Atalanta B.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Atalanta
Emri i plotëAtalanta Bergamasca Calcio S.p.A.
Pseudonimi(et)La Dea
Gli Orobici
I Nerazzurri
Themeluar17 Tetor 1907 (1907-10-17) (115 vite më parë)
StadiumiStadio Atleti Azzurri d'Italia
Kapaciteti21,300[1]
PresidentiAntonio Percassi[2]
MenaxheriGian Piero Gasperini
LigaSeria A
2018–193
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Atalanta Bergamasca Calcio, njohur zakonisht si Atalanta, Atalanta Bergamo ose Atalanta BC, është një klub italian futbollistik me seli në Bergamo të Lombardisë, Itali. Klubi luan aktualisht Serie A, duke u ngjitur nga Serie A në sezonin 2010–11.

Klubi ka pseudonimin Nerazzurri dhe Orobici. Ata e kanë pseudonimin sepse luajnë me fanella me viza zi dhe kaltër, të shkurtra dhe çorape të zeza. Klubi luan në Stadio Atleti Azzurri d'Italia, një stadium me 24,642 vende.

Klubi fitoi Coppa Italian në vitin 1963 dhe arriti në gjymë-finalen e Kupa e Kupës së Fituesve në vitin 1988, gjatë kohës kur konkuronte ende në Serie B. Kjo është ende performanca më e mirë e një skuadre jo-elita në kompedicionet e UEFA-s (sëbashku me Cardiff Cityn).[3] Atalanta gjithashtu ka luajtur dy herë në Kupën UEFA, duke arritur çerek-finalet në sezonin 1990–91.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reputacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Current squad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 gusht 2016[4]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Albania.svg Pt Etrit Berisha (në huazim nga Lazio)
2 Flag of Italy.svg Mb Guglielmo Stendardo
3 Flag of Brazil.svg Mb Rafael Tolói
5 Flag of Italy.svg Mb Andrea Masiello
6 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mb Ervin Zukanović (në huazim nga Roma)
7 Flag of Italy.svg Mf Marco D'Alessandro
8 Flag of Italy.svg Mf Giulio Migliaccio
9 Flag of Serbia.svg Sm Aleksandar Pešić (në huazim nga Toulouse)
10 Flag of Argentina.svg Mf Alejandro Gómez
11 Flag of Switzerland.svg Mf Remo Freuler
13 Flag of Italy.svg Mb Mattia Caldara (në huazim nga Juventus)
17 Flag of Chile.svg Mf Carlos Carmona
19 Flag of Côte d'Ivoire.svg Mf Franck Kessié
23 Flag of Italy.svg Mb Emanuele Suagher
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
24 Flag of Italy.svg Mb Andrea Conti
25 Flag of France.svg Mb Abdoulay Konko
27 Flag of Slovenia.svg Mf Jasmin Kurtić
29 Flag of Italy.svg Sm Andrea Petagna
30 Flag of Italy.svg Pt Davide Bassi
37 Flag of Italy.svg Mf Leonardo Spinazzola (në huazim nga Juventus)
43 Flag of Italy.svg Sm Alberto Paloschi
47 Flag of Italy.svg Pt Stefano Mazzini
51 Flag of Chile.svg Sm Mauricio Pinilla
52 Flag of Ecuador.svg Mf Bryan Cabezas
57 Flag of Italy.svg Pt Marco Sportiello
77 Flag of Italy.svg Mf Cristian Raimondi
88 Flag of Italy.svg Mf Alberto Grassi (në huazim nga Napoli)
93 Flag of Senegal.svg Mb Boukary Dramé
6 Flag of Italy.svg Mf Bryan Cristante (në huazim nga Benfica)

Skuadra e të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15 Flag of Italy.svg Mb Mattia Caldara

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Albania.svg Mb Berat Djimsiti (tek Avellino)
4 Flag of Italy.svg Mb Daniele Capelli (tek Cesena)
9 Flag of Italy.svg Sm Matteo Ardemagni (tek Chievo)
14 Flag of Australia.svg Sm James Troisi (tek Melbourne)
Flag of Italy.svg Pt Simone Colombi (tek Padova)
Flag of Italy.svg Pt Francesco Rossi (tek Pavia)
Flag of Italy.svg Pt Luca Zanotti (tek Virtus Entella)
Flag of Italy.svg Mb Alberto Almici (tek Cesena)
Flag of Italy.svg Mb Andrea Conti (tek Perugia)
Flag of Italy.svg Mb Matteo Contini (tek Juve Stabia)
Flag of Italy.svg Mb Carlo Cremaschi (tek Nocerina)
Flag of Italy.svg Mb Luca Milesi (tek Benevento)
Flag of Italy.svg Mb Valerio Nava (tek Novara)
Flag of Italy.svg Mb Alex Redolfi (tek Como)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Mb Emanuele Suagher (tek Crotone)
Flag of Italy.svg Mf Salvatore Molina (tek Modena)
Flag of Italy.svg Mf Daniele Mologni (tek Ponte San Pietro Isola)
Flag of Italy.svg Mf Nadir Minotti (tek Virtus Lanciano)
Flag of Italy.svg Mf Antonio Palma (tek Nocerina)
Flag of Italy.svg Mf Stefano Romano (tek Varese)
Flag of Italy.svg Mf Matteo Scozzarella (tek Juve Stabia)
Flag of Italy.svg Mf Nicolò Tonon (tek Pro Patria)
Flag of Italy.svg Mf Michele Villanova (tek Aversa Normanna)
Flag of Italy.svg Sm Davide Cais (tek Reggiana)
Flag of Italy.svg Sm Leonardo Gatto (tek Virtus Lanciano)
Flag of Italy.svg Sm Simone Magnaghi (tek Virtus Entella)
Flag of Italy.svg Sm Doudou Mangni (tek Modena)

Primavera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia presidenciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "COMPLETATI I LAVORI ALLO STADIO DELL'ATALANTA, IMPIANTO SENZA BARRIERE GIOIELLO ARCHITETTONICO – (FOTO)" (në italisht). 31 gusht 2015.
  2. ^ "The Club – ATALANTA Lega Serie A". www.legaseriea.it (në italisht). Lega Serie A. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2017. Marrë më 26 gusht 2017.
  3. ^ Cardiff City
  4. ^ "Team" (në italisht). Atalanta B.C. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2016. Marrë më 14 shtator 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]