Julian Draxler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Julian Draxler

Draxler në 2019
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJulian Draxler[1]
Datëlindja (1993-09-20) 20 shtator 1993 (30 vjeç)
VendlindjaGladbeck, Gjermani
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Paris Saint-Germain
Numri23
Karriera me të rinjtë
1998–2000BV Rentfort
2000–2001SSV Buer 07/28
2001–2011Schalke 04
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2015Schalke 04119(18)
2015–2017VfL Wolfsburg34(5)
2017-Paris Saint-Germain113(15)
Karriera ndërkombëtare
2010–2011Gjermani U188(1)
2011Gjermani U192(1)
2011Gjermani U211(1)
2012–Gjermani56(7)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 janar 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 16 tetor 2018

Julian Draxler (Shqiptimi gjermanisht: [ˈjuː.lɪ.aːn 'dʀaxz.lɐ]; i lindur më 20 shtator 1993) është një futbollist profesionist gjerman që luan si një si sulmues i krauht të majtë për Paris SG dhe për kombëtaren Gjermane. Ai është i njohur për aftësit e tij per te luajtur me të dy këmbët,[3] shpejtësin e tij,[4] dhe goditjet e tij të fuqishme.[5]

Draxler bëri debutimin e tij të parë në Bundesliga për Schalke në moshën 16 vjeqare në janar 2011, dhe në maj të atij viti shënoi golin e tij të parë ku dhe Schalke fitoi finalen e kupës DFB-Pokal. Ishte pjesë e kombëtares ne vitin 2012 , dhe ishte pjesë e reprezentacionit gjerman kur fituan kupën botërore 2014.

Karriera në klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schalke 04[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Draxler me Schalke në 2011

Draxler bëri debutimin e tij në Bundesliga me 15 janar 2011 në humbjen e tyre 0-1 kundër Hamburg. Në atë kohë, ishte lojtari i katërt më i ri në Bundesliga.[6] Një vitë më vonë, në fitoren 1-0 të Schalke kundër Hannover 96, u bë lojtari i dytë që filloi një ndeshje në Bundesliga nga minuta e parë pas Nuri Şahin.

Më 25 janar 2011, Julian Draxler hyri si zëvendësues për Peer Kluge në 1/4 e finales të DFB-Pokal kundër Nürnberg në pjesën e dytë te kohës shtesë. Ai shënoi golin e tij të parë për Schalke 04 në sekondat e fundit të lojës duke i sjellur fitoren 3-2 klubit të tij.[7] Ai shënoi golin e tij të parë në Bundesliga me 1 prill 2011 kundër St. Pauli.[8]

Draxler shënoi golin e vetëm në fitoren e kupës 2011 DFB-Pokal Final kundër MSV Duisburg, me një goditje vollej jashtë zonës , duke shënuar një ndër 5 golat më të mirë për Schalke.[9]

Në sezonin 2011–12, Draxler ishte një pjesë e rëndësishme e Schalke për të siguruar vendin e 3 në Bundesliga dhe kualifikimin e tyre në Champions League, ku ishte pjesë e ekipit të parë në 30 nga gjithsej 34 ndeshje të Bundesliga, zakonisht si mesfushor i krahut të majtë duke e mbështetur Lewis Holtby si një mesfushor qëndror.

sezonin tjetër, Draxler vazhdoi te tregonte veten si një lojtar shumë i rëndësishëm i ekipit të parë, duke shënuar në ndeshjet kundër Greuther Fürth, Werder Bremen, Borussia Mönchengladbach, dhe në një fitore të thellë 5–4 kundër Hannover 96. Draxler vazhdoi të luante në nje rol të rëndësishëm edhe pas largimit të Holtby't dhe ardhjes së re në Schalke të Michel Bastos, duke i mundësuar Draxler'it që të impresiononte si një mesfushor ofanziv, duke shënuar 2 gola në fitoren 4–1 kundër Wolfsburg. Pasi kishte shënuar gol në fitoren 2–1 në ndeshjen e fundit te ligës kundër rivalve Borussia Dortmund, Draxler u bë lojtari më i ri qe kishte bërë 100 paraqitje për Schalken.[10] Më 3 maj, shënoi golin e vetëm për Schalke duke e mundur Borussia Mönchengladbach 1–0 në Borussia-Park.[11] Draxler përfundoi sezonin 2012/13 ku Schalke kishte top golashënuesin e tyre Klaas-Jan Huntelaar pasi kishte përfunduar sezonin me 10 gola dhe 3 asiste.[12]

Në maj 2013, filluan thashethemet për interesemin nga klubet angleze Premier League si dhe nga Borussia Dortmund, Draxler e vazhdoi kontratën e tij edhe për 2 vjet, deri më 30 qershor 2018.[13] Më 2 tetor 2013, Draxler shënoi golin e vetëm në ndeshjen kundër Basel në Basel në Ligën e kampionëve 2013-2014, dhe goli i tij shënoi fitoren 1–0 për Schalke. Kjo fitore e vuri Schalke 04 në vend të parë në grup. Në ndeshjen e fundit të Ligës së kampionëve faza e frupeve, Draxler hapi serinë e golave për Schalke në fitoren 2–0 kundër Basel, duke i dërguar ata në fazën e eliminimeve të ligës.[14]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Draxler duke qëndruar në stolin e rezervave me Gjermaninë në shtator 2012

Më 9 gusht 2011, Draxler shënoi në debutimin e tij për Gjermanin U-21 në fitoren 4–1 kundër Çipros U-21kampionatin europian 2013 Under-21 duke i mundsuar Gjermanis kualifikimin.[15]

Më 7 maj 2012, Draxler ishte pjesë e listët paraprake të Joachim Löw për të përfaqësuar GjermaninëUEFA Euro 2012.[16] Debutimi i tij erdhi po në atë muaj më 26 maj në disfatën 5–3 në miqësore kundër Zvicrës.

Më 26 maj 2012, Draxler bëri debutimin e tij si senior në humbjen e 5–3 të gjermanis kundër Zvicrës, duke zëvendsuar në minutën e 62të Lukas Podolskin. Goli e tij i parë me kombëtaren erdhi më 2 qershor 2013 ne një miqsore kundër Shteteve të Bashkuara; Goli erdhi në minuten e 81të për ta çuar rezultatin në 3–4, duke shënuar me portë bosh pas një pritje të Tim Howard.

Draxler luajti ndeshjen e parë si kapiten me Gjermanin në një ndeshje miqësore pa gola kundër Polonisë në Hamburg më 13 maj 2014; 7 nga bashklojtarët e tij ishin debutues.[17]

Në qershor 2014, ai u thirr në përfaqësuesen e Gjermanisë për Kupën e Botës 2014.[18] Draxler bëri paraqitjen e tij të parë në kupën botërore si zëvendësues në minutën e 76t duke e zëvendësuar Sami Khedira'n në gjysëm-finalen në fitoren 7–1 kundër Brazilit.

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Draxler është i aftë me dy këmbët[3] dhe i njohur për shpejtësin e tij si dhe driblimet në situatat një-kundër-nje.[4] Ai luan zakonisht si një mesfushor i krahut të majtë por ai gjithashtu mund të luaj edhe në anën e djathtë por edhe si mesfushor qëndror.[19] Gjatë kohës me të rinjtë e Schalkes, Draxler luajti më së shumti si mesfushor sulmues, pozicion në të cilën ai ndihej më komod.[19][20] Gjithashtu, Draxler është i njohur edhe për goditjet e tij të fuqishme dhe precize.[5]

Në janar të 2014, ai u quajt nga The Observer si një nga 10 lojtarët e ri më premtues më premtues në Europë.[21]

Uebfaqja zyrtare e FIFA-s e përshkruan Draxlerin si "të gjatë, të shpejtë, me një sy të mprehtë për gola, dhe me një talent të veqant në situatat një-kundër-një në pozicionin e tij të zakonshëm si një mesfushor ofanziv i krahut të majtë".[22]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 22 tetor 2014[23]
Performancat me klubin Ligë Cup Kontinental Other Total
Klub Ligë Sezon Par. Golat Par. Golat Par.s Golat Par. Golat Par. Golat
Gjermani Ligë DFB-Pokal Europë Tjera Total
Schalke 04 Bundesliga 2010–11 15 1 3 2 6 0 24 3
2011–12 30 2 2 1 13 2 1 0 46 5
2012–13 30 10 3 2 6 1 39 13
2013–14 26 2 2 0 10 4 38 6
2014–15 6 2 1 0 3 0 10 2
Në total 107 17 11 5 38 7 1 0 157 29

Internacional[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtare Viti Par. Golat Ref.
Gjermania
2012 3 0
2013 7 1
2014 5 0
Total 15 1
Last updated: 14 October 2014

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve të Gjermanisë'.
Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 2 qershor 2013 Stadiumi memorial RFK, Washington, D.C., Shba Flamuri Shba 3–4 3–4 Miqësore

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schalke 04[24][25]

Paris Saint-Germain[25][24]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjermania[24][25]

Individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Draxler është në një marrëdhënje me gjermenen Lena Stiffel.[31] Ai e kreu shkollën e mesme në gjimnazin Heisenberg para se të kalonte tek Gesamtschule Berger Feld në vitin 2011.[32] Në fëmijërin e tij, ai gjithmonë shkonte me babin e tij për të ndjekur ndeshjet e Schalke 04 dhe që nga ajo kohë u bë tifoz i klubit.[33]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players". FIFA. 11 qershor 2014. fq. 16. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 qershor 2015. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Julian Draxler". sportsmole. Marrë më 6 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Julian Draxler macht im Derby die 100 voll" [Julian Draxler luan në derbi të 100tën]. rp-online.de. Rheinische Post. 8 mars 2013. Marrë më 5 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Löw zaubert Draxler aus dem Hut". kicker.de. kicker. 7 maj 2012. Marrë më 5 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Tag acht in Doha: Draxler hat den härtesten Schuss – Lazarett lichtet sich". schalke04.de. 10 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 5 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Niblock, Gary (15 janar 2011). "Schalke Starlet Julian Draxler Becomes Fourth Youngest Ever Bundesliga Player". goal.com. Marrë më 17 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Schalke 04 vs Nürnberg Report". goal.com. 25 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2011. Marrë më 17 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Schalke's Julian Draxler proud to score first Bundesliga goal against St Pauli". goal.com. 2 prill 2011. Marrë më 17 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Whitney, Clark (21 maj 2011). "Duisburg 0–5 Schalke: Royal Blues lift German Cup". goal.com. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2011. Marrë më 23 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Draxler: "It doesn't get much better"". bundesliga.com. 10 mars 2013. Marrë më 4 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Whitney, Clark (3 maj 2013). "Gladbach 0–1 Schalke – Draxler nets the winner". Schalke04.de. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2013. Marrë më 4 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Schalke 04 Statistics 2012/13". KickOff.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2015. Marrë më 9 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Julian Draxler ends Dortmund rumours with new Schalke deal". BBC Sport. 10 maj 2013. Marrë më 22 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Schalke secure spot in last 16". ESPN FC. 12 dhjetor 2013. Marrë më 13 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Holtby sets Germany on course for Cyprus win". UEFA. 9 gusht 2011. Marrë më 19 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Löw zaubert Draxler aus dem Hut". kicker.de. 7 maj 2012. Marrë më 7 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Germany 0-0 Poland". European Football. Marrë më 13 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Germany World Cup 2014 squad". The Telegraph. 2 qershor 2014. Marrë më 22 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b Kölsch, Heik (19 korrik 2012). "Draxler will "Zehner-Rolle" bei Schalke 04". goal.com. Goal.com. Marrë më 5 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Leszinski, Frank (24 janar 2013). "Draxler im Interview - "Ich bin kein Heuchler"". recklinghaeuser-zeitung.de. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2013. Marrë më 5 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "The next 10 big things: Europe's top youngsters and stars of the future". The Guardian. 18 janar 2014. Marrë më 20 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Julian DRAXLER". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2014. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Draxler, Julian". kicker.de. Marrë më 4 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ a b c "J. Draxler". Soccerway. Marrë më 5 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ a b c "Julian Draxler". Eurosport.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Whitney, Clark (22 korrik 2011). "Bayern Munich's Emre Can, Schalke's Julian Draxler & Borussia Monchengladbach's Marc-Andre ter Stegen honoured with 2011 Fritz Walter Medals". goal.com. Marrë më 23 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Draxler erhält Preis für das Tor des Jahres". sportschau.de. 1 shkurt 2014. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Anderson, Cammy (21 prill 2014). "Analysing Julian Draxler". Vavel. Marrë më 17 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Coupe de France 2016/2017 » Top Scorer". Marrë më 22 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Strachan, Iain (2 korrik 2017). "Draxler named Confederations Cup Player of the Tournament". Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2018. Marrë më 27 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Lena – German Soccer player Julian Draxler's Girlfriend". fabwags.com. 11 korrik 2014. Marrë më 4 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Schalker Draxler ab Mitte Februar wieder Schüler" [Schalke's Draxler from mid-February again student]. Focus. 11 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2013. Marrë më 3 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Jamie Rainbow (13 shtator 2011). "Talent scout: Julian Draxler". worldsoccer.com. World Soccer. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2014. Marrë më 5 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]