Kombëtarja islandeze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kombëtarja islandeze e futbollit
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualRënditja e FIFAs
Më i lartë18
Më i ulët131

Kombëtarja islandeze e futbollit (Isladisht: Íslenska karlalandsliðið í knattspyrnu) përfaqëson Islandënfutbollin ndërkombëtar të meshkujve. Ekipi kontrollohet nga Federata e Futbollit të Islandës, dhe ka qenë një anëtar i FIFA-s që nga viti 1947 dhe një anëtar i UEFA-s që nga viti 1957. Nofka e ekipit është Strákarnir okkar që do të thotë djemtë tanë.

Ekipi ka shijuar sukses në gjysmën e dytë të vitit 2010. Në raundet kualifikuese për Kupën Botërore FIFA 2014, Islanda arriti në finale para se të humbiste ndaj Kroacisë. Islanda arriti në turneun e saj të parë të madh, UEFA Euro 2016, pas një fushate kualifikimi, e cila përfshinte fitore në shtëpi dhe mysafire ndaj Holandës. Pasi avancoi në fazat e nokautit të Euro 2016, Islanda mposhti Anglinë në raundin e 16, duke përparuar në çerekfinalen, ku humbën ndaj vendit pritës Francë 5–2. Ata u bënë kombi më i vogël nga popullsia që arriti të fitojë një skuadër në FIFA Kupa e Botës kur u kualifikuan për turneun 2018 më 9 tetor 2017.[4] Ata barazuan me Argjentinën në ndeshjen e tyre hapëse, por megjithatë ata doli ende jashtë në fazën e grupeve.[5][6]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse Úrvalsdeild, Liga e Futbollit Islandeze, u themelua në vitin 1912,[7] ndeshja e parë ndërkombëtare e vendit u luajt më 29 korrik 1930, kundër Ishujve Faroe.[8] Ndeshja e parë e njohur zyrtarisht nga FIFA u zhvillua në Reykjavík më 17 korrik 1946, ku humbi 0-3 ndaj Danimarkës.[9] Fitorja e parë ndërkombëtare ishte kundër Finlandës në vitin 1947.[10] Për 20 vitet e para të ekzistencës së Federatës së Futbollit të Islandës (KSI), kryesisht skuadra nuk mori pjesë në kualifikimet për FIFA Kupën e Botës ose UEFA Kampionatin Evropian.

Në vitin 1954, Islanda bëri kërkesë për të marrë pjesë në kualifikime për Kupën e Botës 1954, por kërkesa u refuzua.[8] Në kualifikimin për Kupën e Botës 1958, Islanda përfundoi e fundit në grupin e tyre me zero fitore, duke arritur 26 gola.[8]

Që nga viti 1974, skuadra ka marrë pjesë në kualifikimet për çdo Kupë Botërore dhe Kampionat Evropian. Në vitin 1994, skuadra arriti pozicionin e tyre të mëparshëm më të mirë në renditjen botërore të FIFA-s, në vendin e 37-të. Ky rekord qëndroi deri në vitin 2016 kur ata arritën të arrinin në vendin e 21-të.[11]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Laugardalsvöllur është stadiumi i kombëtares islandeze me një kapacitet prej 15,000. Stadiumi ndodhet në Laugardalur, një distrikt i Reykjavík.

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e mëposhtëm u thirrën për ndeshje miqësore kundër Kanadasë dhe El Salvadorit më 15 janar dhe 19 janar 2020.[12]
Të gjitha paraqitjet dhe golat janë të sakta që nga 19 janari 2020 pas ndeshjes kundër El Salvadorit.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Hannes Þór Halldórsson 27 prill 1984 (36 vjeç) 69 0 Islanda Valur
13 GK Patrik Gunnarsson 15 nëntor 2000 (19 vjeç) 0 0 Anglia Brentford
12 GK Elías Rafn Ólafsson 11 mars 2000 (20 vjeç) 0 0 Danimarka Aarhus Fremad
2 DF Birkir Már Sævarsson 11 nëntor 1984 (35 vjeç) 92 1 Islanda Valur
14 DF Kári Árnason 13 tetor 1982 (37 vjeç) 83 6 Islanda Víkingur Reykjavík
5 DF Hólmar Örn Eyjólfsson 6 gusht 1990 (29 vjeç) 14 2 Bullgaria Levski Sofia
3 DF Davíð Kristján Ólafsson 15 maj 1995 (25 vjeç) 2 0 Norvegjia Aalesund
15 DF Alfons Sampsted 6 prill 1998 (22 vjeç) 2 0 Suedia Norrköping
6 DF Daníel Leó Grétarsson 2 tetor 1995 (24 vjeç) 1 0 Norvegjia Aalesund
23 DF Ari Leifsson 19 prill 1998 (22 vjeç) 1 0 Norvegjia Strømsgodset
16 DF Oskar Sverrisson 26 nëntor 1992 (27 vjeç) 1 0 Suedia Häcken
7 MF Mikael Anderson 1 korrik 1998 (21 vjeç) 5 0 Danimarka Midtjylland
10 MF Aron Elís Þrándarson 10 nëntor 1994 (25 vjeç) 5 0 Danimarka OB
4 MF Alex Þór Hauksson 26 nëntor 1999 (20 vjeç) 3 0 Islanda Stjarnan
8 MF Bjarni Mark Antonsson 27 dhjetor 1995 (24 vjeç) 2 0 Suedia Brage
22 MF Höskuldur Gunnlaugsson 26 shtator 1994 (25 vjeç) 1 0 Islanda Breiðablik
9 FW Kolbeinn Sigþórsson 14 mars 1990 (30 vjeç) 57 26 Suedia AIK
19 FW Viðar Örn Kjartansson 11 mars 1990 (30 vjeç) 26 3 Rusia Rubin Kazan
11 FW Kjartan Finnbogason 9 korrik 1986 (33 vjeç) 13 3 Danimarka Vejle
21 FW Óttar Magnús Karlsson 21 shkurt 1997 (23 vjeç) 9 2 Islanda Víkingur Reykjavík
20 FW Kristján Flóki Finnbogason 12 janar 1995 (25 vjeç) 6 1 Islanda KR
17 FW Tryggvi Hrafn Haraldsson 30 shtator 1996 (23 vjeç) 4 1 Islanda ÍA
18 FW Stefán Teitur Þórðarson 16 tetor 1998 (21 vjeç) 2 0 Islanda ÍA


Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më së shumti paraqitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas 19 janarit 2020, 20 lojtarët me më së shumti paraqitje për Islandën janë:

Shënim: Disa ndeshje jozyrtare llogariten për disa lojtarë, sipas llogaritjes së KSÍ.

Hermann Hreiðarsson luajti 89 ndeshje për Islandën midis viteve 1996 dhe 2011, gjë që e vendos atë të katërt në listën e paraqitjeve të vendit.
Renditja Emri Karriera Paraqitjet Golat
1 Rúnar Kristinsson 1987–2004 104 3
2 Ragnar Sigurðsson 2007– 94 5
3 Birkir Már Sævarsson 2007– 92 1
4 Hermann Hreiðarsson 1996–2011 89 5
5 Eiður Guðjohnsen 1996–2016 88 26
6 Aron Gunnarsson 2008– 87 2
7 Birkir Bjarnason 2010– 84 13
8 Kári Árnason 2005– 83 6
9 Guðni Bergsson 1984–2003 80 1
10 Jóhann Berg Guðmundsson 2008– 75 8
11 Brynjar Björn Gunnarsson 1997–2009 74 4
Birkir Kristinsson 1988–2004 74 0
Gylfi Sigurðsson 2010– 74 22
14 Arnór Guðjohnsen 1979–1997 73 14
15 Ólafur Þórðarson 1984–1996 72 5
Ari Freyr Skúlason 2009– 72 0
17 Arnar Grétarsson 1991–2004 71 2
Árni Gautur Arason 1998–2010 71 0
Emil Hallfreðsson 2005– 71 1
20 Atli Eðvaldsson 1976–1991 70 8


Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas 19 janarit 2020, 20 lojtarët me më së shumti gola për Islandën janë:

Shënim: Disa ndeshje jozyrtare llogariten për disa lojtarë, sipas llogaritjes së KSÍ.

Eiður Guðjohnsen shënoi 26 gola, një rekord për Islandën në një karrierë ndërkombëtare 20-vjeçare.
Renditja Emri Karriera Golat Paraqitjet
1 Kolbeinn Sigþórsson 2010– 26 57
Eiður Guðjohnsen 1996–2016 26 88
3 Gylfi Sigurðsson 2010– 22 74
4 Ríkharður Jónsson 1947–1965 17 33
5 Alfreð Finnbogason 2010– 16 57
6 Ríkharður Daðason 1991–2004 14 44
Arnór Guðjohnsen 1979–1997 14 73
8 Þórður Guðjónsson 1993–2004 13 58
Birkir Bjarnason 2010– 13 84
10 Tryggvi Guðmundsson 1997–2008 12 42
Heiðar Helguson 1999–2011 12 55
12 Pétur Pétursson 1978–1990 11 41
Matthías Hallgrímsson 1968–1977 11 45
14 Helgi Sigurðsson 1993–2008 10 62
Eyjólfur Sverrisson 1990–2001 10 66
16 Þórður Þórðarson 1951–1958 9 16
Teitur Þórðarson 1972–1985 9 41
18 Guðmundur Steinsson 1980–1988 8 19
Sigurður Grétarsson 1980–1992 8 46
Marteinn Geirsson 1971–1982 8 67
Atli Eðvaldsson 1976–1991 8 70
Jóhann Berg Guðmundsson 2008– 8 75

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Courtney, Barrie (16 maj 2008). "Faroe Islands – List of International Matches" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 3 nëntor 2010.
 2. ^ Nygård, Jostein (16 maj 2008). "International matches of Iceland" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 3 nëntor 2010.
 3. ^ Nygård, Jostein (16 maj 2008). "International matches of Iceland" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 16 tetor 2011.
 4. ^ "Iceland become smallest nation ever to qualify for World Cup finals". The Guardian (në anglisht). 9 tetor 2017. Marrë më 10 tetor 2017.
 5. ^ "Lionel Messi penalty saved by Halldórsson as Iceland hold Argentina". The Guardian (në anglisht). 16 qershor 2018. Marrë më 19 tetor 2019.
 6. ^ "Iceland bow out of World Cup after defeat by Croatia in final group game". The Guardian (në anglisht). 26 qershor 2018. Marrë më 19 tetor 2019.
 7. ^ "Icelandic Premier League – Úrvalsdeild / Pepsi-deildin (Review)". Blog.fieldoo.com/ (në anglisht). 19 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 28 qershor 2016.
 8. ^ a b c Ian King (21 tetor 2013). "Northern Lights: The Sudden Ascent Of The Iceland National Football Team". Twohundredpercent.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 28 qershor 2016.
 9. ^ "Iceland". beinsports.com (në anglisht). 3 qershor 2016. Marrë më 28 qershor 2016.
 10. ^ "Iceland – Member associations". Uefa.org (në anglisht). 20 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2016. Marrë më 29 qershor 2016.
 11. ^ Allied Newspapers Ltd (19 tetor 2014). "An Icelandic summer". Timesofmalta.com (në anglisht). Marrë më 29 qershor 2016.
 12. ^ https://www.ksi.is/um-ksi/frettir/frettasafn/frett/2019/12/30/23-leikmenn-til-Bandarikjanna/

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]