La Liga 1929-30

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni i La Liga 1929-30 filloj më 1 dhjetor, 1929 dhe mbaroj më 30 mars, 1930.Në sezonin e dytë të La Liga fitues ishte Athletic Bilbao.

Ekipet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni La Liga 1929–30 ishte i përbërë nga këto klube:

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Athletic Bilbao 18 12 6 0 63 28 30 +35 Kampioni i La Ligas
2 FC Barcelona 18 11 1 6 46 36 23 +10
3 Arenas Club de Getxo 18 9 2 7 51 40 20 +11
4 RCD Español 18 9 2 7 40 33 20 +7
5 Real Madrid 18 7 3 8 45 42 17 +3
6 Real Unión 18 6 5 7 48 52 17 -4
7 Real Sociedad 18 5 4 9 34 37 14 -3
8 Racing de Santander 18 7 0 11 32 58 14 -26
9 CE Europa 18 6 1 11 29 44 13 -15
10 Athletic Club Madrid 18 5 2 11 32 50 12 -18
Bien në Segunda División

Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Ba=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Rezulltatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Are Ath AtM Bar Esp Eur Rac Mad RSo RIr
Arenas Club de Getxo 3-3 2-1 1-3 2-0 2-3 5-1 5-1 3-1 7-2
Athletic Bilbao 5-2 6-1 4-3 6-0 3-0 4-0 2-1 2-2 5-2
Athletic Club de Madrid 1-3 3-4 3-2 2-0 5-3 3-1 2-1 1-1 3-3
FC Barcelona 3-1 1-1 4-2 5-4 2-1 5-0 1-4 3-0 4-2
RCD Español 1-0 2-1 1-0 4-0 1-2 3-0 8-1 3-1 3-1
CE Europa 1-2 2-2 2-0 0-3 1-2 5-0 1-2 3-2 0-1
Racing de Santander 2-5 2-3 3-2 2-1 4-1 6-0 2-0 2-0 4-2
Real Madrid 5-2 2-3 4-1 5-1 2-4 6-1 6-0 1-1 2-2
Real Sociedad 4-4 1-7 2-0 1-2 1-0 2-0 7-0 4-0 2-3
Real Unión 3-2 1-1 8-2 1-3 3-3 3-4 6-3 2-2 3-2

Pichichi Trophy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goalscorers Goal Team
Spanja Guillermo Gorostiza Paredes 19 Athletic Bilbao
Spanja Gaspar Rubio 18 Real Madrid
Spanja Santiago Urtizberea 18 Real Unión
Spanja Víctor Unamuno 15 Athletic Bilbao
Spanja Luis Regueiro 14 Real Unión
Spanja Manuel Gurruchaga 14 Arenas Club de Getxo
La Liga 1929–30 Winners
Athletic Bilbao
Titulli i 1 (i parë) i klubit