Serie B

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Seria B
Kombëtarja Kombëtarja italiane e futbollit
Konfederata UEFA
Themeluar 1929
Sezoni i parë 1929-30
Numri i ekipeve 22
Hipin në Seria A
Bien në Lega Pro
Kupa kombëtare Coppa Italia
Kampioni aktual Cagliari (2015–16)
Më shumë tituj kampion Atalanta B.C.,Genoa C.F.C.(6 tituj)
Faqja zyrtare Official

Serie B (Seria B) është kategoria e dytë në sistemin e futbollit profesionist italian,pasi ekipet më të mira luajnë në Serie A. Ky turne organizohet nga Lidhja Kombëtare Profesioniste e Serisë B dhe marrin pjesë 22 ekipe.

Rregullorja[redakto | redakto tekstin burimor]

Në sezonin futbollistik 2004-2005 u vendos që turneu të zhvillohet me 22 ekipe, të cilat do ndeshen dy herë midis tyre me sistem vajtje-ardhje.Në rast se dy ose më shume ekipe janë me pikë të barabarta, zhvillohen play-off për ngjitjen në Serie A, ose play-out për të shmangur rënien një kategori më poshtë në Lega Pro.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]