Jump to content

Kombëtarja boshnjake e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bosnia and Herzegovina
ShoqataFederata Boshnjake e Futbollit (N/FSBiH)
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriRobert Prosinečki
KapiteniEdin Džeko
Më shumë ndeshjeEdin Džeko (103)
Më shumë golaEdin Džeko (56)
StadiumiBilino Polje / Grbavica
Kodi I FIFAsBIH
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Aktual39 Fall 4 (14 qershor 2019)
Më i lartë13 (gusht 2013)
Më i ulët173 (shtator 1996)
E para ndërkombëtare
Jo e njohur nga FIFA
Flamuri Irani 1–3 Bosnja dhe Hercegovina
(Tehran, Iran; 12 shtator 1993)[1][2][3]
E njohur nga FIFA
Flamuri Shqipëria 2–0 Bosnja dhe Hercegovina
(Tiranë, Shqipëri; 30 nëntor 1995)[4]
Fitorja më e madhe
Flamuri Bosnja dhe Hercegovina 7–0 Estonia Flamuri
(Zenica, Bosnje dhe Hercegovinë;
10 shtator 2008)
Flamuri Lihtenshtajni 1–8 Bosnja dhe Hercegovina Flamuri
(Vaduz, Lihtenshtajn; 7 shtator 2012)
Humbja më e madhe
Flamuri Argjentina 5–0 Bosnja dhe Hercegovina Flamuri
(Córdoba, Argjentinë; 14 maj 1998)
Kupa e Botës
Paraqitjet1 (E para 2014)
Rezultati më i mirëFaza e grupeve, 2014
UEFA Liga e Kombeve
Paraqitjet2 (E para në 2018)
Rezultati më i mirëLiga A

Kombëtarja boshnjake e futbollit përfaqson Bosnje dhe Hercegovinënfutbollin ndërkombëtar dhe kontrollohet nga Federata Boshnjake e Futbollit, organi qeverisës i futbollit në Bosnje dhe Hercegovinë. Deri në vitin 1992, futbollistët boshnjakë luanin për Jugosllavinë.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ radiofarda.com (28 maj 2014). "تاریخ فوتبال بوسنی و هرزگوین از تهران آغاز شد". radiofarda.com. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ wildstat.com (4 prill 2015). "Friendly internationals, Bosnia-Herzegovina". wildstat.com. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ wildstat.com (4 prill 2015). "Friendly internationals, Iran". wildstat.com. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Jonathan Wilson (1 maj 2014). "Despite its inescapable past, Bosnia-Herzegovina writes new chapter". sportsillustrated.cnn.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]