Kombëtarja boshnjake e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bosnia and Herzegovina
Njohur ndryshe siZlatni ljiljani (Zambakët e Artë)
Zmajevi (Dragonjtë)
FederataFederata Boshnjake e Futbollit (N/FSBiH)
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriRobert Prosinečki
KapiteniEdin Džeko
Më shumë paraqitjeEdin Džeko (103)
Golashënuesi më i mirëEdin Džeko (56)
Stadiumi kryesorBilino Polje / Grbavica
Kodi FIFABIH
Fanella e parë
Fanella e dytë
Renditja FIFA
Pozicioni aktual39 Fall 4 (14 qershor 2019)
Pozicioni më i lartë13 (gusht 2013)
Pozicioni më i ulët173 (shtator 1996)
Renditja Elo
Pozicioni aktual33 Fall 3 (16 qershor 2019)
Pozicioni më i lartë20 (qershor 2013, shkurt 2019)
Pozicioni më i ulët87 (tetor 1999)
Ndeshja e parë ndërkombëtare
Jo e njohur nga FIFA
Flamuri Irani 1–3 Bosnja dhe Hercegovina Flag of Bosnia and Herzegovina (1992–1998).svg
(Tehran, Iran; 12 shtator 1993)[1][2][3]
E njohur nga FIFA
Flamuri Shqipëria 2–0 Bosnja dhe Hercegovina Flag of Bosnia and Herzegovina (1992–1998).svg
(Tiranë, Shqipëri; 30 nëntor 1995)[4]
Fitorja më e thellë
Flamuri Bosnja dhe Hercegovina 7–0 Estonia Flamuri
(Zenica, Bosnje dhe Hercegovinë;
10 shtator 2008)
Flamuri Lihtenshtajni 1–8 Bosnja dhe Hercegovina Flamuri
(Vaduz, Lihtenshtajn; 7 shtator 2012)
Humbja më e thellë
Flamuri Argjentina 5–0 Bosnja dhe Hercegovina Flamuri
(Córdoba, Argjentinë; 14 maj 1998)
Kupa e Botës
Paraqitje1 (Hera e parë në 2014)
Rezultati më i mirëFaza e grupeve, 2014
UEFA Liga e Kombeve
Paraqitje2 (Hera e parë në 2018)
Rezultati më i mirëLiga A

Kombëtarja boshnjake e futbollit përfaqson Bosnje dhe Hercegovinënfutbollin ndërkombëtar dhe kontrollohet nga Federata Boshnjake e Futbollit, organi qeverisës i futbollit në Bosnje dhe Hercegovinë. Deri në vitin 1992, futbollistët boshnjakë luanin për Jugosllavinë.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ radiofarda.com (28 maj 2014). "تاریخ فوتبال بوسنی و هرزگوین از تهران آغاز شد". radiofarda.com. Marrë më 4 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ wildstat.com (4 prill 2015). "Friendly internationals, Bosnia-Herzegovina". wildstat.com. Marrë më 4 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ wildstat.com (4 prill 2015). "Friendly internationals, Iran". wildstat.com. Marrë më 4 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Jonathan Wilson (1 maj 2014). "Despite its inescapable past, Bosnia-Herzegovina writes new chapter". sportsillustrated.cnn.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]