Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi G

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Grupi G i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga gjashtë skuadra: Rusia, Suedia, Austria, Mali i Zi, Moldavia, dhe Lihtenshtajni.[1]

Renditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Austria.svg Flag of Russia.svg Flag of Sweden.svg Flag of Montenegro.svg Flag of Liechtenstein.svg Flag of Moldova.svg
1 Flag of Austria Austria 10 9 1 0 22 5 +17 28 Kualifikohet 1–0 1–1 1–0 3-0 1-0
2 Flag of Rusia Rusia 10 6 2 2 21 5 +16 20 0–1 1-0 2-0 4–0 1–1
3 Flag of Suedia Suedia 10 5 3 2 15 9 +6 18 Vazhdon në to Play-offs 1-4 1–1 3–1 2–0 2-0
4 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 10 3 2 5 10 13 −3 11 2-3 0–3[a] 1–1 2-0 2–0
5 Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajni 10 1 2 7 2 26 −24 5 0–5 0-7 0-2 0–0 1–1
6 Flag of Moldavia Moldavia 10 0 2 8 4 16 −12 2 1–2 <1-2 0–2 0-2 0–1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Rregullat e klasifikimit
Notes:
  1. ^ Ndeshja midis Malit të Zi dhe Rusisë u fitua nga Rusia në tavolinë me rezultatin 3-0[2] pasi u ndërpre në minutën e 67 për shkak të dhunës së tifozëve. Rezultati ishte 0–0 dhe Rusia kishte humbur një penallti pak përpara ndërprerjes së ndeshjes. Ndeshja ishte ndëprerë edhe më herët kur portieri i Rusisë u godit me një flakadan, por rinisi pas 33 minutash.[3] Mali i Zi duhet t'i luajë ndeshjet e ardhshme pa tifozë, dhe federata e Malit të Zi dhe Rusisë u gjobitën përkatësisht me €50,000 dhe €25,000.[4]

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

8 shtator 2014
18:00
(20:00 UTC+4)
Rusi  4–0 Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajn
M. Büchel Scored after 4 minutes 4' (o.g.)
Burgmeier Scored after 50 minutes 50' (o.g.)
Kombarov Scored after 54 minutes 54' (pen.)
Dzyuba Scored after 65 minutes 65'
Raporti
Arena Khimki, Khimki
Pjesëmarrja: 11,236
Gjyqtari: Sébastien Delferiere (Belgium)

8 shtator 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Austri  1–1 Flag of Suedia Suedi
Alaba Scored after 7 minutes 7' (pen.) Raporti Zengin Scored after 12 minutes 12'

8 shtator 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Mal i Zi  2–0 Flag of Moldavia Moldavi
Vucinic Scored after 45+2 minutes 45+2'
Tomaševic Scored after 73 minutes 73'
Raporti
Stadion pod Goricom, Podgorica
Pjesëmarrja: 8,759
Gjyqtari: Aleksei Kulbakov (Belarus)


9 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Lihtenshtajn  0–0 Flag of Mali i Zi Mal i Zi
Raporti
Rheinpark Stadion, Vaduz
Pjesëmarrja: 2,790
Gjyqtari: Simon Lee Evans (Wales)

9 tetor 2014
20:45
(21:45 UTC+3)
Moldavi  1–2 Flag of Austria Austri
Dedov Scored after 27 minutes 27' (pen.) Raporti Alaba Scored after 12 minutes 12' (pen.)
Janko Scored after 51 minutes 51'
Stadionul Zimbru, Chi?inau
Pjesëmarrja: 8,500
Gjyqtari: Jorge Sousa (Portugali)

9 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Suedi  1–1 Flag of Rusia Rusi
Toivonen Scored after 49 minutes 49' Raporti Kokorin Scored after 10 minutes 10'
Friends Arena, Solna
Pjesëmarrja: 49,023
Gjyqtari: Nicola Rizzoli (Itali)


12 tetor 2014
18:00
(18:00 UTC+2)
Austri  1–0 Flag of Mali i Zi Mal i Zi
Okotie Scored after 24 minutes 24' Raporti
Ernst-Happel-Stadion, Vienna
Pjesëmarrja: 44,200
Gjyqtari: Bas Nijhuis (Netherlands)

12 tetor 2014
18:00
(20:00 UTC+4)
Rusi  1–1 Flag of Moldavia Moldavi
Dzyuba Scored after 73 minutes 73' (pen.) Raporti Epureanu Scored after 74 minutes 74'
Otkrytie Arena, Moscow
Pjesëmarrja: 30,017[5]
Gjyqtari: Kristinn Jakobsson (Iceland)

12 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Suedi  2–0 Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajn
Zengin Scored after 34 minutes 34'
Durmaz Scored after 46 minutes 46'
Raporti
Friends Arena, Solna
Pjesëmarrja: 22,528
Gjyqtari: Gediminas Mažeika (Lituani)


15 nëntor 2014
18:00
(18:00 UTC+1)
Austri  1–0 Flag of Rusia Rusi
Okotie Scored after 73 minutes 73' Raporti
Ernst-Happel-Stadion, Vienna
Pjesëmarrja: 47,500
Gjyqtari: Martin Atkinson (Angli)

15 nëntor 2014
18:00
(19:00 UTC+2)
Moldavi  0–1 Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajn
Raporti Burgmeier Scored after 74 minutes 74'
Stadionul Zimbru, Chi?inau
Pjesëmarrja: 6,843
Gjyqtari: Mattias Gestranius (Finlandë)

15 nëntor 2014
20:45
(20:45 UTC+1)
Mal i Zi  1–1 Flag of Suedia Suedi
Jovetic Scored after 80 minutes 80' (pen.) Raporti Ibrahimovic Scored after 9 minutes 9'
Stadion pod Goricom, Podgorica
Pjesëmarrja: 10,538
Gjyqtari: William Collum (Skoci)


27 mars 2015
20:45
(20:45 UTC+1)
Lihtenshtajn  0–5 Flag of Austria Austri
Raporti Harnik Scored after 14 minutes 14'
Janko Scored after 16 minutes 16'
Alaba Scored after 59 minutes 59'
Junuzovic Scored after 74 minutes 74'
Arnautovic Scored after 90+3 minutes 90+3'
Rheinpark Stadion, Vaduz
Pjesëmarrja: 5,864
Gjyqtari: Felix Zwayer (Gjermani)

27 mars 2015
20:45
(21:45 UTC+2)
Moldavi  0–2 Flag of Suedia Suedi
Raporti Ibrahimovic Scored after 46 minutes 46'
Stadionul Zimbru, Chi?inau
Pjesëmarrja: 10,375
Gjyqtari: Ivan Bebek (Kroacia)

27 mars 2015
20:45
(20:45 UTC+1)
Mal i Zi  0–3
Awarded[note 1]
Flag of Rusia Rusi
Raporti


14 qershor 2015
18:00
(18:00 UTC+2)
Lihtenshtajn  1–1 Flag of Moldavia Moldavi
Wieser Scored after 20 minutes 20' Raporti Boghiu Scored after 43 minutes 43'
Rheinpark Stadion, Vaduz
Pjesëmarrja: 2,080
Gjyqtari: Libor Kovarík (Stampa:Nfa)

14 qershor 2015
18:00
(19:00 UTC+3)
Rusi  0–1 Flag of Austria Austri
Raporti Janko Scored after 33 minutes 33'
Otkrytie Arena, Moscow
Pjesëmarrja: 33,750
Gjyqtari: Milorad Mažic (Stampa:Nfa)

14 qershor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Suedi  3–1 Flag of Mali i Zi Mal i Zi
Berg Scored after 37 minutes 37'
Ibrahimovic Scored after 40 minutes 40'
Raporti Damjanovic Scored after 64 minutes 64' (pen.)
Friends Arena, Solna
Pjesëmarrja: 32,224
Gjyqtari: Hüseyin Göçek (Stampa:Nfa)


5 shtator 2015
18:00
(19:00 UTC+3)
Rusi  v Flag of Suedia Suedi
Raporti

5 shtator 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Austri  v Flag of Moldavia Moldavi
Raporti

5 shtator 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Mal i Zi  v Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajn
Raporti


8 shtator 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Lihtenshtajn  v Flag of Rusia Rusi
Raporti

8 shtator 2015
20:45
(21:45 UTC+3)
Moldavi  v Flag of Mali i Zi Mal i Zi
Raporti

8 shtator 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Suedi  v Flag of Austria Austri
Raporti


9 tetor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Lihtenshtajn  v Flag of Suedia Suedi
Raporti

9 tetor 2015
20:45
(21:45 UTC+3)
Moldavi  v Flag of Rusia Rusi
Raporti

9 tetor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Mal i Zi  v Flag of Austria Austri
Raporti


12 tetor 2015
18:00
(19:00 UTC+3)
Rusi  v Flag of Mali i Zi Mal i Zi
Raporti

12 tetor 2015
18:00
(18:00 UTC+2)
Suedi  v Flag of Moldavia Moldavi
Raporti

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 gola
3 gola
2 gola
1 gol
1 autogol

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Ndeshja midis Malit të Zi dhe Rusisë u fitua nga Rusia në tavolinë me rezultatin 3-0[2] pasi u ndërpre në minutën e 67 për shkak të dhunës së tifozëve. Rezultati ishte 0–0 dhe Rusia kishte humbur një penallti pak përpara ndërprerjes së ndeshjes. Ndeshja ishte ndëprerë edhe më herët kur portieri i Rusisë u godit me një flakadan, por rinisi pas 33 minutash.[3] Mali i Zi duhet t'i luajë ndeshjet e ardhshme pa tifozë, dhe federata e Malit të Zi dhe Rusisë u gjobitën përkatësisht me €50,000 dhe €25,000.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Spain face Ukraine return in EURO 2016 qualifying". UEFA.com. 23 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b i Zi-after-suspended-game "Rusi given 3-0 win over Mal i Zi after suspended game" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Sky Sports. 8 prill 2015. Marrë më 8 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b i Zi-v-Rusi-abandoned-crowd-trouble-players-clash.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490 "Mal i Zi v Rusi abandoned after crowd trouble, players clash" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). 27 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Mal i Zi v Rusi" defined multiple times with different content
  4. ^ "Rusi given abandoned Mal i Zi tie by forfeit after riot". BBC Sport. 8 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ [1] Arkivuar 24 shtator 2015 tek Wayback Machine, RFU site.
  6. ^ "Rusi given abandoned Mal i Zi tie by forfeit after riot". BBC Sport. 8 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]