La Liga 1953-54

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni i La Liga 1953-54 filloi më 13 shtator 1953 dhe mbaroi më 25 prill 1954. Në këtë sezon Real Madrid C.F. e fitoi titullin e tretë në La Liga.

Ekipet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

La liga 1953-54 përbëhej nga këto ekipe:

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Real Madrid C.F. 30 17 6 7 72 41 40 31 Kampion i La Liga
2 FC Barcelona 30 16 4 10 74 39 36 35
3 Valencia CF 30 14 6 10 69 51 34 18
4 RCD Espanyol 30 14 6 10 50 36 34 14
5 Sevilla FC 30 15 2 13 57 49 32 8
6 Athletic Bilbao 30 12 8 10 54 44 32 10
7 Deportivo La Coruña 30 13 5 12 41 46 31 -5
8 Racing de Santander 30 12 7 11 53 61 31 -8
9 Atlético de Madrid 30 11 7 12 57 47 10 29
10 Real Sociedad 30 11 7 12 44 58 -14 29
11 Celta de Vigo 30 12 5 13 47 54 -7 29
12 Real Valladolid 30 12 5 13 50 60 -10 29
13 CA Osasuna 30 12 4 14 46 54 -8 28
14 Real Jaén 30 11 6 13 55 70 -15 28
15 Real Oviedo 30 8 6 16 31 53 -22 22
16 Sporting de Gijón 30 7 2 21 44 81 -37 16
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Pichini Trophy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Golashënuesi Ekipi Golat
Flag of Argentina.svg Alfredo Di Stéfano Real Madrid
29
Flag of Hungary.svg Ladislao Kubala FC Barcelona
23
Flag of the Netherlands.svg Faas Wilkes Valencia CF
18

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi i La Liga 1953–54
Real Madrid C.F.
Titulli i 3 ( i tretë) i klubit