Kazuyoshi Miura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kazuyoshi Miura
Kazu Miura at Matsuda tribute match 20120122.jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKazuyoshi Miura
Datëlindja (1967-02-26) 26 Shkurt, 1967 (55 vjeç)
VendlindjaShizuoka, Japoni
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Yokohama FC
Numri11
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1982Juventus
1982–1985Santos
1986Matsubara
1987Brasil
1987–1988XV Novembro-Jaú
1989Coritiba
1990Santos
1990–1998Verdy Kawasaki
1994–1995Genoa
1999Croatia Zagreb
1999–2000Kyoto Purple Sanga
2001–2005Vissel Kobe
2005–Yokohama FC
2005Sydney
Kombëtarja
1990–2000Japonia89(55)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Kazuyoshi Miura (lindur më 26 shkurt 1967) është një futbollist japonez.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 89 ndeshje dhe ka shënuar 55 gola.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
1990 3 0
1991 2 0
1992 11 2
1993 16 16
1994 8 5
1995 12 6
1996 12 6
1997 19 18
1998 1 0
1999 0 0
2000 5 2
Gjithsej 89 55

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]