Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - play-offs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Play-offi Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 do të përcaktojë 4 ekipe të cilat do të kualifikohen për në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016.

Renditja e ekipeve të vendit të tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i vendit të tretë i rënditur më lartë nga grupet do të kualifikohet drejtpërdrejtë në kampionat, ndërsa ekipet e mbetura do të hyjnë në playoffs. Pasi shumica e grupeve përmbajnë gjashtë ekipe, dhe vetëm një përmban pesë ekipe, ndeshjet kundër ekipit të rënditur në vendin e gjashtë në secilin grup nuk do të përfshihen në këtë rënditje.[1]

Poz Grp Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 A Flag of Turqia Turqia 8 5 1 2 12 7 +5 16 Kualifikohet në UEFA Euro 2016
2 F Flag of Hungaria Hungaria 8 4 3 1 8 5 +3 15 Shkon në playoff
3 C Flag of Ukraina Ukraina 8 4 1 3 11 4 +7 13
4 H Flag of Norvegjia Norvegjia 8 4 1 3 8 10 −2 13
5 I Flag of Danimarka Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12
6 G Flag of Suedia Suedia 8 3 3 2 11 9 +2 12
7 D Flag of Ireland Irlanda 8 3 3 2 8 7 +1 12
8 B Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 8 3 2 3 11 12 −1 11
9 E Flag of Sllovenia Sllovenia 8 3 1 4 10 11 −1 10
Përditësuar më 14 tetor 2015. Burimi: Rezultatet e grupeve
Rregullat e klasifikimit: 1) Pikët a grumbulluara nga skuadrat e renditura nga vendi i parë deri në vendin e pestë; 2) Golavarazhi në këto ndeshje; 3) Numri më lartë i golave të shënuar në këto ndeshje; 4) Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë të huaj në këto ndeshje; 5) Loja e ndershme në këto ndeshje; 6) Pozicioni në renditjen e UEFA-s; 7) Shorti.
(G) No team from this group can finish first in this ranking and qualify directly;

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shorti për ndeshjet e playoff-it do të hidhet më 18 tetor 2015[2]. Ekipet do të ndahen në vazo për fazën play-off në bazë të rënditjes sipas koeficientit të ekipeve kombëtare nga UEFA, të përditësuar par përfundimit të eliminatoreve të grupeve. Katër ekipet e rënditura më lartë do të shortohen me 4 ekipet e tjera[3].

Ekipet e kualifikuara (në kllapa rënditja sipas koeficientit UEFA) [4]
Vazo 1 (seeded)
Ekipi Koeficienti Rënditja
Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 30,367 13
Flag of Ukraina Ukraina 30,313 14
Flag of Suedia Suedia 29,028 16
Flag of Hungaria Hungaria 27,142 20
Vazo 2 (unseeded)
Ekipi Koeficienti Rënditja
Flag of Danimarka Danimarka 27,140 21
Flag of Ireland Irlanda 26,902 23
Flag of Norvegjia Norvegjia 26,439 25
Flag of Sllovenia Sllovenia 25,441 26

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Ukraina  Flag of Sllovenia Sllovenia 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Suedia  Flag of Danimarka Danimarka 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Bosnja dhe Hercegovina  Flag of Ireland Irlanda 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Norvegjia  Flag of Hungaria Hungaria 12–14 nëntor 15–17 nëntor

12–14 Nëntor 2015 (2015-11)
Ukraina  v Flag of Sllovenia Sllovenia

15–17 Nëntor 2015 (2015-11)
Sllovenia  v Flag of Ukraina Ukraina


12–14 Nëntor 2015 (2015-11)
Suedia  v Flag of Danimarka Danimarka

15–17 Nëntor 2015 (2015-11)
Danimarka  v Flag of Suedia Suedia


12–14 Nëntor 2015 (2015-11)
Bosnja dhe Hercegovina  v Flag of Ireland Irlanda

15–17 Nëntor 2015 (2015-11)
Irlanda  v Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina


12–14 Nëntor 2015 (2015-11)
Norvegjia  v Flag of Hungaria Hungaria

15–17 Nëntor 2015 (2015-11)
Hungaria  v Flag of Norvegjia Norvegjia

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16" (PDF). UEFA.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Play-off draw". UEFA.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "EURO 2016 play-off, final tournament draw info". UEFA. 30 qershor 2015. Marrë më 30 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ UEFA.com - National Team Coefficients Overview - Matches considered up to 14/10/2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]