Kombëtarja maqedonase e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kombëtarja maqedone e futbollit)
Jump to navigation Jump to search
Maqedonia
Soccerball.svg
Federata Fudbalska Federacija na Makedonija
Konfederata UEFA
Trajneri Čedomir Janevski
Kapiteni aktual Goran Pandev
Golashënuesi Goran Pandev (33)
Stadiumi Philip II Arena
FIFA (kodi) MKD
FIFA (rangu) 75 Increase +14
Pozita më e lartë 46 (tetor 2008)
Pozita më e ulët 147 (maj 1994)
Elo (Rangu) 81
Pozita më e lartë 55 (qershor 2010)
Pozita më e ulët 104 (prill 2003)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flag of Slovenia.svg Sllovenia 1-4 Flag of Macedonia.svg Maqedonia
Fitorja më e madhe

Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni 1-11 Flag of Macedonia.svg Maqedonia
Humbja më e madhe

Flag of Macedonia.svg Maqedonia 0-5 Flag of Belgium.svg Blegjika

Kombëtarja maqedonase e futbollit është skuadra kombëtare e shtetit të Maqedonisë, kjo kombëtare kontrollohet nga Federata e Futbollit të Maqedonisë. Për shkak të një mosmarrëveshje në vazhdim për emrin, tashmë kombëtarja merr pjesë në garat kombëtare me emrin "FYR Macedonia". Ata i luajn ndeshjen në stadiumin Philip II Arena në Shkup, ky stadium u ndërtua në vitin e largët 1947, dhe u rihap në vitin 2011 pas rikonstruksionit. Trajneri i kombëtares Maqedonase është Čedomir Janevski, i cili erdhi në detyrë më 21 gusht 2012 duke zëvëndësuar John Toshack, i cili u largua nga kombëtarja më 12 gusht 2012 si pasojë e mos përmbushjes së kritereve të kërkuara nga presidenti i federatës maqedonase Ilčo Gjorgioski.

Më 12 gusht 2009, si pjesë e 100 vjetorit të themelimit të futbollit në Maqedoni, kombëtarja luajti një ndeshje miqësore kundë kampionëve europian të Spanjës. Ylli Goran Pandev shënoi 2 Gola në pjesën e parë për ti dhënë kryesimin skuadrës së tij 2-0 përpara se Spanja të bënte një përmbysje me 3 Gola dhe për të fituar, kjo ndeshje u luajt në Philip II Arena u ndoq nga një numër rekord tifozësh, 30.000 mij.

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja maqedonase e futbollit nuk është kualifikuar asnjë herë për në finalet e Kupës së Botës. Në vitin 2010, ata ishin shumë pranë kualifikimit, pasi e përfunduan grupin 9 me 7 pikë. Gjithsej ishin vetëm pesë skuadra, Maqedonia nuk u kualifikua dotë vetëm në ndeshjen e fundit të grupit, ku ata humbën kundër Norvegjisë me rezultatin 2-1.

  • Si pjesë e Mbretërisë Jugosllave (1918-1946)
Viti Raundi Pozicioni ND F B* H GSH GP
Flag of Uruguay.svg 1930 - Med 3.png Vendi i katërt* 3** 3 2 0 1 7 7
Flag of Italy.svg 1934 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of France.svg 1938 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Brazil.svg 1950 Raundi 1 5 3 2 0 1 7 3
Flag of Switzerland.svg 1954 Çerek-finale 7 3 1 1 1 2 3
Flag of Sweden.svg 1958 Çerek-finale 5 4 1 2 1 7 7
Flag of Chile.svg 1962 Vendi i katërt 4 6 3 0 3 10 7
Flag of England.svg 1966 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Mexico.svg 1970 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Germany.svg 1974 I dyti në grupe 7 6 1 2 3 12 7
Flag of Argentina.svg 1978 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Spain.svg 1982 Raundi 1 16 3 1 1 1 2 2
Flag of Mexico.svg 1986 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Italy.svg 1990 Çerek-finale 5 5 3 1 1 8 6
Total 8/14 2 x 4th 33 14 7 12 55 42

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si në Kupën e Botës, Maqedonia nuk është kualifikuar asnjë herë edhe në një kampionat europian. Ata mundën Estoninë me rezultatin 1-0 më 16 gusht 2006 në ndeshjen e parë të fazës kualifikuese të Eruo 2008. Ata barazuan më pas me Anglinë 0-0 më 7 tetor 2006 duke shënuar rezultatin e tyre më të mirë deri më sot. Ata fituan një tjetër ndeshje surprizë kundër Kroacisë më 17 nëntor 2007

  • As a part of the Federation of six Republics Yugoslavia
Viti Raundi ND F B* H GSH GP
Flag of France.svg 1960 - Med 2.png Vendi i dytë 2 1 0 1 6 6
Flag of Spain.svg 1964 Nuk u kualifikua - - - - - -
Flag of Italy.svg 1968 - Med 2.png Vendi i dytë 3 1 1 1 2 3
Flag of Belgium.svg 1972 Nuk u kualifikua - - - - - -
Flag of Serbia.svg Flag of Croatia.svg 1976 Vendi i katërt 2 0 0 2 4 7
Flag of Italy.svg 1980 Nuk u kualifikua - - - - - -
Flag of France.svg 1984 Raundi 1 3 0 0 3 2 10
Flag of Germany.svg 1988 Nuk u kualifikua - - - - - -
Total 4/9 10 2 1 7 14 26

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale e thirrur për të luajtur në ndeshjet e kualifueseve të Botërorit 2014 kundër Flag of Wales.svg Uellsit dhe Flag of Scotland.svg Skocisë më 6 dhe 10 shtator.

Ndeshjet dhe Golat janë radektuar më 10 shtator 2013.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Tome Pačovski (1982-06-28) 28 Qershor 1982 (39 vjeç) 33 0 Flag of Belgium.svg Mechelen
12 GK Kristijan Naumovski (1988-09-17) 17 Shtator 1988 (33 vjeç) 3 0 Flag of Romania.svg Dinamo București
23 GK Darko Tofiloski (1986-01-13) 13 Janar 1986 (36 vjeç) 1 0 Flag of Slovakia.svg Košice
4 DF Nikolče Noveski (Zëvëndës-Kapiten) (1979-04-28) 28 Prill 1979 (42 vjeç) 62 5 Flag of Germany.svg Mainz 05
6 DF Vanče Šikov (1985-07-19) 19 Korrik 1985 (36 vjeç) 31 3 Flag of Ukraine.svg Volyn Lutsk
5 DF Boban Grnčarov (1982-08-12) 12 Gusht 1982 (39 vjeç) 31 1 Flag of Bulgaria.svg Botev Plovdiv
15 DF Daniel Mojsov (1987-12-25) 25 Dhjetor 1987 (34 vjeç) 23 0 Flag of Norway.svg Brann
2 DF Daniel Georgievski (1988-02-17) 17 Shkurt 1988 (33 vjeç) 17 0 Flag of Romania.svg Steaua București
18 DF Aleksandar Lazevski (1988-01-21) 21 Janar 1988 (33 vjeç) 14 0 Flag of Ukraine.svg Hoverla
13 DF Stefan Ristovski (1992-02-12) 12 Shkurt 1992 (29 vjeç) 9 0 Flag of Italy.svg Latina
3 DF Daniel Ivanovski (1983-06-27) 27 Qershor 1983 (38 vjeç) 4 0 Flag of Sweden.svg Mjällby
22 MF Darko Tasevski (1984-05-20) 20 Maj 1984 (37 vjeç) 44 1 Flag of Israel.svg Ironi Kiryat Shmona
16 MF Nikola Gligorov (1983-08-15) 15 Gusht 1983 (38 vjeç) 18 0 Flag of Azerbaijan.svg Khazar Lankaran
20 MF Ostoja Stjepanović (1985-02-17) 17 Shkurt 1985 (36 vjeç) 6 0 Flag of Poland.svg Wisła Kraków
8 MF David Babunski (1994-03-01) 1 Mars 1994 (27 vjeç) 2 0 Flag of Spain.svg Barcelona B
14 MF Predrag Rangjelović (1990-03-02) 2 Mars 1990 (31 vjeç) 1 0 Flag of Serbia.svg Jagodina
10 FW Goran Pandev (Kapiten) (1983-07-27) 27 Korrik 1983 (38 vjeç) 74 26 Flag of Italy.svg Napoli
7 FW Ivan Tričkovski (1987-04-18) 18 Prill 1987 (34 vjeç) 31 4 Flag of Belgium.svg Waasland-Beveren
19 FW Agim Ibraimi (1988-08-29) 29 Gusht 1988 (33 vjeç) 22 5 Flag of Italy.svg Cagliari
21 FW Mirko Ivanovski (1989-10-31) 31 Tetor 1989 (32 vjeç) 18 1 Flag of Romania.svg Astra
11 FW Aleksandar Trajkovski (1992-09-05) 5 Shtator 1992 (29 vjeç) 12 2 Flag of Belgium.svg Mechelen
9 FW Adis Jahović (1987-03-18) 18 Mars 1987 (34 vjeç) 6 1 Flag of Ukraine.svg Vorskla
17 FW Jovan Kostovski (1987-04-19) 19 Prill 1987 (34 vjeç) 4 1 Flag of Belgium.svg OH Leuven

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më shumë ndeshje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rank Emri Karriera Ndeshje
1 Goce Sedloski 1996–2010 100
2 Veliče Šumulikoski 2002 – 84
3 Goran Pandev 2001 – 74
4 Artim Shaqiri 1996–2009 72
5 Igor Mitreski 2001–2011 70
6 Nikolče Noveski 2004 – 62
7 Petar Miloševski 1998–2009 59
8 Vlatko Grozdanoski 2001–2011 50
9 Gjorgji Hristov 1995–2003 48
10 Ilčo Naumoski 2003–2012 46

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rank Emri Karriera Gola
1 Goran Pandev 2001 – 26
2 Gjorgji Hristov 1995–2003 16
3 Artim Shaqiri 1996–2007 15
4 Goran Maznov 2001-2009 10
5 Ilčo Naumoski 2003–2012 9
6 Saša Ćirić 1996–2003 8
Goce Sedloski 1996–2010
8 Zoran Boškovski 1993–1998 5
Mitko Stojkovski 1994–2002
Aco Stojkov 2002–2010
Nikolče Noveski 2004 -
Agim Ibraimi 2009 -

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]