Jump to content

Kombëtarja hollandeze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Holanda
ShoqataKoninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB)
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriRonald Koeman
KapiteniVirgil van Dijk
Më shumë ndeshjeWesley Sneijder (134)
Më shumë golaRobin van Persie (50)
StadiumiJohan Cruyff Arena
De Kuip
Philips Stadion
De Grolsch Veste
Kodi I FIFAsNED
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Më i lartë1[1] (Gusht 2011)
Më i ulët36[2] (Gusht 2017)
E para ndërkombëtare
Belgjika Belgjika 1-4 Holanda Holanda
(Antwerp, Belgjikë; 30 prill 1905)
Fitorja më e madhe
Holanda Holanda 11–0 San Marino San Marino
(Eindhoven, Holandë; 2 shtator 2011)
Humbja më e madhe
Anglia England 12–2 Holanda Holanda
(Darlington, Angli; 21 dhjetor 1907)[upper-alpha 1]
Kupa e Botës
Paraqitjet11 (E para 1934)
Rezultati më i mirëVendi i dytë (1974, 1978, 2010)
Kampionati Evropian
Paraqitjet11 (E para në 1976)
Rezultati më i mirëKampionë (1988)
Finalet e Ligës së Kombeve
Paraqitjet2 (E para në 2019)
Rezultati më i mirëVendi i dytë (2019)
Websiteonsoranje.nl

Kombëtarja holandeze e futbollit (holandisht: Nederlands voetbalelftal ose thjesht Het Nederlands elftal) ka përfaqësuar Holandën në ndeshjet ndërkombëtare të futbollit për meshkuj që nga viti 1905. Kombëtarja e meshkujve kontrollohet nga Shoqata Mbretërore Holandeze e Futbollit (KNVB), organi qeverisës për futbollin në Holandë, i cili është pjesë e UEFA-s, nën juridiksionin e FIFA-s. Shumica e ndeshjeve të Holandës në shtëpi luhen në Johan Cruyff Arena, De Kuip, Philips Stadion, dhe De Grolsch Veste.

Skuadra në gjuhën e folur quhet Het Nederlands Elftal (Njëmbëdhjetë holandeze) ose Oranje, pas Shtëpisë së Orange-Nassau dhe fanellat e tyre të dallueshme portokalli. Joformalisht skuadra, si vetë vendi, quhej Holland. Klubi i tifozëve njihet si Het Oranje Legioen (Legjioni i Portokallisë).[4]

Holanda ka marrë pjesë në njëmbëdhjetë FIFA Kupa e Botës, duke u paraqitur në finale tre herë (në 1974, 1978 dhe 2010). Ata përfunduan nënkampionët në të tre rastet. Ata janë paraqitur gjithashtu në njëmbëdhjetë UEFA Kampionatet Evropiane, duke fituar turneun e vitit 1988 në Gjermaninë Perëndimore. Përveç kësaj, skuadra fitoi një medalje bronzi në turneun olimpik të futbollit në 1908, 1912 dhe 1920. Holanda ka rivalitete të gjata futbolli me fqinjët Belgjikë dhe Gjermani.

Holanda luan shumicën e ndeshjeve në Johan Cruyff Arena.

Kombëtarja holandeze nuk ka një stadium kombëtar, por luan kryesisht në Johan Cruyff ArenaAmsterdam. Ai luajti ndeshjen e parë ndërkombëtare të Holandës në vitin 1997, një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës 1998 kundër San Marinos, të cilën Holanda e fitoi 4–0.[5] Ajo u quajt zyrtarisht Amsterdam Arena deri në vitin 2018 kur u riemërua në kujtim të Johan Cruyff.[6]

Gjatë viteve të fundit, De KuipRoterdam ka organizuar ndeshje rregullisht dhe historikisht shumë shpesh. Herë pas here, ndeshjet zhvillohen në Philips StadionEindhoven dhe gjithashtu ndonjëherë në De Grolsch VesteEnschede.[7]

Skuadra e tanishme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e mëposhtëm janë përfshirë në skuadrën finale për UEFA Euro 2024.[8][9]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Bart Verbruggen (2002-08-18)18 gusht 2002 11 0 Anglia Brighton & Hove Albion
13 GK Justin Bijlow (1998-01-22)22 janar 1998 8 0 Holanda Feyenoord
23 GK Mark Flekken (1993-06-13)13 qershor 1993 7 0 Anglia Brentford

2 DF Lutsharel Geertruida (2000-07-18)18 korrik 2000 11 0 Holanda Feyenoord
3 DF Matthijs de Ligt (1999-08-12)12 gusht 1999 45 2 Gjermania Bayern Munich
4 DF Virgil van Dijk (kapiten) (1991-07-08)8 korrik 1991 72 9 Anglia Liverpool
5 DF Nathan Aké (1995-02-18)18 shkurt 1995 49 5 Anglia Manchester City
6 DF Stefan de Vrij (1992-02-05)5 shkurt 1992 68 3 Italia Inter Milan
12 DF Jeremie Frimpong (2000-12-10)10 dhjetor 2000 6 1 Gjermania Bayer Leverkusen
15 DF Micky van de Ven (2001-04-19)19 prill 2001 7 0 Anglia Tottenham Hotspur
17 DF Daley Blind (1990-03-09)9 mars 1990 108 3 Spanja Girona
20 DF Ian Maatsen (2002-03-10)10 mars 2002 0 0 Anglia Aston Villa
22 DF Denzel Dumfries (1996-04-18)18 prill 1996 56 6 Italia Inter Milan

7 MF Xavi Simons (2003-04-21)21 prill 2003 18 1 Franca Paris Saint-Germain
8 MF Georginio Wijnaldum (1990-11-11)11 nëntor 1990 96 28 Arabia Saudite Al-Ettifaq
14 MF Tijjani Reijnders (1998-07-29)29 korrik 1998 13 1 Italia AC Milan
16 MF Joey Veerman (1998-11-19)19 nëntor 1998 14 1 Holanda PSV Eindhoven
24 MF Jerdy Schouten (1997-01-12)12 janar 1997 9 0 Holanda PSV Eindhoven
26 MF Ryan Gravenberch (2002-05-16)16 maj 2002 12 1 Anglia Liverpool

9 FW Wout Weghorst (1992-08-07)7 gusht 1992 37 12 Anglia Burnley
10 FW Memphis Depay (1994-02-13)13 shkurt 1994 96 46 Free agent
11 FW Cody Gakpo (1999-05-07)7 maj 1999 28 12 Anglia Liverpool
18 FW Donyell Malen (1999-01-19)19 janar 1999 35 9 Gjermania Borussia Dortmund
19 FW Brian Brobbey (2002-02-01)1 shkurt 2002 2 0 Holanda Ajax
21 FW Joshua Zirkzee (2001-05-22)22 maj 2001 1 0 Italia Bologna
25 FW Steven Bergwijn (1997-10-08)8 tetor 1997 34 8 Holanda Ajax

Kampionatet Botërore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1974, Holanda drejtohej nga trajneri Rinus Michels që me pare kishte drejtuar "Ajaxin" dhe "Barcelonën". Trajneri Michels zhvilloi stilin e futbollit total që e përshtati mjaft mire te kombëtarja. Formacioni i Holandës ishte :

 • 8. Jan Jongbloed, ose Van Desar
 • 15. Rob Rensenbrink,
 • 17. Wim Rijsbergen,
 • 6. Wim Jansen,
 • 20. Wim Suurbier,
 • 12. Ruud Krol,
 • 2. Arie Haan,
 • 13. Johan Neeskens,
 • 3. Wim van Hanegem,
 • 14. Johan Cruyff,
 • 16. Johnny Rep.

Cruyff ishte simboli i ekipit te tulipanëve. Holanda ndeshet në finale me Gjermaninë vendase që drejtohej nga trajneri Helmut Schoen dhe që kishte në përbërje lojtare, si: kapiteni Franz Beckenbauer, Paul Breitner, Sep Maier, Gerd Moller, Berti Vogst etj. Qe në minutën e pare, Johan Cruyff me një aksion krejtësisht individual fiton një penallti në zone, te cilën e shndërron në gol Neeskens. Gjermanet barazojnë me një penallti te shënuar nga Breitner dhe me pas shënojnë golin e fitores me Gerd Moller. Holande-Gjermani e 1974-es është ndoshta e vetmja ndeshje në historinë e Botëroreve ku një skuadër e talentuar dhe me stil inovator dhe te paimitueshëm si Holanda, humbet, megjithëse e meritonte plotësisht fitoren ndaj gjermaneve.

Në 1978, Holanda del përsëri në finale, por edhe ketë here humbet ndaj Argjentinës vendase te udhëhequr nga Mario Kempes. Holanda ishte shume pranë fitimit te pare te një Botërori, por Kempesi barazon në fund te kohës se rregullt dhe Argjentina fiton pas kohës shtese 3-1. Në ketë Botëror, Holandës i ishte tërhequr kapiteni Cruyff, i cili deklaroi se nuk mund te luante në një vend diktatorial, siç ishte Argjentina e 1978-es.

Në 2010, me trajner Bert van Marwijk, Holanda humbet për here te trete në finale kundër Spanjës me rezultatin 1-0. Golin për spanjollet e shënoi Iniesta. Kjo është historia e Holandës, ekipit me te talentuar, ekipit "total", te cilit i mungonte vetëm fati për te qene një kampione e madhe.

Kampionatet Evropiane

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka fituar vetëm një Evropian nen drejtimin e trajnerit Rinus Michels në vitin 1988, kur kishte edhe lojtare, si : Marco van Basten, Ruud Gullit dhe Frank Rijkaard në gjirin e saj. Në historinë e futbollit do te mbahet mend gjate nga Evropiani i 1988-es goli i Van Basten në finale kundër Bashkimit Sovjetik.

Rekordet individuale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e paraqitjeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Wesley Sneijder është lojtari më i luajtur i Holandës me 134 paraqitje.
Renditja Lojtari Ndeshjet Golat Karriera
1 Wesley Sneijder 134 31 2003–2018
2 Edwin van der Sar 130 0 1995–2008
3 Frank de Boer 112 13 1990–2004
4 Rafael van der Vaart 109 25 2001–2013
5 Daley Blind 108 3 2013–present
6 Giovanni van Bronckhorst 106 6 1996–2010
7 Dirk Kuyt 104 24 2004–2014
8 Robin van Persie 102 50 2005–2017
9 Phillip Cocu 101 10 1996–2006
10 Memphis Depay 97 46 2013–tani

Golashënuesit më të mirë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Robin van Persie është golashënuesi më i mirë i Holandës me 50 gola.
Renditja Lojtari Golat Ndeshjet Ratio Karriera
1 Robin van Persie 50 102 0.49 2005–2017
2 Memphis Depay 46 97 0.47 2013–present
3 Klaas-Jan Huntelaar 42 76 0.55 2006–2015
4 Patrick Kluivert 40 79 0.51 1994–2004
5 Dennis Bergkamp 37 79 0.47 1990–2000
Arjen Robben 37 96 0.39 2003–2017
7 Faas Wilkes 35 38 0.92 1946–1961
Ruud van Nistelrooy 35 70 0.5 1998–2011
9 Abe Lenstra 33 47 0.7 1940–1959
Johan Cruyff 33 48 0.69 1966–1977
 1. ^ Vini re se kjo ndeshje nuk konsiderohet të jetë e plotë ndërkombëtare nga Football Association Angleze, dhe nuk figuron në të dhënat e skuadrës angleze, sepse futbolli profesionist tashmë ishte futur në Angli në atë kohë. Megjithatë, në Holandë, futbolli profesionist nuk u prezantua deri në vitin 1954. Para kësaj, lojtarët që u larguan nga Holanda për t'u bërë profesionistë në një vend tjetër u ndaluan nga ekipi kombëtar.
 1. ^ "The FIFA/Coca-Cola World Ranking - Ranking Table". www.fifa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2019.
 2. ^ "The FIFA/Coca-Cola World Ranking - Ranking Table". www.fifa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2019.
 3. ^ "Holland's media-friendly football pros" (në anglisht). Radio Netherlands Worldwide. 17 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2013. Marrë më 25 korrik 2013.
 4. ^ "International football | KNVB". KNVB (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2022. Marrë më 14 mars 2022.
 5. ^ "DE HISTORIE VAN DE AMSTERDAM ARENA". johancruijffarena.nl (në holandisht). 13 shkurt 2019. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2019. Marrë më 31 mars 2019.
 6. ^ "Amsterdam ArenA wordt officieel Johan Cruijff ArenA" (në holandisht). Amsterdam Arena. 5 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2018. Marrë më 31 mars 2019.
 7. ^ "Venues prepare for summer drama". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2001. Marrë më 12 korrik 2012.
 8. ^ "Dit zijn de 26 spelers van bondscoach Ronald Koeman voor EURO 2024" (në holandisht). 29 maj 2024. Marrë më 29 maj 2024.
 9. ^ "Frenkie de Jong moet EK laten schieten" (në holandisht). 10 qershor 2024. Marrë më 10 qershor 2024.