FIFA 100

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pelé në vitin 2008.

FIFA 100 është një listë e futbollistit legjendar brazilian Pelé për "futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave që jetojnë". E prezantuar më 4 mars 2004 në një ceremoni gala në LondërAnglisë, FIFA 100 ishte pjesë e festimeve të 100 vjetorit të themelimit të Fédération Internationale de Football Association (FIFA), organi qeverisës ndërkombëtar i futbollit.[1]

Shifra 100 i referohet njëqindvjetorit të themelimit të FIFA-s dhe jo numrit të lojtarëve të përzgjedhur në listë, e cila është 125; Pelés ju kërkua të zgjidhte 50 lojta aktiv dhe 50 të pensionuar, duke bërë gjithsej 100, por ai e pati të vështirë të zgjidhte vetëm 50 lojtarë të pensionuar.[2] Lista përmban 123 futbollista burra dhe 2 futbolliste gra. Në kohën kur lista FIFA 100 po përpilohej, 50 lojtarë ishin ende aktivë kurse 75 ishin të pensionuar.

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa vëzhgues futbolli e kanë vënë në pikpyetje metodologjinë e përzgjedhjes së listës. David Mellor, një politikan i cili u bë ekspert futbolli, shkruajti në kolonën e tij në Evening Standard se ai mendonte që përzgjedhja ishte bërë në mënyrë politike sesa në bazë të aftësive të lojtarëve.[3] Ai sygjeroi se përzgjedhjet dukeshin vepër e Sepp Blatter sesa vepër e Pelés. Për t'a vërtetuar këtë, Mellor vuri në dukje shpërndarje gjeografike të lojtarëve; ai nënvizoi se një përzgjedhje e vërtetë do të përqëndrohej më shumë në Evropë dhe Amerikën e Jugut. Këto teza u mbështetën edhe nga gazetari i BBC, Tim Vickery.[4]

Një nga shokët e vjetër të Pelés, Gérson, i cili gjithashtu ka qënë një ish lojtar i kombëtares braziliane, reagoi për mungesën e tij në listë duke grisur një kopje të listës në një program televiziv brazilian. Marco van Basten dhe Uwe Seeler refuzuan të merrnin pjesë në projekt.[5]

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e mëposhtëme tregon të përzgjedhurit e Pelés si pjesë e "FIFA 100" për "futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave që jetojnë".[1]

  • Lojtarët aktivë në atë kohë kanë shenjën (*).
  • Lojtarët që ishin ende gjallë në atë kohë jan të shënuar me shkronja të pjerrta.

 Anglia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Gordon Banks PT 1937-12-30
David Beckham* MF 1975-05-02
Bobby Charlton MF 1937-10-11
Kevin Keegan SU 1951-02-14
Gary Lineker SU 1960-11-30
Michael Owen* SU 1979-12-14
Alan Shearer* SU 1970-08-13

Flamuri Argjentina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindje
Gabriel Batistuta* SU 1969-02-01
Hernán Crespo* SU 1975-07-05
Alfredo Di Stéfano SU 1926-07-04
Mario Kempes SU 1954-07-15
Diego Maradona SU/MF 1960-10-30
Daniel Passarella MB 1953-05-25
Javier Saviola* SU 1981-12-11
Omar Sívori SU 1935-10-02
Juan Sebastián Verón* MF 1975-03-09
Javier Zanetti* MB/MF 1973-08-10

 Belgjika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Jan Ceulemans MF 1957-02-28
Jean-Marie Pfaff PT 1953-12-04
Franky Van der Elst MF 1961-04-30

Flamuri Brazili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Carlos Alberto MB 1944-07-17
Cafu* MB 1970-06-07
Falcão MF 1953-10-16
Pelé SU 1940-10-23
Júnior MF 1954-06-29
Rivaldo* MF 1972-04-19
Rivelino MF 1946-01-01
Roberto Carlos* MB 1973-04-10
Romário* SU 1966-01-29
Ronaldinho* MF/SU 1980-03-21
Ronaldo* SU 1976-09-18
Djalma Santos MB 1929-02-27
Nílton Santos MB 1925-05-16
Sócrates MF 1954-02-19
Zico MF/SU 1953-03-03

 Bullgaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Hristo Stoichkov SU 1966-02-08

Flamuri Kolumbia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Carlos Valderrama MF 1961-09-02

 Republika Çeke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Josef Masopust MF 1931-02-09
Pavel Nedvěd* MF 1972-08-30

 Danimarka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Brian Laudrup SU 1969-02-22
Michael Laudrup MF 1964-06-15
Peter Schmeichel PT 1963-11-18

 Franca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Eric Cantona SU 1966-05-24
Marcel Desailly* MB 1968-09-07
Didier Deschamps MF 1968-10-15
Just Fontaine SU 1933-08-18
Thierry Henry* SU 1977-08-17
Raymond Kopa MF 1931-10-31
Jean-Pierre Papin FW 1963-11-05
Robert Pires* MF 1973-10-29
Michel Platini MF 1955-06-21
Lilian Thuram* MB 1972-01-01
Marius Trésor MB 1950-01-15
David Trezeguet* SU 1977-10-15
Patrick Vieira* MF 1976-06-23
Zinedine Zidane* MF 1972-06-23

Flamuri Gana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Abédi Pelé SU 1964-11-05

 Gjermania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Michael Ballack* MF 1976-09-26
Franz Beckenbauer MB 1945-09-11
Paul Breitner MF/MB 1951-09-05
Oliver Kahn* PT 1969-06-15
Jürgen Klinsmann SU 1964-07-30
Sepp Maier PT 1944-02-28
Lothar Matthäus MF 1961-03-21
Gerd Müller SU 1945-11-03
Karl-Heinz Rummenigge SU 1955-09-25
Uwe Seeler SU 1936-11-05

Flamuri Holanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Marco van Basten SU 1964-10-31
Dennis Bergkamp* SU 1969-05-10
Johan Cruyff SU 1947-04-25
Edgar Davids* MF 1973-03-13
Ruud Gullit MF 1962-09-01
René van de Kerkhof SU 1951-09-16
Willy van de Kerkhof MF 1951-09-16
Patrick Kluivert* SU 1976-07-01
Johan Neeskens MF 1951-09-15
Ruud van Nistelrooy* SU 1976-07-01
Rob Rensenbrink SU 1947-07-03
Frank Rijkaard MF/MB 1962-09-30
Clarence Seedorf* MF 1976-04-01

 Hungaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Ferenc Puskás SU 1927-04-02

 Italia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Roberto Baggio* SU/MF 1967-02-18
Franco Baresi MB 1960-05-08
Giuseppe Bergomi MB 1963-12-22
Giampiero Boniperti SU 1928-07-04
Gianluigi Buffon* PT 1978-01-28
Alessandro Del Piero* SU 1974-11-09
Giacinto Facchetti MB 1942-07-18
Paolo Maldini* MB 1968-06-26
Alessandro Nesta* MB 1976-03-19
Gianni Rivera MF 1943-08-18
Paolo Rossi SU 1956-09-23
Francesco Totti* SU/MF 1976-09-27
Christian Vieri* SU 1973-07-12
Dino Zoff PT 1942-02-28

 Japonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Hidetoshi Nakata* MF 1977-01-22

Flamuri Kameruni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Roger Milla SU 1952-05-20

Flamuri Kili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Elías Figueroa MB 1946-10-25
Iván Zamorano SU 1967-01-18

Flamuri Koreja e Jugut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Hong Myung-bo* MB 1969-02-12

 Kroacia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Davor Šuker SU 1968-01-01

Flamuri Liberia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
George Weah SU 1966-10-01

 Meksika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Hugo Sánchez SU 1958-07-11

 Nigeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Jay-Jay Okocha* MF 1973-08-14

Flamuri Irlanda e Veriut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
George Best MF 1946-05-22

Flamuri Paraguaji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Romerito SU 1960-08-28

 Peru[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Teófilo Cubillas SU 1949-03-08

 Polonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Zbigniew Boniek MF 1956-03-03

 Portugalia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Eusébio SU 1942-01-25
Luís Figo* MF 1972-11-04
Rui Costa* MF 1972-03-29

 Irlanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Roy Keane* MF 1971-08-10

 Rumania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Gheorghe Hagi MF 1965-02-05

 Rusia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Rinat Dasayev PT 1957-06-13

 Skocia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Kenny Dalglish SU 1951-03-04

 Senegal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
El Hadji Diouf* SU 1981-01-15

 Spanja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Emilio Butragueño SU 1963-07-22
Luis Enrique* MF 1970-05-08
Raúl* SU 1977-06-27

Flamuri Shba[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Michelle Akers MF/SU 1966-02-01
Mia Hamm* SU 1972-03-17

 Turqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Rüştü Reçber* PT 1973-05-10
Emre Belözoğlu* MF 1980-07-09

 Ukraina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Andriy Shevchenko* SU 1976-09-29

Flamuri Uruguaji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Poz. Ditëlindja
Enzo Francescoli SU/MF 1961-11-12

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "The FIFA 100" (në anglisht). The Guardian. 4 mars 2004. Marrë më 28 qershor 2019.
  2. ^ "Fifa names greatest list" [Fifa emëron listën e të mëdhenjëve] (në anglisht). BBC Sport. 4 mars 2004. Marrë më 30 prill 2007.
  3. ^ Mellor, David (5 mars 2004). "Sing up for Ken, a true Blues man". Evening Standard Ltd. (në anglisht). Questia.com. fq. 77. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2019. Marrë më 5 janar 2007.
  4. ^ Vickery, Tim (8 mars 2004). "Pele pays price for popularity" [Pele paguan çmimin për popullaritetin] (në anglisht). BBC. Marrë më 30 prill 2007.
  5. ^ Davies, Christopher (4 mars 2004). "Pele open to ridicule over top hundred" [Pele i hapur për tallje mbi qindra të lartë] (në anglisht). Mbretëria e Bashkuar: The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2007. Marrë më 10 shkurt 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]