Kombëtarja serbe e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Serbia
Shirt badge/Association crest
Shkurtesa Бели Орлови (Sokolat e Bardhë)
Federata Federata Serbe e Futbollit
Konfederata UEFA (Evropë)
Trajneri Flag of Spain.svg Javier Clemente
Kapiteni Dejan Stanković
Më shumë pjesmarrje Savo Milošević (101)
Top golashenuesi Savo Milošević (35)
Stadiumi nikoqir Stadion Crvena Zvezda, Beograd
FIFA kodi SRB
FIFA rangu 22
FIFA rangu më i lartë 19 (dhjetor 2002)
FIFA rangu më i ulët 55 (tetor 2004)
Elo rangu 30
Veshja e parë
Veshja e dytë
Ndeshja e parë
Flag of Brazil.svg Brazili 2 - 0 Flag of SFR Yugoslavia.svg RSF e Jugosllavisë
(Porto Alegre, Brazil; 23 dhjetor, 1994)
Loja e parë si Serbia dhe Mali i Zi
Flag of Serbia and Montenegro.svg Serbia dhe Mali i Zi 2 - 2 Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani
(Podgorica, Serbia dhe Mali i Zi; 12 shkurt, 2003)
Loja e parë si Serbia
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 1 - 3 Flag of Serbia.svg Serbia
(Uherské Hradiště, Çekia; 16 gusht, 2006)
Fitorja më e thellë
Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 1 - 8 Flag of Serbia.svg Serbia
(Toftir, Ishujt Faroe; 6 tetor, 1996)
Humbja më e thellë
Flag of Argentina.svg Argjentina 6 - 0 Flag of Serbia.svg Serbia
(Gelsenkirchen, Gjermani; 16 qershor, 2006)
Kampionati Botëror
Paraqitje 2 (Hera e parë: 1998)
Rezultati më i mirë Rundi i 2, 1998
Kampionati Evropian i Futbollit
Paraqitje 1 (Hera e parë: 2000)
Rezultati më i mirë Çerek finalja, 2000

Historiku[redakto | redakto tekstin burimor]

Stadiumi[redakto | redakto tekstin burimor]

Kampionet Botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Kampionet Evropiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Olimpiadat[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra momentale[redakto | redakto tekstin burimor]

Historiku i trajnerëve[redakto | redakto tekstin burimor]

kolarov...ivanovic.....vidic.....dejans stankovic....kransic

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]