La Liga 1952-53

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistikat e sezonit La Liga 1952-1953.Ky sezon filloi më 14 shtator , 1952 dhe mbaroj më 3 maj , 1953 .

Ekipet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni La Liga 1952-53 ishte i përbërë prej këtyre ekipeve:

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 FC Barcelona 30 19 4 7 82 43 42 39
2 Valencia CF 30 16 8 6 66 42 40 24
3 Real Madrid C.F. 30 18 3 9 67 49 39 18
4 RCD Espanyol 30 16 4 10 64 40 36 24
5 Sevilla FC 30 16 2 12 70 57 34 13
6 Athletic Bilbao 30 14 4 12 83 52 32 31
7 Sporting de Gijón 30 11 8 11 39 54 30 -15
8 Atlético Madrid 30 13 4 13 65 70 30 -5
9 Real Oviedo 30 12 5 13 63 62 29 1
10 Real Sociedad 30 10 8 12 54 61 28 -7
11 Racing de Santander 30 11 5 14 46 61 27 -15
12 Real Valladolid 30 10 5 15 48 54 25 -6
13 Celta Vigo 30 10 5 15 54 69 25 -15
14 Deportivo La Coruña 30 9 6 15 49 78 24 -29
15 CD Málaga 30 10 2 18 47 69 22 -22
16 Real Zaragoza 30 6 5 19 38 74 17 -36
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi i La Liga 1952-53
FC Barcelona
Titulli i 6(i gjashtë) i klubit