of Poland.svg Polonia
Yellow card në Grupin A vs Flag of Russia.svg Rusia
Cerek-finale vs Flag of Germany.svg Gjermania
Flag of Ireland.svg Keith Andrews Yellow card Yellow-red card në Grupin C vs Flag of Italy.svg Italia Kualifikueset për Kupën e Botës vs Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani
Flag of France.svg Philippe Mexès Yellow card në Grupin D vs Flag of Ukraine.svg Ukraina
Yellow card në Grupin D vs Flag of Sweden.svg Suedia
Cerek-finale vs Flag of Spain.svg Spanja
Flag of Italy.svg Christian Maggio Yellow card në Grupin C vs Flag of Spain.svg Spanja
Yellow card në Cerek-finale vs v Flag of England.svg Anglia
Gjysme-finale vs Flag of Germany.svg Gjermania

Penalltitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Penalltitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë turnament u fituan 4 penallti nga të cilat 3 u shënuan dhe 1 u humb. Giorgos Karagounis ishte i vetmi lojtar që humbi penallti ndeshjen hapëse kundër Polonisë.

Shënuar
Humbur

Sponsorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sponsor Botëror Sporsor të Eventeve
Ukraina Polonia

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "National Stadium Warsaw" [Stadiumi Kombëtar i Varshavës] (në anglisht). UEFA. Marrë më 16 qershor 2012.
 2. ^ "Arena Gdansk" (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2013. Marrë më 16 qershor 2012.
 3. ^ Kevin Ashby; Sam Adams (2 dhjetor 2011). "adidas Tango 12 unveiled as official ball" [adidas Tango 12 prezantohet si topi zyrtar] (në anglisht). UEFA. Marrë më 6 dhjetor 2011.
 4. ^ "UEFA Euro 2012 referees named" [Emërohen gjyqtarët e UEFA Euro 2012] (në anglisht). UEFA. 20 dhjetor 2011. Marrë më 20 dhjetor 2011.
 5. ^ "Qualifying, play-offs and final tournament" [Kualifikueset, faza play-off dhe finalet e turnamentit] (në anglisht). UEFA. Marrë më 19 qershor 2012.
 6. ^ "UEFA Euro 2012 Team of the Tournament" [Ekipi i Turnamentit në UEFA Euro 2012] (në anglisht). UEFA. 2 korrik 2012. Marrë më 2 korrik 2012.
 7. ^ "Canon becomes UEFA Euro 2012 global sponsor" (në anglisht). UEFA. 15 korrik 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 8. ^ "Coca-Cola signs for Euro 2012, 2016" (në anglisht). UEFA. 22 shkurt 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 9. ^ "Continental to sponsor Euro 2012 and 2016" (në anglisht). UEFA. 20 tetor 2011. Marrë më 23 tetor 2011.
 10. ^ "Sharp signs Eurotop agreement with UEFA" (në anglisht). UEFA. 2 shtator 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 11. ^ "Orange signs up as official Euro sponsor" (në anglisht). UEFA. 19 janar 2011.
 12. ^ "Hyundai-Kia joins as official sponsor for UEFA Euro 2012™ and UEFA Euro 2016™" (në anglisht). UEFA. 2 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2013. Marrë më 4 korrik 2012.
 13. ^ "Carlsberg on board for Euro 2012" (në anglisht). UEFA. 21 maj 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 14. ^ "McDonald's sign up as official Euro sponsor" (në anglisht). UEFA. 26 maj 2010. Marrë më 26 maj 2010.
 15. ^ "Ukrsotsbank PJSC becomes national sponsor" (në anglisht). UEFA. 20 korrik 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 16. ^ "Sweet moment for Poland's first Euro sponsor" (në anglisht). UEFA. 29 mars 2011. Marrë më 27 korrik 2011.