Jump to content

Serie B

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Seria B
KombëtarjaItalia
KonfederataUEFA
Themeluar1929
Sezoni i parë1929-30
Numri i ekipeve19
Hipin nëSeria A
Bien nëSerie C
Kupa kombëtareCoppa Italia
Kampioni aktualBrescia (2018–19)
Më shumë tituj kampionAtalanta B.C.,Genoa C.F.C.(6 tituj)
Faqja zyrtareOfficial

Serie B (Seria B) është kategoria e dytë në sistemin e futbollit profesionist italian,pasi ekipet më të mira luajnë në Serie A. Ky turne organizohet nga Lidhja Kombëtare Profesioniste e Serisë B dhe marrin pjesë 19 ekipe.

Rregullorja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin futbollistik 2018-2019 u vendos që turneu të zhvillohet me 19 ekipe, të cilat do ndeshen dy herë midis tyre me sistem vajtje-ardhje.Në rast se dy ose më shume ekipe janë me pikë të barabarta, zhvillohen play-off për ngjitjen në Serie A, ose play-out për të shmangur rënien një kategori më poshtë në Serie C.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]