Vincenzo Montella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vincenzo Montella

Montella në 2015 (Fiorentina)
Të dhënat vetjake
Emri i plotëVincenzo Montella
Datëlindja (1974-06-18) 18 qershor 1974 (49 vjeç)
VendlindjaPomigliano d'Arco, Itali[1]
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1990–1995Empoli51(26)
1995–1996Genoa34(21)
1996–1999Sampdoria83(54)
1999–2009Roma180(84)
2007Fulham (huazim)10(2)
2007–2008Sampdoria (huazim)13(4)
2008-2009Roma12(0)
Gjithsej383(191)
Karriera ndërkombëtare
1999–2005Italia20(3)
Skuadra të menaxhuara
2009–2011Roma (U-15)
2011Roma
2011–2012Catania
2012–2015Fiorentina
2015–2016Sampdoria
2016–2017Milan
2018–2019Sevilla
2019Fiorentina
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Vincenzo Montella (lindur me 18 Qershor 1974, në Itali) është një ish-sulmuesi dhe trajner.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Club[2]
Roma
Individual

Menaxher[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individual
Milan

Udhërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana: 2000[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 2007/08 profile La Gazzetta dello Sport (in Italian)
  2. ^ "V. Montella" (në anglisht). Soccerway. Marrë më dhjetor 17, 2015.
  3. ^ "A.S. Roma Hall of Fame: 2013" (në anglisht). A.S. Roma. korrik 22, 2013. Arkivuar nga origjinali më qershor 5, 2015. Marrë më qershor 4, 2015.
  4. ^ "Il premio Enzo Bearzot assegnato a Montella" (në italisht). Tutto Sport. maj 24, 2013. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 22, 2015. Marrë më qershor 5, 2015.
  5. ^ "ONORIFICENZE". quirinale.it (në italisht). korrik 12, 2000. Marrë më mars 19, 2015.