La Liga 1949-50

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistikat e La Ligas në sezonin 1949/1950 . Ky sezon filloj më 4 shtator , 1949 , dhe mbaroj më 23 prill , 1950.

Ekipet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SezoniLa Liga 1949-50 ishte i përbër prej këtyre ekipe:

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Atlético Madrid 26 15 3 8 71 51 33 20
2 Deportivo La Coruña 26 12 8 6 48 38 32 10
3 Valencia CF 26 12 7 7 71 43 31 28
4 Real Madrid C.F. 26 11 9 6 60 49 31 11
5 FC Barcelona 26 13 3 10 67 47 29 20
6 Athletic Bilbao 26 12 5 9 72 66 29 6
7 Celta Vigo 26 13 2 11 63 50 28 13
8 Real Sociedad 26 9 9 8 57 43 27 14
9 Real Valladolid 26 8 9 9 49 46 25 3
10 Sevilla FC 26 11 3 12 60 61 25 -1
11 RCD Espanyol 26 8 6 12 42 64 22 -22
12 CD Málaga 26 8 5 13 44 51 21 -7
13 Gimnàstic de Tarragona 26 7 2 17 39 99 16 -70
14 Real Oviedo 26 4 7 15 30 65 15 -35
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Top golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Lojtari Ekipi Gola
Spanja Telmo Zarra Athletic Club
25

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi i La Liga 1949-50
Atlético Madrid
Titulli i 1(i parë) i klubit