Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eliminatoret e EURO 2016
UEFA Euro 2016 qualifying.jpg
Detajet
Datat7 shtator 2014 – 17 nëntor 2015
Skuadrat53 (nga 1 konfederatë)
Statistikat
Ndeshje të luajtura206
Gola të shënuar524 (2.54 për ndeshje)
Pjesëmarrja4.383.683 (21.280 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëFlag of Poland.svg Robert Lewandowski
(10 gola)
2012
2020
Të dhënat janë përditësuar më8 shtator 2015.

Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 janë parashikuar për t'u zhvilluar nga data 7 shtator 2014 deri më 17 nëntor 2015 dhe do të përcaktojnë 23 skuadrat që do t'i bashkohen Francës, e cila është e kualifikuar direkt si vend pritës i Kampionatit Evropian të Futbollit 2016. Në këtë garë, marrin pjesë 53 skuadra, ndërsa Gjibraltari merr pjesë për herë të parë në një eveniment të tillë.

Skuadrat e kualifikuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Kualifikohet si U kualifikua më Paraqitjet e mëparshme në turne1
Flag of Franca Franca Hosts 28 maj 2010 8 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Anglia Anglia Group E fitues 5 shtator 2015 8B (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012)
Flag of the Czech Republic Republika Çeke2 Group A fitues ose vendi i dytë 6 shtator 2015 8B (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Islanda Islanda Group A fitues ose vendi i dytë 6 shtator 2015 0 (debutim)
Flag of Austria Austria Group G fitues 8 shtator 2015 1 (2008)
Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore Group F fitues 8 tetor 2015 0 (debutim)
Flag of Portugalia Portugalia Group I fitues 8 tetor 2015 6 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Spanja Spanja Group C fitues 9 tetor 2015 9 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Zvicra Zvicra Group E vendi i dytë 9 tetor 2015 3 (1996, 2004, 2008)
Flag of Italia Italia Group H fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 8 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Belgjika Belgjika Group B fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 4 (1972, 1980, 1984, 2000)
Flag of Uellsi Uellsi Group B fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 0 (debutim)
Flag of Rumania Rumania Group F vendi i dytë 11 tetor 2015 4 (1984, 1996, 2000, 2008)
Flag of Shqipëria Shqipëria Group I vendi i dytë 11 tetor 2015 0 (debutim)
Flag of Gjermania Gjermania3 Group D fitues 11 tetor 2015 11 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Polonia Polonia Group D vendi i dytë 11 tetor 2015 2 (2008, 2012)
Flag of Rusia Rusia4 Group G runner-up 12 tetor 2015 10 (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008, 2012)
Flag of Sllovakia Sllovakia Group C runner-up 12 tetor 2015 0 (debutim)
Flag of Kroacia Kroacia Group H runner-up 13 tetor 2015 4 (1996, 2004, 2008, 2012)
Flag of Turqia Turqia Ekipi më i mirë i vendeve të treta 13 tetor 2015 3 (1996, 2000, 2008)
1 Me tekst të theksuar do të thotë se ai vend ka qënë kampion atë vit. Me tekst të pjerrët do të thotë se atë vit ai vend ka qënë organizator i turneut.
2 Nga viti 1960 deri 1980, Republika Çeke ka konkuruar në kompeticion si Çekosllovakia.
3 Nga viti 1972 deri 1988, Gjermania ka konkuruar në kompeticion si Gjermania Perëndimore.
4 Nga viti 1960 deeri 1988, Rusia ka konkuruar si Bashkimi Sovietik, dhe në vitin 1992 si Kombëtarja e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

53 skuadrat garuese janë ndarë në tetë grupe me nga gjashtë skuadra (Grupet A-H) dhe në një grup me pesë skuadra (Grupi I).[1] Vendet e para, të dyta dhe vendi i tretë më i mirë kualifikohen direkt, ndërsa 8 skuadrat e mbetura ndeshen ndërmjet tyre për të përcaktuar 4 skuadrat e fundit që kualifikohen.[2][3][4]

Rregullat e klasifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëse dy ose më shumë skuadra kanë pikë të barabarta në përfundim të ndeshjeve, atëherë për klasifikimin e tyre shihen:

 1. Numri më i lartë i pikëve të siguruara nga ndeshjet ndërmjet skuadrave në fjalë;
 2. Golavarazhi nga ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 3. Numri më i lartë i golave të shënuar në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 4. Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë kundërshtare në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 5. Golavarazhi;
 6. Numri më i lartë i golave të shënuar;
 7. Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë të huaj;
 8. Loja e ndershme (1 pikë për çdo karton të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq si pasojë e dy kartonave të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq, 4 pikë për një karton të verdhë, të ndjekur nga një karton i kuq);
 9. Pozicioni në renditjen e UEFA-s;

Për të përcaktuar vendin e tretë më të mirë, pikët e marra nga vendet e gjashta nuk llogariten dhe shihen kriteret e mëposhtme:

 1. Numri më i lartë i pikëve
 2. Golavarazhi;
 3. Numri më i lartë i golave të shënuar;
 4. Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë të huaj;
 5. Loja e ndershme;
 6. Pozicioni në renditjen e UEFA-s;

Grupet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of the Czech Republic.svg Flag of Iceland.svg Flag of Turkey.svg Flag of the Netherlands.svg Flag of Kazakhstan.svg Flag of Latvia.svg
1 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 10 7 1 2 19 14 +5 22 Kualifikohet 2–1 0–2 2–1 2-1 1–1
2 Flag of Islanda Islanda 10 6 2 2 17 6 +11 20 2–1 3–0 2–0 0-0 2–2
3 Flag of Turqia Turqia 10 5 3 2 14 9 +5 18 1–2 1–0 3-0 3–1 1-1
4 Flag of the Netherlands Holanda 10 4 1 5 17 14 +3 13 2–3 0-1 1–1 3–1 6–0
5 Flag of Kazakistani Kazakistani 10 1 2 7 7 18 −11 5 2–4 0–3 0–1 1–2 0–0
6 Flag of Letonia Letonia 10 0 5 5 6 19 −13 5 1-2 0–3 1–1 0–2 0–1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Belgium.svg Flag of Wales.svg Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flag of Israel.svg Flag of Cyprus.svg Flag of Andorra.svg
1 Flag of Belgjika Belgjika 10 7 2 1 24 5 +19 23 Kualifikohet 0–0 3-1 3–1 5–0 6–0
2 Flag of Uellsi Uellsi 10 6 3 1 11 4 +7 21 1–0 0–0 0-0 2–1 2–0
3 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 10 5 2 3 17 12 +5 17 Vazhdon në Play-offs 1–1 2–0 3–1 1–2 3-0
4 Flag of Izraeli Izraeli 10 4 1 5 16 14 +2 13 0–1 0–3 3–0 1–2 4-0
5 Flag of Qiproja Qiproja 10 4 0 6 16 17 −1 12 0-1 0-1 2–3 1–2 5–0
6 Flag of Andorra Andorra 10 0 0 10 4 36 −32 0 1–4 1–2 0–3 1–4 1–3
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Spain.svg Flag of Slovakia.svg Flag of Ukraine.svg Flag of Belarus.svg Flag of Luxembourg.svg Flag of Macedonia.svg
1 Flag of Spanja Spanja 10 9 0 1 23 3 +20 27 Kualifikohet 2-0 1–0 3–0 4-0 5–1
2 Flag of Sllovakia Sllovakia 10 7 1 2 17 8 +9 22 2–1 0-0 0-1 3–0 2–1
3 Flag of Ukraina Ukraina 10 6 1 3 14 4 +10 19 Vazhdon në Play-offs 0-1 0–1 3-1 3–0 1–0
4 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 10 3 2 5 8 14 −6 11 0–1 1–3 0–2 2-0 0-0
5 Flag of Luksemburgu Luksemburgu 10 1 1 8 6 27 −21 4 0–4 2-4 0–3 1–1 1-0
6 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 10 1 1 8 6 18 −12 4 0-1 0–2 0-2 1–2 3–2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Germany.svg Flag of Poland.svg Flag of Ireland.svg Flag of Scotland.svg Flag of Georgia.svg Flag of Gibraltar.svg
1 Flag of Gjermania Gjermania 10 7 1 2 24 9 +15 22 Kualifikohet 3-1 1–1 2–1 2-1 4–0
2 Flag of Polonia Polonia 10 6 3 1 33 10 +23 21 2–0 2-1 2–2 4–0 8-1
3 Flag of Ireland.svg Irlanda (A) 10 5 3 2 19 7 +12 18 Vazhdon në Play-offs 1-0 1–1 1–1 1-0 7–0
4 Flag of Skocia Skocia (E) 10 4 3 3 22 12 +10 15 2-3 2-2 1–0 1–0 6–1
5 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia (E) 10 3 0 7 10 16 −6 9 0–2 0–4 1–2 1-0 4-0
6 Flag of Gjibraltari Gjibraltari (E) 10 0 0 10 2 56 −54 0 0–7 0–7 0-4 0-6 0–3
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
(A) Kalon në fazën tjetër; (E) Eliminuar.

Grupi E[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of England.svg Flag of Switzerland.svg Flag of Slovenia.svg Flag of Estonia.svg Flag of Lithuania.svg Flag of San Marino.svg
1 Flag of Anglia Anglia 10 10 0 0 31 3 +28 30 Kualifikohet 2-0 3–1 2-0 4–0 5–0
2 Flag of Zvicra Zvicra 10 7 0 3 24 8 +16 21 0–2 3-2 3–0 4–0 7-0
3 Flag of Sllovenia Sllovenia 10 5 1 4 18 11 +7 16 Vazhdon në Play-offs 2–3 1–0 1-0 1-1 6–0
4 Flag of Estonia Estonia 10 3 1 6 4 9 −5 10 0–1 0-1 1–0 1-0 2–0
5 Flag of Lituania Lituania 10 3 1 6 7 18 −11 10 0-3 1–2 0–2 1–0 2-1
6 Flag of San Marino San Marino 10 0 1 9 1 36 −35 1 0-6 0–4 0-2 0–0 0–2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi F[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of NIR.svg Flag of Romania.svg Flag of Hungary.svg Flag of Finland.svg Flag of Faroe Islands.svg Flag of Greece.svg
1 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 10 6 3 1 16 8 +8 21 Kualifikohet 0–0 1-1 2–1 3-1
2 Flag of Rumania Rumania 10 5 5 0 11 2 +9 20 2–0 1–1 1-1 0-0
3 Flag of Hungaria Hungaria 10 4 4 2 11 9 +2 16 Vazhdon në Play-offs 1–2 0-0 1–0 0–0
4 Flag of Finlanda Finlanda 10 3 3 4 9 10 −1 12 1-1 0–2 0–1 1–1
5 Flag of Ishujt Faroe Ishujt Faroe 10 2 0 8 6 17 −11 6
6 Flag of Greqia Greqia 10 1 3 6 7 14 −7 6 0–2 0–1 4-3 0-1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi G[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Austria.svg Flag of Russia.svg Flag of Sweden.svg Flag of Montenegro.svg Flag of Liechtenstein.svg Flag of Moldova.svg
1 Flag of Austria Austria 10 9 1 0 22 5 +17 28 Kualifikohet 1–0 1–1 1–0 3-0 1-0
2 Flag of Rusia Rusia 10 6 2 2 21 5 +16 20 0–1 1-0 2-0 4–0 1–1
3 Flag of Suedia Suedia 10 5 3 2 15 9 +6 18 Vazhdon në to Play-offs 1-4 1–1 3–1 2–0 2-0
4 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 10 3 2 5 10 13 −3 11 2-3 0–3[a] 1–1 2-0 2–0
5 Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajni 10 1 2 7 2 26 −24 5 0–5 0-7 0-2 0–0 1–1
6 Flag of Moldavia Moldavia 10 0 2 8 4 16 −12 2 1–2 <1-2 0–2 0-2 0–1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Ndeshja midis Malit të Zi dhe Rusisë u fitua nga Rusia në tavolinë me rezultatin 3-0[5] pasi u ndërpre në minutën e 67 për shkak të dhunës së tifozëve. Rezultati ishte 0–0 dhe Rusia kishte humbur një penallti pak përpara ndërprerjes së ndeshjes. Ndeshja ishte ndëprerë edhe më herët kur portieri i Rusisë u godit me një flakadan, por rinisi pas 33 minutash.[6] Mali i Zi duhet t'i luajë ndeshjet e ardhshme pa tifozë, dhe federata e Malit të Zi dhe Rusisë u gjobitën përkatësisht me €50,000 dhe €25,000.[7]

Grupi H[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Italy.svg Flag of Croatia.svg Flag of Norway.svg Flag of Bulgaria.svg Flag of Azerbaijan.svg Flag of Malta.svg
1 Flag of Italia Italia 10 7 3 0 16 7 +9 24 Kualifikohet 1–1 2-1 1-0 2–1 1-0
2 Flag of Kroacia Kroacia[a] 10 6 3 1 20 5 +15 20 1–1 5–1 3-0 6–0 2–0
3 Flag of Norvegjia Norvegjia 10 6 1 3 13 10 +3 19 Advance to Play-offs 0–2 2-0 2–1 0–0 2-0
4 Flag of Bullgaria Bullgaria 10 3 2 5 9 12 −3 11 2–2 0–1 0-1 2-0 1–1
5 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 10 1 3 6 7 18 −11 6 1-3 0-0 0–1 1–2 2–0
6 Flag of Malta Malta 10 0 2 8 3 16 −13 2 0–1 0-1 0–3 0–1 2-2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Kroacisë iu hoq një pikë pas akuzave mbi sjelljen raciste në ndeshjen kundër Italisë.[8]

Grupi I[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Portugal.svg Flag of Albania.svg Flag of Denmark.svg Flag of Serbia.svg Flag of Armenia.svg
1 Flag of Portugalia Portugalia 8 7 0 1 11 5 +6 21 Kualifikohet 0–1 1-0 2–1 1–0
2 Flag of Shqipëria Shqipëria 8 4 2 2 10 5 +5 14 0-1 1–1 0-2 2–1
3 Flag of Danimarka Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12 Shkon në Play-offs 0–1 0-0 2–0 2–1
4 Flag of Serbia Serbia[a] 8 2 1 5 8 13 −5 4 1-2 0–3[a] 1–3 2-0
5 Flag of Armenia Armenia 8 0 2 6 5 14 −9 2 2–3 0-3 0-0 1–1
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.

Renditja e vendeve të treta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Grp Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 A Flag of Turqia Turqia 8 5 1 2 12 7 +5 16 Kualifikohet në UEFA Euro 2016
2 F Flag of Hungaria Hungaria 8 4 3 1 8 5 +3 15 Shkon në playoff
3 C Flag of Ukraina Ukraina 8 4 1 3 11 4 +7 13
4 H Flag of Norvegjia Norvegjia 8 4 1 3 8 10 −2 13
5 I Flag of Danimarka Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12
6 G Flag of Suedia Suedia 8 3 3 2 11 9 +2 12
7 D Flag of Ireland Irlanda 8 3 3 2 8 7 +1 12
8 B Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 8 3 2 3 11 12 −1 11
9 E Flag of Sllovenia Sllovenia 8 3 1 4 10 11 −1 10
Përditësuar më 14 tetor 2015. Burimi: Rezultatet e grupeve
Rregullat e klasifikimit: 1) Pikët a grumbulluara nga skuadrat e renditura nga vendi i parë deri në vendin e pestë; 2) Golavarazhi në këto ndeshje; 3) Numri më lartë i golave të shënuar në këto ndeshje; 4) Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë të huaj në këto ndeshje; 5) Loja e ndershme në këto ndeshje; 6) Pozicioni në renditjen e UEFA-s; 7) Shorti.
(G) No team from this group can finish first in this ranking and qualify directly;

Play-offs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ekipet e kualifikuara (në kllapa rënditja sipas koeficientit UEFA) [9]
Vazo 1 (seeded)
Ekipi Koeficienti Rënditja
Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 30,367 13
Flag of Ukraina Ukraina 30,313 14
Flag of Suedia Suedia 29,028 16
Flag of Hungaria Hungaria 27,142 20
Vazo 2 (unseeded)
Ekipi Koeficienti Rënditja
Flag of Danimarka Danimarka 27,140 21
Flag of Ireland Irlanda 26,902 23
Flag of Norvegjia Norvegjia 26,439 25
Flag of Sllovenia Sllovenia 25,441 26
Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Ukraina  Flag of Sllovenia Sllovenia 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Suedia  Flag of Danimarka Danimarka 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Bosnja dhe Hercegovina  Flag of Ireland Irlanda 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Norvegjia  Flag of Hungaria Hungaria 12–14 nëntor 15–17 nëntor

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polaku Robert Lewandowski shënoi 13 gola në raundin e Eliminatoreve të UEFA Euro 2016, dhe së bashku me David Healy të Irlandës Veriore në UEFA Euro 2008 qualifying kanë shunuar më së shumti gola në një turne eliminatoresh të UEFA Euro.[10]
13 gola
9 gola
8 gola
7 gola
6 gola
5 gola
4 gola
3 gola
2 gola
1 goal
1 autogol
2 autogola

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "European Championship - France 2016". Romanian Football Association. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2013. Marrë më 17 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "UEFA EURO 2016 regulations published". UEFA.com. 18 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "UEFA EURO 2016 qualifying format". UEFA.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16" (PDF). UEFA.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ i Zi-after-suspended-game "Rusi given 3-0 win over Mal i Zi after suspended game". Sky Sports. 8 prill 2015. Marrë më 8 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ i Zi-v-Rusi-abandoned-crowd-trouble-players-clash.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490 "Mal i Zi v Rusi abandoned after crowd trouble, players clash". 27 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 7. ^ "Rusi given abandoned Mal i Zi tie by forfeit after riot". BBC Sport. 8 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 8. ^ "Croatia deducted one European Qualifiers point". UEFA.com. 23 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ UEFA.com - National Team Coefficients Overview - Matches considered up to 14/10/2015
 10. ^ "Lewandowski equals Healy's scoring record". UEFA.com. 11 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)