McDonald's

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
McDonald's

McDonald's është një kompani amerikane për ushqimit të shpejtë, e themeluar në vitin 1940 si një restorant i drejtuar nga Richard dhe Maurice McDonald , në San Bernardino të Kalifornisë. Ata e rishkruan biznesin e tyre si një stendë për hamburger, dhe më vonë kompania u shëndrrua në një ekskluzivitet, me logon e Golden Arches u prezantua në vitin 1953 në një lokacion në Phoenix, Arizona. Në vitin 1955, Ray Kroc, një biznesmen, u bashkua kompanisë si një agjent ekskluziviteti dhe vazhdoi të blinte biznesin nga vëllezërit McDonald. McDonald's kishte selinë e saj origjinale në Oak Brook, Illinois, por zhvendosi selinë e saj globale në Çikago në fillim të vitit 2018. [1] [2] [3]

McDonald's është zinxhiri më i madh i restoranteve në botë, [4] duke shërbyer mbi 69 milionë klientë në ditë në mbi 100 vende [5] për afro 36.900 pika nga viti 2016. [6] Edhe pse McDonalds është i njohur për hamburgerët saj dhe patate të skuqura, ata gjithashtu shërbejnë produkte pule,ushqime mëngjesi, lëngje, milkshake dhe ëmbëlsira.Për ti ju përgjigjur kritikave per ushqimin jo të shëndetshëm dhe per shijet më të shëndetshme të klientëve kompania ka futur ne menu edhe sallata, peshk,smoothies dhe fruta. Të ardhurat e McDonald's vijnë nga qiraja, honoraret dhe tarifat e paguara nga franshizat, si dhe shitjet në restorantet e drejtuara nga kompania. Sipas një raporti të BBC të publikuar në vitin 2012, McDonald's është punëdhënësi i dytë më i madh në botë (prapa Walmart ) me 1.9 milion punonjës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Restoranti më i vjetër i McDonald's është ndërtimi i tretë, i hapur në vitin 1953. Ajo është e vendosur në 10207 Lakewood Blvd. në Firence Ave. në Downey, California (at 33°56′50″N 118°07′06″W / 33.9471°N 118.1182°W / 33.9471; -118.1182 )
Logo from 1940 until 1948
Logo from 1948 until 1953
Logo from 1953 until 1960

Richard dhe Maurice McDonald u hapën McDonald's e parë në vitin 1940 në 1398 North E Street në West 14 Street në San Bernardino, Kaliforni (në 34°07′32″N 117°17′41″W / 34.1255°N 117.2946°W / 34.1255; -117.2946 ), por nuk ishte e njohur si sot; Ray Kroc bëri ndryshime të cilat e modernizuan atë. Richard dhe Maurice McDonlad prezantuan "sistemin e shërbimit të shpejtë" në vitin 1948,dhe keshtu u krijua restoranti modern me ushqimie të shpejta. Maskota origjinale e McDonald's ishte një kapele kuzhinie në krye të një hamburgeri që quhej si "Speedee". Simboli, Ronald McDonald , u prezantua në vitin 1965. Kllouni, Ronald McDonald, u shfaq në reklama për të synuar audiencën e fëmijëve. [7]

Vështrim i përgjithshëm i korporatës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në vitin 1993, McDonald's kishte shitur më shumë se 100 miliardë hamburgerë. Shenjat dikur të gjera të restorantit që mburren me numrin e shitjeve, si ky në Harlem , mbetën në "99 miliardë", sepse kishte hapësirë për vetëm dy shifra.
McDonald's në Northport, Alabama përkujton vizitën e Presidentit të SHBA Ronald Reagan

Restorantet McDonald's gjenden në 120 vende dhe territore në mbarë botën dhe shërbejnë 68 milionë konsumatorë çdo ditë.[8][9] McDonald's operon 36,899 restorante në mbarë botën, duke punësuar më shumë se 375,000 njerëz që nga fundi i vitit 2016. [6] [8] Aktualisht ekzistojnë gjithsej 5,669 lokacione në pronësi të kompanisë dhe 31,230 lokacione të franshizuara.[6]

Veçanërisht, McDonald's ka rritur dividendët e aksionarëve për 25 vjet rresht,[10] duke e bërë atë një nga S & P 500 Dividend Aristocrats. [11][12] Kompania renditet e 131-ta në Fortune 500 të korporatave më të mëdha të Shteteve të Bashkuara nga të ardhurat. [13] Në tetor 2012, shitjet e saj mujore ranë për herë të parë në nëntë vjet.[14] Në vitin 2014, shitjet e saj tremujore ranë për herë të parë në shtatëmbëdhjetë vjet. [15]

McDonald's mbylli 184 restorante në Shtetet e Bashkuara në 2015, që ishte 59 më shumë nga ajo që kishin planifikuar të hapnin.[16][17] Ky veprim ishte edhe hera e parë që McDonald's kishte një rënie neto në disa vendeve në Shtetet e Bashkuara që nga viti 1970.[17]

Financa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për vitin fiskal 2017, McDonalds raportoi të ardhura prej 5.2 miliardë dollarë, me një të ardhur vjetore prej US $ 22.8 miliardë, një rënie prej 7.3% nga cikli i mëparshëm fiskal. Aksionet e McDonald tregtohen në mbi $145 për aksion, dhe kapitalizimi i saj në treg u vlerësua në mbi 134.5 bilion dollarë në shtator 2018.

vit Të ardhurat
</br> në mil. USD $
Të ardhurat neto
</br> në mil. USD $
Totali i pronave
</br> në mil. USD $
Çmimi për aksion
</br> në USD $
Lokacionet [18] Punonjësit
2005 [19] 19117 2602 29989 21,56
2006 [19] 20895 3544 28975 25,39 31046
2007 [19] 22787 2395 29392 36,05 31,377
2008 [20] 23522 4313 28462 42.50 31967
2009 [21] 22745 4551 30225 43,43 32478
2010 [22] 24075 4946 31975 55,49 32737
2011 [23] 27006 5503 32990 67,77 33510
2012 [24] 27567 5465 35387 76,81 34480
2013 [25] 28106 5586 36626 83,45 35429 440,000
2014 [26] 27441 4758 34227 85,46 36258 420.000
2015 [27] 25413 4529 37939 92,10 36525 420.000
2016 [28] 24622 4687 31024 113,79 36899 375,000
2017 [29] 22820 5192 33804 145,12 37241 235,000

Bordi i Drejtoreve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga janari 2019, bordi i drejtorëve kishte anëtarët në vijim: [30]

 • Enrique Hernandez, Jr. , kryetar jo-ekzekutiv. Gjithashtu president dhe CEO i Inter-Con Security
 • Lloyd H. Dean, president dhe CEO i Shëndetit të Dinjitetit
 • Stephen J. Easterbrook , president dhe CEO i McDonald's
 • Robert A. Eckert , partner veprues i Friedman Fleischer &amp; Lowe
 • Margaret H. Georgiadis , CEO i Ancestry.com
 • Jeanne P. Jackson , Drejtor i Përgjithshëm i MSP Capital
 • Richard H. Lenny , jo-ekzekutiv i Conagra Brands, Inc.
 • John J. Mulligan, nënkryetar ekzekutiv dhe COO i Korporatës Target
 • Sheila A. Penrose , kryetare jo-ekzekutive e Jones Lang LaSalle Inkorporuar
 • John W. Rogers Jr , kryetar dhe CEO i Ariel Investments, LLC
 • Miles D. White , kryetar dhe CEO i Laboratorëve Abbott
 • Andrew J. McKenna , kryetar emeritus. Gjithashtu kryetar emeritus i Schwarz Supply Source

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Holdings Arcos Dorados
 • Themeluesi - një film i vitit 2016 i cili shpjegon krijimin dhe historinë e diskutueshme të biznesit të McDonald's, që është gjithashtu një biografi e Ray Kroc
 • Lista e restoranteve të hamburgerëve
 • Lista e zinxhirëve të restoranteve
 • MaDonal - një restorant që vepron në Irakun verior që kopjon shumë tipare të McDonald's, në mënyrë të paligjshme
 • Filmi dokumentar Maxime, McDuff &amp; McDo - 2002 për unionizimin e një McDonald's në Montreal , Quebec , Kanada

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "McDonald's future Near West Side neighbors air parking, traffic safety beefs". Chicago Tribune. Marrë më 7 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Hufford, Austen (14 qershor 2016). "McDonald's to Move Headquarters to Downtown Chicago". Marrë më 7 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "McDonald's Headquarters Opening in West Loop, Offers Food From Around The World". Marrë më 25 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ null. "McDonald's Is King Of Resaurants In 2017 – pg.1". Forbes. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "McDonald's: 60 years, billions served". Chicago Tribune. Marrë më 30 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c "Data" (PDF). d18rn0p25nwr6d.cloudfront.net. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The McDonalds and Their Restaurant". referenceforbusiness.com. Marrë më 16 janar 2017. In 1962, McDonald's golden arches replaced Speedee as the restaurant's main symbol, and ads told customers to "Look for the golden arches." ... Kroc believed in advertising heavily and in targeting children. In 1965, the company introduced a new mascot, a red-haired clown named Ronald McDonald, who became a frequent and friendly face in television commercials. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b
 9. ^ "McDonald's Momentum Delivers Another Year of Strong Results for 2011". Yahoo Finance. 24 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 25 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Baertlein, Lisa (24 shtator 2009). "McDonald's raises cash dividend by 10%". Reuters. Marrë më 27 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Definition of S&P 500 Aristocrat at Investopedia". Investopedia.com. Marrë më 27 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "List of 2009 Dividend Aristocrats via Seeking Alpha. Retrieved 10/1/2009". Seekingalpha.com. 23 dhjetor 2008. Marrë më 27 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "McDonald's". Fortune (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2018. Marrë më 18 nëntor 2018.
 14. ^ Tiffany Hsu (9 nëntor 2012). "McDonald's monthly sales fall for first time in nine years". Los Angeles Times. Marrë më 9 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "McDonald's New Turnaround Plan Is So 1990s". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Ferdman, Roberto A. (13 gusht 2015). "This is a terrible sign for McDonald's". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 1 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b "McDonald's to Cut U.S. Stores for First Time in Decades". The New York Times. Associated Press. 18 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "McDonald's: Entwicklung der Anzahl der Restaurants bis 2017 | Statistik". Statista (në gjermanisht). Marrë më 18 nëntor 2018.
 19. ^ a b c "2007 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "2008 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "2009 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "2010 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "2011 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "2012 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "2013 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "2014 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "2015 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "2016 Annual Report" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "2017 Annual Report" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 nëntor 2020. Marrë më 1 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Board of Directors". McDonald's. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2019. Marrë më 16 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]