Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi B

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Grupi B i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga gjashtë skuadra: Bosnja dhe Hercegovina, Belgjika, Izraeli, Uellsi, Qiproja, dhe Andorra.[1]


Renditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Belgium.svg Flag of Wales.svg Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flag of Israel.svg Flag of Cyprus.svg Flag of Andorra.svg
1 Flag of Belgjika Belgjika 10 7 2 1 24 5 +19 23 Kualifikohet 0–0 3-1 3–1 5–0 6–0
2 Flag of Uellsi Uellsi 10 6 3 1 11 4 +7 21 1–0 0–0 0-0 2–1 2–0
3 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 10 5 2 3 17 12 +5 17 Vazhdon në Play-offs 1–1 2–0 3–1 1–2 3-0
4 Flag of Izraeli Izraeli 10 4 1 5 16 14 +2 13 0–1 0–3 3–0 1–2 4-0
5 Flag of Qiproja Qiproja 10 4 0 6 16 17 −1 12 0-1 0-1 2–3 1–2 5–0
6 Flag of Andorra Andorra 10 0 0 10 4 36 −32 0 1–4 1–2 0–3 1–4 1–3
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Rregullat e klasifikimit

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

9 shtator 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Andorrë  1–2 Flag of Uellsi Uells
Lima Scored after 6 minutes 6' (pen.) Raporti Bale Scored after 22 minutes 22'

9 shtator 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Bosnje dhe Hercegovinë  1–2 Flag of Qiproja Qipro
Ibiševic Scored after 6 minutes 6' Raporti Christofi Scored after 45 minutes 45'
Bilino Polje, Zenica
Pjesëmarrja: 12,100
Gjyqtari: Yevhen Aranovskiy (Ukraine)

10 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Belgjikë  6–0 Flag of Andorra Andorrë
De Bruyne Scored after 31 minutes 31' (pen.)
Chadli Scored after 37 minutes 37'
Origi Scored after 59 minutes 59'
Mertens Scored after 65 minutes 65'
Raporti
King Baudouin Stadium, Brussels
Pjesëmarrja: 40,000
Gjyqtari: Serhiy Boyko (Ukraine)

10 tetor 2014
20:45
(21:45 UTC+3)
Qipro  1–2 Flag of Izraeli Izrael
Makrides Scored after 67 minutes 67' Raporti Damari Scored after 38 minutes 38'
Ben Haim II Scored after 45 minutes 45'
GSP Stadium, Nicosia
Pjesëmarrja: 19,164
Gjyqtari: Daniele Orsato (Italy)

10 tetor 2014
20:45
(19:45 UTC+1)
Uells  0–0 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnje dhe Hercegovinë
Raporti

13 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Andorrë  1–4 Flag of Izraeli Izrael
Lima Scored after 15 minutes 15' (pen.) Raporti Damari Scored after 3 minutes 3'
Hemed Scored after 90+6 minutes 90+6' (pen.)

13 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Bosnje dhe Hercegovinë  1–1 Flag of Belgjika Belgjikë
Džeko Scored after 28 minutes 28' Raporti Nainggolan Scored after 51 minutes 51'
Bilino Polje, Zenica
Pjesëmarrja: 12,000
Gjyqtari: Luca Banti (Italy)

13 tetor 2014
20:45
(19:45 UTC+1)
Uells  2–1 Flag of Qiproja Qipro
Cotterill Scored after 13 minutes 13'
Robson-Kanu Scored after 23 minutes 23'
Raporti Laban Scored after 36 minutes 36'
Cardiff City Stadium, Cardiff
Pjesëmarrja: 21,273
Gjyqtari: Manuel Gräfe (Gjermani)

16 nëntor 2014
18:00
(18:00 UTC+1)
Belgjikë  0–0 Flag of Uellsi Uells
Raporti

16 nëntor 2014
18:00
(19:00 UTC+2)
Qipro  5–0 Flag of Andorra Andorrë
Merkis Scored after 9 minutes 9'
Efrem Scored after 31 minutes 31'
Christofi Scored after 87 minutes 87' (pen.)
Raporti
GSP Stadium, Nicosia
Pjesëmarrja: 6,078
Gjyqtari: Mark Clattenburg (England)

16 nëntor 2014
20:45
(21:45 UTC+2)
Izrael  3–0 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnje dhe Hercegovinë
Vermouth Scored after 36 minutes 36'
Damari Scored after 45 minutes 45'
Zahavi Scored after 70 minutes 70'
Raporti
Sammy Ofer Stadium, Haifa
Pjesëmarrja: 32,000
Gjyqtari: Antonio Mateu Lahoz (Spain)

28 mars 2015
18:00
(20:00 UTC+3)[note 1]
Izrael  0–3 Flag of Uellsi Uells
Raporti Ramsey Scored after 45+1 minutes 45+1'
Bale Scored after 50 minutes 50'
Sammy Ofer Stadium, Haifa
Pjesëmarrja: 30,200
Gjyqtari: Milorad Mažic (Serbia)

28 mars 2015
20:45
(20:45 UTC+1)
Andorrë  0–3 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnje dhe Hercegovinë
Raporti Džeko Scored after 13 minutes 13'
Estadi Nacional, Andorrë la Vella
Pjesëmarrja: 2,498
Gjyqtari: István Vad (Hungary)

28 mars 2015
20:45
(20:45 UTC+1)
Belgjikë  5–0 Flag of Qiproja Qipro
Fellaini Scored after 21 minutes 21'
Benteke Scored after 35 minutes 35'
Hazard Scored after 67 minutes 67'
Batshuayi Scored after 80 minutes 80'
Raporti
King Baudouin Stadium, Brussels
Pjesëmarrja: 45,213
Gjyqtari: Ovidiu Ha?egan (Romania)

31 mars 2015[note 2]
20:45
(21:45 UTC+3)
Izrael  0–1 Flag of Belgjika Belgjikë
Raporti Fellaini Scored after 9 minutes 9'
Teddy Stadium, Jerusalem
Pjesëmarrja: 33,000
Gjyqtari: Mark Clattenburg (England)

12 qershor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Andorrë  1–3 Flag of Qiproja Qipro
Dossa Júnior Scored after 2 minutes 2' (o.g.) Raporti Mitidis Scored after 13 minutes 13'

12 qershor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Bosnje dhe Hercegovinë  3–1 Flag of Izraeli Izrael
Višca Scored after 42 minutes 42'
Džeko Scored after 45+2 minutes 45+2' (pen.)
Raporti Ben Haim II Scored after 41 minutes 41'
Bilino Polje, Zenica
Pjesëmarrja: 12,100
Gjyqtari: Ruddy Buquet (Stampa:Nfa)

12 qershor 2015
20:45
(19:45 UTC+1)
Uells  1–0 Flag of Belgjika Belgjikë
Bale Scored after 25 minutes 25' Raporti
Cardiff City Stadium, Cardiff
Pjesëmarrja: 33,280
Gjyqtari: Felix Brych (Stampa:Nfa)

3 shtator 2015
20:45
(21:45 UTC+3)
Qipro  v Flag of Uellsi Uells
Raporti

3 shtator 2015
20:45
(21:45 UTC+3)
Izrael  v Flag of Andorra Andorrë
Raporti

6 shtator 2015
18:00
(17:00 UTC+1)
Uells  v Flag of Izraeli Izrael
Raporti

6 shtator 2015
20:45
(21:45 UTC+3)
Qipro  v Flag of Belgjika Belgjikë
Raporti

10 tetor 2015
20:45
(21:45 UTC+3)
Izrael  v Flag of Qiproja Qipro
Raporti

13 tetor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Belgjikë  v Flag of Izraeli Izrael
Raporti

13 tetor 2015
20:45
(19:45 UTC+1)
Uells  v Flag of Andorra Andorrë
Raporti

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 gola
3 gola
2 gola
1 gol
1 autogol

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Izrael v Uells match was originally to kick off at 20:45 (22:45 UTC+3), but was moved to 18:00 (20:00 UTC+3) as matches cannot kick off later than 22:00 local time according to UEFA's guidelines.[2]
  2. ^ The Izrael v Belgjikë match was originally to be played on 9 shtator 2014, 20:45 (21:45 UTC+3), but was postponed due to the 2014 Izrael–Gaza conflict.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Spain face Ukraine return in EURO 2016 qualifying". UEFA.com. 23 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Izrael v Uells correction of kick-off time" (PDF). Izrael Football Association. 11 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Izrael v Belgjikë qualifier postponed". UEFA.com. 27 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]