Genoa C.F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Genoa
Genoa cfc logo.gif
Emri i plotëGenoa Cricket and Football Club S.p.A.
Pseudonimi(et)I Rossoblu
Il Grifone[1]
Il Vecchio Balordo[2]
Themeluar7 Shtator 1893; 129 vite më parë (1893-September-07)[3]
StadiumiStadio Luigi Ferraris
Kapaciteti36,599[4]
PresidentiEnrico Preziosi
MenaxheriCesare Prandelli
LigaSerie A
2018-1917
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Genoa (ligurisht[5] genoa: gju (gjuri), IPA: ['dʒɛnoa]);(shqiptuar: XHEH-noa) është një klub italian i kriketit dhe klub futbollistik me seli në qytetin Xhenova, Liguria. Ky klub u themelua në vitin 1893 dhe me këtë bëhet të jetë klubi më i vjetër aktiv italian.

Në historin e ligës kampionale italiane Genoa është bërë kampion nëntë (9) herë nga të cilt titullin e parë e ka fituar në sezonin e vitit 1898 që ishte ky edhe sezoni i parë i ligës kampionale italiane. Herën e fundit ky e kip titullin e kampionit e ka fituar në vitin 1924. Ekipi gjithashtu ka fiuar kupën italiane një herë. Llogariur historikisht Genoa është klubi i dhjetë më i suksesëshëm në historinë e futbollit italian.[6], kurse klubi i katërt më i suksesëshëm bazuar në numrin e kmpionateve të fituara.

Klubi që nga viti 1911 zhvillon ndeshjet në stadiumin Stadio Luigi Ferraris me kapacitet prej 36,536 vendeve.[7]. Genoa këtë stadium e ndanë me rivalin e qytetit U.C. Sampdoria.

Që nga vitet e 1960-a, Genoa është shpesh ka bërë lëvizje nga Serie ASerie B dhe anasjelltas. Momentalisht ekipi zhvillon ndeshjet në Seria B.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

7 shtator të vitit 1893, Charles De Grave Sells, S. Blake, G. Green, W. Riley, D.G. Fawcus, Sandys, E. De Thierry, Jonathan Summerhill Senior dhe diplomati anglez Charles Alfred Payton themeluan Genoa Cricket & Athletic Club.

Ekipi momental[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 janar 2017
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Italy.svg Pt Mattia Perin
2 Flag of Brazil.svg Mf Edenilson (në huazim nga Udinese)
3 Flag of Argentina.svg Mb Santiago Gentiletti
4 Flag of Ghana.svg Mf Isaac Cofie
5 Flag of Italy.svg Mb Armando Izzo
8 Flag of Argentina.svg Mb Nicolás Burdisso (Captain)
9 Flag of Argentina.svg Sm Giovanni Simeone
10 Flag of France.svg Mf Olivier Ntcham (në huazim nga Manchester City)
11 Flag of Argentina.svg Sm Lucas Ocampos (në huazim nga Marseille)
13 Flag of Togo.svg Sm Serge Gakpé
20 Flag of Senegal.svg Mb Issa Cissokho
21 Flag of Argentina.svg Mb Lucas Orbán
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
22 Flag of Serbia.svg Mf Darko Lazović
23 Flag of Italy.svg Pt Eugenio Lamanna
24 Flag of Argentina.svg Mb Ezequiel Muñoz
27 Flag of North Macedonia.svg Sm Goran Pandev
28 Flag of Italy.svg Mb Davide Brivio
29 Flag of Italy.svg Mb Riccardo Fiamozzi
30 Flag of Italy.svg Mf Luca Rigoni
38 Flag of the Czech Republic.svg Pt Lukáš Zima
44 Flag of Portugal.svg Mf Miguel Veloso
64 Flag of Italy.svg Sm Pietro Pellegri
93 Flag of Uruguay.svg Mf Diego Laxalt
99 Flag of Serbia.svg Mf Nikola Ninković
Flag of Chile.svg Sm Mauricio Pinilla

Trofetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kampion italian (9): 1898, 1899, 1900, 1902, 1903, 1904, 1915, 1923, 1924
 • Coppa Italia (1) : 1937
 • Palla Dapples (13): 1903-1909
 • Coppa delle Alpi (2): 1962, 1964
 • Anglo-Italian Cup (1): 1996
 • Spagnolo Trophy (5): 1995, 1996, 2000, 2001, 2003, 2006

Historia e menaxhimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1893 Technical Commission
 • 1896 James Richardson Spensley
 • 1907 Technical Commission
 • 1912 William Garbutt
 • 1927 Renzo De Vecchi
 • 1930 Gèyza Szekany
 • 1931 Luigi Burlando & Guillermo Stábile
 • 1932 Carlo Rumbold
 • 1933 Giuseppe Nagy
 • 1934 Vittorio Faroppa
 • 1935 Giorgio Orth
 • 1936 Ermanno Fellsner
 • 1937 William Garbutt
 • 1939 Ottavio Barbieri & William Garbutt
 • 1940 Ottavio Barbieri
 • 1941 Guido Ara
 • 1945 Ottavio Barbieri
 • 1946 William Garbutt
 • 1948 Federico Allasio
 • 1949 Alan Astley
 • 1950 Manlio Bacigalupo
 • 1951 Imre Senkey
 • 1952 Giacinto Ellena
 • 1953 Giorgio Sarosi
 • 1955 Renzo Magli
 • 1958 Annibale Frossi
 • 1959 Antonio Busini & Gipo Poggi
 • 1960 Annibale Frossi
 • 1961 Renato Gei
 • 1963 Beniamino Santos
 • 1964 Paulo Amaral
 • 1965 Luigi Bonizzoni

Lojtarët e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është lista e lojtarëve të njohur botërorë të cilët kan zhvilluar ndeshje për epikin Genoa.

Numrat e pensionuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Shenim: Respektimi i pensionimit të numrit 6 nuk mund të bëhej gjat sezonit të vitit 2005-6 sepse në Seria C sipas rregullave italiane ekipet duhet t'i ken lojtarët me numrat tradicional ng 1 gjer në 11)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "griffin". dictionary.com. 3 mars 1909. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Gianni Brera". Circolo Gianni Brera. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2009. Marrë më 24 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Genoa Cricket & Football Club – Short Historical Overview 1893–1960". RSSSF.com. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2011. Marrë më 10 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ riferimento dal sito web del club reale più accurato rispetto agli altriStampa:Clarify
 5. ^ "ItalianVisits.com". Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2007. Marrë më 26 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ RSSSF.com
 7. ^ "www.genoacfc.it". Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2001. Marrë më 26 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]