Kombëtarja spanjolle e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flamuri Spanja
Soccerball.svg
Shkurtesa SPA
Federata Federación Española de Fútbol
Konfederata UEFA
Trajneri Julen Lopetegui
Kapiteni aktual Iker Casillas
Golashënuesi David Villa (59)
FIFA (kodi) ESP
FIFA (rangu) 8
Pozita më e lartë 1 (korrik 2008 – qershor 2009, tetor 2009 – Mars 2010, korrik 2010 – korrik 2011, tetor 2011 – korrik 2014)
Pozita më e ulët 25 (Mars 1998)
Elo (Rangu) 8
Pozita më e lartë 1 shtator 1920 – maj 1924, shtator – dhjetor 1925, qershor 2002, qershor 2008 – qershor 2009, korrik 2010 - qershor 2013, shtator 2013 ()
brenda
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flag of Spanja Spanja1–0 Flag of Danimarka Danimarka
Fitorja me thellë

Flag of Spanja Spanja13–0Flag of Bullgaria Bullgaria
Humbja më e thellë

Flag of Italia Italia7–1 Flag of Spanja Spanja
Kupa e Botës
Pjesëmarrja 12 (Filluar më 1934 )
Rezultati më i mirë Fitues (2010)

Kombëtarja spanjolle e futbollit (Spanjisht: Selección de fútbol de España) përfaqson Spanjënshoqatën e futbollit ndërkombëtarë dhe është e kontrolluar nga Federata Mbretërore Spanjolle e Futbollit, organi qeveritës i futbollit në Spanjë. Trajneri momental i kombëtares është Vicente del Bosque. Kombëtarja spanjolle njihet edhe si La Roja [Të kuqtë], La Furia Roja [Furia e kuqe], La Furia Española [Furia Spanjolle] ose thjesht La Furia [Furia].[1][2] Spanja u bë një pjestare e FIFA-s në vitin 1904 pavarësisht se Federata Spanjolle u krijua në vitin 1909. Kombëtarja spanjolle debutoi në vitin 1920. Që nga ajo kohë ata kanë marrë pjesë në 14 nga 20 edicionet e Kupës së Botës dhe në 9 nga 14 edicionet e Kampionatit Europian të Futbollit.

Spanja është një nga tetë kombëtaret që është kukorzuar si kampione FIFA Kupës së Botës, duke fituar turnamentin e edicionit të vitit 2010Afrikën e Jugut, duke mposhtur Hollandën me rezultatin 1–0 për tu bërë skuadra e parë europiane që e fiton titullin jashtë kontinentit. Ata janë kampionët Europian në fuqi të, duke fituar rresht dy titujt e Euro 2008 dhe Euro 2012, duke mposhtur respektivisht Gjermaninë dhe Italinë. Duke fituar këto tre tituj madhor rresht Spanja u bë kombëtarja e parë dhe e vetme deri tani që ka fituar tre tituj madhor rresht. Nga viti 2008 e deri në vitin 2013 (6 vite), kombëtarja ka fituar çmimin FIFA Skuadra e Vitit [3]. Nga nëntori i vitit 2006 e deri në qershor 2009, Spanja qëndroi 35 ndeshje pa pësuar gol duke barazuar rekordin e vendosur nga Brazili; rekodi i Spanjës u thye nga Shtetet e Bashkuara [3]. Arritjet e tyre kanë bërë që shumë gazetarë, komentator, analalistë futbolli dhe ish lojtarë ta konsiderojnë Spanjën e viteve 2010 dhe 2012 si kombëtaren më të mirë të të gjitha kohërave në futbollin ndërkombëtarë.[4][5][6][7][8]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja spanjolle e futbollit u krijua në vitin 1920, me objektivin kryesor për të gjetur një skuadër të për përfaqsuar SpanjënLojërat olimpike verore që u mbajt në Belgjikë në të njëjtin vit. Spanja bëri debutimin në turnament më 28 gusht 1920 kundër kombëtares së Danimarkës (finalist në dy edicionet e fundit). Kombëtarja spanjolle arriti të fitojë ndeshjen me rezultatin 1–0. Spanja arriti të fitojë medaljen e argjendë në Lojërat olimpike dhe medaljen e parë ndërkombëtare të një turnamenti.

Lufta civile spanjolle dhe Lufta e Dytë Botërore e larguan Spanjën nga çdo kompedicion futbollistik duke filluar nga Kupa e Botës 1934 e deri te kualifikueset e Kupës së Botës 1950. Gjatë luftës civile, vetëm zona e kontrolluar nga nacionaliteti mund të përdorej për të zhvilluar ndeshje miqësore. Në finalet e turnamentit në Brazil, ata kaluan grupin për të shkuar në raundin final. Spanja e mbylli turnamentin në vendin e katërt. Deri në vitin 2010, ky ishte rezultati më i mirë i arritur nga kombëtarja spanjolle në finalet e një Kupe Bote, gjë që i dha pseudonimin "underachievers".

Spanja fitoi titullin e parë madhor ndërkombëtar pas triumfit në Kampionatin Europian të vitit 1964. Spanja u ndesh në finale kundër Bashkimit Sovjetik ku fitoi me rezultatin 2–1. Ky do të ishte titulli i vetëm madhor i Spanjës edhe në 44 vitet e ardhshme.

Spanja u zgjodh si vendi mikpritës i Kupës së Botës 1982. Pritshmëritë për Spanjën ishin të larta si vendi mikpritës dhe nën drejtimin e trajnerit José Santamaría. Spanja avancoi në raundin e dytë, por ata u eleminuan, dhe kjo solli shkarkimin e Santamarías. Spanja më pas u kualifikua në Kupën e Botës 1986 dhe kaloi raundin e parë. Raundi i dytë përballi me Spanjën me Danimarkën, ku ata fituan me rezultatin 5–1, por në çerek-finale, pas barazimit 1–1 në kohën e rregullt dhe në shtesë kundër Belgjikës, Spanja humbi me rezultatin 5–4 nga penalltitë duke u eleminuar nga turnamenti.

Javier Clemente u vendos trajneri i ri i Spanjës në vitin 1992, dhe kualifikimi për në Kupën e Botës 1994 u arrit. Spanja barazoi me Korenë e Jugut 2–2 dhe me Gjermaninë 1–1, përpara se të kualifikohej për në raundin e dytë pas fitores 3–1 kundër Bolivisë. Spanja vazhdoi formën e mirë edhe në raundin e dytë, duke mposhtur Zvicrën me rezultatin 3–0, por u eleminua në çerek–finale pas humbjes 2–1 kundër Italisë.

Kupën e Botës 2002, Spanja i fitoi të tre ndeshjet e fazës së grupeve. Spanja mundi Republikën e Irlandës në raundin e dytë nga gjuajtjet e penalltive, dhe më pas u ndesh kundër njërës nga vendeve mikrpitës, Koresë së Jugut, në çerek–finale. Spanja u eleminua në fund nga gjuajtjet e penalltive pavarësisht se kjo gjuatje ishte shumë e diskutuar për shkak të gabimeve arbitrale gjatë kohës së rregullt dhe asaj shtesë.[9]

Në Euro 2008, Spanja i fitoi të tre ndeshjet në Grupin D. Italia ishte kundërshtari i Spanjës në çerek–finale që u mbyll me gjuajtjet e penalltive, ku Spanja fitoi me rezultatin 4–2. Spanja u ndesh kundër Rusisë sërisht në gjysëm-finale, ku i mposhti ata me rezultatin 3–0.[10]finale, Spanja mposhti Gjermaninë me rezultatin 1–0, me Fernando Torres që shënoi golin e vetëm të ndeshjes.[11] Ky ishte titulli i parë madhor i Spanjës që nga Kampionati Europian i vitit 1964. Xavi u shpall lojtari i turnamentit.

Parada e kampionëve të Kupës së Botës, fuke festuar në pranë godinës së forcave ajërore në Madrid.

Në Kupën e Botës 2010, Spanja avancoi në fazën me eleminim direkt dhe mposhti Portugalinë me rezultatin 1–0, duke shkuar në çerek-finale, ku ata mposhtën Paraguajin, duke arritur në gjysmë-finale për herë të parë që nga edicioni i vitit 1950. Ata më pas në finale për herë të parë në histori pasi mposhtën Gjermaninë me rezultatin 1–0. Në finalen kundër Hollandës, Andrés Iniesta shënoi, duke i dhuruar Spanjës trofeun e parë të Kupës së Botës në histori. Spanja u bë kombëtarja e tretë që fiton Kupën e Botës jashtë kontinentit të saj, dhe kombëtarja e parë europiane që fiton trofeun e parë jashtë kompedicionit. Portieri Iker Casillas fitoi dorezën e artë për shkak se pësoi vetëm dy gola gjatë turnamentit, kurse David Villa fitoi topin e bronztë dhe këpucën e argjendë, duke që golashënuesi më i mirë i turnamentit sëbashku me dy lojtarë të tjerë.

Spanja u kualfikua si kryesuesja e Grupit Ikualfifikueset e UEFA Euro 2012 me një rekord perfekt 100%. Spanja mposhti Republikën Çeke, Skocinë, Lituaninë dhe Lihteshtajnin duke avancuar në finalet e turnamanentit, ku ata u bënë skuadra e parë që mbrojti në mënyrë të suksesshme titullin.

Në ndeshjen finale, Spanja fitoi turnamentin duke mposhtur Italinë me rezultatin 4–0.[12] Spanja mori kontrollin e shpejtë të lojës që në pjesën e parë, duke shënuar Golin e parë që në minutën e 14 me mesfushorin David Silva, dhe më pas golin e dytë në minutën e 41të me mbrojtësit Jordi Alba.[12] Spanja vendosi fitoren e saj 4–0 në pjesën e dytë, me Gola nga Fernando Torres në minutën e 84të dhe katër minuta më vonë nga Juan Mata, duke ndihmuar Spanjën të fitonte titullin e dytë rresht të Kampionatit Europian dhe titullin e tretë rresht madhor (Euro 2008 dhe Kupa e Botës 2010.[12] Fernando Torres u shpall golashënuesi më i mirë i turnamentit me tre gola.[12] Shumë futbollistë spanjoll morën çmime, Andrés Iniesta u shpall lojtari i turnamentit,[13] kurse dhjetë lojtarë ishin në formacionin e turnamentit.[14]

Kupën e Botës 2014, Spanja humbi dy ndeshjet e para të Grupit B kundër Hollandës 1–5 dhe Kilit 0–2, përpara se në ndeshjen e fundit të mposhtnin Australinë me rezultatin 3–0. Spanja e përfundoi grupin në vendin e tretë, duke u eleminuar përfundimisht nga turnamenti.

Imazhi i skuadrës[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjyrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Tiki-taka[redakto | redakto tekstin burimor]

Stadiumi[redakto | redakto tekstin burimor]

Mbulimi mediatik në Spanjë[redakto | redakto tekstin burimor]

Stafi i drejtimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra momentale[redakto | redakto tekstin burimor]

23 Lojtaret e thirrur nga Kombëtarja Spanjolle për të luajtur në Kupen e Konfederatave Golat dhe Ndeshjet jane reduktuar me 26 Mars 2013.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Iker Casillas Kapiten (1981-05-20) 20 Maj 1981 (36 vjeç) 143 0 Flag of Spain.svg Real Madrid
12 GK Víctor Valdés (1982-01-14) 14 Janar 1982 (36 vjeç) 13 0 Flag of Spain.svg Barcelona
23 GK Pepe Reina (1982-08-31) 31 Gusht 1982 (35 vjeç) 26 0 Flag of England.svg Liverpool
2 DF Raúl Albiol (1985-09-04) 4 Shtator 1985 (32 vjeç) 38 0 Flag of Spain.svg Real Madrid
3 DF Gerard Piqué (1987-02-02) 2 Shkurt 1987 (31 vjeç) 51 4 Flag of Spain.svg Barcelona
5 DF César Azpilicueta (1989-08-28) 28 Gusht 1989 (28 vjeç) 1 0 Flag of England.svg Chelsea
15 DF Sergio Ramos (1986-03-30) 30 Mars 1986 (32 vjeç) 101 9 Flag of Spain.svg Real Madrid
17 DF Álvaro Arbeloa (1983-01-17) 17 Janar 1983 (35 vjeç) 47 0 Flag of Spain.svg Real Madrid
18 DF Jordi Alba (1989-03-21) 21 Mars 1989 (29 vjeç) 17 2 Flag of Spain.svg Barcelona
19 DF Nacho Monreal (1986-02-26) 26 Shkurt 1986 (32 vjeç) 11 0 Flag of England.svg Arsenal
4 MF Javi Martínez (1988-09-02) 2 Shtator 1988 (29 vjeç) 9 0 Flag of Germany.svg Bayern Munich
6 MF Andrés Iniesta (1984-05-11) 11 Maj 1984 (33 vjeç) 80 11 Flag of Spain.svg Barcelona
8 MF Xavi Hernández (1980-01-25) 25 Janar 1980 (38 vjeç) 120 12 Flag of Spain.svg Barcelona
10 MF Cesc Fàbregas (1987-05-04) 4 Maj 1987 (30 vjeç) 78 12 Flag of Spain.svg Barcelona
13 MF Juan Mata (1988-04-28) 28 Prill 1988 (29 vjeç) 23 6 Flag of England.svg Chelsea
16 MF Sergio Busquets (1988-07-16) 16 Korrik 1988 (29 vjeç) 54 0 Flag of Spain.svg Barcelona
20 MF Santi Cazorla (1984-12-13) 13 Dhjetor 1984 (33 vjeç) 52 8 Flag of England.svg Arsenal
21 MF David Silva (1986-01-08) 8 Janar 1986 (32 vjeç) 70 18 Flag of England.svg Manchester City
22 MF Jesús Navas (1985-11-21) 21 Nëntor 1985 (32 vjeç) 23 2 Flag of England.svg Manchester City
7 FW David Villa (1981-12-03) 3 Dhjetor 1981 (36 vjeç) 88 53 Flag of Spain.svg Barcelona
9 FW Fernando Torres (1984-03-20) 20 Mars 1984 (34 vjeç) 101 31 Flag of England.svg Chelsea
11 FW Pedro Rodríguez (1987-07-28) 28 Korrik 1987 (30 vjeç) 26 12 Flag of Spain.svg Barcelona
14 FW Roberto Soldado (1985-05-27) 27 Maj 1985 (32 vjeç) 7 4 Flag of Spain.svg Valencia

Thirrjet e fundit[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndeshjet dhe rezultatet[redakto | redakto tekstin burimor]

Rekorde[redakto | redakto tekstin burimor]

Rekordet Boterore[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri i ndeshjeve pa u mundur
35 (2007-2009) sebashku me Brazilin (1993-1996)
Numri i fitoreve te nje trajneri qe nga debutimi
13 - Vicente del Bosque
Numri me i madhe i pikeve ne nje faze kualifikuese per Boteror
30/30 pike 100%

Rekordet e Kombetares[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtari me me shume Ndeshje
143 - Iker Casillas
Lojtari me me shume Gola
53 - David Villa
Lojtari me me shume Gola ne nje sezon
13 - David Villa
Ndeshjet e njepasnjeshme qe kan perfunduar me Gol
6 - David Villa
Golashenuesi me i mire ne Boteror
8 - David Villa
Golashenuesi me i mire ne nje Boteror
5 - David Villa (Boterori 2010)
Golashenuesi me i mire ne Europian
5 - Fernando Torres
Golashenuesi me i mire ne nje Europian
4 - David Villa (UEFA Euro 2008)

Rekordet në kompedicione[redakto | redakto tekstin burimor]

FIFA Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

FIFA Kupa e Konfederatave[redakto | redakto tekstin burimor]

UEFA Kampionati Europian[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojërat Olimpike[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojërat Mediterranean[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Spanja, 2013
Kjo eshte lista e trofeve te fituar nga Spanja

Fifa World Cup

 • Fitues (1): 2010
 • Vendi i katert (1): 1950

UEFA Euro

Kupa e Konfederatave

 • Vendi i trete (1): 2009

Lojerat Olimpike te Futbollit

Çmime të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko gjithashtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ La red social de aficionados de la Selección Española. Juegalaroja.com. Marrë më 24 qershor 2012. 
 2. ^ Otro junio de ilusión: todos con la Roja. Notas de fútbol. 8 qershor 2009. Marrë më 4 janar 2012. 
 3. ^ a b Spain win again to extend unbeaten streak. CNN. Marrë më 20 qershor 2009. 
 4. ^ Pitt-Brooke, Jack (3 korrik 2012). The greatest team of all time: Brazil 1970 v Spain 2012. The Independent. Londër. Marrë më 1 korrik 2013. 
 5. ^ Euro 2012: Are Spain the best team of all time?. BBC. Marrë më 14 korrik 2012. 
 6. ^ Klinsmann, Jurgen. Klinsmann: Spain win over Italy would make them team of century. BBC. Marrë më 14 korrik 2012. 
 7. ^ Carlisle, Jeff. Why this Spain side is all-time best. ESPN. Marrë më 14 korrik 2012. 
 8. ^ Spain vs. Italy: Euro 2012 Final Not Enough to Crown Spain Best Ever. Bleacher Report. Marrë më 30 qershor 2013.  |first1= missing |last1= in Authors list (help)
 9. ^ Hayward, Paul (23 qershor 2002). Korean miracle spoilt by refereeing farce. Telegraph. Londër. Marrë më 24 qershor 2012. 
 10. ^ Euro 2008 Final Preview: Germany vs Spain. Euro 2008. 29 qershor 2008. Marrë më 13 janar 2012. 
 11. ^ McNulty, Phil (29 qershor 2008). Germany 0–1 Spain. BBC Sport. Londër. Marrë më 20 gusht 2009. 
 12. ^ a b c d Spain claim historic win. ESPN Soccernet. ESPN. 1 korrik 2012. Marrë më 1 korrik 2012. 
 13. ^ Lyttleton, Ben. Spain earns the big prize, but here are my Euro 2012 tourney awards. Sports Illustrated. Marrë më 7 janar 2012. 
 14. ^ UEFA EURO 2012 Team of the Tournament. uefa.com. Marrë më 2 korrik 2012. 

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Spain national football team