Kombëtarja angleze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
England
Shirt badge/Association crest
Nickname(s)The Three Lions (Tre luanët)
AssociationFederata Angleze e Futbollit
ConfederationUEFA (Evropë)
Head coachGareth Southgate
CaptainHarry Kane
Most capsPeter Shilton (125)
Top scorerWayne Rooney (53)
Home stadiumWembley Stadium
FIFA codeENG
First colours
Second colours
FIFA ranking
Current4 Steady 14 qershor 2019
Highest3 (gusht 2012)
Lowest27 (shkurt 1996)
First international
Flamuri Skocia 0–0 Anglia Flamuri
(Partick, Skoci; 30 nëntor 1872)
Biggest win
Flamuri Anglia 13–0 Irlanda Saint Patrick's Saltire.svg
(Belfast, Irlandë; 31 korrik 1882)
Biggest defeat
Flag of Hungary (1949-1956).svg Hungaria 7–1 Anglia Flamuri
(Budapest, Hungari; 23 maj 1954)
World Cup
Appearances15 (first in 1950)
Best resultKampionë (1966)
Kampionati Evropian
Appearances9 (first in 1968)
Best resultVendi i tretë (1968, 1996)
UEFA Liga e Kombeve Finalet
Appearances1 (first in 2019)
Best resultVendi i tretë (2019)

Kombëtarja angleze e futbollit përfaqson Anglinëfutbollin ndërkombëtar dhe kontrollohet nga Federata Angleze e Futbollit, organi qeverisës i futbollit në Angli. Ekipi konkuron në tre kompeticione madhe: FIFA Kupa e Botës, UEFA Kampionati Evropian dhe UEFA Liga e Kombeve. Anglia, si një shtet në Mbretërinë e Bashkuar, nuk është anëtar e komitetit olimpik ndërkombëtar dhe kështu nuk garon në Lojtarët Olimpike.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

== Stadiumi == me kapacitet me te madh te ulsev

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

23 lojtarët e mëposhtëm u emëruan në skuadrën përfundimtare për finalen 2019 të Ligës Kombëtare të UEFA-s..[1]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Jordan Pickford (1994-03-07) 7 Mars 1994 (27 vjeç) 19 0 Flag of England.svg Everton
13 GK Jack Butland (1993-03-10) 10 Mars 1993 (28 vjeç) 9 0 Flag of England.svg Stoke City
23 GK Tom Heaton (1986-04-15) 15 Prill 1986 (35 vjeç) 3 0 Flag of England.svg Burnley

2 DF Kyle Walker (1990-05-28) 28 Maj 1990 (31 vjeç) 48 0 Flag of England.svg Manchester City
5 DF John Stones (1994-05-28) 28 Maj 1994 (27 vjeç) 38 2 Flag of England.svg Manchester City
3 DF Danny Rose (1990-07-02) 2 Korrik 1990 (31 vjeç) 27 0 Flag of England.svg Tottenham Hotspur
6 DF Harry Maguire (1993-03-05) 5 Mars 1993 (28 vjeç) 20 1 Flag of England.svg Leicester City
15 DF Michael Keane (1993-01-11) 11 Janar 1993 (29 vjeç) 7 1 Flag of England.svg Everton
14 DF Ben Chilwell (1996-12-21) 21 Dhjetor 1996 (25 vjeç) 7 0 Flag of England.svg Leicester City
12 DF Joe Gomez (1997-05-23) 23 Maj 1997 (24 vjeç) 7 0 Flag of England.svg Liverpool
22 DF Trent Alexander-Arnold (1998-10-07) 7 Tetor 1998 (23 vjeç) 6 1 Flag of England.svg Liverpool

8 MF Jordan Henderson (1990-06-17) 17 Qershor 1990 (31 vjeç) 51 0 Flag of England.svg Liverpool
4 MF Eric Dier (1994-01-15) 15 Janar 1994 (28 vjeç) 40 3 Flag of England.svg Tottenham Hotspur
20 MF Dele Alli (1996-04-11) 11 Prill 1996 (25 vjeç) 37 3 Flag of England.svg Tottenham Hotspur
18 MF Ross Barkley (1993-12-05) 5 Dhjetor 1993 (28 vjeç) 29 4 Flag of England.svg Chelsea
7 MF Jesse Lingard (1992-12-15) 15 Dhjetor 1992 (29 vjeç) 24 4 Flag of England.svg Manchester United
17 MF Fabian Delph (1989-11-21) 21 Nëntor 1989 (32 vjeç) 20 0 Flag of England.svg Manchester City
16 MF Declan Rice (1999-01-14) 14 Janar 1999 (23 vjeç) 3 0 Flag of England.svg West Ham United

10 FW Raheem Sterling (1994-12-08) 8 Dhjetor 1994 (27 vjeç) 51 8 Flag of England.svg Manchester City
9 FW Harry Kane (kapiteni) (1993-07-28) 28 Korrik 1993 (28 vjeç) 39 22 Flag of England.svg Tottenham Hotspur
19 FW Marcus Rashford (1997-10-31) 31 Tetor 1997 (24 vjeç) 32 7 Flag of England.svg Manchester United
11 FW Jadon Sancho (2000-03-25) 25 Mars 2000 (21 vjeç) 6 0 Flag of Germany.svg Borussia Dortmund
21 FW Callum Wilson (1992-02-27) 27 Shkurt 1992 (29 vjeç) 3 1 Flag of England.svg Bournemouth

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e njour[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The 23-man England squad for June's UEFA Nations League Finals has been confirmed". TheFA.com. The Football Association. 27 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]