La Liga 1945-46

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni i La Liga 1945-46 filloj më 23 shtator ,1945 , dhe përfundoj më 31 mars , 1946.Sevilla FC ishte fituese në këtë sezon , dhe e fiton këtë ligë për herë të parë në historinë e La Ligas .

Ekipet pjesmarëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Sevilla FC 26 14 8 4 53 37 36 16
2 FC Barcelona 26 14 7 5 48 31 35 17
3 Athletic Bilbao 26 14 5 7 63 38 33 25
4 Real Madrid C.F. 26 11 9 6 46 30 31 16
5 Real Oviedo 26 10 10 6 44 37 30 7
6 Valencia CF 26 9 10 7 44 36 28 8
7 Athletic Aviación de Madrid 26 10 6 10 50 48 26 2
8 CD Castellón 26 11 4 11 38 54 26 -16
9 Sporting Gijón 26 9 7 10 37 39 25 -2
10 Celta Vigo 26 9 3 14 57 56 21 1
11 Real Murcia 26 5 10 11 21 39 20 -18
12 RCD Espanyol 26 6 7 13 41 53 19 -12
13 CD Alcoyano 26 7 5 14 39 54 19 -15
14 Hércules CF 26 5 5 16 30 59 15 -29
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Pichichi Trophy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesi Golat Klubi
Spanja Telmo Zarra Athletic de Bilbao 24
Spanja Pruden Real Madrid 21
Spanja Cabido Real Oviedo 20

Zamora Trophy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spanja Bañón (Real Madrid) 29 gola të pranuar në 25 ndeshje. (Koeficieniti = 1,16)

Fituesi i La Liga 1945-46
Sevilla FC
Titulli i 1(i parë) i klubit