Sevilla FC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sevilla FC
Emri i plotëSevilla Fútbol Club S.A.D.
Pseudonimi(et)Sevillistas
Rojiblancos (Red-Whites)
Los nervionenses
Themeluar14 tetor 1905; 117 vite më parë
StadiumiRamón Sánchez Pizjuán
Kapaciteti45,500
PresidentiFlag of Spain.svg José Castro Carmona
TrajneriFlag of Spain.svg Julen Lopetegui
LigaLa Liga
2018–196të
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Sevilla Fútbol Club S.A.D. është një klub futbollistik spanjoll profesional , klub i cili luan në top ligën spanjolle La Liga . Klubi është themeluar më 14 tetor 1905,është një klub më i vjetër prej Seville, dhe i dyti më i vjetër në Andalusia.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loja e futbollit u prezantua në herë të parë në Sevilje në shekullin e 19të nga popullata emigrante britanike në qytet, të cilët gjithashtu ishin pronarë të disa kompanive prodhuese në rajonin e Andaluzisë. Sevilla Fútbol Club u themelua më 25 janar 1890 si Sevilla Foot-ball Club (në anglisht).[1][2][3][4][5][6][7][8]

Sevilla FC u formua zyrtarisht më 25 janar 1890 ndërsa një grup të rinjsh britanikë, kryesisht skocezë, së bashku me të rinj të tjerë me origjinë spanjolle, festuan Natën e Burns në Sevilje. Dokumenti themelues i klubit, i botuar në edicionin e Dundee Courier të 17 marsit 1890 përshkruan me detaje të plota formimin e klubit dhe se si ata anëtarë të rinj themelues vendosën së pari të luanin sipas Rregullave të Shoqatës, së dyti të mbanin fjalën "futboll" brenda emrit të klubit dhe së treti, të zgjedhin “zyrtarët” e tyre. Paragrafi i mëposhtëm është një ekstrakt i atij dokumenti:

Rreth gjashtë javë më parë, disa të rinj entuziastë banorë me origjinë britanike u takuan në një nga kafenetë me qëllim që të shqyrtonin një propozim që ne duhet të hapnim një Shoqatë Atletike, nevoja e stërvitjes ndjehet shumë nga shumica prej nesh, që jemi kryesisht të angazhuar në ndjekjet tregtare. Pas një bisede dhe konsumi të kufizuar të birrës së vogël, "Club de Football de Sevilla" u formua siç duhet dhe u zgjodhën bartësit e zyrave. U vendos që ne duhet të luajmë rregullat e Shoqatës (...) Ishim gjysmë e gjysmë spanjollë dhe britanikë

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 gusht 2016[9]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Spain.svg Pt Sergio Rico
2 Flag of France.svg Mb Benoît Trémoulinas
3 Flag of Brazil.svg Mb Mariano
4 Flag of Argentina.svg Mf Matías Kranevitter (në huazim nga Atlético Madrid)
5 Flag of France.svg Mb Timothée Kolodziejczak
6 Flag of Portugal.svg Mb Daniel Carriço (vice-captain)
7 Flag of Denmark.svg Mf Michael Krohn-Dehli
8 Flag of Spain.svg Mf Vicente Iborra (captain)
9 Flag of Argentina.svg Sm Luciano Vietto (në huazim nga Atlético Madrid)
10 Flag of France.svg Mf Samir Nasri (në huazim nga Manchester City)
11 Flag of Argentina.svg Mf Joaquín Correa
12 Flag of France.svg Sm Wissam Ben Yedder
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13 Flag of Spain.svg Pt David Soria
14 Flag of Japan.svg Mf Hiroshi Kiyotake
15 Flag of France.svg Mf Steven N'Zonzi
16 Flag of Montenegro.svg Sm Stevan Jovetić
17 Flag of Spain.svg Mf Pablo Sarabia
18 Flag of Spain.svg Mb Sergio Escudero
19 Flag of Brazil.svg Mf Paulo Henrique Ganso
20 Flag of Spain.svg Mf Vitolo
21 Flag of Argentina.svg Mb Nicolás Pareja (3rd captain)
22 Flag of Italy.svg Mf Franco Vázquez
23 Flag of France.svg Mb Adil Rami
24 Flag of Argentina.svg Mb Gabriel Mercado
25 Flag of Italy.svg Pt Salvatore Sirigu (në huazim nga Paris Saint-Germain)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura The British Newspaper Archive
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura The Courier
  3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Marca
  4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Evening Times
  5. ^ Juan Castro y Agustín Rodríguez (2010). Breve Historia del Sevilla F. C. (në spanjisht). Punto Rojo Libros S. L. D.L SE-3847-2010.
  6. ^ Juan Castro (2010). El "Football" y el críquet en la Andalucía del siglo XIX [Futbolli dhe kriket në Andaluzinë e shekullit 19të] (në spanjisht). Centro de Estudios Andaluces. Revista Andalucía en la Historia. nº 29.
  7. ^ Pablo F. Enríquez, Ángel Cervantes. Documentacion, Juan Castro y Agustín Rodríguez (2005). Sevilla F. C. cien años de Historia. Libro del Centenario [Sevilla F.C.,njëqind vite histori. Libri i njëqind vjetorit] (në spanjisht). Sevilla F. C. S. A. D. ISBN 84-609-6625-9.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  8. ^ Web oficial del Sevilla F. C. «Historia (1890 a 1914)» Arkivuar 29 janar 2015 tek Wayback Machine
  9. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Sevilla FC. Marrë më 11 nëntor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]