Alessandro Del Piero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alessandro Del Piero

Del Piero me Sydney FC në vitin 2013.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAlessandro Del Piero
Datëlindja (1974-11-09) 9 nëntor 1974 (49 vjeç)
VendlindjaConegliano, Italia
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1982–1988San Vendemiano
1988–1993Padova
1993–1994Juventus
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1991–1993Padova14(1)
1993–2012Juventus513(208)
2012–2014Sydney FC48(24)
2014Delhi Dynamos FC10(1)
Karriera ndërkombëtare
1991Italia U173(1)
1992–1993Italia U1814(12)
1993–1996Italia U2112(3)
1995–2008Italia91(27)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Alessandro Del Piero u lind më 9 nëntor 1974. Skuadrës më të suksesshme italiane Juventus iu bashkua ne nëntor te vitit 1993.

Alessandro Del Piero, (lindur më 9 nëntor 1974 në Conegliano, Veneto) është një ish-futbollist italian fitues i Kupës së Botës,gjatë kohës kur luante në Serie A me Juventus. Del Piero bënte pjesë në FIFA 100, një listë e 125 futbollistve më të mirë në jetë, përzgjedhur nga Pelé si një pjesë e festimeve të njëqindvjeçarit të FIFA-s. Ylli brazilian Ronaldinho shpallur se Del Piero është idhulli i tij. Del Piero është votuar edhe në listën e lojtarëve më të mirë evropiane për 50 vitet e fundit në jubileun Anketa Artë e UEFA-s. Në vitin 2000, Del Piero ishte lojtari më i paguar i futbollit në botë nga paga, shpërblimet si dhe të ardhurat nga reklamat.

Së bashku me tre çmime në Itali për sjellje sportive ai ka fituar edhe çmimin Golden Foot, që ka të bëjë me personalitetin dhe aftësinë e luajtur.

Del Piero luan zakonisht si sulmues mbështetës dhe herë pas here si mesfushor-sulmues, i njohur në Itali si 'trequartista'. Edhe pse ai nuk është shumë i gjatë, stili i lojës së Del Piero-s është konsideruar nga kritikët si krijues në aksione sulmi, si dhe duke shënuar vetë, në krahasim me vetëm "joshjen."[10] Ai shquhet edhe si goditës i gjuajtjeve të lira.[11] Del Piero është bërë i njohur gjatë viteve për të shënuar nga një zonë e veçantë : "Zona Del Piero", ku ai afrohet nga krahu i majtë i zonës dhe gjuan në këndin diagonal të portës në formë parabole.

Del Piero mban rekord si golëshënuesi më i mirë i të gjitha kohërave tek Juventus.Më 6 prill 2008, ai u bë lojtari me më tepër ndeshje të luajtura për Juventus, duke kaluar para legjendës Gaetano Scirea. Ai është në vendin e tetë të përgjithshëm si golëshënues në Ligën e Kampionëve UEFA. Në ekipin kombëtar italian, Del Piero dhe Roberto Baggio ndajnë vendin e katërt për gola të shënuar. Në mars të vitit 2010 ai arriti 300 gola me Juventusin duke u bërë kështu lojtari më i rëndësishëm në historinë e Juventusit.

Fëmijëria dhe fillimet e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A commemorative shirt, celebrating Del Piero's 500th Juventus appearance

Del Piero është i biri i Gino, një inxhinier elektrik, dhe i Bruna, një grua shtëpiake. Ai rregullisht ka luajtur futboll në oborrin e shtëpisë me tre shokë, Nelso, Pierpaolo, dhe Giovanni Paolo në fëmijërine e tij. Të katër ëndërruan të bëhen futbollist, por vetëm Del Piero përfundimisht do të arrinte ta bënte këtë. [17 vëlla] i Alessandro-së, Stefano, për pak kohë ka luajtur futboll profesional për Sampdorian para se të dëmtohej. Familja jetonte në një fshat të vogël te Saccon - një shtëpi në fshat në San Vendemiano. Ndërsa në familjen e Del Pieros nuk kanë të holla për udhëtime jashtë vendit, kështu që ai ishte duke u bere një shofer kamioni, për të parë botën.

Ndërsa duke luajtur për ekipin e të rinjve vendor te San Vendemiano qysh në moshën 7, Del Piero: përdoret për të luajtur si portier, sepse ai mund të luante futboll shumë më tepër në këtë mënyrë. Nëna e tij mendonte se do të ishte më mirë për atë nëse ai luante si portier, pasi nuk do te lodhet dhe mundësitë e tij per t'u demtuar ishin më te pakta. Stefano vëllai i tij, i tha nënes : "A nuk sheh se Alex është i mirë në sulm?" dhe Del Piero kaloi ne kete pozicion.

Ai ishte duke luajtur me skuadren e tij lokale të San Vendemiano në 1988 dhe Del Piero ishte i ndotur i parë nga scouts - ai u largua nga shtëpia në moshë të re 13 vjec për të luajtur në anën e të rinjve te Padovës Calcio. Ai mori shansin e tij të parë në futbollin profesionist në 1991 ku ai luajti në ligën italiane Serie B katër herë. Sezonin në vijim ai luajti për dhjetë ndeshje me Padova dhe shënoi golin e tij te pare si profesionist.

Kariera si Junior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera si Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i Tanishem Juventus

Kombetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1993-2008 Italia

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juventus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1993, ai transferohet te Juventus, si dhe ka qenë atje qysh atëhere. Del Piero bëri debutimin e tij të Serie A kundër anijen në shtator 1993, shënoi golin e tij të parë në ndeshjen e tij të ardhshëm kundër Reggiana pas u paraqitur si një zëvendësues, dhe pastaj mori një hat-trick kundër Parmës në fillimin e tij të parë. Juventus mori Scudetto e tyre të parë gjatë tetë viteve në sezonin e tij të parë dhe suksesin e vazhdueshëm për të ndjekur. Me klubin e Torinos ai fitoi kampionatin e Serie A shtatë herë (1995, 1997, 1998, 2002, 2003, 2005 dhe 2006 [21]), Ligën e Kampionëve (1996), dhe Intercontinental Cup (1996). sezonin e tij më të mira ishte në 1997-98, kur ai shënoi 21 gola në Serie A dhe përfundoi golashënuesi kryesor në Ligën e Kampionëve me 10 gola, që përfshinte një bukuroshe e një freekick kundër Monakos në gjysmëfinale. Qëllimi i tij në 1997 UEFA Champions League Final ishte në gjendje për të parandaluar Juventus prej rrëzimit të Borussia Dortmund 3-1.

Del Piero luftuar për të formuar në fillim të sezonit 1998-99, ndërsa pretendimet dopingu synonin Juventus (ata më vonë u gjetën të pafajshëm). Në tetor u kap një dëmtim të rëndë në gju në barazim 2-2 me Udinese. Kjo mbajtur atë jashtë veprimit për pjesën e mbetur të sezonit. Juventus luftuan pa atë dhe në shtëpi limped në një vend të përulur 6 në ligë.

Gjatë kësaj kohe, Del Piero fituara pseudonimi Il Pinturicchio, në lidhje me një koment nga ish-presidenti Gianni Agnelli, kur ai krahasim të reja Del Piero në Pinturicchio artist ringjallje. Ai është mbiquajtur edhe nga tifozët "Il Fenomeno Vero" [22] që do të thotë "dukuri reale", në një lloj krahasim me Ronaldo, i cili ishte i mbiquajtur "Il Fenomeno" rivale nga përkrahësit e Internazionale.

Një nga përparësitë më të mëdha Del Piero është si një futbollist është shkathtësi e tij, që i lejon atij për të luajtur në një shumëllojshmëri të sulmuar pozicionet. Ndërsa ai filloi karrierën e tij si klub duke luajtur një sulmues jashtë-dhe-jashtë, ai u vendos në një rol më të thellë si një mbështetje grevist. Ai gjithashtu ka qenë pozicionuar si nje playmaker i lindur në slot qendrore prapa përcjell. Sipas mbretërimit Marcello Lippi si trajner Del Piero Juventus luajtur në "sulm Trident-" formimi i së bashku me veteranët Gianluca Vialli dhe Fabrizio Ravanelli. Pas kësaj, ai mori një rol në një kombinim me pas Zinedine Zidane Filippo Inzaghi. Si stil luajtur Juve e ndryshuar në masë të dytë Lippi me fillimin e 2001 Juventus, Del Piero partneritet me Zidane e zëvendësimit të Pavel Nedvěd në mesfushë dhe David Trezeguet upfront.

Pas Euro 2004, Marcello Lippi u zëvendësua nga Fabio Capello si trajner Juventus. Capello nuk ishte i bindur për aftësitë e Del Piero dhe nxorrën shpesh atë në favor të nënshkrimit Zlatan Ibrahimoviç i ri, shumë për pakënaqësinë e shumë tifozë. Por Del Piero ende arritur për të shënuar 14 qëllimeve si Juventus fitoi titullin e 28 të tyre e ligë, në sajë të sipërm e tij spektakolare të ndihmojë për të shok grupi David Trezeguet i cili provoi vendimtar në një ndeshje vendimtare kundër AC Milan në San Siro.

Alessandro Del Piero serie b 2006/07

Ekspertët pajtohen se Del Piero është kthyer në të mirë të tij në sezonin 2005-06 [23] që shënoi 20 gola në të gjitha garat. Megjithatë, roli i tij në Juventus ndryshuar në sezonin e ardhshëm, si trajneri Fabio Capello e preferuar të përdorin atë si një zëvendësim për një ndikim të "menjëhershëm", pasi Capello vënë atë. [24] Del Piero nuk e kishte një lidhje të qetë me Fabio Capello pse, qartë nga kuotë në faqen e tij zyrtare "Nëse do të kishte qëndruar Capello si trajner i Juventus, unë do të kishte lënë Juventus".

Në 2006 Del Piero ishte i barabartë me të dhënat José Altafini e Serie A e 6 qëllimeve si zëvendësues pas rezultatin në minutën e fundit të lojës finale Juventus e sezonit 2005-06. Më 10 janar 2006 Del Piero u bë tërë kohën kryesor goalscorer për Juventus, kur ai shënoi tri herë në një ndeshje Italia COPPA kundër Fiorentina dhe mori qëllimet e tij të përgjithshëm për klubin për 185. Mbajtësi i mëparshëm rekord u Giampiero Boniperti, i cili shënoi 182 për objektivat e klubit. [25] Del Piero shënoi golin e fundit për sezonin 2005-06 Juventus para Juve u shkarkuan me forcë për shkak të skandalit Calciopoli famëkeq.

2006-07 sezonit në Serie B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juventus u larguan në Serie B dhe e fundit e tyre dy Scudetti u revokuar. Del Piero njoftoi se ai do të qëndrojë për kapiten ekipi në Serie B. Ai nënvizoi se lojtarët duhet të rrinë me ekipin, duke shpjeguar se "familja Agnelli meritojnë këtë, ashtu si tifozët dhe drejtuesit e re". Ndërsa shumë të rëndësishme lojtarë të tillë si Ibrahimoviç, Fabio Cannavaro dhe Lilian Thuram la Torino, ai zgjodhi për të qëndruar dhe për të ndihmuar promovimin Juve rifitojë.

Shfaqja e parë Del Piero, pas triumfit të Kupës së Botës ishte në ndeshjen Italia COPPA kundër Cesena më 23 gusht, 2006. Që nga Juventus ka luajtur në Serie B për sezonin 2006-07, fushata Italia COPPA u bënë gjithnjë e më e rëndësishme për klubin, në mënyrë që të arrihet një vend të kupës UEFA. Duke qenë me pushime paraprakisht, Del Piero filluar nga stol. Juventus dhe Cesena ishin të kyçur në 1-1, kur Del Piero ka hyrë në minutën e 74 dhe pas 9 sekonda shënoi golin fitues për Juventus.

Del Piero pastaj erdhi në si zëvendësues në minutën e 61 për ndeshjen e ardhshme Juve e COPPA Italia më 27 gusht vs SSC Napoli. Përsëri Juventus ishin prapa, por Del Piero shënoi dy herë për të dhënë Juve çojë. Në fund të ndeshjes shkoi në dënime. Del Piero shënoi por Napoli fituan 5-4 në xhiruar-out.

Del Piero në sezonin 2007/2008

Pas kësaj, Alex ishte mbyllur në muaj negociatash rrëmbyer mbi nënshkrimin e një kontratë të re me menaxhimin e re Juventus '. Pas sukses negociuar një kontratë të re deri më 30 qershor 2010, Alex u prit me lajme e lindjes së fëmijës së tij të parë, Tobias Del Piero. Kjo ishte mjaft tronditëse një kthesë në fatin e tij, pasi vetëm dy javë më parë ai u hoq nga Claudio Ranieri për ndeshjen e Serie A me ACF Fiorentina dhe u axed pastaj nga Italia skuadrës Roberto Donadoni për ndeshjet me Gjeorgjinë dhe Afrika e Jugut.

Del Piero në sezonin 2007/2008 Në shkurt 2008, ai shënoi golin e fitores per Juventus në një fitore të Serie A në shtëpi për të AS Rome (1-0). Ai shënoi dy gola larg Lacios dhe u emërua për të dy të njëpasnjëshme të Seria A, ekipet e të javës. Më 6 prill 2008 ka vendosur një rekord të ri paraqitjes për Juventus, tejkaluar grup mëparshme Gaetano Scirea e 552 ndeshjeve në të gjitha garat. Në prill, ai regjistruar shtatë gola në pesë Seria A ndeshje, duke përfshirë edhe një mashtrim kapelë në një 4 - 0 larg fitojnë Atalanta.

Në fundjavë përfundimtar të sezonit Del Piero 2007/2008 shënoi një përmblidhem kundër Sampdoria me një barazim 3-3. Këto dy qëllime të ishin të rëndësishme si ajo e mori atë për të 21 objektivat për sezonin, duke fituar atë çmimin Capocannonieri në Serie A për herë të parë në karrierën e tij të famshëm, duke mposhtur sërën e David Trezeguet (20 qëllimet) dhe Marco Borriello (19 qëllimet ) dhe përputhet me grup e tij më të lartë për një sezon të lartë të fluturimit që nga viti 1997/98.

Më 17 maj 2008, në raundin e fundit të sezonit 2007-08 kundër Sampdoria, Del Piero shënoi qëllimet e tij të 20 dhe 21, duke u bërë kështu Capocannoniere dhe clinching të gjatë e tij të vonuar të parë boot Serie A artë. Kështu, ai u bë vetëm italisht e dytë ndonjëherë për të fituar tituj të njëpasnjëshëm Capocannoniere në dy leagues ndryshme - Juventus dhe ish-1982 FIFA World Cup hero Paolo Rossi po e tjera (coincidentally Rossi shumë fitoi tituj Capocannoniere si Alessandro e parë në Serie B dhe pastaj në Seria A). Më 26 korrik, 2008, Del Piero u shpërblye me çmimin Scirea.

Sezonin 2008-09 dhe më gjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2008-09 dhe më gjerë Gjatë sezonit 2008-2009 verës para-, Juventus ka luajtur Hamburger SV dhe Arsenal FC në Cup Arabe, dhe ka luajtur një miqësore përballë Manchester United në Old Trafford. Trajneri Juventus 'Klaudio Ranieri u shpreh se Del Piero do të ketë si një sezon të mirë, ose një e edhe më të mirë, se sa një afat të mëparshme. Në gusht 2008, Del Piero njoftoi se ai do të përpiqej për të mbajtur të luajtur futboll profesional me Juve derisa ai është 40 vjeç.


Me Juventus përsëri në Ligën e Kampionëve, ata ishin të tërhequr në të njëjtin grup me ish-fituesit e Real Madrid dhe fituesit e Kupës së UEFA Zenit St Petersburg. Del Piero shënoi kthimin e tyre me një goditje të shkëlqyer ndeshje me çmime të lirë për të nënshkruar një shtëpi të fitojë kundër Zenit. [31] Më 21 tetor, ai shënoi një grevë të mrekullueshme për herë të parë nga distancë si Juve mundi Real Madrid në Torino. [32] Në 21 tetor, ai shënoi në ndeshjen e kampioneve Juve e Lidhjes në shtëpi kundër klubit spanjoll. Në minutën e pestë, nga të luajë të hapur, Del Piero swerved topin në këndin e tani e qëllimit me një freekick si e shtënë, duke i dhënë asnjë shans Casillas, me Amauri rezultatin e dytë në minutat e para të pjesës së dytë.

Alessandro Del Piero

Më 5 nëntor, 2008, Juventus dhe Real Madrid katrore te zbres në Estadio Santiago Bernabéu në Ligën e Kampionëve. Italianët fitoi 2-0 (larg tyre të parë të fitojë kundër Madrid që nga viti 1962), dhe Del Piero ishte një interpretues të rëndësishme, që shënoi të dy qëllimet dhe u vlerësuan nga të dy Claudio Ranieri dhe Madrid, Bernd Schuster trajner. Ndërsa ai u largua nga katran, pasi u zëvendësuar, tifozët e të dyja palëve i dha atij një ovacion këmbë. Sidoqoftë, 2009 Juventus 'UEFA Liga e mbyllur fushatën në zhgënjim si ata janë eleminuar nga Chelsea në raundin e 2. Pavarësisht konvertimin një dënim në pjesën e dytë në Torino, Del Piero nuk ishte në gjendje për të parandaluar humbjen e Juventus nga 3-2 në total.

Në të ligë, Juventus ishin kryesisht sfidues Milan për vendin e dytë dhe një automatik Champions League vend. Më së shumti, Del Piero frymëzuar bianconieri për një fitore 3-0 ndaj Sienës në ndeshjen e parafundit të sezonit, duke shënuar një përmblidhem dhe ngritjen e Claudio Marchisio për qëllim të tretë fëmijë për të sezonit për t'i dhënë fund të drejtuar e tyre të shtatë winless ndeshjeve në Serie A. Juve fitoi 2-0 ndaj Lazio për të përfunduar e dytë përpara Milan (bazuar në kokë me kokë të dhënat e tyre).

Më 17 korrik 2009, Alex zgjatet kontrata e tij me Juventus nga 1 vit më shumë deri në 30 qershor 2011 në Pinzolo ndërsa trajnimi për sezonin e para, praktikisht duke siguruar se ai do të dalin në pension në klub me të cilën ai filloi karrierën profesionale të tij. Gjatë rinovimit të tij, ai tha: "Unë jam i lumtur në Juventus dhe ne jemi konkurrues. Unë dua të mbaj të luajë për sa kohë që unë mund dhe unë jam i sigurt se për të paktën dy vjet të tjera unë do të jetë në nivel të lartë. "Ai u shënua 445 pamjen e tij të Serie A, duke thyer rekordin e të gjitha kohërave klub, me një shtrëngoj kundër Genoa më 14 shkurt 2010. Ai është gjithashtu golashënuesi aktualisht të gjitha me kohë të lartë për të Juventusit, që ka shënuar më shumë se 250 gola në të gjitha garat. Ai ka bërë edhe mbi 600 shfaqje në ndeshjet zyrtare e klubit, duke thyer rekordin e Gaetano Scirea i cili kishte 552 paraqitje për Juventus.

Më 14 mars 2010, Alex regjistruar 300 301 qëllimin e tij dhe karrierës gjatë një barazim 3-3 me Sienës me dy objektivat e para në minutën e dytë e të shtatë.

Sydney FC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Del Piero duke luajtur për Sydney në vitin 2013.

Më 15 shtator 2012, Del Piero firmosi një kontrate dy-vjeçare me klubin australian Sydney FC, me një pagë 2 milion $ në sezon dhe u bë lojtari i parë në historinë e A-League me pagën më të madhe.[2] Del Piero kishte qenë i lidhur me Liverpool FC para nënshkrimit për Sydney, por zbuloi më vonë për shkak të kujtimeve të tij të Heysel, ai nuk do të kishte qenë në gjendje për të lëvizur tek Liverpool.[3]

Pas nënshkrimit me Sydney FC, Del Piero tha: "Kjo është një ditë e veçantë për mua. Unë jam i lumtur për të njoftuar se unë vetëm nënshkruar për dy vjet për Sydney FC. Ky është një moment shumë i madh për mua, sepse unë dua të vazhdoj karrierën time në një pjesë e re e botës, ku unë mund të bëjë një kontribut të madh dhe të ndihmojë të rritet loja që unë dua.[4] Pasi u transferua tek Sydney, Juventus FC i uroj fat ish kapitenit të tyre.[5] Francesco Totti dhe Filippo Inzaghi thanë se ishin të mërzitur nga largimi i Del Pieros.[6][7]

Presidenti i Sydney FC Scott Barlow tha: Transferimi i Alessandro Del Pieros është një moment për këtë klub, ne besojm, ky është një moment historik për futbollin australian, dhe unë nuk do të shkoj në detajet e kontratës, por kjo është kontrata më e madhe profesioniste në historinë e futbollit australian.[8]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Del Piero dhe Francesco Totti

Del Piero: aktualisht është golashënuesi i katërt në Itali të gjitha me kohë udhëheqëse. debutimin e tij turneu ishte 96 euro, por e bëri paraqitjen e tij vetëm në gjysmën e parë të një ndeshje kundër Rusisë para se të zëvendësohet në halftime. Del Piero: konkuruan me tifoz preferuar Roberto Baggio për një vend në regjistri 1998 FIFA World Cup final ndërsa përpiqen të marrin veten nga lëndimet e marra në 1998 Liga e Kampionëve e fundit me Juventus. Ai gjithashtu humbi dy shanse shumë i mirë në humbjen 2-1 të Francës e Italisë në Euro 2000 final.

Ai u kthye në skenën ndërkombëtare në 2002 FIFA Kampionati Botëror, pas një sezoni në Serie A në të cilat Juventus fitoi Scudetto. Del Piero shënoi golin vendimtar kundër Hungarisë, e cila vulosur kualifikimin Azzurri për në finale. [37] Ai në çast shënoi me kokë kundër Meksika pas hyrjes në si zëvendësues, një qëllim që shpëtoi Itali nga poshtërimi i një dalje raundin e parë. Qëllimi i dërgoi në Itali deri në raundin e dytë, ku ata janë eliminuar për shkak të një qëllimi të artë në një ndeshje të diskutueshëm kundër S. Korea.

Del Piero after the semi-final against Germany.

Del Piero filloi të Kupës së Botës 2006 në stol, duke u paraqitur në dy nga tre ndeshjet e grupit fazë, dhe e bëri të fillojnë e tij të parë të konkurrencës në një fitore 1-0 raund-e-16 mbi Australi më 26 qershor. Më 4 korrik, Del Piero ka hyrë si zëvendësues pranë fundit të rregullores dhe shënoi golin e dytë të Italisë në një gjysmëfinale të fitojë 2-0 ndaj presë Gjermani. [39] Në finale kundër Francës, e cila përfundoi 1-1 pas kohës shtesë, Del Piero shënoi një dënim në shkëmbimin e zjarrit si Italia fitoi turneun për herë të katërt. Ai pranoi se pas fitores së Kupës së Botës ishte ëndrra e tij të fëmijërisë.

Që nga 2008, Del Piero ka captained Itali shtatë herë (duke përfshirë edhe Kupën e Botës në 2006 dhe Euro 2008). Ai gjithashtu rregullisht wore numrin 10, por më vonë ia dha Francesco Totti dhe kaloi në numrin 7, ashtu siç ishte numri i parë i veshur në fillim të karrierës së tij. Edhe pse numri 10 u lirua pas Totti pension nga ekipi kombëtar në korrik 2007, Del Piero mohoi ndonjë interes në marrjen prapa numrin, duke thënë se ishte i kënaqur me numrin 7. Në maj ai u tërhoq nga kërkesa popullore për Kampionati Evropian i Futbollit të Italisë 2008 skuadër pas mungesës së nëntë muaj nga detyra e ndërkombëtare, dhe kështu u bë lojtari i dytë italiane për të marrë pjesë në 7 turnet e mëdha ndërkombëtare (EURO 1996, 2000, 2004, 2008; World Cup 1998 , 2002, 2006).

Del Piero u thirr deri në skuadrën e Italisë për Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kampionatin në Austri dhe Zvicër. Ai ishte kryesisht në stol zëvendësuesit 'por filloi ndaj Rumanisë si kapiten i skuadrës së. Në ndeshjen e grupit kundër holandez, ai erdhi në për nën-Antonio Di Natale kryerjes dhe bëri një ndikim të menjëhershëm, përfshirë edhe disa përpjekje për qëllim. Megjithatë ai nuk mund ta pengojë Azzuri nga një humbje 3-0. Itali kualifikuar nëpër fazën e grupit në vendin e dytë pas-Holanda, Rumania dhe Franca eliminuar. Në tremujorin e-finale kundër Spanjës, Del Piero bërë një paraqitje të zëvendësues gjatë kohës shtesë, dhe me fund të lojës në një barazim 0-0, u vendos nga një gjuajtje penalltish, në të cilën Spanja fitoi 4-2. [41] Në 20 gusht 2008 ai fitoi kapak e tij 90 për Italinë në miqësore kundër Austrisë - vetëm i pesti lojtar Azzurri për të arritur këtë pikë referimi. Pavarësisht njoftuar se ai do të vazhdojë të luajë derisa ai është 40 vjeç, ai nuk është quajtur qe nga kualifikimet e Italisë kundër Gjeorgjisë më 10 shtator, 2008.

Gjysmëfinale ndërmjet Gjermanisë dhe Italisë prodhuar një periudhë të këndshëm shtesë kohë që shkoi pa gola deri në minutën e 118, kur Italia shënoi dy herë me anë Bledar Koldashi dhe Alessandro Del Piero, duke i dhënë fund për të regjistruar pamposhtur të Gjermanisë në Dortmund, dhe vazhdoi dominimin e tyre mbi Die Nationalelf.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Del Piero është i martuar me Sonia Amoruso motra e Nicola Amoruso është një lojtar italian i futbollit i cili luan si sulmues për Serie A Atalanta anë dhe të dy kanë qenë së bashku që nga viti 1999 dhe u martua ne 2005. [42] çift njoftoi në korrik 2007 që ata janë duke pritur fëmijën e tyre të parë. [42] Më 22 tetor 2007, Amoruso lindi djalë Del Piero Tobias at 0:20 në spital Sant'Anna në Torino. Më 14 shkurt 2008, Amoruso e dytë shtatzënisë nuk u lajmërua. [45] Më 4 maj 2009 Dorotea vajza e tyre ka lindur në Torino.

Del Piero ka përdorur famën e tij dhe të holla për të nxitur dhe të mbështetur kërkimin e kancerit, në njohjen e kësaj ai ka marrë nga Associazione Italiana per la Ricerca sul Cancro një çmim të "Besoni në Kërkim" gjatë muajit nëntor 2006.

Kur flaka olimpike për Olimpiadën e Dimrit 2006 kaloi nëpër Torino, Del Piero ishte një Pishtari. Ai ka një interes në sport jashtë futbollit (veçanërisht basketboll), dhe nga ana tjetër ka fituar vetëm tifozë jashtë futbollit, si sport ikona NBA yll Steve Nash dhe legjendë çiklizmit Eddy Merckx kanë deklaruar se ata janë tifozët e Del Piero.

Si dhe një interes në sporte të tjera, Del Piero gjithashtu ka një interes të madh në muzikë. Ai ka regjistruar edhe disa albume të tij. [51] Së bashku me Marco Materazzi, Del Piero u shfaq në skenë në një shfaqje të Rolling Stones në Milano menjëherë pas Kupës së Botës e Italisë të fituar.

Më 9 shkurt 2009, është raportuar se Del Piero ishte i paditur social networking site Facebook mbi një profil të rreme që mban emrin e tij lidhje me faqet e propagandës naziste. Ai u tha të jetë dëmtuar se llogaria fals, i cili mban fotografinë e tij, nënkupton simpatitë neo-nazist si ai nuk ka pasur një profil rreth në atë kohë.

Përveç shënuar qëllimet, Del Piero është i njohur edhe për ndjenjën e tij të humorit dhe është një mysafir popullore në komedi italiane tregon si Paperissima dhe Striscia la notizia. festimin e tij qëllim zakonisht përbëhet nga ai me vrap për touchline para tifozëve Juve fërkimit gjuhën e tij jashtë dhe ka bërë festimin back-flip qëllimi në disa raste. Ai i paraqitur në shfaqjen La sai l'Ultima di Totti, një komedi skemë e krijuar nga miku i tij i mirë dhe kapiteni Francesco Totti rome, ku dy prej tyre dhe shokët e kombëtar, Alesandro Nesta mbrojtësi Milan dhe Juve shok grupi Gianluigi Buffon do të tregoj shaka në lidhje me njëri-tjetrin.

Në TV, Del Piero nuk është i famshëm vetëm për ndeshjet e tij, por edhe për transmetim dhe aftësitë e reklamave. Ai është në kontratë me Adidas sport prodhues gjerman pajisje, makinë Fiat Italisht prodhues dhe kompani japoneze Suzuki motoçikletë. Në 2006 ai u shfaq në një televizioni komercial për Burgman motoçikletë japoneze Suzuki së bashku me agjentin sportive [Andreas Goller 54].

Del Piero u shfaqën edhe në kopertinën e Futbollit FIFA EA Sports '2004 video lojës, së bashku me Thierry Henry dhe Ronaldinho. Ajo ka konfirmuar se ai do të jetë një prej dy yjeve të botuar në kopertinën e versionit italian e PES 2010 Lojra, të tjera u FC Barcelona dhe Argjentina yll Lionel Messi

Statistikat e Karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Redaktuar më 20 mars 2010.
Performancat në klub Liga Kupa Kontinentale Gjithësej
SezoniKlubiLiga NdeshjeGolaNdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola
Itali LigaCoppa Italia Evropë Gjithësej
1991-92 Padova Serie B 4 0 - - 4 0
1992-93 10 1 - - 10 1
1993-94 Juventus Serie A 11 5 1 0 2 0 14 5
1994-95 29 8 10 1 11 1 50 10
1995-96 29 6 3 1 11 6 43 13
1996-97 22 8 4 0 9 7 35 15
1997-98 32 21 5 1 10 10 47 32
1998-99 8 2 2 1 4 0 14 3
1999-00 34 9 2 1 9 2 45 12
2000-01 25 9 2 0 6 0 33 9
2001-02 32 16 4 1 10 4 46 21
2002-03 24 16 1 2 13 5 38 23
2003-04 22 8 5 3 4 3 31 14
2004-05 30 14 1 0 10 3 41 17
2005-06 33 12 5 5 7 3 45 20
2006-07 Serie B 35 20 2 3 - 37 23
2007-08 Serie A 37 21 4 3 - 41 24
2008-09 31 13 3 2 9 6 43 21
2009-10 20 8 1 2 5 0 26 10
Gjithësej Juventus 454 196 55 26 120 50 629 272
Gjithësej karriera 468 197 55 26 120 50 643 273


Golat Ndërkomtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia Juventus

Italia Italy

Runner-Up

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alessandro Del Piero, passaporto" (në italisht). Alessandrodelpiero.com. Marrë më 2013-04-22.
  2. ^ "Ciao 4m Del Piero signs for two years" (në anglisht). smh.com.au. Marrë më 6 shtator 2012.
  3. ^ "I declined Liverpool because of Heysel tragedy" Daily Mail 11 October 2012
  4. ^ "Buongiorno Oz! Del Piero Signs - Official" (në anglisht). Four Four Two. 5 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2012. Marrë më 1 gusht 2013.
  5. ^ "Good luck Alex!" (në anglisht). Juventus.com. 2012-09-05. Marrë më 2013-04-22.
  6. ^ "Inzaghi saluta Del Piero: ÂŤCiao Alex, tiferò per teÂť - Calciomercato / Calcio" (në italisht). Tuttosport. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2016. Marrë më 2013-04-22.
  7. ^ "Zeman: "Contento della prestazione" - Calcio - Sportmediaset" (në italisht). Sportmediaset.mediaset.it. 2013-01-06. Marrë më 2013-04-22.
  8. ^ Nick Mulvenney (2012-09-05). "Del Piero deal most lucrative in Australian sport - club - Chicago Tribune". Reuters (në anglisht). Articles.chicagotribune.com. Marrë më 2013-04-22.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]