UEFA Euro 1968

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kampionati Evropian i Futbollit 1968
UEFA European Football Championship
Campionato europeo 1968
Italia '68
Euro 68.jpg

Logo zyrtare e Kupës Evropiane të Kombeve
Oganizues Italia
Stadiume 3 (3 qytete)
Data e mbajtjes 5 qershor10 qershor
Garues 4
Kampion Gold medal.svg Flag of Italy.svg Italia 2
0
I dyti Silver medal.svg Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia
Ndeshje 5
Gola 7
Spektatorë
Gulashenuesit më të mirë Flag of SFR Yugoslavia.svg Dragan Džajić (2 gola)

Kampionati Evropian i Futbollit i vitit 1968 ishte kampionati i tretë evropian i futbollit i organizuar nga UEFA dhe ojesa finale e mbajtur në Itali nga 5 qershori deri më 10 qershor 1968.

Në këtë kampionat emri i garimit u ndryshua nga "Kupa e Kombeve Evropiane" në Kampionati Evropian i Futbollit. Po ashtu dhe në strukturën dhe organizimin e garimit u bënë disa ndryshime. Kështu rregulla për dy ndeshje jashtë-brenda është zëvendësuar me rregullën e grupeve.

Në pjesën finale kanë marr pjesë vetë gjysmë finalistët që kanë luajtur për vendin e parë dhe të tretë. Po ashtu nikoqiri i pjesës finale dhe ish-kampioni kalon direkt në garimet finale pa garuar në kualifikime.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet finale të këtij kampionati u zhvilluan në tre stadiume italiane, në tre qytete të ndryshme, edhe atë në:

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet kualifikuese u zhvilluan në dy faza : faza e grupeve (zhvilluar nga viti 1966 deri në vitin 1968) dhe faza e çerek-finales (zhvilluar në vitin 1968). Kombëtaret pjesëmarrëse u ndanë në tetë grupe me nga katër ekipe në grup (njëra kishte tri). Ndeshjet u zhvilluan brenda dhe jashtë, fituesi i ndeshjes ka marrë dy pikë, barazuesit një pikë dhe humbësi zero pikë. Për çerek finale janë kualifikuar vetëm kryesuesit e grupit. Në çerek finale ndeshjet u zhvilluan po ashtu në bazë të rregullës jashtë-brenda dhe fituesit në çerek finale marrën pjesë në garimin final.

Ekipet që morën pjesë në ndeshjet finale që u zhvilluan në Itali ishin: Flag of England.svg Anglia, Flag of Italy.svg Italia, Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik dhe Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia.

Garimi final[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  gjysm-finalja finalja
             
5 qershor – Naples (Stadio San Paolo)
 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 0 (0)  
 Flag of Italy.svg Italia (coin toss) 0 (0)  
 
8 qershor – Romë (Stadio Olimpico) (replayed 10 June)
     Flag of Italy.svg Italia 2 (1)
   Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia 0 (1)
 
 
vendi tretë
5 qershor - Florence (Stadio Comunale) 8 qershor - Romë (Stadio Olimpico)
 Flag of England.svg Anglia 0  Flag of England.svg Anglia  2
 Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia 1    Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik  0

Gjysmë finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E enjte 5 qershor, 1968

Gjysëm finalja e parë Gjysëm finalja e dytë
Flag of Italy.svg Italia 0 - 0[1] Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
18:00 CEST Stadio San Paolo, Naples
Refer: Kurt Tschenscher (gjerman)
Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia 1 - 0 Flag of England.svg Anglia
21:15 CET Stadio Comunale, Florence
Refer : José Maria Ortiz de Mendibil (spanjoll)

Vendi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E shtunë 8 qershor, 1968

Vendi i tretë
Flag of England.svg Anglia 2 - 0 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
18:45 CEST Stadio Olimpico, Rome
Refer: Istvan Zsolt (hungarez)

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E shtunë 8 qershor, 1968

Finalja
Flag of Italy.svg Italia 1 - 1k.sh. Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia
21:15 CEST Stadio Olimpico, Rome
Refer: Gottfried Dienst (zviceran)

Rindeshja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E hënë 10 qershor, 1968

Finalja
Flag of Italy.svg Italia 2 - 0 Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia
21:15 CEST Stadio Olimpico, Rome
Refer: José Maria Ortiz de Mendibil (spanjoll)
Kampioni i Futbollit në Evropë 1968:

Flag of Italy.svg Italia
Titulli i parë

Statistika e turnirit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goli më i shpejt : 12 min.: Luigi Riva (Italia v RSFJ, Përsëritje)
Mesatarja e golave : 1,4 për lojë
Golashënuesit :

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fituesi i ndeshjes u zgjodh me hedhje të monedhës. Bashkimi Sovjetik nuk kaloi mëtej.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]