Sulmuesi (futboll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulmuesi (që mban fanelën e kuqe) kalon mbrojtjen (në fanela të bardha) dhe është në pozicion që të gjuajë në gol. Portieri do të mundohet që të mos lejojë që topi të hyjë në rrijetë.

Sulmuesit janë futbollistët në shoqatën e futbollit të cilët luajnë më afër zonës së kundërshtarit dhe kanë si detyrë për të shënuar gola.

Pozicioni i tyre i avancuan dhe mundësitë e pakta për tu kthyer në mbrojtje do të thotë se sulmuesit kanë mundësi më të mëdhaja për të shënuar më shumë gola se pozicionet e tjera.

Formacioni modern në përgjithsi përfshin një deri në tre sulmues, për shembull, formacioni i zakonshëm 4–2–3–1 përfshin vetëm një sulmues.[1] Formacionet e jashtëzakonshme mund të përfshijë më shumë se tre sulmues, ose asnjë.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  3. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).