Jump to content

Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi B

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grupi B i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga gjashtë skuadra: Bosnja dhe Hercegovina, Belgjika, Izraeli, Uellsi, Qiproja, dhe Andorra.[1]


Renditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim Belgjika Uellsi Bosnja dhe Hercegovina Izraeli Qiproja Andorra
1  Belgjika 10 7 2 1 24 5 +19 23 Kualifikohet 0–0 3-1 3–1 5–0 6–0
2  Uellsi 10 6 3 1 11 4 +7 21 1–0 0–0 0-0 2–1 2–0
3  Bosnja dhe Hercegovina 10 5 2 3 17 12 +5 17 Vazhdon në Play-offs 1–1 2–0 3–1 1–2 3-0
4  Izraeli 10 4 1 5 16 14 +2 13 0–1 0–3 3–0 1–2 4-0
5  Qiproja 10 4 0 6 16 17 −1 12 0-1 0-1 2–3 1–2 5–0
6  Andorra 10 0 0 10 4 36 −32 0 1–4 1–2 0–3 1–4 1–3
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Rregullat e klasifikimit

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andorrë 1–2 Uells
Lima 6' (pen.) Raporti Bale 22', 81'
Bosnje dhe Hercegovinë 1–2 Qipro
Ibiševic 6' Raporti Christofi 45', 73'
Pjesëmarrja: 12,100

Belgjikë 6–0 Andorrë
De Bruyne 31' (pen.), 34'
Chadli 37'
Origi 59'
Mertens 65', 68'
Raporti
Pjesëmarrja: 40,000
Gjyqtari: Serhiy Boyko (Ukraine)
Qipro 1–2 Izrael
Makrides 67' Raporti Damari 38'
Ben Haim II 45'
Pjesëmarrja: 19,164
Gjyqtari: Daniele Orsato (Italy)
Uells 0–0 Bosnje dhe Hercegovinë
Raporti

Andorrë 1–4 Izrael
Lima 15' (pen.) Raporti Damari 3', 41', 82'
Hemed 90+6' (pen.)
Bosnje dhe Hercegovinë 1–1 Belgjikë
Džeko 28' Raporti Nainggolan 51'
Pjesëmarrja: 12,000
Gjyqtari: Luca Banti (Italy)
Uells 2–1 Qipro
Cotterill 13'
Robson-Kanu 23'
Raporti Laban 36'
Pjesëmarrja: 21,273

Belgjikë 0–0 Uells
Raporti
Qipro 5–0 Andorrë
Merkis 9'
Efrem 31', 42', 60'
Christofi 87' (pen.)
Raporti
Pjesëmarrja: 6,078
Izrael 3–0 Bosnje dhe Hercegovinë
Vermouth 36'
Damari 45'
Zahavi 70'
Raporti
Pjesëmarrja: 32,000

Izrael 0–3 Uells
Raporti Ramsey 45+1'
Bale 50', 77'
Pjesëmarrja: 30,200
Andorrë 0–3 Bosnje dhe Hercegovinë
Raporti Džeko 13', 49', 62'
Pjesëmarrja: 2,498
Gjyqtari: István Vad (Hungary)
Belgjikë 5–0 Qipro
Fellaini 21', 66'
Benteke 35'
Hazard 67'
Batshuayi 80'
Raporti
Pjesëmarrja: 45,213

Izrael 0–1 Belgjikë
Raporti Fellaini 9'
Pjesëmarrja: 33,000

Andorrë 1–3 Qipro
Dossa Júnior 2' (o.g.) Raporti Mitidis 13', 45', 53'
Bosnje dhe Hercegovinë 3–1 Izrael
Višca 42', 75'
Džeko 45+2' (pen.)
Raporti Ben Haim II 41'
Pjesëmarrja: 12,100
Uells 1–0 Belgjikë
Bale 25' Raporti
Pjesëmarrja: 33,280

Qipro v Uells
Raporti
Izrael v Andorrë
Raporti

Uells v Izrael
Raporti
Qipro v Belgjikë
Raporti

Bosnje dhe Hercegovinë v Uells
Raporti
Izrael v Qipro
Raporti

Uells v Andorrë
Raporti

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 gola
3 gola
2 gola
1 gol
1 autogol

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Izrael v Uells match was originally to kick off at 20:45 (22:45 UTC+3), but was moved to 18:00 (20:00 UTC+3) as matches cannot kick off later than 22:00 local time according to UEFA's guidelines.[2]
  2. ^ The Izrael v Belgjikë match was originally to be played on 9 shtator 2014, 20:45 (21:45 UTC+3), but was postponed due to the 2014 Izrael–Gaza conflict.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Spain face Ukraine return in EURO 2016 qualifying". UEFA.com. 23 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Izrael v Uells correction of kick-off time" (PDF). Izrael Football Association. 11 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Izrael v Belgjikë qualifier postponed". UEFA.com. 27 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]