Calcio Catania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Catania
Emri i plotë Calcio Catania S.p.A.
Pseudonimi I Rossazzurri
Gli Elefanti
Gli Etnei
Themelimi 27 Qershor 1929 si Società Sportiva Catania[1][2]
24 Shtator 1946 si Club Calcio Catania
Stadiumi Stadio Angelo Massimino,
Katania, Itali
(Kapaciteti: 23,266[3])
Pronari Davide Franco
Presidenti Davide Franco
Head coach Andrea Sottil
Liga Serie C
2018-19 Serie C (Grupi C), vendi 4
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë
Sezoni aktual

Calcio Catania është nje klub italian futbolli themeluar në vitin 1908 dhe bazuar në Katania, Sicili. Klubi ka kaluar pjesën më të historisë së tij në Serie B, duke fituar promovimin e të ligë të lartë të Italisë Serie A pesë herë. Ata aktualisht konkurrojnë në Serie C. Klubi ka arritur sukses të moderuar në ligë të lartë, pozita e lartë e arritur ndonjëherë nga ana e klubit është e 8-të në Serie A dy herë, si gjatë fillimit të viteve 1960. Catania largësinë më kanë përparuar në garat kupë është ne finale te Coppa delle Alpi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tutto il Catania minuto per minuto (Antonio Buemi, Roberto Quartarone, Carlo Fontanelli, Alessandro Russo, Filippo Solarino - Geo Edizioni); pp. 101, 102, 105, 106, 109, 110, 116
  2. ^ "Si chiamava Pro Patria" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2009. Marrë më 20 qershor 2007.
  3. ^ "Impianti superiori a 7500 posti, dati del Comitato Nazionale di Informazione sulle Manifestazioni Sportive" (PDF) (në italisht). osservatoriosport.interno.it. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 korrik 2011. Marrë më 7 shtator 2009.