Valencia CF

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valencia CF
Emri i plotëValencia Club de Fútbol
Pseudonimi(et)Los Che, Els Taronges, Valencianistas, Los Murciélagos
Themeluar18 mars 1919; 105 vite më parë (1919-03-18)
StadiumiStadiumi Mestalla
Kapaciteti55,000 vende
PronariFlamuri Peter Lim
TrajneriFlamuri Gennaro Gattuso
LigaLa Liga
2021–229
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Valencia Club de Fútbol (gjithashtu të njohur siValencia oseLos Che) është një ekip i futbollit spanjoll profesionale i vendosur në ValenciaSpanjë. Ata luajnë në La Liga dhe janë një nga ekipet më të suksesshme dhe më të mëdha në klubet të futbollit në Spanjë. Valencia ka fituar gjashtë tituj La Liga, shtatë Copa del Rey , tre Panairet /Kupën UEFA Cup , një UEFA Cup Fituesit Kupën, dy UEFA Super Kupën dhe dy (Supercopa de España). Ata gjithashtu kanë arritur në dy finale me rradhë në UEFA Liga e Kampioneve , duke humbur nga rivalët e La Liga-s Real Madrid në 2000 dhe pastaj nga klubi gjerman Bayern Mynih në 2001. Valencia është anëtare e G-14 (ekipet udhëheqëse në Europë) . Në total,Valencia ka arritur në shtatë finale të mëdha evropiane, duke fituar katër prej tyre.

Në të gjitha kohërat të tabelës së La Liga , Valencia është në pozicionin 3. Prapa Real Madrid dhe FC Barcelona. Në garat ndërkombëtare, Valencia është përsëri e suksesshme në pozitën e 3 , prapa Real Madrid dhe Barcelona - këto janë vetëm tre klube spanjolle që kanë fituar më shumë se pesë trofe ndërkombëtar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 3 janar 2017[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Brazil Pt Diego Alves (3rd captain)
2 Portugalia Mb João Cancelo
4 Brazil Mb Aderlan Santos
5 Franca Mb Eliaquim Mangala (në huazim nga Manchester City)
6 Brazil Mb Guilherme Siqueira (on loan from Atlético Madrid)
7 Spanja Mf Mario Suárez (në huazim nga Watford)
8 Argjentina Mf Enzo Pérez (captain)
9 Spanja Sm Munir (në huazim nga Barcelona)
10 Spanja Mf Daniel Parejo (2nd captain)
11 Belgjika Sm Zakaria Bakkali
13 Spanja Pt Jaume Domènech
14 Spanja Mb José Luis Gayà
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16 Argjentina Mf Fede Cartabia
17 Portugalia Mf Nani
19 Spanja Sm Rodrigo
20 Spanja Mf Álvaro Medrán
21 Spanja Mb Martín Montoya
22 Spanja Sm Santi Mina
23 Tunizia Mb Aymen Abdennour
24 Argjentina Mb Ezequiel Garay
25 Stampa:Country data AUS Pt Mathew Ryan
26 Spanja Mb Lato
27 Spanja Sm Rafa Mir
28 Spanja Mf Carlos Soler

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spanja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues (6): 1941–42, 1943–44, 1946–47, 1970–71, 2001–02, 2003–04
Fitues (2): 1930–31, 1986–87
Fitues (8): 1941, 1948–49, 1954, 1966–67, 1978–79, 1998–99, 2007–08, 2018–19
Fitues (1): 1999
Fitues (1): 1949

Evropa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndjekës (2): 1999–2000, 2000–01
Fitues (1): 1979–80
Fitues (1): 2003–04
Fitues (2): 1961–62, 1962–63
Fitues (2): 1980, 2004
Fitues (1): 1998

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Valencia CF. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2019. Marrë më 1 shkurt 2016.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]