Raúl González Blanco

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Raúl Gonzalez
Raul 2012-05-13-2.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëRaúl González Blanco
Data e lindjes (1977-06-27) 27 Qershor, 1977 (44 vjeç)
Vendi i lindjesMadridi, Spanja
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualAl Sadd
Numri7
Karriera në rini
1987–1990San Cristóbal
1990–1992Atlético Madrid
1992–1994Real Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994Real Madrid C7(16)
1994Real Madrid B1(0)
1994–2010Real Madrid550(228)
2010–2012Schalke 0466(28)
2012–2014Al Sadd39(11)
2014–2015New York Cosmos28(8)
Ekipi kombëtar
1994Spanja U182(4)
1995Spanja U205(3)
1995–1996Spanja U219(8)
1996Spanja U234(2)
1996–2006Spanja102(44)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 16:39, 14 April 2013 (UTC).
† Ndeshje (Gola).

Raúl González Blanco (lindur më 27 qershor 1977), njohur si Raúl, është një ish futbollist profesionist spanjoll i cili luajti si sulmues. Ai është konsideruar si një nga lojtarët më të rëndësishëm në historinë e Real Madrid dhe gjithashtu njihet si një nga lojtarët spanjoll më të mëdhenjë të të gjitha kohërave.[1][2][3]

Ai u mor ne ekipin e Realit nga trajneri Jorge Valdano dhe keshtu u be lojtari me i ri qe kishte luajtur ndonjehere me ekipin e pare. Kjo ndodhi ne sezonin 1994-95 kur Rauli shenoi 9 gola ne 28 ndeshje. Ne vitin 1998 Rauli fitoi Ligen e Kampioneve te cilen e fitoi edhe 2 here te tjera ne vite 2000 dhe 2002. Rauli ishte pjese e Los Galacticos te cilet ai nuk arriti ti mbante nen kontroll. Per kete arsye Los Galacticos nuk arriten te ishin te suksesshem. Rauli ka luajtur per Spanjen ne 3 Kampionate Boterore nga 1998 deri ne 2006 dhe ne 2 Kampionate Europiane ne Euro 2000 dhe Euro 2004.Rauli nuk u thirr ne Euro 2008 te cilen Kombetarja Spanjolle e fitoi. Në vitin 2010, Rauli u largua nga Real për të nisur një aventurë të re me ekipin Schalke 04 në Gjermani. Me ekipin e tij të ri, Raul fitoi Kupën dhe Superkupën e Gjermanisë në sezonin e tij të parë me klubini (2010-2011). Schalke 04 ishte këtë sezon surpriza e Ligës së Kampioneve ku arritë deri në gjysmë finale, ku u eliminua nga Manchester United.

Per shume kohe Rauli kur festonte shenimin e nje goli puthte unazen e fejeses si nje mirenjohje ndaj gruas se tij, modelja spanjolle Mamen Sanz me te cilen ka kater djem: Jorge,Hugo dhe dy binjaket Hector dhe Mateo. Atij i pelqen leximi,sidomos librat e Arturo Perez, te degjoje muzike spanjolle dhe gjuetia. Raul ka fituar shume trofe individual te cilat vijojne si me poshte:

Çmime individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Freskimi i fundit u bë më 15 shkrut, 2009.

Performancat në klub Liga Kupa Kontinentale Gjithësej
SezoniKlubiLiga NdeshjeGolaNdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola
Spanjë LigaCopa del Rey Evropë Gjithësej
1994-95 Real Madrid Primera División 28 9 2 1 - 30 10
1995-96 40 19 2 1 8 6 50 26
1996-97 42 21 5 1 - 47 22
1997-98 35 10 1 0 12 2 48 12
1998-99 37 25 2 0 8 3 47 28
1999-00 34 17 4 0 16 11 54 28
2000-01 36 24 0 0 12 7 48 31
2001-02 35 14 6 6 13 6 54 26
2002-03 31 16 2 0 12 9 45 25
2003-04 35 11 6 6 9 2 50 19
2004-05 32 9 1 0 10 4 43 13
2005-06 26 5 1 0 6 2 33 7
2006-07 35 7 1 0 7 5 43 12
2007-08 37 18 1 0 8 5 46 23
2008-09 37 18 1 3 7 3 47 24
2009-10 30 5 2 0 7 2 39 7
2010-11 34 11 4 1 12 5 51 19
2011-12 17 10 3 2 5 1 26 13
Gjithsej 505 216 35 18 126 65 666 + 191 299 + 101

1Përfshihen ndeshjet dhe golat nga FIFA Kampionati Botërorë i Klubeve & UEFA dhe Super Kupa Spanjolle.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alfredo Di Stéfano es el mejor jugador de la Historia" (në spanjisht). Real Madrid. 14 prill 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 janar 2012. Marrë më 14 shkurt 2014.
  2. ^ "Raúl y Di Stéfano, de leyenda a leyenda" (në spanjisht). FIFA. 2 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 14 shkurt 2014.
  3. ^ Mondal, Subhankar (3 gusht 2010). "The number 7 is held in high regard..." Goal.com. Marrë më 16 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)