Kombëtarja malteze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Historiku[redakto | redakto tekstin burimor]

Malta luajti ndeshjen e pare zyrtare me 24 shkurt 1957 ne humbjen 2-3 kunder Austrise. Kjo ndeshje u luajt ne Empire Stadium. Federata e Maltes hyri ne FIFA ne vitin 1959 dhe ne UEFA ne vitin 1960. Kombetarja e Maltes mori pjese ne kualfikueset e Kampionatit Europian te viti 1962 dhe Boterorit 1971.

Stadiumi[redakto | redakto tekstin burimor]

Kampionet Botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Kampionet Evropiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Olimpiadat[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra momentale[redakto | redakto tekstin burimor]

Historiku i trajnerëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët e njohur[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]