La Liga 1940-41

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni La Liga 1940-41 filloj më 29 shtator 1940 dhe mbaroj më 30 mars 1941.Club Atlético de Aviación ishte klubi fitues i këtij sezoni i cili në sezonin 1939-40 erdhi si risi në ligën më të lartë të vendit dhe duke fituar dy tituj të njëpasnjëshëm.

Ekipet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni La Liga 1940-41 ishte i përbër nga këto ekipe

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Club Atlético de Aviación1 22 13 7 2 70 36 33 34 Kampion i La Liga
2 Athletic Bilbao 22 13 5 4 49 24 31 25
3 Valencia CF 22 11 5 6 60 52 27 8
4 FC Barcelona 22 13 1 8 55 45 27 10
5 Sevilla FC 22 12 2 8 70 43 26 27
6 Real Madrid C.F. 22 11 2 9 51 38 24 13
7 RCD Espanyol 22 10 2 10 50 54 22 -4
8 Real Oviedo 22 7 2 13 36 63 16 -27
9 Hércules CF 22 7 2 13 28 67 16 -39
10 Celta de Vigo 22 7 1 14 45 51 15 -6
11 Zaragoza CF 22 5 4 13 26 41 14 -15
12 Real Murcia CF 22 5 3 14 29 55 13 -26

1 Athletic Aviación Club ishte riemëruar si Club Atlético de Aviación1941.

Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Rezulltatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

AtA AtB Val Bar Sev Mad Esp Ovi Her Cel Zar Mur
At. Aviación 1-1 2-2 4-4 3-1 3-1 5-3 3-0 7-1 5-4 3-1 6-0
At. Bilbao 0-5 5-0 3-1 2-1 3-1 6-2 2-1 4-0 4-1 0-0 6-1
Valencia CF 3-1 2-2 3-1 4-1 1-1 3-0 5-1 6-0 5-1 1-0 3-3
CF Barcelona 2-4 1-0 4-3 4-0 3-0 2-3 7-0 3-2 2-0 2-0 3-0
Sevilla CF 1-1 1-0 10-3 11-1 5-4 3-1 4-1 8-3 3-0 4-1 3-2
Real Madrid 1-4 0-1 6-1 1-2 4-1 4-1 1-0 5-3 3-1 6-0 2-1
RCD Español 2-3 1-1 2-1 3-1 4-3 3-2 5-0 1-2 4-1 3-0 2-1
Real Oviedo 4-3 0-2 3-3 3-1 0-4 0-2 3-3 6-0 4-3 5-4 2-1
Hércules CF 3-3 1-0 0-2 1-3 1-0 0-3 3-2 3-0 0-5 1-0 4-0
Celta de Vigo 0-2 1-2 6-2 1-4 2-2 1-2 7-1 3-1 2-0 1-0 5-1
Zaragoza CF 1-1 2-2 1-2 2-1 0-3 1-1 0-3 3-0 7-0 1-0 2-1
Real Murcia 1-1 1-3 2-5 1-3 2-1 3-1 3-1 1-2 0-0 3-0 1-0

Pichini Trophy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Golashënuesi Ekipi Golat
Spanja Pruden Atlético Aviación
30
Spanja Edmundo Suárez Valencia CF
22
Spanja Campanal Sevilla CF
18
Spanja Martínez Catalá RCD Español
18
Spanja Francisco Campos Atlético Aviación
18
Fituesi i La Liga 1940–41
Club Atlético de Aviación
Titulli i 2 (i dytë) i klubit