Kombëtarja amerikane e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtetet e Bashkuara
KonfederataCONCACAF (Amerika e Veriut)
TrajneriGregg Berhalter
KapiteniChristian Pulisic
Më shumë ndeshjeCobi Jones (164)
Më shumë golaClint Dempsey dhe Landon Donovan (57)
StadiumiDisa
Kodi I FIFAsUSA
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Aktual 11 Steady (20 July 2023)[1]
Më i lartë4 (prill 2006)
Më i ulët35 (korrik 2012)
E para ndërkombëtare
 Suedia 2–3 Shtetet e Bashkuara të Amerikës 
(Stokholm, Suedi; 20 gusht 1916)
Fitorja më e madhe
 Shtetet e Bashkuara të Amerikës 8–0 Barbados 
(Carson, Shtetet e Bashkuara; 15 qershor 2008)
Humbja më e madhe
 Norvegjia 11–0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës 
(Oslo, Norvegji; 6 gusht 1948)
Kupa e Botës
Paraqitjet11 (E para 1930)
Rezultati më i mirëVendi i tretë (1930)
Kampionati CONCACAF/Kupa Gold
Paraqitjet19 (E para në 2016)
Rezultati më i mirëKampionë (1991, 2002, 2005, 2007, 2013, 2017, 2021)
Finalet e Ligës së Kombeve
Paraqitjet2 (E para në 2021)
Rezultati më i mirëKampionë (2021, 2023)
Copa América
Paraqitjet4 (E para në 1993)
Rezultati më i mirëVendi i katërt (1995, 2016)
FIFA Kupa e Konfederatave
Paraqitjet4 (E para në 1992)
Rezultati më i mirëFinalist (2009)

Kombëtarja amerikane e futbollit është kombëtarja zyrtare dhe përfaqson Shtetet e Bashkuara të Amerikës për federatën e futbollit. Kjo kombetare është pjesë e CONCACAF (Konfederata e Veriut, Amerikës Qendrore dhe Shoqata e Futbollit të Karaibeve). Skuadra është e renditur si kombëtarja e 22 në botë sipas FIFA Renditjes Botërore dhe e 20 sipas World Football Elo Ratings. Ata kanë qënë pjesmarrës në gjashtë Kupat e Botës të fundit duke qënë edhe mikpritës i edicionit 1994.

Kombëtarja konkuron në Kupën e Botës, Kupën e Konfederateve dhe në turnamentin e krijuar nga CONCACAF Golden Cup. Shba është kombëtarja e CONCACAF që ka arritur rezultatin më të mirë në Kupën e Botës duke marrë një vend të tretë në edicionin e parë të luajtur në 1930. Pasi u kualifikuan për në Kupën e Botës 1934 dhe tërheqjen në Kupën e Botës 1938, paraqitja e tyre e rradhës në një Kupë Bote do të vinë në edicionin e vitit 1950, edhe pas këtij edicioni, Shba duhej të priste edhe 40 vite për të marrë pjesë në Kupën e Botës 1990.

Pas Kupës së Botës 1990, Shba u kualifikua automatikisht në Kupën e Botës 1994 pasi ishte vendi mikpritës, ata u eleminuan në raundin e 16 nga Brazili. Që nga ai edicion, Shba nuk ka munguar në asnjë Kupë Bote duke marrë pjesë në të gjitha edicionet deri tashmë. Kombëtarja është përmirësuar në nivel ndërkombëtar, duke arritur në finalen e 2009 Kupës së Konfederatave, duke eliminuar në gjysmë–finale Spanjën dhe humbur në finale nga Brazili me rezultatin 3–2.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i parë kombëtar amerikan u krijua në vitin 1885, vit në të cilin ata luajtën kundër Kanadasë në ndeshjen e parë ndërkombëtare të luajtur jashtë Mbretërisë së Bashkuar.[2] Kanadaja mposhti Shba-në 1–0 në Newark të New Jersey. Shba-ja mori "hak" duke i mposhtur kanadezët me të njëjtin rezultat një vit më pas, po në Newark, por të dyja ndeshjet nuk janë njohur zyrtarisht.

Shba-ja fitoi medalje argjendi dhe bronzi në futbollin e meshkujve në Lojërat Olimpike Verore të St. Louis. Ata luajtën ndeshjen e parë zyrtare ndërkombëtare më 20 gusht 1916 kundër Suedisë në Stokholm, duke fituar 3–2.

Amerika mori pjesë në Kupën e Botës 1930 në Uruguaji, në edicionin e parë të këtij kompeticioni. Ata e nisën fazën e grupeve me një fitore 3–0 kundër Belgjikës. Pas kësaj ata mposhtën edhe Paraguajin po me të njëjtin rezultat;[3] FIFA i akordoi dy nga golat sulmuesit Bert Patenaude.[4][5][6] Në vitin 2006, FIFA njoftoi se i kishte pranuar të gjitha provat se Patenaude i kishte shënuar të tre golat kundër Paraguajit dhe u bë kështu lojtari i parë në historinë e kompeticionit që shënon tre gola në një ndeshje.[7] Në gjysëm-finale, Shba-ja u mposht nga Argjentina; në këtë edicion nuk kishte një finale të vogël për vendin e tretë. Megjithatë, duke parë rekordet e turnamentit në vitin 1986, u zbulua se FIFA j'a kishte akorduar vendin e tretë Shba-së kundrejt gjysëm-finalistit tjetër Jugosllavisë.[8]

Amerika u kualifikua në Kupën e Botës 1934 duke mposhtur Meksikën 4–2 në Itali disa ditë para fillimit të turnamentit. Në një turnament të mbajtur me një format me eliminim direkt, ata luajtën ndeshjen e parë kundër Italisë organizator, duke u mposhtur 7–1, humbje e cila solli edhe eliminimin. Në Lojërat Olimpike Verore 1936 të mbajtura në Berlin, Shba-ja u eliminua sërisht nga Italia, këtë herë me rezultatin minimal 1–0. Italia i fitoi të dyja turnamentet, duke qënë ekipi dominues i asaj periudhe.

Shba-ja u tërhoq nga edicioni i vitit 1938 por mori pjesë në edicionin e vitit 1950 në Brazil. Ata u mposhtën në ndeshjen e parë 3–1 nga Spanja, por arritën një fitore mbreslënëse 1–0 kundër Anglisë në ndeshjen e dytë.[9] Sulmuesi Joe Gaetjens shënoi golin e vetëm të ndeshjes së luajtur në Belo Horizonte. Ky rezultat konsiderohet si një nga më surprizueset në historinë e Kupës së Botës; pseudonimi i këtij rezultati është "Mrekullia në bar".[10] Në ndeshjen e tretë të turnamentit, ekipi pësoi një humbje 5–2 kundër Kilit dhe u eliminua nga turnamenti. Pas kësaj, ekipi do të mungonte në turnament në katër dekadat e ardhshme.

1960–1980[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli amerikan u përfshi në një zbrazëti të madhe nga fillimi i viteve 1960' e deri në fund të viteve 1980', si në ekipin kombëtar ashtu dhe në futbollin vendas. Vetëm një ekip nga konfederata CONCACAF mund të kualifikohej në Kupën e Botës në atë kohë.[11][12] Krijimi i Ligës së Futbollit Amerikano Veriore rriti shpresat se ekipi kombëtar do të përmirësohej dhe do të bëhej një forcë globale. Megjithatë, këto shpresa nuk u realizuan dhe federata amerikane ishte në vështirësi financiare në vitet 1980', me ekipin që luajti vetëm dy ndeshje nga viti 1981 e deri në 1983. Federata amerikane sinjestroi Lojërat Olimpike 1984 dhe Kupën e Botës 1986 si metoda për të rindërtuar ekipin kombëtar dhe tifozerinë. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar njoftoi se ekipet jashtë Evropës dhe Amerikës së Jugut mund të luanin me lojtarët e tyre më të mirë, përfshirë edhe profesionistët (deri në atë kohë, rregulli për të luajtur me futbollistë amator i kishte shërbyer vetëm vendeve socialiste në Evropën Lindore, lojtarët e të cilëve ishin profesionist por jo të deklaruar). Amerika bëri një performancë pozitive në turnament, fillimisht duke mposhtur Kosta Rikën. Në ndeshjen e dytë ata barazuan me Egjipin para se të mposhteshin në ndeshjen e tretë nga Italia. Ekipi nuk e kaloi dot grupin edhe pse kishte pikë të barabarta me Egjiptin; edhe pse kishin golavarazh të njëjtë, Egjipj u kualifikua pasi kishte shënuar më shumë gola (5) se Shba-ja (4).[13]

Për të ofruar një program më të qëndrueshëm të ekipit kombëtar dhe për të rinovuar interesin për NASL, Federata Ameriksne e futi ekipin kombëtar në kalendarin e ligës NASL për sezonin 1983 si "Team America". Skuadrës i mungoi vazhdimësia dhe rregullsia e stërvitjes që kishin klubet konvencionale, dhe shumë lojtarë nuk ishin të gatshëm të luanin për ekipin kombëtar në vend të klubeve të tyre, duke shkaktuar konflikte.[12] Team Amerika e përfundoi sezonin në vendin e fundit, duke bërë që federata të anullonte eksperimentin dhe të tërhiqte ekipin kombëtar nga NASL pas një vetëm një sezoni. Nga fundi i vitit 1984, NASL kishte marr fund, duke e lënë Shba-në pa një ligë profesioniste.[14]

Shba-ja shpalli kanditaturën për të organizuar Kupën e Botës 1986 pasi Kolumbia u tërhoq për arsye ekonomime. Megjithatë, FIFA zgjodhi Meksikën si shtetin organizator. Në ndeshjen e fundit kualifikuese për Kupën e Botës 1986, Shba-ja kishte nevojë vetëm për një barazim kundër Kosta Rikës për të avancuar në fazën finale të kualifikueseve kundër Hondurasit dhe Kanadasë. Federata Amerikane vendosi që ndeshja të luhej në Torrance të Kalifornisë, e cila ishte një zonë me shumë emigrantë kosta rikan, dhe e tregtoi ndeshjen pothuajse ekskuzivisht për komunitetin kosta rikan.[15] Kosta Rika e fitoi ndeshjen 1–0, duke i mohuar Amerikës pjesëmarrjen e katërt në Kupën e Botës.[12][16]

Në vitin 1988, Federata Amerikane u përpoq të ri-zbatonte konceptin "ekipi kombëtar si klub", duke u ofruar kontrata lojtarëve për t'u stërvitur me programin kombëtar me kohë të plotë, ndërsa herë pas here i huazonte te klubet e tjeta si një burim të ardhurash për federatën. Kjo riktheu shumë veteranë kryesorë në program dhe i lejoi ekipit të fillonte të luante më shumë ndeshje, të cilat, të kombinuara me një fluks talentesh nga klubet dhe ligat e reja të të rinjve të krijuara në të gjithë vendin në vazhdën e popullaritetit të NASL, lejuan që ekipi kombëtar të përfundonte vitet 1980 me optimizëm dhe shpresa më të larta për t'u kualifikuar në Kupën e Botës 1990 sesa kishte ekzistuar në edicionet e mëparshëm.

Vitet 1990'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 korrik 1988, FIFA emëroi Shtetet e Bashkuara si vendi organizator i FIFA Kupës së Botës 1990. Ky vendim u prit me kritika të ashpra ndërkombëtare me arsyetimin se Shba-ja kishte një ekip të dobët dhe i mungonte një ligë profesionale. Suksesi me Lojërat Olimpike 1984 luajti një rol të madh në këtë vendim. Kritikat u zbutën disi pas një fitoreje 1–0 kundër Trinidad dhe Tabagos, e para pas dy vitesh, e cila kualifikoi Shba-në në Kupën e Botës 1990. Kjo ishte pjesëmarrja e tyre e parë në këtë kompeticion pas 40 vitesh, e ndihmuar edhe nga skualifikimi i Meksikës.

Ekipi drejtohej nga trajnerët Bob Gansler dhe Wisconsin-Milwaukee në përgatitjen për Kupën e Botës që do të luhej në Itali. Ekipi shkoi në turnament i kështuar nga dëmtimet e dy prej lojtarëve më të rëndësishëm, Rick Davis dhe Hugo Perez. Në vend që t'i zëvendësonin këto lojtar me lojtar të futsallës, Gansler dhe ndihmësi i tij Stejem Mark zgjodhën lojtarë të rinjë, përfshirë edhe portierin Tony Meola nga kolegji i Virginias. Amerika hyri në turnamenti si një nga ekipet më të dobta dhe u mposht në të tre ndeshjet e fazës së grupeve, respektivisht kundër Çekosllovakisë, Italisë dhe Austrisë. Mbrojtësit Jimmy Banks dhe Desmond Armstrong u bënë amerikano-afrikanët e parë që luajtën në një Kupë Bote.[17]

Kapiteni John Harkes u la jashtë Kupës së Botës 1998 nga trajneri Steve Sampson, vendim i cili shkaktoi polemika të shumta në vend.

Në U.S. Cup 1993, Amerika arriti një rezultat historik duke mposhtur Anglinë 2–0.[18] Shba-ja shkoi në Kupën e Botës 1994 nën drejtimin e trajnerit Bora Milutinović. Ata e nisën turnamentin me një barazim 1–1 kundër Zvicrës, në një ndeshje të luajtur në Pontiac Silverdome të Detroitit; kjo ishte ndeshja e parë në historinë e Kupës së Botës që luhej në një arenë të mbyllur. Në ndeshjen e dytë, ekipi u ndesh kundër Kolumbisë, e cila në atë kohë renditej në vendin e 4të në renditjen e FIFAs. Amerika fitoi 2–1, e ndihmuar edhe nga një autogol i mbrojtësit kundërshtar Andrés Escobar.[19] Escobar u vra më pas në shtetin e tij, me shumë mundësi si hakmarrje për autogolin që shkaktoi.[20] Pavarësisht një humbje minimale kundër Rumanisë në ndeshjen e tretë, Shba-ja u kualifikua në fazën me eliminim direkt për herë të parë që nga viti 1930. Në raundin e 16-tave, ata u mposhtën nga Brazili me rezultatin 1–0.[21] Pavarësisht suksesit në turnament, trajneri Bora u shkarkua nga federata në vitin 1995 pasi ishte nuk ishte i interesuar në detyrat administrative.[22]

Në një ndeshje miqësore kundër Arabisë Saudite, Shba-ja fitoi 4–3 pasi ishte në disavantazh të tre golave, duke regjistruar përmbysjen më të madhe në historinë e tyre. Pas kësaj, ata morën pjesë në edicionin e vitit 1995 të Copa Américas si të ftuar. Ata fituan grupin e tyre pasi mposhtën Argjentinën dhe Kilin, duke kaluar në çerek-finale. Në atë fazë, Amerika mposhti Meksikën nga gjuajtjet e penalltive por u eliminua në gjysëm-finale nga Brazili. Ata e mbyllën turnamentin në vendin e katërt pasi u mposhtën 4–1 nga Kolumbia në finalen e vogël.[23][24]

Kupën e Botës 1998, ekipi u mposht në të tre ndeshjet e fazës së grupeve, respektivisht kundër Gjermanisë (2–0), Iranit (2–1) dhe Jugosllavisë (1–0), duke u renditur e fundit mes 32 ekipeve pjesmarrëse. Trajneri Steve Sampson u kritikua më së shumti për këtë dështim, veçanërisht për përjashtimin që ai i bëri kapitenit John Harkes, të cilin ai e quante "Kapiteni i Përjetshëm", si dhe disa lojtarëve të tjerë që ishin vendimtar në fushatën kualifikuese.[25] Në shkurt 2010, u raportua se arsyeja e përjashtimit të Harkes nga ekipi ishte marrëdhënja jashtëmartesore që ai kishte me gruan e shokut të ekipit Eric Wynalda.[26]

Shekulli 21të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Claudio Reyna ishte një nga lojtarët më të rëndësishëm të Shba-së; ai luajti në tre edicione të Kupës së Botës.

Amerika u kualifikua në Kupën e Botës 2002; nën drejtimin e trajnerit Bruce Arena, ekipi arriti në çerek-finale, duke regjistruar rezultatin më të mirë që nga viti 1930. Ata e nisën fazën e grupeve me një surprizë 3–2 kundër Portugalisë dhe një barazim 1–1 kundër Koresë së Jugut,[27][28] e cila në fund arriti deri në gjysëm-finale. Në ndeshjen e tretë dhe të fundit, ekipi u mposht 3–1 nga Polonia,[29] por u kualifikua në raundin e 16-tave pasi Koreja e Jugut mposhti Portugalinë. Në raundin e parë në fazën me eliminim direkt, Shba-ja u përball me ekipin rival Meksikën; kjo ishte ndeshja e tyre e parë në një Kupë Bote. Amerikanët e fituan ndeshjen 2–0 falë golave të Brian McBride dhe Landon Donovan, duke u kualifikuar në çerek-finale.[30] Në këtë raund, ata u mposhtën 1–0 nga Gjermania; ekipit j'u mohua një penallti e pastër në një moment kur Torsten Frings i mohoi golin Gregg Berhalter duke larguar topin me dorë.[31] Të gjitha ndeshjet e Shba-së u luajtën në Korenë e Jugut kurse të dy fitoret erdhën me fanellën e bardhë; Donovan u shpall lojtari i ri më i mirë i turnamentit.[32]

Shba-ja u kualifikua në Kupën e Botës si fitues i grupit kualifikues të CONCACAF. Ata u vendosën në Grupin E të turnamentit sëbashku me Republikën Çeke, Ganën dhe Italinë. Amerikanët e nisën turnamentin me një humbje 3–0 kundër Republikës Çeke dhe më pas barazuan 1–1 kundër Italisë,[33][34] e cila do të fitonte turnamentin. Në ndeshjen e tretë, ata u mposhtën 2–1 nga Gana;[35] Clint Dempsey shënoi golin e vetëm amerikan të turnamentit kurse goli ndaj Italisë ishte një autogol i mbrojtësit Cristian Zaccardo. Pas përfundimit të turnamentit, kontrata e trajnerit Arena nuk u rinovua. Pozicioni i trajnerit qëndroi bosh për disa muaj, deri sa Bob Bradley u zyrtarizua në fillim të vitit 2007 si trajneri i ri i ekipit.[36]

Bocanegra (i fotografuar në vitin 2010) ishte kapiten i ekipit për pesë vite (2007–12).

Bradley udhëhoqi ekipin në triumfin në Kupën Gold 2007, duke mposhtur në finale Meksikën. Ky sukses solli kualifikimin e ekipit në Kupën e Konfederateve 2009.[37] Shba-ja u dallua gjatë këtij turnamenti,[38] duke mposhtur në gjysëm-finale Spanjën me rezultatin 2–0.[39] Në atë kohë, Spanja ishte në krye të renditjes botërore të FIFAs si dhe kishte 35 ndeshje pa humbje, e cila ishte një rekord botëror.[40] Kjo fitore i kualifikoi në finale, e para në një kompeticion të organizuar nga FIFA. Në finale ata u mposhtën nga Brazili me rezultatin 3–2, edhe pse e mbyllën pjesën e parë në avantazh të dy golave.[41] Pas kësaj, Shba-ja ishte vendi organizator i Kupës Gold 2009.[42] Në finale, ata pësuan një humbje të rëndë 5–0 nga Meksika.[43] Kjo humbje i dha fund rekordit me 58 ndeshje pa humbje kundër ekipeve të CONCACAF. Kjo gjithashtu ishte edhe disfata e parë ndaj Meksikës që nga viti 1999.

Ekipi e nisi fushatën e kualifikueseve të Kupës së Botës 2010 në raundin e katërt, fillimisht duke mposhtur Meksikën 2–0. Kjo humbje ishte e 11ta e meksikanëve në tokën amerikane.[44] Pas kësaj, ekipi fitoi 3–0 kundër Trinidad dhe Tabagos, falë një tregolëshi të talentit Jozy Altidore, i cili u bë lojtari më i ri që shënon tre gola për kombëtaren amerikane.[45] Nga fundi i verës 2009, ekipi u mposht nga Meksika në Estadio Azteca, por u kualifikua matematikisht në Kupën e Botës 2010 falë një fitore 3–2 kundër Hondurasit më 10 tetor. Ata siguruan vendin e parë në grupin e tyre kualifikues falë një barazimi 2–2 kundër Kosta Rikës në ndeshjen e fundit.[46] Në Kupën e Botës 2010, Amerika u vendos në Grupin C sëbashku me Anglinë, Slloveninë dhe Algjerinë. Pas barazimeve 1–1 dhe 2–2 respektivisht kundër Anglisë dhe Sllovenisë,[47] Shba-ja fitoi në ndeshjen e tretë kundër Algjerisë falë një goli në kohën shtesë nga Donovan.[48] Kjo ishte hera e parë që nga viti 1930 që ekipi fitonte një grup të Kupës së Botës. Në raundin e 16-tave, ekipi u mposht 2–1 nga Gana, dhe e mbylli turnamentin e renditur në vendin e 12të.[49]

Ekipi kombëtar para ndeshjes miqësore kundër Austrisë, 19 nëntor 2013.

Shba-ja ishte sërisht vendi organizator i Kupës Gold për vitin 2011. Ata e kaluan me sukses grupin, duke u kualifikuar në fazën me eliminim direkt, fillimisht duke mposhtur Xhamajkën në çerek-finale dhe Panamanë në gjysëm-finale,[50] përpara se të mposhtej 4–2 nga Meksika në finale.[51] Pak kohë pas mbarimit të turnamentit, Bradley u shkakua nga detyra dhe u zëvendësua nga legjenda gjermane Jürgen Klinsmann.[52]

Shba-ja shijoi sukses në ndeshjet miqësore në vitet 2012 dhe 2013. Në shkurt 2012, ata mposhtën 1–0 Italinë në transfertë duke regjistruar fitoren e parë në histori kundër tyre.[53] Në qershor 2013, ata arritën një fitore të madhe 4–3 kundër Gjermanisë në ndeshjen e luajtur në RFK StadiumWashington D.C..[54] Në korrik 2013, Shba-ja organizoi Kupën Gold. Ata e mbyllën fazën e grupeve pa humbje dhe në fund mposhtën Panamanë 1–0 në finale;[55] Donovan u shpall lojtari më i mirë i turnamentit. Një muaj më vonë, ekipi mposhti 4–3 Bosnje dhe Hercegovinën në një ndeshje miqësore,[56] duke regjistruar fitoren e 12të rresht, e cila në atë kohë ishte një rekord botëror.[57] Rekordi u ndal më 6 shtator pas disfatës 3–1 kundër Kosta Rikës në kualifikueset e Kupës së Botës 2014.[58] Pavarësisht kësaj, ekipi fitoi kundër Meksikës duke u kualifikuar në turnament.[59]

Tim Howard bëri 15 pritje në ndeshjen e raundit të 16-tave kundër Belgjikës, një rekord historik në Kupën e Botës.

Shba-ja mori shumë elementë gjermanë në rrugën drejtë Kupës së Botës 2014. Trajneri gjerman i ekipit Klinsmann surprizoi tifozët amerikanë duke thirrur pesë "gjermano-amerikan", futbollistë gjysëm gjerman të lindur dhe stërvitur në Gjermani, në listën me 23 lojtarë që do të luanin në Botëror.[60] Ekipi u vendos në Grupin G sëbashku me Gjermaninë, Portugalinë dhe Ganën.[61] Amerika e nisi me një fitore 2–1 kundër Ganës, duke marrë hak për eliminimin e katër viteve më parë.[62] Pas kësaj, ata barazuan 2–2 kundër Portugalisë,[63] kurse në ndeshjen e tretë u mposhtën minimalisht nga Gjermania. Pavarësisht kësaj, ata u kualifikuan falë golavarazhit më pozitiv.[64] Kjo ishte hera e parë që Amerika kualifikohej në fazën me eliminim direkt të turnamentit në dy edicione rresht. Në raundin e 16-tave, Shba-ja u eliminua nga Belgjika 2–1,[65] pavarësisht se portieri Tim Howard bëri 15 pritje, duke vendosur një rekord të ri në turnament.[66]

Jozy Altidore ka shënuar 47 gola me ekipin kombëtar.

Një vit më vonë, ekipi garoi në Kupën Gold. Ata u eliminuan në gjysëm-finale nga Xhamajka me rezultatin 2–1 si dhe u mposhtën me penallti nga Panamaja në ndeshjen për vendin e tretë.[67] Ekipi e mbylli turnamentin në vendin e katërt, duke regjistruar rezultatin më negativ në këtë kompeticion që nga viti 2000, si dhe kjo ishte hera e parë që nga viti 2003 që ekipi nuk arriti finalen. Në Kupën CONCACAF që do të vendoste ekipin që do të merrte pjesë në Kupën e Konfederateve 2017, Shba-ja u mposht 3–2 nga Meksika.[68] Në qershor 2016, Amerika organizoi Copa América Centenario, edicionin e 100të Copa Américas.[69] Ata fituan Grupin A, duke pasur golavarazh më të mirë se Kolumbia. Pas kësaj, ata mposhtën 2–1 Ekuadorin në çerek-finale por u mposhtën 4–0 nga Argjentina në gjysëm-finale,[70][71] si dhe nga Kolumbia 1–0 në finalen e vogël për vendin e tretë, duke e mbyllur turnamentin në vendin e katërt.[72]

Pas humbjeve rresht kundër Meksikës dhe Kosta Rikës në ndeshjet e para të kualifikueseve të Kupës së Botës 2018, Klinsmann u shkarkua si trajner i ekipit dhe u zëvendësua nga i rikthyeri Bruce Arena.[73] Amerika i vazhdoi kualifikueset me një fitore bindëse 6–0 kundër Hondurasit më 24 mars 2017, e cila u ndoq me një barazim 1–1 kundër Panamasë katër ditë më vonë. Pasi mposhtën Trinidad dhe Tabagon 2–0, Shba-ja mori një barazim 1–1 kundër Meksikës në Estadio Azteca; kjo ishte hera e tretë në histori që ekipi nuk ishte mposhtur në këtë stadium. Në korrik 2017, Amerika fitoi Kupën Gold duke mposhtur në finale Xhamajkën.[74] Pas humbjes 2–1 në transfertë kundër Trinidad dhe Tabagos më 10 tetor 2017, Amerika dështoi të kualifikohej në Kupën e Botës 2018, duke munguar për herë të parë në turnament që nga viti 1986.[75] Shumë analistë dhe gazetarë e quajtën këtë si rezultati dhe paraqitja më negative në historinë e ekipit kombëtar.[76]

Si rezultat i këtij dështimi, Arena dha dorëheqjen tre ditë më pas,[77] kurse Dave Sarachan u vendos në rolin e trajnerit të përkohëshëm.[78] Gjetja e një trajneri përfundimtar zgjati për më shumë se një vit dhe u mbyll në dhjetor 2018 me emërimin e ish futbollistit Gregg Berhalter.[79]

Identiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uniforma dhe stema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga ndeshja e tyre e parë jozyrtare kundër Kanadasë, uniforma më e zakonshme amerikane ka qenë me fanellë të bardhë dhe të shkurtra blu. Në vitin 1950, Shba-ja aplikoi një shirit diagonal të stilit Peruan ose "breshë" përgjatë fanellës. Shiriti ka qenë në uniformat e treta për vitet 2003, 2004 dhe 2006, si dhe uniformën për ndeshjet brënda, jashtë dhe të tretë.

Një skemë shtesë ngjyrash e bazuar në flamurin amerikan është përdorur herë pas here (më së shumti në Kupën e Botës 1994 dhe kualifikueset 2012–13, si dhe nga Team America 1983 në NASL). Uniforma përfshin një fanellë me vija të kuqe dhe të bardha me të shkurtra blu.

Marka gjermane Adidas prodhoi uniformën për Shtetet e Bashkuara nga viti 1984 deri në vitin 1994. Që nga viti 1995, kompania amerikane Nike ka qenë furnizuesi i uniformave.[80]

Prodhuesit e uniformës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhuesi i fanellës Periudha Njoftimi
kontratës
Kohëzgjatja e
kontratës
Vlera Shënime
Adidas 1984–1994 E paditur 1984–1994[81] E paditur
Nike 1995–vazhdon E paditur 1995–2021 E pazbuluar
10 nëntor 2021[82] 2022–2031[83][84] E pazbuluar Vlera e marrëveshjes nuk është zbuluar,
por Federata Amerikane e përshkroi
si marrëveshjen komerciale
më të madhe në historinë e tyre
dhe një nga më të mëdhajat në historinë e Nike.[85]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Warner Bros. Discovery Sports ka të drejtat e gjuhës angleze për transmetimet e ndeshjeve të kombëtares amerikane nga viti 2022 deri në 2030. Të gjitha ndeshjet transmetohen drejtpërdrejt në HBO Max; ndeshjet gjithashtu transmetohen në TNT dhe TBS. Në qershor 2021, CBS Sports fitoi të drejtat e pjesshme për të zgjedhur ndeshjet e futbollit të kombëtares amerikane, duke përfshirë kualifikueset e Kupës së Botës dhe finalet e Ligës së Kombeve, për t'u transmetuar kryesisht në CBS Sports Network dhe Paramount+ për transmetim, me disa ndeshje që transmetohen në mbarë vendin në CBS. Telemundo ka të drejtat e gjuhës spanjolle për të gjitha transmetimet e futbollit të Shba-së nga viti 2023 deri në vitin 2030. Kjo marrëveshje nuk zbatohet për ndeshjet në transfertë të kualifikueseve të Kupës së Botës, të drejtat e të cilave shpërndahen nga vendi pritës.[86] Prandaj, këto ndeshje mund të gjenden shpesh në rrjete të tjera si Univision dhe Paramount+.

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet e Bashkuara nuk kanë një stadium të dedikuar për ndeshjet ashtu si shumica e kombëtareve të tjera; ata i kanë luajtur ndeshjet në 119 stadiume në 29 shtete të ndryshme. Stadiumi Robert F. Kennedy Memorial ka organizuar plot 24 ndeshje të ekipit kombëtar, më shumë se çdo stadium tjetër.[87] Kalifornia është shteti që ka organizuar më shumë ndeshje (114), kurse zona metropolitane e Los Angeles ka zhvilluar 77 ndeshje në disa stadiume në qytet. Los Angeles Memorial Coliseum mbajti 20 ndeshje nga viti 1965 e deri në vitin 2000, por nuk u përdor më për shkak të vjetërsisë. Rose Bowl, një stadium me 92,000 ulëse në Pasadena,[88] ka zhvilluar 17 ndeshje të ekipit kombëtar, si dhe finalen e Kupës së Botës 1994, finalen e Kupës së Botës për Femra 1999 dhe Finalen për medaljen e artë të lojërave olimpike 1984.[89]

Tifozët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The American Outlaws janë grupimi kryesor i tifozëve të ekipit kombëtar.

Dy grupet kryesore që mbështesin kombëtaren amerikane janë Sam's Army dhe The American Outlaws. Sam's Army u krijua pak pas përfundimit të Kupës së Botës 1994 që u zhvillua në Shtetet e Bashkuara dhe ishin aktivë deri në vitin 2014.[90] Anëtarët e Sam's Army visheshin me të kuqe në ndeshje dhe e mbështesnin ekipin kombëtar dhe këngë dhe kore përgjatë ndeshjeve. Ata shpesh sillnin flamuj të mëdhenj amerikanë dhe baderola të ndryshme.

American Outlaws u krijua në Lincoln, Nebraska në vitin 2007 si një grup lokal tifozësh.[91] Anëtarësia e grupit u përpoq të adresonte mungesën e vazhdimësisë nga ndeshja në ndeshje në organizimin e tifozëve dhe eventet sociale në ditët e ndeshjeve.[92] Për të arritur këtë objektiv, American Outlaws u bë një organizatë tifozësh jo-fitimprurës. Tifozët e këtij grupi zakonisht veshin bandana në ballë dhe shallë për të mbështetur ekipin. Disa degë të tjera kanë shallë të personalizuar të degëve të tyre.

Kombëtarja amerikane ka një numër të madh njekësish në rrjetet sociale, veçanërisht në Twitter dhe Instagram, duke pasur një rritje të madhe në vitet e fundit. Interesi në talentet e rinjë amerikan dhe vëmëndja që ato sjellin ka shkaktuar rritje të investimeve të huaja në lojtarët amerikan.[93]

Rivalët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meksika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet e Bashkuara duke luajtur kundër Meksikës në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2022; Meksika është rivali kryesor i Shba-së.

Amerika dhe Meksika konsiderohen si dy superfuqitë e konfederatës CONCACAF. Ndeshjet midis dy ekipeve tërheqin interesin e medias dhe publikut të të dy shteteve. Edhe pse ndeshja e parë midis tyre u luajt në vitin 1934, rivaliteti i tyre nisi në vitet 1980', vite në të cilat të dy ekipet konkuronin në Kupat CONCACAF. Më 15 gusht 2012, Shba-ja mposhti Meksikën në Estadio Azteca duke regjistruar fitoren e parë në tokën meksikane pas 75 vitesh.[94] Shba-ja dhe Meksika kanë luajtur 74 ndeshje që nga takimi i parë në vitin 1934, me Meksikën që kryeson me 36 fitore kundrejt 22 të Shba-së, kurse 16 ndeshje janë mbyllur në barazim; golavarazhi është në favor të Meksikës 144–86. Shba-ja filloi të ngushtonte diferencës në vitet 1990' kohë në të cilën futbolli pësoi një rritje të madhe në vend. Ata kanë pasur një rekord më të mirë në shekullin e 21të, duke fituar 17 ndeshje, humbur 9 dhe barazuar 7. Amerika dhe Meksika i kanë fituar të gjitha edicionet e CONCACAF Kupës Gold me përjashtim të edicionit 2000, vit në të cilën triumfoi Kanadaja.

Kanadaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shba-ja ka një rivalitet të dytë me doza më të ulta me Kanadanë. Të dy ekipet përballen rregullisht në Kupën Gold por Shtetet e Bashkuara kanë qënë historikisht ekipi më dominues. Amerika dhe Kanadaja janë ndeshur 40 herë me njëri-tjetrin, me amerikanët që kanë fituar 18 ndeshje, kanë barazuar 11 dhe humbur 11. Shba-ja është kualifikuar në 11 edicione të Kupës së Botës kurse Kanadaja në 2. Kanadaja nuk është parë si një rival i Shba-së deri në vitet e fundit nga tifozët amerikan, pasi ata kishin 34 vite pa fitore kundër Shba-së.[95] Kanadaja i dha fund këtij rekordi negativ më 15 tetor 2019 me një fitore 2–0 në Toronto. Një muaj më vonë, Shba-ja i mposhti 4–1 në Orlando, dhe që nga ajo ndeshje, takimet midis këtyre ekipeve kanë qënë shumë kompetitive. Më 18 qershor 2023, Shba-ja mposhti Kanadanë në finalen e CONCACAF Ligës së Kombeve; kjo ishte finalja e parë midis këtyre dy shteteve.[96]

Kosta Rika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet e fundit Shba-ja ka krijuar një rival edhe me Kosta Rikën.[97][98][99][100][101] Ndeshja më e dalluar, ajo që solli edhe lindjen e këtij rivaliteti, ishte ajo e luajtur më 22 mars 2013 e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës 2014. Shba-ja fitoi 1–0 në një ndeshje e cila i zhvillua në kushte të rënda meterologjike, duke bërë që Kosta Rika të bënte një ankesë në FIFA për kushtet jo të zakonshme në të cilën ndeshja u luajt.[102][103] Kjo gjë bëri që media ta etikonte ndeshjen si "Klasikja e dëborës". Shba-ja nuk e ka mposhtur asnjë Kosta Rikën në transfertë, duke humbur dhjetë ndeshje dhe barazuar dy.[104]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëzetetre lojtarët e mëposhtëm u emëruan për të luajtur në CONCACAF Kupën Gold 2023.[105]
Ndeshjet dhe golat janë përditësuar më 12 korrik 2023 pas ndeshjes me Panamanë.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Matt Turner (1994-06-24) 24 qershor 1994 (29 vjeç) 32 0 Anglia Arsenal
18 GK Sean Johnson (1989-05-31) 31 maj 1989 (34 vjeç) 13 0 Kanadaja Toronto FC
23 GK Gabriel Slonina (2004-05-15) 15 maj 2004 (19 vjeç) 1 0 Anglia Chelsea

2 DF DeAndre Yedlin (1993-07-09) 9 korrik 1993 (30 vjeç) 81 0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Inter Miami
3 DF Aaron Long (1992-10-12) 12 tetor 1992 (31 vjeç) 35 3 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Los Angeles FC
4 DF Matt Miazga (1995-07-19) 19 korrik 1995 (28 vjeç) 28 1 Shtetet e Bashkuara të Amerikës FC Cincinnati
5 DF Bryan Reynolds (2001-06-28) 28 qershor 2001 (22 vjeç) 7 1 Italia Roma
12 DF Miles Robinson (1997-03-14) 14 mars 1997 (27 vjeç) 26 3 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Atlanta United
15 DF DeJuan Jones (1997-06-24) 24 qershor 1997 (26 vjeç) 6 0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës New England Revolution
20 DF Jalen Neal (2003-08-24) 24 gusht 2003 (20 vjeç) 6 0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës LA Galaxy
21 DF John Tolkin (2002-07-31) 31 korrik 2002 (21 vjeç) 3 0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës New York Red Bulls

6 MF Gianluca Busio (2002-05-28) 28 maj 2002 (21 vjeç) 13 1 Italia Venezia
8 MF James Sands (2000-07-06) 6 korrik 2000 (23 vjeç) 13 0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës New York City FC
10 MF Cristian Roldan (1995-06-03) 3 qershor 1995 (28 vjeç) 37 0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Seattle Sounders
14 MF Djordje Mihailovic (1998-11-10) 10 nëntor 1998 (25 vjeç) 11 3 Holanda AZ Alkmaar
16 MF Aidan Morris (2001-11-16) 16 nëntor 2001 (22 vjeç) 4 0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Columbus Crew
24 MF Jackson Yueill (1997-03-19) 19 mars 1997 (27 vjeç) 16 0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës San Jose Earthquakes

9 FW Jesús Ferreira (2000-12-24) 24 dhjetor 2000 (23 vjeç) 23 15 Shtetet e Bashkuara të Amerikës FC Dallas
11 FW Cade Cowell (2003-10-14) 14 tetor 2003 (20 vjeç) 8 1 Shtetet e Bashkuara të Amerikës San Jose Earthquakes
13 FW Jordan Morris (1994-10-26) 26 tetor 1994 (29 vjeç) 55 11 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Seattle Sounders
17 FW Alejandro Zendejas (1998-02-07) 7 shkurt 1998 (26 vjeç) 7 1 Meksika América
19 FW Brandon Vázquez (1998-10-14) 14 tetor 1998 (25 vjeç) 8 4 Shtetet e Bashkuara të Amerikës FC Cincinnati
22 FW Julian Gressel (1993-12-16) 16 dhjetor 1993 (30 vjeç) 6 0 Kanadaja Vancouver Whitecaps

Stafi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi drejtues

Pozicioni Emri
Trajneri Shtetet e Bashkuara të Amerikës Gregg Berhalter
Ndihmës-trajneri Shtetet e Bashkuara të Amerikës B. J. Callaghan
Trajneri i portierëve Anglia Aron Hyde
Analisti i kundërshtarit Shtetet e Bashkuara të Amerikës Eric Laurie
Eksperti kryesor i performancës Shtetet e Bashkuara të Amerikës Steve Tashjian
Trajneri i lëvizjes dhe kondicionimit Shtetet e Bashkuara të Amerikës Darcy Norman
Trajneri i gjuajtjeve të lira Danimarka Lars Knudsen

Stafi teknik

Pozicioni Emri Data e nisjes Ref.
Drejtori sportiv Flamuri Matt Crocker prill 2023 [106]
Zëvëndës-president Shtetet e Bashkuara të Amerikës Oguchi Onyewu maj 2023 [107]
Menaxher i përgjithshëm bosh

Rekordet individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 18 qershor 2023.[108]

Më shumë ndeshje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cobi Jones është lojtari me më shumë ndeshje në historinë e kombetares amerikane (164).
Renditja Lojtari Ndsh Gola Periudha
1 Cobi Jones 164 15 1992–2004
2 Landon Donovan 157 57 2000–2014
3 Michael Bradley 151 17 2006–2019
4 Clint Dempsey 141 57 2004–2017
5 Jeff Agoos 134 4 1988–2003
6 Marcelo Balboa 127 13 1988–2000
7 DaMarcus Beasley 126 17 2001–2017
8 Tim Howard 121 0 2002–2017
9 Jozy Altidore 115 42 2007–2019
10 Claudio Reyna 112 8 1994–2006

Më shumë gola[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Landon Donovan dhe Clint Dempsey kanë shënuar secili nga 57 gola.
Renditja Lojtari Gola Ndsh Mesatarja Periudha
1 Clint Dempsey 57 141 0.404 2004–2017
Landon Donovan 57 157 0.363 2000–2014
3 Jozy Altidore 42 115 0.365 2007–2019
4 Eric Wynalda 34 106 0.321 1990–2000
5 Brian McBride 30 95 0.316 1993–2006
6 Christian Pulisic 25 60 0.417 2016–vazhdon
7 Joe-Max Moore 24 100 0.240 1992–2002
8 Bruce Murray 21 85 0.247 1985–1993
9 Eddie Johnson 19 63 0.302 2004–2014
10 Earnie Stewart 17 101 0.168 1990–2004
DaMarcus Beasley 17 126 0.135 2001–2017
Michael Bradley 17 151 0.113 2006–2019

Rekordi kompetitiv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet e Bashkuara marrin pjesë rregullisht në FIFA Kupën e Botës, CONCACAF Kupën Gold, CONCACAF Ligën e Kombeve dhe Lojërat Olimpike Verore. Ata gjithashtu kanë luajtur në FIFA Kupën e Konfederateve dhe Copa América, kompeticion në të cilën kanë marrë ftesë, si dhe në disa kompeticione të tjera të vogla.

Rezultati më i mirë i Shba-së në Kupën e Botës është një vend i tretë i arritur në edicionin e vitit 1930. Pjesë e atij ekipi ishte gjashtë lojtarë të natyralizuar: pesë nga Anglia dhe një nga Skocia.[109] Rezultati më i mirë i arritur në kohët moderne është çerek-finalja e edicionit të vitit 2002. Rezultati më negativ i arritur kanë qënë eliminimet në fazën e grupeve të edicioneve 1990, 1998 dhe 2006.

Në Kupën e Konfederateve, Shba-ja u rendit në vendin e tretë në edicionet e viteve 1992 dhe 1999, si dhe ishte finalist në vitin 2009. Kjo ishte finalja e parë e tyre në një turnament ndërkombëtar.[110] Pasi morën një rezultat surprizë 2–0 kundër Spanjës në gjysëm-finale, Shtetet e Bashkuara u mposhtën 3–2 në finale kundër Brazilit pavarësisht se e mbyllën pjesën e parë në avantazh të dy golave.[111]

Kombëtarja amerikane ka luajtur në lojtërat olimpike që nga viti 1924. Që nga ai edicion e deri në vitin 1980, vetëm ekipet amatore dhe ato të sponzorizuara nga shtetet e Evropës lindore ishin të lejuar të merrnin pjesë në turnament. Lojërat olimpike u bë një turnament i plotë ndërkombëtar pas vitit 1984 pasi Komiteti Olimpik Ndërkombëtar lejoi ekipet e plota kombëtare të shteteve jashtë konfederatave të CONMEBOL dhe UEFAs. Që nga viti 1992, turnamenti ka vendosur rregullin e kufizimit të moshës; të gjithë lojtarët me përjashtim të tre nuk duhen të jenë më të mëdhenjë se 23 vjeç. Shba-ja garon në këtë kompeticion me ekipin nën-23.

Në kompeticionet rajonale, Shba-ja ka fituar Kupën Gold shtatë herë. Titulli i tyre i fundit daton në vitin 2021. Ata gjithashtu fituan edicionin e parë të Ligës së Kombeve. Rezultati më i mirë i arritur në Copa América është një vend i katërt i arritur në edicionet 1995 dhe 2016.[23][72]

FIFA Kupa e Botës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordi në FIFA Kupën e Botës Rekordi në kualifikuese
Viti Raundi Pozicioni Ndsh F B H G+ G- Ekipi Ndsh F B H G+ G-
Flamuri 1930 Gjysëm-finale[a] 3të 3 2 0 1 7 6 Ekipi Të kualifikuar si të ftuar
Flamuri 1934 Raundi i 16-tave 16të 1 0 0 1 1 7 Ekipi 1 1 0 0 4 2
Flamuri 1938 U tërhoq U tërhoq
Flamuri 1950 Faza e grupeve 10të 3 1 0 2 4 8 Ekipi 4 1 1 2 8 15
Flamuri 1954 Nuk u kualifikua 4 2 0 2 7 9
Flamuri 1958 4 0 0 4 5 21
Flamuri 1962 2 0 1 1 3 6
Flamuri 1966 4 1 2 1 4 5
Flamuri 1970 6 3 0 3 11 9
Flamuri 1974 4 0 1 3 6 10
Flamuri 1978 5 1 2 2 3 7
Flamuri 1982 4 1 1 2 4 8
Flamuri 1986 6 3 2 1 8 3
Flamuri 1990 Faza e grupeve 23të 3 0 0 3 2 8 Ekipi 10 5 4 1 11 4
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 1994 Raundi i 16-tave 14të 4 1 1 2 3 4 Ekipi Të kualifikuar si shtet organizator
Flamuri 1998 Faza e grupeve 32të 3 0 0 3 1 5 Ekipi 16 8 6 2 27 14
South Korea Flamuri 2002 Çerek-finale 8të 5 2 1 2 7 7 Ekipi 16 8 4 4 25 11
Flamuri 2006 Faza e grupeve 25të 3 0 1 2 2 6 Ekipi 18 12 4 2 35 11
Flamuri 2010 Raundi i 16-tave 12të 4 1 2 1 5 5 Ekipi 18 13 2 3 42 16
Flamuri 2014 15të 4 1 1 2 5 6 Ekipi 16 11 2 3 26 14
Flamuri 2018 Nuk u kualifikua 16 7 4 5 37 16
Flamuri 2022 Raundi i 16-tave 14të 4 1 2 1 3 4 Ekipi 14 7 4 3 21 10
Flamuri Flamuri Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2026 Të kualifikuar si shtet bashk-organizator Të kualifikuar si shtet bashk-organizator
Gjithsej Gjysëm-finalet 11/22 37 9 8 20 40 66 168 84 40 44 287 191


FIFA Kupa e Konfederatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordi në FIFA Kupën e Konfederateve
Viti Raundi Pozicioni Ndsh F B H G+ G-
Flamuri 1992 Vendi i tretë 3të 2 1 0 1 5 5
Flamuri 1992 Nuk u kualifikua
Flamuri 1997
Flamuri 1999 Vendi i tretë 3të 5 3 0 2 5 3
Flamuri Flamuri 2001 Nuk u kualifikua
Flamuri 2003 Faza e grupeve 7të 3 0 1 2 1 3
Flamuri 2005 Nuk u kualifikua
Flamuri 2009 Finalist 2të 5 2 0 3 8 9
Flamuri 2013 Nuk u kualifikua
Flamuri 2017
Gjithsej 4/10 Finalist 15 6 1 8 19 20

CONCACAF Kupa Gold[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati CONCACAF 1963–1989, CONCACAF Kupa Gold 1991–vazhdon

Rekordi në CONCACAF Kupën Gold
Viti Rezultati Pozicioni Ndsh F B H G+ G- Ekipi
Stampa:Country data El Salvador 1963 Nuk hyri
Flamuri 1965
Flamuri 1967
Flamuri 1969 Nuk u kualifikua
Trinidad and Tobago 1971 Nuk hyri
Flamuri 1973 Nuk u kualifikua
Flamuri 1977
Flamuri 1981
1985 Faza e grupeve 6të 4 2 1 1 4 3
1989 Finalist 2të 8 4 3 1 6 3
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 1991 Kampion 1rë 5 4 1 0 10 3 Ekipi
Flamuri Shtetet e Bashkuara të Amerikës 1993 Finalist 2të 5 4 0 1 5 5 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 1996 Vendi i tretë 3të 4 3 0 1 8 3 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 1998 Finalist 2të 4 3 0 1 6 2 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2000 Çerek-finale 5të 3 2 1 0 6 2 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2002 Kampion 1rë 5 4 1 0 9 1 Ekipi
Flamuri Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2003 Vendi i tretë 3të 5 4 0 1 13 4 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2005 Kampionë 1rë 6 4 2 0 11 3 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2007 Kampionë 1rë 6 6 0 0 13 3 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2009 Finalist 2të 6 4 1 1 12 8 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2011 Finalist 2të 6 4 0 2 9 6 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2013 Kampion 1rë 6 6 0 0 20 4 Ekipi
Flamuri Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2015 Vendi i katërt 4të 6 3 2 1 12 5 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2017 Champions 1st 6 5 1 0 13 4 Squad
Kosta Rika Jamaica Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2019 Finalist 2të 6 5 0 1 15 2 Ekipi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2021 Kampion 1rë 6 6 0 0 11 1 Ekipi
Flamuri Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2023 Gjysëm-finale 4të 5 2 3 0 16 4 Ekipi
Gjithsej 19/27 7 tituj 102 75 16 11 199 66

CONCACAF Liga e Kombeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordi në CONCACAF Ligën e Kombeve
Faza e Ligës Finalet
Sezoni Divizioni Grupi Poz Ndsh F B* H G+ G- P/R Rangu Viti Poz Ndsh F B* H G+ G- Ekipi
2019–20 A A 1rë 4 3 0 1 15 3 Same position 3të Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2021 1rë 2 2 0 0 4 2 Ekipi
2022–23 A D 1rë 4 3 1 0 14 2 Same position 1st Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2023 1rë 2 2 0 0 5 0 Ekipi
2023–24 Bye N/A 2024 Çerek-finale TBD
Gjithsej 8 6 1 1 29 5 2 tituj Gjithsej 4 4 0 0 9 2

Copa América[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati Amerikano Jugor 1916–1967, Copa América 1975–vazhdon

Rekordi në Copa América
Viti Rezultati Pozicioni Ndsh F B H G+ G-
19161991 Nuk u ftua
Flamuri 1993 Faza e grupeve 12të 3 0 1 2 3 6
Flamuri 1995 Vendi i katërt 4të 6 2 1 3 6 7
19972004 Nuk u ftua
Flamuri 2007 Faza e grupeve 12të 3 0 0 3 2 8
20112015 Nuk u ftua
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2016 Vendi i katërt 4të 6 3 0 3 7 8
20192021 Nuk u ftua
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2024 Për t'u përcaktuar
Gjithsej Ftesa 0 tituj 18 5 2 11 18 29

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompeticione madhore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i tretë (1): 1930
Finalist (1): 2009
Vendi i tretë (2): 1992, 1999
Kampion (7): 1991, 2002, 2005, 2007, 2013, 2017, 2021
Finalist (6): 1989, 1993, 1998, 2009, 2011, 2019
Vendi i tretë (2): 1996, 2003
Çmimi Fair Play (6): 2003, 2009, 2017, 2019, 2021, 2023
Kampion (2): 2019–20, 2022–23
Medalje e argjendë (1): 1904
Medalje e bronztë (1): 1904

Kompeticione të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalist (1): 2015
Finalist (2): 1972, 1980
Vendi i tretë (1): 1964
Kampion (3): 1992, 1995, 2000
Finalist (1): 1999
Vendi i tretë (2): 1993, 1996
Kampion (2): 1989, 1989
Finalist (3): 1987, 1988, 1989
Vendi i tretë (1): 1990
Finalist (2): 1949, 1991
Vendi i tretë (2): 1947, 1990

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The FIFA/Coca-Cola World Ranking". FIFA (në anglisht). 20 korrik 2023. Marrë më 20 korrik 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ "U.S. Soccer Timeline". U.S. Soccer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2020. Marrë më 26 gusht 2014.
 3. ^ "USA – Paraguay match report" [Raporti i ndeshjes Shba – Paraguaji] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2006. Marrë më 9 qershor 2006.
 4. ^ Jack Williams (19 korrik 2015). "Bert Patenaude, the forgotten hero who scored the first ever World Cup hat-trick" [Bret Patenaude, heroi i harruar i cili shënoi tregolëshin e parë të Kupës së Botës] (në anglisht). The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2015. Marrë më 21 korrik 2015.
 5. ^ "Planet World Cup – World Cup Trivia" (në anglisht). PlanetWorldCup.com. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2010. Marrë më 9 qershor 2006.
 6. ^ "The Football Association 20 World Cup Facts" [20 fakte për Kupën e Botës së futbollit] (në anglisht). The FA. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2009. Marrë më 9 qershor 2006.
 7. ^ "FIFA World Cup hat-tricks" [Tregolëshat e FIFA Kupës së Botës] (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 nëntor 2006. Marrë më 10 nëntor 2006.
 8. ^ "1930 FIFA World Cup Uruguay – Awards" [FIFA Kupa e Botës Uruguaji 1930 – Çmimet] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2015. Marrë më 22 tetor 2017.
 9. ^ "USA shock England in 1950: The miracle on grass" [Shba-ja shokon Anglinë në vitin 1950: Mrekullia mbi bar] (në anglisht). FIFA. 15 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2017. Marrë më 23 tetor 2017.
 10. ^ "The Miracle on Grass as USA beat England" [Mrekullia në Bar, Shba-ja mposht Anglinë] (në anglisht). ESPN FC. 9 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2014. Marrë më 22 tetor 2017.
 11. ^ Ed Farnsworth (10 prill 2014). "The World Cup drought: US Soccer, 1950–1990" [Zbrazëtia e Kupës së Botës: Kombëtarja amerikane, 1950–1990] (në anglisht). The Philly Soccer Page. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2017. Marrë më 13 tetor 2017.
 12. ^ a b c Jeff Carlisle (7 qershor 2010). "The bad old days" [Ditët e vjetra të këqija] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2010. Marrë më 11 dhjetor 2022.
 13. ^ "'God is not an American': the debacle that was USA's 1986 World Cup campaign" ['Zoti nuk është amerikan': dështimi që ishte fushata e Kupës së Botës 1986 të Shba-së]. the Guardian (në anglisht). 31 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2022. Marrë më 6 dhjetor 2022.
 14. ^ Alex Yannis (22 prill 1985). "U.S. Soccer Team Hindered" [Ekipi kombëtar amerikan pengohet] (në anglisht). The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2012. Marrë më 5 maj 2010.
 15. ^ Michael Lewis (10 nëntor 2000). "Learning from history" [Duke mësuar nga historia]. Sports Illustrated (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2001. Marrë më 5 maj 2010.
 16. ^ "World Cup 1986 Qualifying" [Kualifikueset e Kupës së Botës 1986] (në anglisht). RSSSF. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2022. Marrë më 20 gusht 2014.
 17. ^ "World Cup Veteran Jimmy Banks Passes Away at Age 54" [Veterani i Kupës së Botës Jimmy Banks ndërron jetë në moshën 54 vjeç] (në anglisht). U.S. Soccer. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2019. Marrë më 17 shkurt 2023.
 18. ^ Joe Lovejoy (10 qershor 1993). "Football: England's new low as U.S. pile on the misery: Dooley and Lalas add a further chapter to Taylor's tale of woe as the Americans go one better than their forebears in Belo Horizonte" (në anglisht). Londër: The Independent. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2010. Marrë më 22 gusht 2017.
 19. ^ Michael Lewis (1 korrik 2000). "Escobar's memory lives on" [Kujtimi i Escobar vazhdon] (në anglisht). Sports Illustrated. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2011. Marrë më 4 korrik 2009.
 20. ^ "Colombians recall 1994 murder of soccer player" [Kolumbianët kujtojnë vrasjen e futbollistit në vitin 1994] (në anglisht). Sports Illustrated. 2 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 21. ^ Kevin Palmer (9 qershor 2006). "Winning is the only option" [Fitorja është zgjedhja e vetme] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2012. Marrë më 5 maj 2010.
 22. ^ "World Cup-winning Coach Is Fired, Eyed By U.S. Team" [Trajneri fitues i Kupës së Botës shkarkohet, vështrohet nga Shba-ja] (në anglisht). Philadelphia Inquirer. 3 qershor 1995. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2016. Marrë më 28 qershor 2014.
 23. ^ a b "Revisiting the USA's fourth-placed 1995 Copa America finish" [Duke riparë vendin e katërt të Shba-së Copa América 1995] (në anglisht). Goal.com. 26 korrik 2015. Marrë më 1 gusht 2015.
 24. ^ "Copa América 1995" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 14 korrik 2023.
 25. ^ "Sampson destroyed U.S. unity with late changes to lineup" [Sampson shkatërroi bashkimin e Shba-së me ndryshimet e vonshme në formacion] (në anglisht). SoccerTimes.com. Arkivuar nga origjinali më mars 29, 2006. Marrë më qershor 8, 2006.
 26. ^ "Harkes dropped in '98 for allegations" [Harkes u hoq në vitin 1998 për akuza] (në anglisht). ESPN FC. 3 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2018. Marrë më 23 tetor 2017.
 27. ^ "USA stun Portugal" [Shba shtang Portugalinë] (në anglisht). BBC Sport. 5 qershor 2002. Marrë më 14 korrik 2023.
 28. ^ "Korea rally to deny US" [Korea ndal Shba-në] (në anglisht). BBC Sport. 10 qershor 2002. Marrë më 23 korrik 2019.
 29. ^ "American dream lives on" [Ëndrra amerikane vazhdon] (në anglisht). BBC Sport. 14 qershor 2002. Marrë më 27 maj 2015.
 30. ^ "The biggest Dos a Cero turns 20: How the U.S. win over Mexico at the 2002 World Cup forever altered the rivalry" [Dos a cero më e madhe mbush 20: Si ndryshoi rivalitetin fitorja e Shba-së ndaj Meksikës në Kupën e Botës 2002] (në anglisht). ESPN FC. 16 qershor 2022. Marrë më 12 korrik 2023.
 31. ^ Grant Wahl. "What If ... the ref had called a handball against Germany at the 2002 World Cup?" [Po sikur...gjyqtari të kishte akorduar prekjen e topit me dorë në Kupën e Botës 2002?] (në anglisht). Sports Illustrated. Marrë më 11 korrik 2023.
 32. ^ "Awards" [Çmimet] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2013. Marrë më 26 gusht 2014.
 33. ^ "USA 0–3 Czech Republic" [Shba 0–3 Republika Çeke] (në anglisht). BBC Sport. 12 qershor 2006. Marrë më 13 korrik 2023.
 34. ^ "Match Report: Italy – USA" [Raporti i ndeshjes: Itali – Shba] (në anglisht). FIFA. 17 qershor 2006. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015.
 35. ^ "Ghana 2–1 USA" [Gana 2–1 Shba] (në anglisht). BBC Sport. 22 qershor 2006. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2006. Marrë më 12 shkurt 2009.
 36. ^ "Bradley appointed coach" [Bradley emërohet trajner] (në anglisht). Eurosport. 8 dhjetor 2006. Marrë më 8 janar 2022.
 37. ^ Mike Dodd (25 qershor 2007). "U.S. continues dominance vs. Mexico in Gold Cup final" [Shba-ja vazhdon dominimin kundër Meksikës në finalen e Kupës Gols] (në anglisht). USA Today. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 38. ^ "Egypt 0–3 USA" [Egjipti 0–3 Shba] (në anglisht). BBC Sport. 21 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2009. Marrë më 30 qershor 2009.
 39. ^ Saj Chowdhury (2 qershor 2009). "Spain 0–2 United States" [Spanja 0–2 Shtetet e Bashkuara] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2009. Marrë më 30 qershor 2009.
 40. ^ "Throwback Thursday: USA ends Spain's 35-match unbeaten streak in 2009 Confederations Cup" [Shba i jep fund rekordit me 35 ndeshje pa humbje të Spanjës në Kupën e Konfederateve 2009] (në anglisht). Stars and Stripes FC. 11 tetor 2018. Marrë më 12 korrik 2023.
 41. ^ Phil Dawkes (28 qershor 2007). "United States 2–3 Brazil" [Shtetet e Bashkuara 2–3 Brazili] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2019. Marrë më 20 gusht 2014.
 42. ^ Steve Goff (25 qershor 2009). "USA Gold Cup Roster" [Ekipi i Shba-së për Kupën Gold]. The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2016. Marrë më 20 gusht 2014.
 43. ^ "Gimme Five: Mexico Regains Supremacy by Thrashing USA in Gold Cup Final" [Më jep pesë: Meksika rifiton supremacinë duke shkatërruar Shba-në në finalen e Kupës Gold] (në anglisht). Bleacher Report. 26 korrik 2009. Marrë më 13 korrik 2023.
 44. ^ Noah Davis (12 shkurt 2009). "United States Rain On Mexico's World Cup Hopes" [Shi i Shtetet e Bashkuara mbi shpresat e Meksikës për Kupën e Botës] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2009. Marrë më 25 qershor 2009.
 45. ^ Ronald Blum (1 prill 2009). "Altidore hat trick against Trinidad & Tobago" [Tregolëshi i Altidore kundër Trinidad dhe Tabagos] (në anglisht). USA Today. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2009. Marrë më 25 qershor 2009.
 46. ^ "WCQ: Costa Rica 2 – USA 2" [Kualifikueset e Kupës së Botës: Kosta Rika 2 – Shba 2] (në anglisht). US Soccer Players. 14 tetor 2009. Marrë më 14 korrik 2023.[lidhje e vdekur]
 47. ^ "England 1–1 USA" [Anglia 1–1 Shba] (në anglisht). BBC Sport. 12 qershor 2010. Marrë më 12 korrik 2023.
 48. ^ "U.S. Wins Group C With 1-0 Win Against Algeria" [Shba-ja fiton Grupin C me një fitore 1-0 kundër Algjerisë] (në anglisht). U.S. Soccer. 23 qershor 2010. Marrë më 12 korrik 2023.
 49. ^ Steven Goff (27 qershor 2010). "USA vs. Ghana: In World Cup 2010, Americans eliminated by Ghana" [Shba vs. Gana: Në Kupën e Botës 2010, Amerikanët e eliminuar nga Gana]. The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 50. ^ "U.S. 1–0 Panama" [Shba 1–0 Panama]. concacaf.globalsportsmedia.com (në anglisht). 22 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2011. Marrë më 2 mars 2012.
 51. ^ "Mexico claim Gold Cup glory" [Meksika merr lavdinë e Kupës Gold] (në anglisht). ESPN FC. 26 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2012. Marrë më 27 qershor 2011.
 52. ^ "Klinsmann replaces Bradley as United States coach" [Klinsmann zëvendëson Bradley si trajneri i Shteteve të Bashkuara] (në anglisht). CNN. 29 korrik 2011. Marrë më 8 janar 2022.
 53. ^ "Italy 0–1 USA" [Italia 0–1 Shba] (në anglisht). US Soccer Players. 29 shkurt 2012. Marrë më 11 korrik 2023.[lidhje e vdekur]
 54. ^ "USA 4–3 Germany" [Shba 4–3 Gjermania] (në anglisht). US Soccer Players. 2 qershor 2013. Marrë më 12 korrik 2023.[lidhje e vdekur]
 55. ^ "Suspended Klinsmann claims first trophy with Gold Cup win" [Klinsmann i pezulluar fiton trofeun e parë me suksesin në Kupën Gold] (në anglisht). Goal.com. 28 korrik 2013. Marrë më 30 korrik 2013.
 56. ^ "Jozy Altidore rallies U.S. in Bosnia" [Jozy Altidore udhëheq Shba-në në Bosnje] (në anglisht). ESPN FC. 14 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2013. Marrë më 15 gusht 2013.
 57. ^ Patrick Kennedy (14 gusht 2013). "USA closes in on Spanish record" [Shba-ja i afrohet rekordit spanjoll] (në anglisht). Soccer America. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 58. ^ "U.S. win streak ends in Costa Rica" [Rekordi i fitoreve të Shba-së merr fund në Kosta Rikë] (në anglisht). ESPN FC. 6 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2013. Marrë më 11 shtator 2013.
 59. ^ "Donovan helps U.S. book Brazil berth" [Donovan ndihmon Shba-në të kualifikohet në Botërorin e Brazilin] (në anglisht). ESPN FC. 11 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2013. Marrë më 11 shtator 2013.
 60. ^ Scott Reid (25 qershor 2014). "For Jurgen Americans, a match full of emotion" [Për Amerikanët e Jurgen, një ndeshje plot me emocione] (në anglisht). Orange County Register. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2020.
 61. ^ Jerry Hinnen (6 dhjetor 2013). "US World Cup draw: The worst of all possible worlds (almost)" [Shorti i Shba-së në Kupën e Botës: Më e keqja e të gjitha botëve të mundshme (pothuajse)] (në anglisht). CBS Sports. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 62. ^ "USA vs. Ghana – Brooks Stunner Hands USA 2–1 Win" [Shba vs. Gana – Goli shtangës i Brooks i jep fitoren 2–1 Shba-së] (në anglisht). U.S. Soccer. 18 qershor 2014. Marrë më 28 qershor 2014.
 63. ^ "Varela strikes to save Portugal" [Varela shënon dhe shpëton Portugalinë] (në anglisht). FIFA. 23 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2014.
 64. ^ "Mueller goal wins it but USA make history" [Goli i Muller fiton ndeshjen por Shba-ja bën historinë] (në anglisht). ESPN FC. 26 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 26 qershor 2014.
 65. ^ "Belgium 2–1 USA" [Belgjika 2–1 Shba] (në anglisht). BBC Sport. 1 korrik 2014. Marrë më 2 korrik 2014.
 66. ^ "World Cup 2014: Tim Howard makes record number of saves" [Kupa e Botës 2014: Tim Howard bën një numër rekord pritjesh] (në anglisht). BBC Sport. 2 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2014. Marrë më 3 korrik 2014.
 67. ^ "Jamaica stuns USA 2-1 in Gold Cup semifinals, reaches first final" [Xhamajka shtang Shba-në 2-1 në gjysëm-finalen e Kupës Gold, arrin finalen e parë] (në anglisht). Sports Illustrated. 22 korrik 2015. Marrë më 13 korrik 2023.
 68. ^ "Mexico claim CONCACAF's spot at Confederations Cup" [Meksika merr vendin e CONCACAF në Kupën e Konfederateve] (në anglisht). FIFA. 11 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2015. Marrë më 28 nëntor 2016.
 69. ^ "US Confirmed as Copa America Centenario Host" [Shba-ja konfirmohet si vëndi organizator i Copa América Centenario] (në anglisht). Bleacher Report. 23 tetor 2015. Marrë më 11 korrik 2023.
 70. ^ Matt Pentz (16 qershor 2016). "Clint Dempsey guides U.S. to 2-1 victory over Ecuador, berth in Copa America semifinals" [Clint Dempsey udhëheq Amerikën në fitoren 2-1 kundër Ekuadorit] (në anglisht). The Seattle Times. Marrë më 5 korrik 2019.
 71. ^ "Lionel Messi breaks record as Argentina reach Copa America final" [Lionel Messi thyen rekordin, Argjentina arrin finalen e Copa Américas] (në anglisht). BBC Sport. 22 qershor 2016.
 72. ^ a b Thomas Bristow (26 qershor 2016). "Carlos Bacca scores goal WITHOUT touching ball as Colombia seal Copa America win over USA" [Carlos Bacca shënon gol pa e prekur topin, Kolumbia vulos fitoren kundër Shba në Copa América] (në anglisht). The Mirror. Marrë më 9 janar 2017.
 73. ^ Steven Goff (22 nëntor 2016). "Bruce Arena is named coach of U.S. national soccer team" [Bruce Arena emërohet trajner i ekipit kombëtar amerikan]. The Washington Post (në anglisht). Marrë më 14 korrik 2023.
 74. ^ "Gold Cup: USA beat Jamaica in final thanks to Jordan Morris's late winner" [Kupa Gold: Shba mposht Xhamajkën në finale falë golit të fitores në fund të Jordan Morris] (në anglisht). The Guardian. 26 korrik 2017. Marrë më 27 korrik 2017.
 75. ^ Martin Rogers (10 tetor 2017). "U.S. men's national soccer team fails to qualify for 2018 World Cup" [Kombëtarja amerikane e futbollit dështon të kualifikohet në Kupën e Botës 2018]. USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2017. Marrë më 10 tetor 2017.
 76. ^ Michael Caley; Geoff Foster; Neil Paine (11 tetor 2017). "The Worst Loss In The History Of U.S. Men's Soccer" [Humbja më e keqe e historisë të futbollit amerikan] (në anglisht). FiveThirtyEight. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 21 maj 2018.
 77. ^ "Bruce Arena Resigns as USA Men's National Team Coach After 1 Year" [Bruce Arena jep dorëheqje si trajner i kombëtares amerikane pas 1 viti] (në anglisht). Bleacher Report. 13 tetor 2017. Marrë më 12 korrik 2023.
 78. ^ Steven Goff (24 tetor 2017). "USA soccer names Bruce Arena's assistant as interim coach, but the search goes on" [Shba-ja emëron ndihmësin e Bruce Arena si trajner të përkohëshëm, por kërkimi vazhdon]. The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2018. Marrë më 2 dhjetor 2018.
 79. ^ Steven Goff (2 dhjetor 2018). "Gregg Berhalter is announced as coach of U.S. men's soccer team" [Gregg Berhalter emërohet trajneri i kombëtares amerikane të futbollit]. The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2019. Marrë më 2 dhjetor 2018.
 80. ^ "Better know a kit: A history of the modern U.S. soccer jersey" [Një histori e uniformës moderne të kombëtares amerikane] (në anglisht). Project 2010. 13 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2016. Marrë më 20 gusht 2014.
 81. ^ "USMNT Jersey History" [Historia e fanellave të kombëtares amerikane] (në anglisht). Soccer Over There. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2019. Marrë më 3 gusht 2018.
 82. ^ "U.S. Soccer and Nike Sign Historic Long-term Agreement to Extend Partnership" [Federata Amerikane dhe Nike firmosin kontratën historike afatgjate dhe vazhdojnë bashkëpunimin]. ussoccer.com (në anglisht). U.S. Soccer. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2021. Marrë më 10 nëntor 2021.
 83. ^ "Nike extends as US Soccer Federation equipment supplier" [Nike zgjat marrëveshjen si prodhursi i pajisjeve të Federatës Amerikane]. AP NEWS (në anglisht). 11 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2022. Marrë më 26 nëntor 2022.
 84. ^ "U.S. Soccer extends apparel partnership with Nike" [Federata Amerikane zgjat bashkëpunimin me Nike] (në anglisht). Reuters. 10 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2022. Marrë më 26 nëntor 2022.
 85. ^ Ed Dixon (11 nëntor 2021). "US Soccer seals 'record' Nike partnership extension" [Federata Amerikane vulos rinovimin 'rekord' të partneritetit me Nike] (në anglisht). Sports Pro Media. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2023. Marrë më 4 janar 2023.
 86. ^ "FAQs World Cup Qualifying Television Rights" [Pyetjet më të shpeshta të të të drejtave televizive të kualifikueseve të Kupës së Botës]. ussoccer.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 87. ^ Sam Borden (16 qershor 2013). "To U.S. Soccer Team, Home Field Is an Ever-Changing Thing" [Për kombëtaren amerikane, fusha brënda është një gjë që ndryshon shpesh] (në anglisht). The New York Times. fq. D2. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2015. Marrë më 4 qershor 2015.
 88. ^ "Rose Bowl, Los Angeles" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2015. Marrë më 8 korrik 2015.
 89. ^ Ronald Blum; Barry Wilner (9 qershor 2003). "USSF to propose Women's World Cup final in Carson" [Federata Amerikane do të propozojë finalen e Kupës së Botës për femra në Carson] (në anglisht). USA Today. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2011. Marrë më 15 korrik 2017.
 90. ^ John Weinbach (9 qershor 2006). "The Trials of the U.S. Soccer Fan" (në anglisht). The Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2014. Marrë më 12 qershor 2010.
 91. ^ Mike Foss (9 prill 2014). "Meet the U.S. soccer fans who are dropping everything for the World Cup" [Njihuni me tifozët amerikan që po hedhin gjithçka për Kupën e Botës] (në anglisht). USA Today. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 92. ^ Rheana Murray (18 qershor 2014). "How the American Outlaws Are Getting the US into Soccer" [Si po hyn në futboll grupin American Outlaws] (në anglisht). ABC News. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 93. ^ "Increase in European USMNT player interest" [Rritje e interesimit evropian për lojtarët e kombëtares amerikane]. chasingacup.com (në anglisht). 4 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2021. Marrë më 4 shkurt 2021.
 94. ^ "Mexico's first loss to U.S. at home, on a Mexican American's goal" [Humbja e parë e Meksikës në shtëpi nga Shba-ja, falë një goli të një amerikano-meksikani] (në anglisht). Los Angeles Times. 16 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 95. ^ "Canada beats USA in men's soccer for first time in 34 years" [Kanadaja mposht Shba-në në futbollin e meshkujve për herë të parë pas 34 vitesh] (në anglisht). Offside. 16 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2021. Marrë më 1 dhjetor 2021.
 96. ^ "USMNT Player Ratings: Gio Reyna dismantles Canada in Nations League final" [Vlerësimet e lojtarëve të kombëtares amerikane: Gio Reyna çmonton Kanadanë në finalen e Ligës së Kombeve] (në anglisht). Major League Soccer. Marrë më 20 qershor 2013.
 97. ^ Kevin Trahan. "The Unlikely Rivalry Between Costa Rica and the U.S. Began With a Snow Game" [Rivaliteti i Kosta Rikës me Shba-në filloi me një ndeshje bore] (në anglisht). Vice Sports. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2016. Marrë më 8 qershor 2016.
 98. ^ Guillermo Rivera. "Costa Rica consider matchup against the USA a CONCACAF Clasico" [Kosta Rika e konsideron ndeshjen kundër Shba-së si një klasike e CONCACAF]. Major League Soccer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2016. Marrë më 8 qershor 2016.
 99. ^ Spenser Davis (7 qershor 2016). "No changes to USMNT lineup against Costa Rica" [Nuk ka ndryshime në formacionin e kombëtares amerikane kundër Kosta Rikës]. Sounder at Heart (në anglisht). SB Nation. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2016. Marrë më 8 qershor 2016.
 100. ^ Godfrey, John. "The US Men's Soccer Team Is Starting To Develop An Unlikely Rivalry With Costa Rica" [Kombëtarja amerikane po krijon një rivalitet me Kosta Rikën]. Business Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2016. Marrë më 8 qershor 2016.
 101. ^ "Costa Rica keen to renew rivalry with U.S." [Kosta Rika gati të rinovojë rivalitetin me Shba-në] (në anglisht). CONCACAF. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2016. Marrë më 8 qershor 2016.
 102. ^ Donald Wine (18 tetor 2018). "Throwback Thursday: Let it Snow Clasico". Stars and Stripes FC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2022. Marrë më 15 shkurt 2022.
 103. ^ McGeorge, Alex (3 mars 2019). "Snow Clasico History | Looking back at past snow games at DICK'S Sporting Goods Park" [Historia e Klasikes së dëborës | Duke parë ndeshjet e së kaluarës me dëborë në DICK'S Sporting Goods Park]. Colorado Rapids (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2022. Marrë më 15 shkurt 2022.
 104. ^ Brian Straus (29 mars 2022). "High Stakes, Oddities and How the USMNT Is Approaching a Decisive Qualifier it Can Lose By 5". Sports Illustrated (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2022. Marrë më 30 gusht 2022.
 105. ^ "Callaghan names 23-Player Roster for 2023 CONCACAF Gold Cup" [Callaghan emëron ekipin me 23 lojtar për CONCACAF Kupën Gold 2023]. ussoccer.com (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2023.
 106. ^ "US soccer federation appoints Matt Crocker to role of sporting director" [Federata Amerikane punëson Matt Crocker në rolin e drejtorit sportiv]. ussoccer.com (në anglisht). U.S. Soccer.
 107. ^ "U.S. Soccer Federation Names Oguchi Onyewu As Vice President Of Sporting" [Federata Amerikane emëron Oguchi Onyewu si zëvëndës drejtorin sportiv]. ussoccer.com (në anglisht). U.S. Soccer.
 108. ^ Roberto Mamrud. "USA – Record International Players" [Shba – Rekordi i lojtarëve ndërkombëtar]. RSSSF (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2022. Marrë më 2 shkurt 2023.
 109. ^ Ed Farnsworth (19 mars 2014). "The US at the 1930 World Cup" [Shba-ja në Kupën e Botës 1930] (në anglisht). The Philly Soccer Page. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 110. ^ Jack Bell (28 qershor 2009). "Match Tracking Confederations Cup Final: Brazil 3, U.S. 2" [Ndjekja e ndeshjes; finalja e Kupës së Konfederatave: Brazil 3, Shba 2] (në anglisht). The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 111. ^ "U.S. Lets Confederations Cup Slip Away" [Shba-së i rrëshket Kupa e Konfederatave] (në anglisht). The New York Times. 28 qershor 2009. Marrë më 22 korrik 2023.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shtetet e Bashkuara u renditën në vendin e tretë para gjysëm-finalistit tjetër Jugosllavisë për shkak se kishin një golavarazh më të mirë.