UEFA Euro 2000

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UEFA Championnat Européen du Football
Belgique/Pays Bas 2000
UEFA Europees Voetbalkampioenschap
België/Nederland 2000
Organizues Holanda & Belgjika
Data e mbajtjes 10 qershor2 korrik
Ekipe 16 (nga 51)
Stadiume 8 (në 8 qytete)
Fitues Franca
Ndeshje 31
Gola 85
Spektatorë 1 122 833
Top Golashenues Serbia Savo Milošević (5)
Netherlands Patrick Kluivert (5)
Lojtari më i mirë Franca Zinedine Zidane

UEFA Kampionati Evropian i Futbollit për vitin 2000, njohur si Euro 2000 ishte kampionati i 11 organizuar nga UEFA.

Nikoqir të ndeshjeve finale të Euro 2000 ishin për herë të parë dy shtete Belgjika dhe Holanda nga 10 qershori gjer më 2 korrik të vitit 2000. Në garimin final morën pjesë 16 ekipe (nga 16 shtete). Përveç ekipeve nikoqire të garimit, ekipet tjera duhej të kalonin përmes garave kualifikuese për të garuar në ndeshjet finale.

Në finale u ndeshën Franca dhe Italia ku Franca mundi Italinë me rezultat 2-1 me golin e artë nga David Trézéguet.

Kualifikmet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Euro 2000 | Kualifikimet | Grupi 1 | Grupi 2 | Grupi 3 | Grupi 4 | Grupi 5 | Grupi 6 | Grupi 7 | Grupi 8 | Grupi 9


Në këtë garim 49 ekipe morën pjesë në fazën e garave kualifikuese nga të cilat 16 u kualifikuan për garimin final në Belgjikë dhe Holandë.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holanda Belgjika
Qyteti Stadiumi Kapaciteti Qyteti Stadiumi Kapaciteti
Amsterdam Amsterdam ArenA 51,000 Brussels King Baudouin Stadium 50,000
Rotterdam Feijenoord Stadion 51,000 Brugge Jan Breydel Stadion 30,000
Eindhoven Philips Stadion 33,000 Liège Stade Maurice Dufrasne 30,000
Arnhem Gelredome 30,000 Charleroi Stade du Pays de Charleroi 30,000

Gjygjtarët kryesorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria - Günter Benkö
Danimarka - Kim Milton Nielsen
Egjipti - Gamal Al-Ghandour
Anglia - Graham Poll
Franca - Gilles Veissière
Gjermania - Markus Merk
Italia - Pierluigi Collina
Holanda - Dick Jol
Portugalia - Vítor Melo Pereira
Skocia - Hugh Dallas
Spanja - José Garcia Aranda
Suedia - Anders Frisk
Zvicra - Urs Meier

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të parë përbërjet e ekipeve të secilit shtet pjesmarrës në garimin final shihni artikullin kryesorë më sipër.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
Portugalia 9 3 3 0 0 7 2
Rumania 4 3 1 1 1 4 4
Anglia 3 3 1 0 2 5 6
Gjermania 1 3 0 1 2 1 5
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Golashenues 1 Golashenues 2 Refer
12 qershor Gjermania 1–1 Rumania Scholl 28' Moldovan 5' Milton Nielsen
12 qershor Portugalia 3–2 Anglia Figo 22'
Pinto 37'
Gomes 59'
Scholes 3'
McManaman 18'
Frisk
17 qershor Romania 0–1 Portugalia   Costinha 90' Veissière
17 qershor Anglia 1–0 Gjermania Shearer 53'  

Collina

20 qershor Anglia 2–3 Rumania Shearer 41' pen
Owen 45'
Chivu 22'
Munteanu 48'
Ganea 89' p
Meier
20 qershor Portugalia 3–0 Gjermania Gjermania Conceição 35', 54', 71'   Jol

Group B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
Italia 9 3 3 0 0 6 2
Turqia 4 3 1 1 1 3 2
Belgjika 3 3 1 0 2 2 5
Suedia 1 3 0 1 2 2 4
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Golashenues 1 Golashenues 2 Refer
10 qershor Belgjika 2–1 Suedia Goor 43'
É. Mpenza 46'
Mjällby 53' Merk
11 qershor Turqia 1–2 Italia Okan 62' Conte 52'
Inzaghi 70' p
Dallas
14 qershor Italia 2–0 Belgjika Totti 6'
Fiore 66'
  Garcia Aranda
15 qershor Suedia 0–0 Turqia     Jol
19 qershor Turqia 2–0 Belgjika Hakan Ş. 45', 70'   Milton Nielsen
19 qershor Italia 2–1 Suedia Di Biagio 39'
Del Piero 88'
Larsson 77' Pereira

Group C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
Spanja 6 3 2 0 1 6 5
Serbia dhe Mali i Zi 4 3 1 1 1 7 7
Norvegjia 4 3 1 1 1 1 1
Sllovenia 2 3 0 2 1 4 5
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Golashenues 1 Golashenues 2 Refer
13 qershor Spanja 0–1 Norvegjia   Iversen 65' Al-Ghandour
13 qershor Serbia dhe Mali i Zi 3–3 Sllovenia Milošević 67', 73'
Drulović 70'
Zahovič 23', 57'
Pavlin 52'
Melo Pereira
18 qershor Sllovenia 1–2 Spanja Zahovič 59' Raúl 4'
Etxeberría 60'
Merk
18 qershor Norvegjia 0–1 Serbia dhe Mali i Zi   Milošević 8' Dallas
21 qershor Serbia dhe Mali i Zi 3–4 Spanja Milošević 30'
Govedarica 50'
Komljenović 75'
Alfonso 38', 90'
Munitis 51'
Mendieta 90' p
Veissière
21 qershor Sllovenia 0–0 Norvegjia     Poll

Group D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
Holanda 9 3 3 0 0 7 2
Franca 6 3 2 0 1 7 4
Çekia 3 3 1 0 2 3 3
Danimarka 0 3 0 0 3 0 8
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Golashenues 1 Golashenues 2 Refer
11 qershor Franca 3–0 Danimarka Blanc 16'
Henry 64'
Wiltord 90'
  Benkö
11 qershor Holanda 1–0 Çekia F. de Boer 89' p   Collina
16 qershor Çekia 1–2 Franca Poborský 35' p

Henry 7'
Djorkaeff 60' || Poll

16 qershor Danimarka 0–3 Holanda   Kluivert 57'
R. de Boer 66'
Zenden 77'
Meier
21 qershor Danimarka 0–2 Çekia   Šmicer 64', 67' Al-Ghandour
21 qershor Franca 2–3 Holanda Dugarry 8'
Trézéguet 31'
Kluivert 14'
F. de Boer 51'
Zenden 59'
Frisk

Faza eliminuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çerek Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendi Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
24 qershor Amsterdam Turqia 0 : 2 Portugalia
24 qershor Brussels Italia 2 : 0 Rumania
25 qershor Brugge Spanja 1 : 2 Franca
25 qershor Rotterdam Holanda 6 : 1 Serbia dhe Mali i Zi

Gjysëm Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendi Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
28 qershor Brussels Portugalia 1 : 2 Franca
29 qershor Amsterdam Holanda 0 (1) : 0 (3) Italia

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendi Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
2 qershor Rotterdam Franca 2 : 1 Italia

Kampioni Evropian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampioni Evropian 2000
Franca
Franca
Titulli i Dytë

Statistikat e Garaimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Top Golshenuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 Gola

4 Goals

3 Goals

2 Goals

Mesatarisht Gola[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2.74 Gola për ndeshje.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UEFA Skuadra e Turnamentit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky është ekipi i zgjedhur nga UEFA si ekipi ideal i garimit i përbër nga lojtarët më të mirë të tëgjitha ekipeve garuese.
Portierë Mbrojtës Mesfushorë Sulmues
Flamuri Fabien Barthez
Flamuri Francesco Toldo
Flamuri Laurent Blanc
Flamuri Marcel Desailly
Flamuri Lilian Thuram
Flamuri Fabio Cannavaro
Flamuri Paolo Maldini
Flamuri Alessandro Nesta
Flamuri Frank de Boer
Flamuri Patrick Vieira
Flamuri Zinedine Zidane
Flamuri Demetrio Albertini
Flamuri Edgar Davids
Flamuri Rui Costa
Flamuri Luís Figo
Flamuri Josep Guardiola
Federal Republic of Yugoslavia Savo Milošević
Flamuri Thierry Henry
Flamuri Francesco Totti
Flamuri Patrick Kluivert
Flamuri Nuno Gomes
Flamuri Raúl
Këpuca e Artë

UEFA Lojtari i Turnamentit

Ekipi Fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franca
Numri Lojtari Klubi në vitin 2000
Portierë
16 Fabien Barthez Monaco
1 Bernard Lama Paris Saint-Germain
22 Ulrich Ramé Bordeaux
Mbrojtës
5 Laurent Blanc Inter Milan
2 Vincent Candela Roma
8 Marcel Desailly Chelsea
18 Frank Leboeuf Chelsea
3 Bixente Lizarazu Bayern Munich
15 Lilian Thuram Parma
Mesfushorë
7 Didier Deschamps Chelsea
6 Youri Djorkaeff Kaiserslautern
19 Christian Karembeu Real Madrid
14 Johan Micoud Bordeaux
17 Emmanuel Petit Arsenal
11 Robert Pirès Marseille
4 Patrick Vieira Arsenal
10 Zinedine Zidane Juventus
Sulmues
12 Thierry Henry Arsenal
20 David Trezeguet Monaco
13 Sylvain Wiltord Bordeaux
9 Nicolas Anelka Real Madrid
21 Christophe Dugarry Bordeaux
Trajner: Roger Lemerre

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]