Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi G

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grupi G i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga gjashtë skuadra: Rusia, Suedia, Austria, Mali i Zi, Moldavia, dhe Lihtenshtajni.[1]

Renditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim Flag of Austria.svg Flag of Russia.svg Flag of Sweden.svg Flag of Montenegro.svg Flag of Liechtenstein.svg Flag of Moldova.svg
1  Austria 10 9 1 0 22 5 +17 28 Kualifikohet 1–0 1–1 1–0 3-0 1-0
2  Rusia 10 6 2 2 21 5 +16 20 0–1 1-0 2-0 4–0 1–1
3  Suedia 10 5 3 2 15 9 +6 18 Vazhdon në to Play-offs 1-4 1–1 3–1 2–0 2-0
4  Mali i Zi 10 3 2 5 10 13 −3 11 2-3 0–3[a] 1–1 2-0 2–0
5  Lihtenshtajni 10 1 2 7 2 26 −24 5 0–5 0-7 0-2 0–0 1–1
6  Moldavia 10 0 2 8 4 16 −12 2 1–2 <1-2 0–2 0-2 0–1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Rregullat e klasifikimit
Notes:
  1. ^ Ndeshja midis Malit të Zi dhe Rusisë u fitua nga Rusia në tavolinë me rezultatin 3-0[2] pasi u ndërpre në minutën e 67 për shkak të dhunës së tifozëve. Rezultati ishte 0–0 dhe Rusia kishte humbur një penallti pak përpara ndërprerjes së ndeshjes. Ndeshja ishte ndëprerë edhe më herët kur portieri i Rusisë u godit me një flakadan, por rinisi pas 33 minutash.[3] Mali i Zi duhet t'i luajë ndeshjet e ardhshme pa tifozë, dhe federata e Malit të Zi dhe Rusisë u gjobitën përkatësisht me €50,000 dhe €25,000.[4]

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rusi 4–0 Lihtenshtajn
M. Büchel 4' (o.g.)
Burgmeier 50' (o.g.)
Kombarov 54' (pen.)
Dzyuba 65'
Raporti
Pjesëmarrja: 11,236
Austri 1–1 Suedi
Alaba 7' (pen.) Raporti Zengin 12'
Mal i Zi 2–0 Moldavi
Vucinic 45+2'
Tomaševic 73'
Raporti
Pjesëmarrja: 8,759

Lihtenshtajn 0–0 Mal i Zi
Raporti
Pjesëmarrja: 2,790
Moldavi 1–2 Austri
Dedov 27' (pen.) Raporti Alaba 12' (pen.)
Janko 51'
Pjesëmarrja: 8,500
Suedi 1–1 Rusi
Toivonen 49' Raporti Kokorin 10'
Pjesëmarrja: 49,023
Gjyqtari: Nicola Rizzoli (Itali)

Austri 1–0 Mal i Zi
Okotie 24' Raporti
Pjesëmarrja: 44,200
Rusi 1–1 Moldavi
Dzyuba 73' (pen.) Raporti Epureanu 74'
Pjesëmarrja: 30,017[5]
Suedi 2–0 Lihtenshtajn
Zengin 34'
Durmaz 46'
Raporti
Pjesëmarrja: 22,528

Austri 1–0 Rusi
Okotie 73' Raporti
Pjesëmarrja: 47,500
Moldavi 0–1 Lihtenshtajn
Raporti Burgmeier 74'
Pjesëmarrja: 6,843
Mal i Zi 1–1 Suedi
Jovetic 80' (pen.) Raporti Ibrahimovic 9'
Pjesëmarrja: 10,538
Gjyqtari: William Collum (Skoci)

Lihtenshtajn 0–5 Austri
Raporti Harnik 14'
Janko 16'
Alaba 59'
Junuzovic 74'
Arnautovic 90+3'
Pjesëmarrja: 5,864
Moldavi 0–2 Suedi
Raporti Ibrahimovic 46', 84' (pen.)
Pjesëmarrja: 10,375
Gjyqtari: Ivan Bebek (Kroacia)
Mal i Zi 0–3
Awarded[note 1]
 Rusi
Raporti

Lihtenshtajn 1–1 Moldavi
Wieser 20' Raporti Boghiu 43'
Pjesëmarrja: 2,080
Rusi 0–1 Austri
Raporti Janko 33'
Pjesëmarrja: 33,750
Suedi 3–1 Mal i Zi
Berg 37'
Ibrahimovic 40', 44'
Raporti Damjanovic 64' (pen.)
Pjesëmarrja: 32,224

Rusi v Suedi
Raporti
Austri v Moldavi
Raporti
Mal i Zi v Lihtenshtajn
Raporti

Lihtenshtajn v Rusi
Raporti
Moldavi v Mal i Zi
Raporti
Suedi v Austri
Raporti

Lihtenshtajn v Suedi
Raporti
Moldavi v Rusi
Raporti
Mal i Zi v Austri
Raporti

Rusi v Mal i Zi
Raporti
Suedi v Moldavi
Raporti

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 gola
3 gola
2 gola
1 gol
1 autogol

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Ndeshja midis Malit të Zi dhe Rusisë u fitua nga Rusia në tavolinë me rezultatin 3-0[2] pasi u ndërpre në minutën e 67 për shkak të dhunës së tifozëve. Rezultati ishte 0–0 dhe Rusia kishte humbur një penallti pak përpara ndërprerjes së ndeshjes. Ndeshja ishte ndëprerë edhe më herët kur portieri i Rusisë u godit me një flakadan, por rinisi pas 33 minutash.[3] Mali i Zi duhet t'i luajë ndeshjet e ardhshme pa tifozë, dhe federata e Malit të Zi dhe Rusisë u gjobitën përkatësisht me €50,000 dhe €25,000.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Spain face Ukraine return in EURO 2016 qualifying". UEFA.com. 23 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b i Zi-after-suspended-game "Rusi given 3-0 win over Mal i Zi after suspended game". Sky Sports. 8 prill 2015. Marrë më 8 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
  3. ^ a b i Zi-v-Rusi-abandoned-crowd-trouble-players-clash.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490 "Mal i Zi v Rusi abandoned after crowd trouble, players clash". 27 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
  4. ^ "Rusi given abandoned Mal i Zi tie by forfeit after riot". BBC Sport. 8 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ [1] Arkivuar 24 shtator 2015 tek Wayback Machine, RFU site.
  6. ^ "Rusi given abandoned Mal i Zi tie by forfeit after riot". BBC Sport. 8 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]