UEFA Euro 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
UEFA Euro 2016
Euro 2016 (frëngjisht)
UEFA Euro 2016 Logo.svg
Logo zyrtare e UEFA Euro 2016
Le Rendez-Vous
Detajet
Vendi organizatorFranca
Datat10 qershor – 10 korrik 2016
Skuadrat24
Stadiumet10 (në 10 qytete pritëse)
Renditja përfundimtare
KampionëtFlag of Portugalia Portugalia (titulli i 1-ë)
Vendi i dytëFlag of Franca Franca
Statistikat
Ndeshje të luajtura51
Gola të shënuar108 (2.12 për ndeshje)
Pjesëmarrja2.427.303 (47.594 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëFlamuri Antoine Griezmann (6 gola)[1]
Lojtari më i mirëFlamuri Antoine Griezmann[2]
Lojtari i ri më i mirëFlamuri Renato Sanches[3]
2012
2020

Kampionati Evropian UEFA 2016, zakonisht i referohemi si UEFA Euro 2016 ose edhe më thjeshtë Euro 2016, do të jetë Kampionati Evropian i 15-të për ekipet kombëtare të futbollit të meshkujve i organizuan nga UEFA. EURO 2016 është planifikuar të mbahet në Francë nga 10 qershor deri 10 korrik 2016 [4][5].

Për herë të parë, turneu final i Kampionatit Evropian do të përbëhet nga 24 ekipe, duke u zgjeruar nga formati me 16-ekipe që është përdorur nga viti 1996 [6].

Nën këtë format të ri, finalistët do të konkurrojnë në fazën e grupeve që përbëhet nga gjashtë grupe me nga katër ekipe, e ndjekur nga faza me eliminime që përfshinë tre raunde dhe finalja. Si mikpritës, Franca kualifikohet automatikisht, ndërsa 53 ekipet e tjera kombëtare do të konkurrojnë në fazën kualifikuese, nga shtatori 2014 deri në nëntor 2015, për të siguruar 23 vendet e mbetura. Në mesin e këtyre ekipeve është edhe ekipi kampion i europianit të kaluar kombëtarja e Spanjës, dhe për herë të parë që nga themelimi i UEFA-s, ekipi i kombëtares të Gjibraltarit.

Franca u zgjodh si vendi pritës 28 maj 2010, mbas procesit përzgjedhjes në të cilin ata fituan të drejtën e vendit pritës të kampionatit evropian kundrejt dy konkurentëve, Italisë dhe Turqisë [7][8]. Ndeshjet do të luhen në dhjetë stadium në dhjetë qytete: Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marseille, Nice, Paris, Saint-Denis, St-Etienne, dhe Toulouse. Kjo do të jetë hera e tretë që Franca është pritëse e këtij turneu, pas turneut inaugurues të vitit 1960 dhe 1984. Kombëtarja franceze e ka fituar kampionatin evropian dy herë: në vitin 1984 dhe 2000.

Fituesi, Portugalia, fitoi të drejtën për të garuar në Kupën e Konfederatave 2017 në Rusi.[9]

Procesi i zgjedhjes të vendit pritës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër kërkesa për organizim të kampionatit erdhën para afatit të fundit, në 9 mars të vitit 2009 të cilat ishin Franca, Italia dhe Turqia me kërkesë që ta organizojnë të vetme, plus Norvegjia dhe Suedia me një kërkesë që ta organizojnë të dyja.[10] Norvegjia dhe Suedia përfundimisht e tërhoqën kërkesën e tyre në dhjetor 2009.[11]

Vendi organizator u zgjodh më 28 maj 2010.[12]

Rezultati i votimit
Shteti Raundi[13]
1 (pikë) 2 (vota)
Franca Franca 43 7
Turqia Turqia 38 6
Italia Italia 23
Gjithsej 104 13
 • Raundi 1: Secilin nga trembëdhjetë anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s rendit e 3 ofertat, në vend të parë, të dytë, dhe të tretë. Rënditja në vend të parë merr 5 pikë, vendi i dytë 2 pikë, dhe vendi i tretë 1 pikë.
 • Raundi 2: Trembëdhjetë anëtarët e njëjtë të Komitetit Ekzekutiv votojnë për njërin nga dy finalistët.

Kualifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shorti i eliminatoreve u hodh në Palais des Congres AcropolisNice, më 23 shkurt 2014,[5] me ndeshjet e para që dë të fillojnë të luhen nga shtatori 2014[4].

Gjithsej 53 ekipe do të konkurrojnë për 23 vende në turneun final dhe të bashkohen me Francën, e cila është e kualifikuar automatikisht si organizatore. Gjibraltari konkurroi në një eliminatore për Kampionatin Evropian për herë të parë që nga pranimi i tyre në UEFA-s në vitin 2013.[14]

Disa ekipe e kanë siguruar për herë të parë kualifikimin në finalet e Kampionatit Evropian UEFA, duke përfshirë Islanda, Irlanda Veriore, Uelsi dhe Shqipëria.

Ekipet e Kualifikuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Kualifikohet si U kualifikua më Paraqitjet e mëparshme në turne1
Flag of Franca Franca Hosts 28 maj 2010 8 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Anglia Anglia Group E fitues 5 shtator 2015 8B (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012)
Flag of the Czech Republic Republika Çeke2 Group A fitues ose vendi i dytë 6 shtator 2015 8B (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Islanda Islanda Group A fitues ose vendi i dytë 6 shtator 2015 0 (debutim)
Flag of Austria Austria Group G fitues 8 shtator 2015 1 (2008)
Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore Group F fitues 8 tetor 2015 0 (debutim)
Flag of Portugalia Portugalia Group I fitues 8 tetor 2015 6 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Spanja Spanja Group C fitues 9 tetor 2015 9 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Zvicra Zvicra Group E vendi i dytë 9 tetor 2015 3 (1996, 2004, 2008)
Flag of Italia Italia Group H fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 8 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Belgjika Belgjika Group B fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 4 (1972, 1980, 1984, 2000)
Flag of Uellsi Uellsi Group B fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 0 (debutim)
Flag of Rumania Rumania Group F vendi i dytë 11 tetor 2015 4 (1984, 1996, 2000, 2008)
Flag of Shqipëria Shqipëria Group I vendi i dytë 11 tetor 2015 0 (debutim)
Flag of Gjermania Gjermania3 Group D fitues 11 tetor 2015 11 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Flag of Polonia Polonia Group D vendi i dytë 11 tetor 2015 2 (2008, 2012)
Flag of Rusia Rusia4 Group G runner-up 12 tetor 2015 10 (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008, 2012)
Flag of Sllovakia Sllovakia Group C runner-up 12 tetor 2015 0 (debutim)
Flag of Kroacia Kroacia Group H runner-up 13 tetor 2015 4 (1996, 2004, 2008, 2012)
Flag of Turqia Turqia Ekipi më i mirë i vendeve të treta 13 tetor 2015 3 (1996, 2000, 2008)
1 Me tekst të theksuar do të thotë se ai vend ka qënë kampion atë vit. Me tekst të pjerrët do të thotë se atë vit ai vend ka qënë organizator i turneut.
2 Nga viti 1960 deri 1980, Republika Çeke ka konkuruar në kompeticion si Çekosllovakia.
3 Nga viti 1972 deri 1988, Gjermania ka konkuruar në kompeticion si Gjermania Perëndimore.

Shorti final[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shorti për finalet do të hidhet në Palais des Congrès de la Porte Maillot, Paris më 12 dhjetor 2015.[4][5][15] 24 ekipet e kualifikuara do të shortohen në gjashtë grupe me nga katër ekipe, me France e cila është e vendosur në pozitën A1. Si mbajtëse e titullit kampion nga evropiani i kaluar, Spanja do të vendoset në vazon 1, ndërsa 22 ekipet e tjera do të ndahen në bazë të Koeficientit për ekipet kombëtare të UEFAs të përditësuar pas përfundimit të fazës kulifikuese.[16][17][18]

Vazo 2
Ekipi Koef
Flag of Italia Italia 34.345
Flag of Rusia Rusia 31.345
Flag of Zvicra Zvicra 31.254
Flag of Austria Austria 30.932
Flag of Kroacia Kroacia 30.642
Vazo 2 ose 3
Ekipi Koef
Flag of the Czech Republic Republika Çeke 29.403
Vazo 3
Ekipi Koef
Flag of Polonia Polonia 28.306
Flag of Rumania Rumania 28.038
Flag of Sllovakia Sllovakia 27.171
Vazo 4
Ekipi Koef
Flag of Turqia Turqia 27.003
Flag of Ireland Irlanda 26.902
Flag of Islanda Islanda 25.388
Flag of Uellsi Uellsi 24.531
Flag of Shqipëria Shqipëria 23.216
Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 22.961
1 Franca si vend organizator (koeficient 33.599) automatikisht vendosen ne pozitën më të lartë A1. 2 Mbajtësit e titullit kampion, Spanja, automatikisht vendoset në Vazon 1.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Saint-Denis[a][b] Marseille[a][c][d][e] Lyon[a][b][c][e] Lille Metropole
(Villeneuve-d'Ascq)
Stade de France Stade Vélodrome Parc Olympique Lyonnais Stade Pierre-Mauroy
48°55′28″N 2°21′36″E / 48.92444°N 2.36000°E / 48.92444; 2.36000 (Stade de France) 43°16′11″N 5°23′45″E / 43.26972°N 5.39583°E / 43.26972; 5.39583 (Stade Vélodrome) 45°45′56″N 4°58′52″E / 45.76556°N 4.98111°E / 45.76556; 4.98111 (Parc Olympique Lyonnais) 50°36′43″N 3°07′50″E / 50.61194°N 3.13056°E / 50.61194; 3.13056 (Stade Pierre-Mauroy)
Kapaciteti: 81,338 Kapaciteti: 67,394
(u përmirësua)
Kapaciteti: 59,286
(stadium i ri)
Kapaciteti: 50,186
(stadium i ri)
Germany vs Poland 0-0 (27103531294).jpg Stade Vélodrome (20150405).jpg
Parc OL.jpg
Grand Stade Lille Métropole LOSC first match.JPG
Paris[a][c][d][e] Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 13: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France" does not exist. Bordeaux[a][c]
Parc des Princes Nouveau Stade de Bordeaux
48°50′29″N 2°15′11″E / 48.84139°N 2.25306°E / 48.84139; 2.25306 (Parc des Princes) 44°53′50″N 0°33′43″W / 44.89722°N 0.56194°W / 44.89722; -0.56194 (Bordeaux)
Kapaciteti: 48,712
(u përmirësua)
Kapaciteti: 42,115
(stadium i ri)
Parc des Princes - PSG vs Nice.jpg Bordeaux Larnaca Nouveau Stade 4.jpg
Saint-Étienne[a][b][e] Lens[a][e] Nice Toulouse[a][c]
45°27′39″N 4°23′24″E / 45.46083°N 4.39000°E / 45.46083; 4.39000 (St Etienne) 50°25′58.26″N 2°48′53.47″E / 50.4328500°N 2.8148528°E / 50.4328500; 2.8148528 (Lens) 43°42′25″N 7°11′40″E / 43.70694°N 7.19444°E / 43.70694; 7.19444 (Nice) 43°34′59″N 1°26′3″E / 43.58306°N 1.43417°E / 43.58306; 1.43417 (Toulouse)
Stade Geoffroy-Guichard Stade Bollaert-Delelis Stade de Nice Stadium Municipal
Kapaciteti: 41,965
(u përmirësua)
Kapaciteti: 38,223
(u përmirësua)
Kapaciteti: 35,624
(stadium i ri)
Kapaciteti: 33,150
(u përmirësua)
Stade Geoffroy-Guichard - Saint-Etienne (10-11-2013).jpg Stade Bollaert Delelis.JPG Allianzcoupdenvoi.jpg StadiumToulouse3.JPG

Shënim: Shifrat e kapacitetit janë ato për ndeshjet në UEFA Euro 2016 dhe nuk janë domosdoshmërisht kapaciteti i përgjithshëm që stadiumi është në gjendje të mbajnë.

 1. ^ a b c d e f g h Qytet mikpritës i 1998 World Cup
 2. ^ a b c Qytet mikpritës i 2003 Confederations Cup
 3. ^ a b c d e Qytet mikpritës i 1938 World Cup
 4. ^ a b Qytet mikpritës i 1960 European Nations' Cup
 5. ^ a b c d e Host city at Euro 1984

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për t'iu përshtatur zgjerimit nga 16 ekipe në 24 ekipe në finale të turneut, formati është ndryshuar nga ajo e përdorur në vitin 2012 me shtimin e dy grupeve shtesë në fazën grupore, dhe një raund shtesë në fazën e eliminimit direkt. Gjashtë grupet (A deri F) përsëri përmbanin nga katër ekipe secili, me dy vendet e para nga secili grup që kualifikohen në fazën e eliminimeve. Megjithatë, në formatin e ri, katër vendet e treta më të mira gjithashtu vazhdojnë, duke bërë kështu 16 ekipe që shkojnë në fazën e 16 të eliminimeve, para fazave të zakonshme të çerek-finales, gjysmë-finales dhe finales.[19] Formati është pikërisht ajo që është aplikuar në FIFA World Cup 1986, 1990 dhe 1994, përveç mungesës së ndeshjes për vendin e tretë.

Ky format gjeneron një total prej 51 ndeshjesh, krahasuar me 31 ndeshje të turneut të mëparshëm me 16-ekipe, dhe luhet për një periudhë prej 31 ditësh.

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo ekip kombëtar duhej të paraqesë një skuadër prej 23 lojtarë, tre prej të cilëve duhej të jenë portierët, të paktën dhjetë ditë para ndeshjes së hapjes së turneut.[20] Nëse një lojtar dëmtohet ose sëmuret rëndë mjaftueshëm për ta parandaluar atë të marrë pjesë në turn para ndeshjes së parë të ekipit të tij, ai mund të zëvendësohet nga një lojtar tjetër.[14]

Gjyqtarët e ndeshjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 dhjetor 2015, UEFA emëroi tetëmbëdhjetë arbitra për Euro 2016.[21] Ekipet e plota të arbitrave u shpallën më 1 mars 2016.[22]

Arbitri hungarez Viktor Kassai u zgjodh të gjykojë ndeshjen hapëse mes Francës dhe Rumanisë.[23]

Shteti Arbitri Arbitrat ndihmës Arbitrat ndihmës shtesë Ndeshjet assigned[23]
Flag of England.svg Angli Martin Atkinson Michael Mullarkey
Stephen Child
Gary Beswick (standby)
Michael Oliver
Craig Pawson
Gjermani–Ukrainë (Grupi C)
Hungari–Portugali (Grupi F)
Uells–Irlanda e Veriut (Raundi i 16)
Flag of Germany.svg Gjermani Felix Brych Mark Borsch
Stefan Lupp
Marco Achmüller (standby)
Bastian Dankert
Marco Fritz
Angli–Uells (Grupi B)
Suedi–Belgjikë (Grupi E)
Poloni–Portugali (Çerek-finale)
Flag of Turkey.svg Turqi Cüneyt Çakır Bahattin Duran
Tarık Ongun
Mustafa Emre Eyisoy (standby)
Hüseyin Göçek
Barış Şimşek
Portugali–Islandë (Grupi F)
Belgjikë–Republika e Irlandës (Grupi E)
Itali–Spanjë (Raundi i 16)
Flag of England.svg Angli Mark Clattenburg Simon Beck
Jake Collin
Stuart Burt (standby)
Anthony Taylor
Andre Marriner
Belgjikë–Itali (Grupi E)
Republika Çeke–Kroaci (Grupi D)
Zvicër–Poloni (Raundi i 16)
Flag of Scotland.svg Skoci Willie Collum Flag of Ireland.svg Damien MacGraith
Francis Connor
Douglas Ross (standby)
Bobby Madden
John Beaton
Francë–Shqipëri (Grupi A)
Republika Çeke–Turqi (Grupi D)
Flag of Sweden.svg Suedi Jonas Eriksson Mathias Klasenius
Daniel Wärnmark
Mehmet Culum (standby)
Stefan Johannesson
Markus Strömbergsson
Turqi–Kroaci (Grupi D)
Rusi–Uells (Grupi B)
Portugali–Uells (Gjysmë-finale)
Flag of Romania.svg Rumani Ovidiu Hațegan Octavian Șovre
Sebastian Gheorghe
Radu Ghinguleac (standby)
Alexandru Tudor
Sebastian Colţescu
Poloni–Irlanda e Veriut (Grupi C)
Itali–Republika e Irlandës (Grupi E)
Flag of Russia.svg Rusi Sergei Karasev Anton Averyanov
Tikhon Kalugin
Nikolai Golubev[upper-alpha 1]
Sergey Lapochkin
Sergey Ivanov
Rumani–Zvicër (Grupi A)
Islandë–Hungari (Grupi F)
Flag of Hungary.svg Hungari Viktor Kassai György Ring
Vencel Tóth
István Albert (standby)
Tamás Bognár
Ádám Farkas
Francë–Rumani (Grupi A)
Itali–Suedi (Grupi E)
Gjermani–Itali (Çerek-finale)
Flag of the Czech Republic.svg Republika Çeke Pavel Královec Flag of Slovakia.svg Roman Slyško
Martin Wilczek
Tomáš Mokrusch (standby)
Petr Ardeleánu
Michal Paták
Ukrainë–Irlanda e Veriut (Grupi C)
Rumani–Shqipëri (Grupi A)
Flag of the Netherlands.svg Holandë Björn Kuipers Sander van Roekel
Erwin Zeinstra
Mario Diks (standby)
Pol van Boekel
Richard Liesveld
Gjermani–Poloni (Grupi C)
Kroaci–Spanjë (Grupi D)
Francë–Islandë (Çerek-finale)
Flag of Poland.svg Poloni Szymon Marciniak Paweł Sokolnicki
Tomasz Listkiewicz
Radosław Siejka (standby)
Paweł Raczkowski
Tomasz Musiał
Spanjë–Republika Çeke (Grupi D)
Islandë–Austri (Grupi F)
Gjermani–Sllovaki (Raundi i 16)
Flag of Serbia.svg Serbia Milorad Mažić Milovan Ristić
Dalibor Đurđević
Nemanja Petrović (standby)
Danilo Grujić
Nenad Đokić
Republika e Irlandës–Suedi (Grupi E)
Spanjë–Turqi (Grupi D)
Hungari–Belgjikë (Raundi i 16)
Flag of Norway.svg Norvegji Svein Oddvar Moen Kim Thomas Haglund
Frank Andås
Sven Erik Midthjell (standby)
Ken Henry Johnsen
Svein-Erik Edvartsen
Uells–Sllovaki (Grupi B)
Ukrainë–Poloni (Grupi C)
Flag of Italy.svg Itali Nicola Rizzoli Elenito Di Liberatore
Mauro Tonolini
Gianluca Cariolato (standby)
Luca Banti
Antonio Damato
Daniele Orsato[upper-alpha 2]
Angli–Rusi (Grupi B)
Portugali–Austri (Grupi F)
Francë–Republika e Irlandës (Raundi i 16)
Flag of Slovenia.svg Slloveni Damir Skomina Jure Praprotnik
Robert Vukan
Bojan Ul (standby)
Matej Jug
Slavko Vinčić
Rusi–Sllovaki (Grupi B)
Zvicër–Francë (Grupi A)
Angli–Islandë (Raundi i 16)
Flag of France.svg Francë Clément Turpin Frédéric Cano
Nicolas Danos
Cyril Gringore (standby)
Benoît Bastien
Fredy Fautrel
Austri–Hungari (Grupi F)
Irlanda e Veriut–Gjermani (Grupi C)
Flag of Spain.svg Spanjë Carlos Velasco Carballo Roberto Alonso Fernández
Juan Carlos Yuste Jiménez
Raúl Cabañero Martínez (standby)
Jesús Gil Manzano
Carlos del Cerro Grande
Shqipëri–Zvicër (Grupi A)
Sllovaki–Angli (Grupi B)
Kroaci–Portugali (Raundi i 16)
 1. ^ Anton Averyanov was replaced by Nikolai Golubev after failing a fitness test.[24]
 2. ^ Luca Banti was replaced by Daniele Orsato after withdrawing for personal reasons.[25]

Dy zyrtarë të ndeshjes, të cilët shërbejnë vetëm si zyrtarë të katërt, dhe dy arbitra asistentë rezervë janë emërua edhe:[22]

Shteti Zyrtari i katërt Arbitri asistent rezerv
Flag of Belarus.svg Bjellorusi Aleksei Kulbakov Vitali Maliutsin
Flag of Greece.svg Greqi Anastasios Sidiropoulos Damianos Efthymiadis

Faza e grupeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultati i ekipeve pjesëmarrëse në UEFA Euro 2016██ Finale██ Gjysmë-finale██ Çerek-finale██ Raundi i 16██ Faza grupore

UEFA njoftoi programin e turneut më 25 prill 2014,[26][27] e cila u konfirmua më 12 dhjetor 2015, pas shortit të fundit.[28] Te gjitha kohët janë lokale, CEST (UTC+2).

Fituesit e grupeve, vendet e dyta, dhe katër ekipet më të mira e vendeve të treta vazhduan në Raundin e 16 të eliminimeve.

Rregullat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëse dy ose më shumë ekipe kanë qenë me pikë të barabarta në përfundim të ndeshjeve grupore, aplikohen kriteret e mëposhtme:[29]

 1. Numri më i madh i pikëve të fituara në ndeshjet e luajtura ndërmjet dy ekipeve në fjalë;
 2. Diferencë më pozitive e golave që rezulton nga ndeshje të luajtura ndërmjet dy ekipeve në fjalë;
 3. Numri më i madh i golave të shënuar në ndeshje të luajtura ndërmjet dy ekipeve në fjalë;
 4. Nëse pas aplikimit të kritereve 1 deri 3, ekipet përsëri janë në renditje të barabartë (p.sh. nëse kriteret 1 deri 3 i aplikohen tre ekipeve që kanë qenë me pikë të barabarta në fillimi dhe këto kritere e ndajnë një ekip nga dy të tjerat të cilat përsëri kanë një renditje të barabartë), kriteret 1 deri 3 do të ri-aplikohen veçanërisht për dy ekipet të cilat ishin të barabarta, për të gjetur renditjen përfundimtare. Nëse kjo procedurë nuk çon në një përfundim, aplikohen kriteret 5 deri 9;
 5. Diferencë më pozitive të golave në të gjitha ndeshjet e grupit;
 6. Numër më të madh të golave të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit;
 7. Nëse vetëm dy ekipe kanë numër të njëjtë të pikëve, dhe janë barazim në bazë të kritereve 1–6 pasi të luajnë ndërmjet ndeshje e fundit të fazës së grupeve, renditja e tyre do të përcaktohet nga gjuajtja e penalltive. (Ky kriter nuk do të përdoren në qoftë se më shumë se dy ekipe kanë numër të njëjtë të pikëve.);
 8. Sjellja Fair-play (1 pikë për një karton të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq si pasojë e dy kartonëve të verdhë, 3 pikë për një karton drejtpërdrejtë të kuq);
 9. Pozicioni në sistemin e renditjes nga UEFA-s sipas koeficientit të ekipeve.

Katër ekipet më të mira të vendeve të treta përcaktohen sipas kritereve në vazhdim:[29]

 1. Numri më i lartë i pikëve të marra;
 2. Diferencë pozitive më të mirë të golave;
 3. Numër më të lartë të golave të shënuar;
 4. Sjellja Fair-play;
 5. Pozicioni në sistemin e renditjes nga UEFA-s sipas koeficientit të ekipeve.

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 Flag of Franca Franca 3 2 1 0 4 1 +3 7 Kalojnë në fazën e eliminimeve
2 Flag of Zvicra Zvicra 3 1 2 0 2 1 +1 5
3 Flag of Shqipëria Shqipëria 3 1 0 2 1 3 −2 3
4 Flag of Rumania Rumania 3 0 1 2 2 4 −2 1
Burimi: UEFA

10 Qershor 2016 (2016-06-10)
21:00
Franca  2–1 Flag of Rumania Rumania
Giroud Scored after 57 minutes 57'
Payet Scored after 89 minutes 89'
Raporti Stancu Scored after 65 minutes 65' (pen.)
Stade de France, Saint-Denis
Pjesëmarrja: 75,113[30]
Gjyqtari: Viktor Kassai (Hungari)

11 Qershor 2016 (2016-06-11)
15:00
Shqipëria  0–1 Flag of Zvicra Zvicra
Raporti Schär Scored after 5 minutes 5'

15 Qershor 2016 (2016-06-15)
18:00
Rumania  1–1 Flag of Zvicra Zvicra
Stancu Scored after 18 minutes 18' (pen.) Raporti Mehmedi Scored after 57 minutes 57'
Parc des Princes, Paris
Pjesëmarrja: 43,576[32]
Gjyqtari: Sergei Karasev (Rusi)

15 Qershor 2016 (2016-06-15)
21:00
Franca  2–0 Flag of Shqipëria Shqipëria
Griezmann Scored after 90 minutes 90'
Payet Scored after 90+6 minutes 90+6'
Raporti
Stade Vélodrome, Marseille
Pjesëmarrja: 63,670[33]
Gjyqtari: Willie Collum (Skoci)

19 Qershor 2016 (2016-06-19)
21:00
Rumania  0–1 Flag of Shqipëria Shqipëria
Raporti Sadiku Scored after 43 minutes 43'

19 Qershor 2016 (2016-06-19)
21:00
Zvicra  0–0 Flag of Franca Franca
Raporti

Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 Flag of Uellsi Uellsi 3 2 0 1 6 3 +3 6 Kalojnë në fazën e eliminimeve
2 Flag of Anglia Anglia 3 1 2 0 3 2 +1 5
3 Flag of Sllovakia Sllovakia 3 1 1 1 3 3 0 4
4 Flag of Rusia Rusia 3 0 1 2 2 6 −4 1
Burimi: UEFA

11 Qershor 2016 (2016-06-11)
18:00
Uellsi  2–1 Flag of Sllovakia Sllovakia
Bale Scored after 10 minutes 10'
Robson-Kanu Scored after 81 minutes 81'
Raporti Duda Scored after 61 minutes 61'

11 Qershor 2016 (2016-06-11)
21:00
Anglia  1–1 Flag of Rusia Rusia
Dier Scored after 73 minutes 73' Raporti V. Berezutski Scored after 90+2 minutes 90+2'
Stade Vélodrome, Marseille
Pjesëmarrja: 62,343[37]
Gjyqtari: Nicola Rizzoli (Itali)

15 Qershor 2016 (2016-06-15)
15:00
Rusia  1–2 Flag of Sllovakia Sllovakia
Glushakov Scored after 80 minutes 80' Raporti Weiss Scored after 32 minutes 32'
Hamšík Scored after 45 minutes 45'

16 Qershor 2016 (2016-06-16)
15:00
Anglia  2–1 Flag of Uellsi Uellsi
Vardy Scored after 56 minutes 56'
Sturridge Scored after 90+2 minutes 90+2'
Raporti Bale Scored after 42 minutes 42'
Stade Bollaert-Delelis, Lens
Pjesëmarrja: 34,033[39]
Gjyqtari: Felix Brych (Gjermani)

20 Qershor 2016 (2016-06-20)
21:00
Rusia  0–3 Flag of Uellsi Uellsi
Raporti Ramsey Scored after 11 minutes 11'
Taylor Scored after 20 minutes 20'
Bale Scored after 67 minutes 67'
Stadium Municipal, Toulouse
Pjesëmarrja: 28,840[40]
Gjyqtari: Jonas Eriksson (Suedi)

20 Qershor 2016 (2016-06-20)
21:00
Sllovakia  0–0 Flag of Anglia Anglia
Raporti

Grupi C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 Flag of Gjermania Gjermania 3 2 1 0 3 0 +3 7 Kalojnë në fazën e eliminimeve
2 Flag of Polonia Polonia 3 2 1 0 2 0 +2 7
3 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 3 1 0 2 2 2 0 3
4 Flag of Ukraina Ukraina 3 0 0 3 0 5 −5 0
Burimi: UEFA

12 Qershor 2016 (2016-06-12)
18:00
Polonia  1–0 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore
Milik Scored after 51 minutes 51' Raporti
Stade de Nice, Nice
Pjesëmarrja: 33,742[42]
Gjyqtari: Ovidiu Hațegan (Rumania)

12 Qershor 2016 (2016-06-12)
21:00
Gjermania  2–0 Flag of Ukraina Ukraina
Mustafi Scored after 19 minutes 19'
Schweinsteiger Scored after 90+2 minutes 90+2'
Raporti

16 Qershor 2016 (2016-06-16)
18:00
Ukraina  0–2 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore
Raporti McAuley Scored after 49 minutes 49'
McGinn Scored after 90+6 minutes 90+6'

16 Qershor 2016 (2016-06-16)
21:00
Gjermania  0–0 Flag of Polonia Polonia
Raporti

21 Qershor 2016 (2016-06-21)
18:00
Ukraina  0–1 Flag of Polonia Polonia
Raporti Błaszczykowski Scored after 54 minutes 54'

21 Qershor 2016 (2016-06-21)
18:00
Irlanda Veriore  0–1 Flag of Gjermania Gjermania
Raporti Gómez Scored after 30 minutes 30'
Parc des Princes, Paris
Pjesëmarrja: 44,125[47]
Gjyqtari: Clément Turpin (Francë)

Grupi D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 Flag of Kroacia Kroacia 3 2 1 0 5 3 +2 7 Kalojnë në fazën e eliminimeve
2 Flag of Spanja Spanja 3 2 0 1 5 2 +3 6
3 Flag of Turqia Turqia 3 1 0 2 2 4 −2 3
4 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 3 0 1 2 2 5 −3 1
Burimi: UEFA


Grupi E[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 Flag of Italia Italia 3 2 0 1 3 1 +2 6 Kalojnë në fazën e eliminimeve
2 Flag of Belgjika Belgjika 3 2 0 1 4 2 +2 6
3 Flag of Ireland Irlanda 3 1 1 1 2 4 −2 4
4 Flag of Suedia Suedia 3 0 1 2 1 3 −2 1
Burimi: UEFA


Grupi F[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 Flag of Hungaria Hungaria 3 1 2 0 6 4 +2 5 Kalojnë në fazën e eliminimeve
2 Flag of Islanda Islanda 3 1 2 0 4 3 +1 5
3 Flag of Portugalia Portugalia 3 0 3 0 4 4 0 3
4 Flag of Austria Austria 3 0 1 2 1 4 −3 1
Burimi: UEFA


Renditja e ekipeve të vendeve të treta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Grp Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 B Flag of Sllovakia Sllovakia 3 1 1 1 3 3 0 4 Kalojnë në fazën e eliminimeve
2 E Flag of Ireland Irlanda 3 1 1 1 2 4 −2 4
3 F Flag of Portugalia Portugalia 3 0 3 0 4 4 0 3
4 C Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 3 1 0 2 2 2 0 3
5 D Flag of Turqia Turqia 3 1 0 2 2 4 −2 3
6 A Flag of Shqipëria Shqipëria 3 1 0 2 1 3 −2 3
Burimi: UEFA

Faza e eliminimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

6 gola
3 gola
2 gola
1 gol
1 autogol

Burimi: UEFA[48][49]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UEFA Ekipi i Turnamentit

Ekipit Teknik të UEFA-s i është dhënë objektivi i emërtimit të një ekipi prej 11 lojtarë të turneut, një ndryshim nga skuadrat prej 23-lojtarë që ka qenë në kampionatet e mëparshme.[50] Grupi i analistëve shikuan çdo ndeshje para marrjes së vendimit pas finales.[50] Katër lojtarë nga ekipi fitues i Portugalisë u përfshinë në ekipin e turnamentit.[50]

Portieri Mbrojtësit Mesfushorët Sulmuesi
Flamuri Rui Patrício Flamuri Jérôme Boateng
Flamuri Joshua Kimmich
Flamuri Raphaël Guerreiro
Flamuri Pepe
Flamuri Antoine Griezmann
Flamuri Dimitri Payet
Flamuri Toni Kroos
Flamuri Joe Allen
Flamuri Aaron Ramsey
Flamuri Cristiano Ronaldo
Lojtari më i mirë i turnamentit

Çmimi Lojtari më i mirë i turnamentit juu dha Antoine Griezmann, i cili u zgjodh nga vëzhguesit teknik të UEFA-s, i kryesuar nga shefi i teknik (CTO) i UEFAs, Ioan Lupescu dhe duke përfshirë Sir Alex Ferguson dhe Alain Giresse.

Lojtari i ri më i mirë i turnamentit

Çmimi Lojtari i ri i turneut, i hapur për lojtarë të lindur në ose pas 1 janarit 1994, iu dha Renato Sanches i cili fitoi garën nga Kingsley Coman dhe shokun e skuadrës së Portugalisë Raphaël Guerreiro. Lojtari i veçantë i cili ka merituar çmimin gjithashtu u zgjodh edhe nga vëzhguesit teknike të UEFA-s.

Këpuca e Artë

Këpucën e Artë e fitoi Antoine Griezmann, i cili shënoi një gol në fazën e grupeve dhe pesë në fazën e eliminimeve.

Këpuca e Argjendë

Këpucën e Argjendit e fitoi Cristiano Ronaldo, i cili shënoi dy gola në fazën e grupeve dhe në në fazën e eliminimeve, gjithashtu asistoj në tre gola.

Këpuca e Bronztë

Këpucën e Bronzit e fitoi Olivier Giroud, i cili shënoi një gol në fazën e grupeve dhe dy gola në fazën e eliminimeve, gjithashtu asistoj në dy gola; bashkëkombësi Dimitri Payet grumbulloi të njëjtën kuotë, por ka luajtur 50 minuta më shumë se Giroud.

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Qendra Ndërkombëtare e Transmetimit do të vendoset në Parc des Expositionsla Porte de Versailles - Paris.[5] Në Shqipëri ndjeshjet transmetohen nga Top Channel dhe platforma private me pagesë Digitalb.[51] Për herë të parë TVSH nuk ka të drejtën e transmetimit të ndeshjeve të kampionatit Evropian te futbollit 2016.[52]

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d "France forward Antoine Griezmann wins Golden Boot" [Sulmuesi i Francës Antoine Griezmann fiton Këpucën e Artë] (në anglisht). UEFA. 10 korrik 2016. Marrë më 11 korrik 2016.
 2. ^ a b "Antoine Griezmann named Player of the Tournament" [Antoine Griezmann emërohet Lojtari i Turnamentit] (në anglisht). UEFA. 11 korrik 2016. Marrë më 12 korrik 2016.
 3. ^ a b "Renato Sanches named Young Player of the Tournament" [Renato Sanches emërohet Lojtari i ri më i mirë] (në anglisht). UEFA. 10 korrik 2016. Marrë më 11 korrik 2016.
 4. ^ a b c "UEFA EURO 2016: key dates and milestones". UEFA.com. 1 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d "UEFA EURO 2016 steering group meets in Paris". UEFA.com. 23 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "UEFA approves 24-team Euro from 2016". UEFA.com. Union of European Football Associations. 27 shtator 2008. Marrë më 11 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Chaplin, Mark (12 dhjetor 2008). "2016 bidding process given green light". UEFA.com. Nyon: Union of European Football Associations. Marrë më 11 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 8. ^ "France beat Turkey and Italy to stage Euro 2016". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 28 maj 2010. Marrë më 11 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ FIFA.com. "FIFA Confederations Cup Russia 2017 - Teams - FIFA.com". FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2016. Marrë më 20 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Four candidates signal UEFA Euro 2016 interest". UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2012. Marrë më 11 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Regeringen säger nej till EM 2016-ansökan". Swedish Football Association. 9 dhjetor 2009. Marrë më 11 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "France chosen to host Euro 2016" [Franca vendoset të mikpresë Euro 2016]. UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 maj 2010. Marrë më 2 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ AFP: France win race to host Euro 2016
 14. ^ a b "Regulations of the UEFA European Football Championship 2014–16" (PDF). UEFA.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Finals draw". UEFA.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "EURO 2016 play-off, final tournament draw info". UEFA. 30 qershor 2015. Marrë më 30 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "UEFA EURO 2016 draw pots take shape". UEFA. 14 tetor 2015. Marrë më 14 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "National team coefficients overview" (pdf). UEFA. 14 tetor 2015. Marrë më 14 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Ziegler, Martyn (28 mars 2012). "Uefa admit expansion of European Championships to 24 teams 'not ideal'". The Independent. London: Independent Print Limited. Marrë më 28 mars 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "All 24 UEFA EURO 2016 squads confirmed". UEFA.com. 1 qershor 2016. Marrë më 2 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Eighteen referees appointed for UEFA EURO 2016". UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 dhjetor 2015. Marrë më 15 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ a b "Full UEFA EURO 2016 referee teams named". UEFA.com. Union of European Football Associations. 1 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2016. Marrë më 1 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b "UEFA EURO 2016 referee appointments". UEFA.com. Union of European Football Associations. Marrë më 8 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Российский судья Антон Аверьянов не будет работать на Евро-2016" [Gjyqtari rus Anton Averyanov nuk do të punojë në Euro 2016]. Sport.ru. 27 prill 2016. Marrë më 8 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "il team arbitrale che rappresenterà l'Italia all'Europeo 2016" [Ekipi i gjyqtarëve që do të përfaqësojnë Italinë në Kampionatin Evropian 2016]. Italian Football Federation. 25 maj 2016. Marrë më 8 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "UEFA EURO 2016 match schedule announced" [Publikohet kalendari i ndeshjeve të UEFA Euro 2016]. UEFA.com. 25 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "UEFA Euro 2016 Match Schedule" (PDF). UEFA.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "UEFA EURO 2016 final tournament schedule". UEFA.com. 12 dhjetor 2015. Marrë më 1 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ a b "Regulations of the UEFA European Football Championship 2014–16" (PDF). UEFA.com. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Franca v Rumania" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 10 qershor 2016. Marrë më 10 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Shqipëria v Zvicra" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 11 qershor 2016. Marrë më 11 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Rumania v Zvicra" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 15 qershor 2016. Marrë më 15 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Franca v Shqipëria" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 15 qershor 2016. Marrë më 15 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Rumania v Shqipëria" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 19 qershor 2016. Marrë më 19 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Zvicra v Franca" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 19 qershor 2016. Marrë më 19 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Uellsi v Sllovaki" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 11 qershor 2016. Marrë më 11 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Anglia v Rusia" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 11 qershor 2016. Marrë më 11 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Rusia v Sllovaki" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 15 qershor 2016. Marrë më 15 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Anglia v Uellsi" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 16 qershor 2016. Marrë më 16 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Rusia v Uellsi" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 20 qershor 2016. Marrë më 20 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Sllovaki v Anglia" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 20 qershor 2016. Marrë më 20 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Poloni v Irlandë e Veriut" (PDF) (në anglisht). UEFA. 12 qershor 2016. Marrë më 12 qershor 2016.
 43. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Gjermani v Ukrainë" (PDF) (në anglisht). UEFA. 12 qershor 2016. Marrë më 12 qershor 2016.
 44. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Ukrainë v Irlandë e Veriut" (PDF) (në anglisht). UEFA. 16 qershor 2016. Marrë më 16 qershor 2016.
 45. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Gjermani v Poloni" (PDF) (në anglisht). UEFA. 16 qershor 2016. Marrë më 16 qershor 2016.
 46. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Ukrainë v Poloni" (PDF) (në anglisht). UEFA. 21 qershor 2016. Marrë më 21 qershor 2016.
 47. ^ "Përmbledhje e kohës së plotë – Irlandë e Veriut v Gjermani" (PDF) (në anglisht). UEFA. 21 qershor 2016. Marrë më 21 qershor 2016.
 48. ^ "UEFA Euro 2016 – Statistics – UEFA EURO 2016 in numbers". Union of European Football Associations (UEFA.com). Marrë më 11 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 49. ^ "UEFA EURO 2016 Finals – UEFA.com". Union of European Football Associations. Marrë më 27 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 50. ^ a b c "UEFA EURO 2016 Team of the Tournament revealed" [Zbulohet Ekipi i Turnamentit i UEFA Euro 2016] (në anglisht). UEFA. 11 korrik 2016. Marrë më 11 korrik 2016.
 51. ^ "Sa kushtoi në Shqipëri transmetimi i Euro 2016?". Gazeta Dita. 12 qershor 2016. Marrë më 30 korrik 2020.
 52. ^ "RTSH sqaron pse nuk e transmeton Europianin: Mund ta ndiqni në radio". Gazeta Tema. 10 qershor 2016. Marrë më 30 korrik 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]