La Liga 1977-78

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni i La Ligas 1977-78, i 47-ti që prej themelimit, filloj në 03 shtator 1977, dhe mbaroj në 07 maj, 1978.

Primera División
Sezoni 1977–78
Kampion Real Madrid (18th title)
Segunda divizion BetisElche CFCádiz CF
Europa Kup Real Madrid
Uefa Kup Fituesi FC Barcelona
Uefa Kup Athletic BilbaoValencia CFSporting de Gijón
Ndeshjet e luajtura 306
Golat e shenuar 843 (2.75 per match)
Gola shenuesi Mario Kempes (28)
← 1976-77

1978–79 →

Ishte i përbërë nga klubet e mëposhtme:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Skuadra ND F B G GSH GP PK GD
1 Real Madrid 34 22 3 9 77 40 47 +37 Kampion La Liga Europa cup
2 FC Barcelona 34 16 9 9 49 29 41 +20 UEFA Cup Winners' Cup(winner of Copa del Rey)
3 Athletic Bilbao 34 16 8 10 62 36 40 +26 UEFA Cup
4 Valencia CF 34 16 7 11 54 33 39 +21 UEFA Cup
5 Sporting de Gijón 34 15 9 10 53 43 39 +10 UEFA Cup
6 Atlético Madrid 34 16 4 14 61 52 36 +9
7 UD Las Palmas 34 12 11 11 43 41 35 +2
8 Sevilla FC 34 13 8 13 38 45 34 -7
9 UD Salamanca 34 14 6 14 37 40 34 -3
10 Rayo Vallecano 34 12 9 13 50 59 33 -9
11 Real Sociedad 34 12 9 13 52 46 33 +6
12 Burgos 34 10 11 13 33 47 31 -14
13 Racing de Santander 34 11 9 14 29 45 31 -16
14 RCD Español 34 12 6 16 48 60 30 -12
15 Hércules CF 34 10 10 14 32 40 30 -8
16 Betis 34 11 8 15 51 52 30 -1 Segunda División
17 Elche CF 34 11 5 18 44 66 27 -22 Segunda División
18 Cádiz CF 34 7 8 19 30 69 22 -39 Segunda División

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]