La Liga 1933-34

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni i La Liga 1933-34 filloj më 5 nëntor, 1933 dhe mbaroj më 4 mars, 1934.Athletic Bilbao fitoj titullin e tretë në La Liga në këtë sezon .

Ekipet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

La Liga 1933–34 ishte i përbërë nga këto klube:

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Athletic Bilbao 18 11 2 5 61 27 24 +34 Kampion i La Liga
2 Madrid CF 18 10 2 6 41 29 22 +12
3 Racing de Santander 18 9 1 8 38 39 19 -1
4 Betis Balompié 18 9 1 8 29 36 19 -7
5 Donostia CF 18 7 4 7 29 33 18 -4
6 Oviedo CF 18 8 2 8 51 45 18 +6
7 Valencia CF 18 7 3 8 28 38 17 -10
8 CE Espanyol 18 7 3 8 41 42 17 -1
9 FC Barcelona 18 8 0 10 42 40 16 +2
10 Arenas Club de Getxo 18 3 4 11 18 49 10 -31
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Rezulltatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Are Ath Bar Bet Don Esp Mad Ovi Rac Val
Arenas Club de Getxo 2-0 3-1 0-1 0-0 1-2 3-3 1-1 2-1 1-2
Athletic Bilbao 9-0 6-1 5-0 2-1 5-0 5-1 6-2 3-1 6-2
FC Barcelona 4-0 2-1 5-1 4-0 5-0 1-2 2-0 6-3 5-2
Betis Balompié 2-0 1-3 1-0 1-1 3-1 2-1 4-2 2-1 2-1
Donostia CF 4-1 3-0 2-0 3-2 3-3 0-3 3-1 2-1 3-1
CE Espanyol 6-2 1-4 3-2 3-1 4-0 2-2 5-2 5-0 2-2
Madrid CF 2-1 3-0 4-0 0-1 2-0 3-2 5-1 1-0 3-2
Oviedo CF 7-0 2-2 7-3 4-3 3-2 3-1 3-2 3-1 7-0
Racing de Santander 4-1 3-2 3-1 4-1 1-1 3-1 4-3 4-3 2-1
Valencia CF 0-0 2-2 2-0 2-1 4-1 1-0 2-1 1-0 1-2

Pichichi Trophy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesi Golat Ekipi
Flag of the Second Spanish Republic.svg Isidro Lángara 27 Oviedo CF
Flag of the Second Spanish Republic.svg Francisco Iriondo 18 CE Espanyol
Flag of the Second Spanish Republic.svg José Iraragorri 17 Athletic Bilbao
Fituesi i La Liga 1933–34
Athletic Bilbao
Titulli i 3 ( i tretë) i klubit