Kombëtarja serbe e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Serbia
Shirt badge/Association crest
Shkurtesa Бели Орлови (Sokolat e Bardhë)
Federata Federata Serbe e Futbollit
Konfederata UEFA (Evropë)
Trajneri Flag of Serbia.svg Dragan Stojkoviq
Kapiteni Dušan Tadić
Më shumë pjesmarrje Branislav Ivanoviq (105)
Top golashenuesi Aleksandar Mitroviq (41)
Stadiumi nikoqir Stadion Crvena Zvezda, Beograd
FIFA kodi SRB
FIFA rangu 22
FIFA rangu më i lartë 19 (dhjetor 2002)
FIFA rangu më i ulët 55 (tetor 2004)
Elo rangu 30
Veshja e parë
Veshja e dytë
Ndeshja e parë
Flag of Brazil.svg Brazili 2 - 0 Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia
(Porto Alegre, Brazil; 23 dhjetor, 1994)
Loja e parë si Serbia dhe Mali i Zi
Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg Serbia dhe Mali i Zi 2 - 2 Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani
(Podgorica, Serbia dhe Mali i Zi; 12 shkurt, 2003)
Loja e parë si Serbia
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 1 - 3 Flag of Serbia.svg Serbia
(Uherské Hradiště, Çekia; 16 gusht, 2006)
Fitorja më e thellë
Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 1 - 8 Flag of Serbia.svg Serbia
(Toftir, Ishujt Faroe; 6 tetor, 1996)
Humbja më e thellë
Flag of Argentina.svg Argjentina 6 - 0 Flag of Serbia.svg Serbia
(Gelsenkirchen, Gjermani; 16 qershor, 2006)
Kampionati Botëror
Paraqitje 2 (Hera e parë: 1998)
Rezultati më i mirë Rundi i 2, 1998
Kampionati Evropian i Futbollit
Paraqitje 1 (Hera e parë: 2000)
Rezultati më i mirë Çerek finalja, 2000

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]